«
  1. Anasayfa
  2. Estetik
  3. Terleme Saç Ekimine Zarar Verir Mi?

Terleme Saç Ekimine Zarar Verir Mi?

terleme-sac-ekimine-zarar-verir-mi

Saç ekimi sonrasında saç derisinin maruz kalacağı etkenlerin saç ekiminin sonuçlarına etki ettiği bilinir. Pekiyi terleme bunlardan birisi midir?Saç Ekimi Doktoru Yetkin Bayer, Terleme Saç Ekimine Zarar Verir mi? Sorusuna cevap veriyor.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi işlemi sonrası terlemenin zarar verip vermediğini çoğu kişi araştırmaktadır. Hatta terleme nedeniyle büyük sorunlar yaşayacağını düşünenler bile bulunmaktadır. Ancak bu konuda sıkıntı yaşamamak için birkaç basit noktaya dikkat etmek yeterli olmaktadır. Saç ekimi işlemi sonrası kurallara ve tedbirlere birebir uyulması gerekmektedir.

terleme-sac-ekimine-zarar-verir-mi

Ekim sonrasında kıl kökleri açık bir yara konumundadır. Buraya içerisinde zararlı bakterilerin bulunduğu terlerin temas etmesi, iltihaplanmalara yol açabilmektedir. Bu sebeple ekim yaptıran bireyler özellikle ilk 10 günlük periyotta bu konuya dikkat etmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Terleten Koşullardan Kaçınmak

Saç ekimi operasyonundan sonra kişi, ekilen saç köklerinin hasar görmemesi için aşırı terlemeden kaçınmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyarak, ilk 10 gün boyunca saçlara dokunmak ve kaşımak gibi hareketler yapılmamalıdır.

Spor aktiviteleri aşırı terlemeye neden olacaktır. Ayrıca saunaya gitmek, sıcak su ile banyo yapmak, sıcak bir günde dışarıda olmak terlemeye sebeptir. Saç ekimi işlemi yaptıran bir kişi aşırı terlemeden korunmalıdır. Bunun için spor yapmamalı ve ağır işlerde çalışmamalıdır. Ayrıca saç ektiren kişinin şişlik ve ödem riski kalkana kadar tansiyon ve kalp atış hızı değerlerinin normal seviyelerde kalması önemlidir.

terleme-sac-ekimine-zarar-verir-mi
Terleme Saç Ekimine Zarar Verir mi?

Saç ekimi işleminden sonraki ilk 7 günlük süreçte baş bölgesini sıkan ve rahatsız eden bir şapka kullanmak doğru olmayacaktır. Çünkü saç köklerine temas eden şapka sürtünmeye sebep olur, bu da haliyle tahribata yol açar. Saç ekiminden sonra ilk günler kritik olduğu için kişinin başına herhangi bir şey değdirmemesi gerekir. Saç ekimi işlemi yaptıran bir kişi sıcak bir iklimde yaşıyorsa, işlemden sonraki ilk 2 veya 3 hafta kapalı ortamda kalması faydalı olacaktır.

Ayrıca bir diğer önemli husus da saç ekiminin ardından ilk 10 günlük süreçte bireyler cinsel ilişkiye girmemelidir. Çünkü cinsel aktiviteler aşırı terlemeye sebep olan uygulamalardır. Bu da yaralara terin temasıyla sonuçlanır.

Saç Ekimi Sonrası Temizliğe Dikkat Etmek

Saç kaybından dolayı saç ekimi yaptırmak isteyenler terden kaynaklanan problemlerden endişe edecektir. Fakat terlemenin ekilen greftlerin dökülmesine neden olmayacağını söyleyebiliriz. Hatta kişinin saç derisindeki aşırı nem, mikrobiyal gelişim için istenen koşulları yaratabilmektedir. Bunun içinde operasyondan sonra kişinin saçını ve saç derisini temiz tutması çok önemli bir husustur.

Greftlerin alındığı donör bölge, işlemden sonra birkaç gün içinde iyileşmektedir. Bu iyileşme sürecinde bölgeyi ılık su ile durulamak gerekir. Kişi saç derisi iyileştikten sonra duş almalıdır. Ayrıca saçı düzenli su basıncı ve saç bakım ürünleriyle yıkamak iyi olacaktır.

Saç ekimi işlemi yaptırmış bir kişinin dışarıda oturarak terlemesi sıkıntı yaratmayacaktır. Uzmanların terlemeye karşı uyarıları saç derisinde meydana gelebilecek ve enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin oluşmasıdır. Bu bakteriler saç köklerinin kaybedilmesine neden olabilmektedir.

terleme-sac-ekimine-zarar-verir-mi

Terleme ile ilgili ayırımı çok net bir şekilde anlamak gerekir. Ağır spor faaliyetler ve fiziksel zorlama, iyileşme sürecinde icra edilmemelidir. Fakat saç ekimi işleminden sonra terleyen bir kişi, en kısa sürede teri yıkadığı sürece ter önemli olmayacaktır. Saç ekimi işlemi sonrası saç derisinde bakterilere dikkat etmek gerekir. Bu bakteriler normal zamanda bireyin sağlığına sorun teşkil etmeyebilir ancak ekim sonrasındaki hassas süreçte büyük problemlere neden olabilir.

Saç ekimi sonrasındaki iyileşme süreci gözde büyütülmemelidir. Uzman doktorun basit talimatlarını uygulamak iyileşme sürecini rahat bir şekilde atlatmaya sebep olacaktır. Tek yapılması gereken şey normal zaman oranla biraz daha özen göstermek gerektiğidir. Çünkü saç ekimi bir cerrahi müdahaledir.

Uzman Görüşü Önemlidir

terleme-sac-ekimine-zarar-verir-mi

Saç ekimi ve benzeri tüm cerrahi uygulamalar noktasında bilgi alacağınız yegane mercii uzman hekimler olmalıdır. Sağlık kuruluşları ve hekimler dışında bu uygulamaları gerçekleştirme yetkisi hiç kimsede bulunmaz. Dolayısıyla esasında saç ekimi sonrası süreçle ilgili tavsiye vermek de yine sadece hekimlerin yetki alanındadır. Saç ekimi sonrası terleme saç ekimine zarar verir mi?  Sorusuna hekim gözünden genel cevaplar bu şekildedir. Ancak şartlar kişiye göre değişiklik gösterebileceğinden mutlaka hekiminizden kendinizle ilgili bilgi almanız gerekecektir.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *