«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Adet Söktürücü İlaç Nedir? Adet Söktürücü Ne İşe Yarar?

Adet Söktürücü İlaç Nedir? Adet Söktürücü Ne İşe Yarar?

adet-sokturucu-ilac

Adet söktürücü ilaç son zamanlarda kadınların çok sık kullandıkları ve genellikle doktor reçetesi ile alınan bir ilaçtır. En basit tabiri ile bu ilaç her ay düzenli olarak geçirmeleri gereken regl dönemini düzenlemek için kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçların birçok farklı içeriğe sahip olanları ve kullanım alanları vardır. Kişilerin doktora danışmadan kullanmaları önerilmez.

YouTube video

Özellikle adet söktürücü ilaç kullanmadan önce ne gibi bir tedavi şekline ihtiyacınız olduğuna, adet düzensizliği sorunu yaşıyorsanız ne kadar süredir yaşadığınıza, adet olurken her zamankinden farklı olarak ağrı, koku veya regl kanamasının renginde bir değişiklik olup olmadığına bakılmalı gerekirse smear testi uygulanmalıdır. Bu nedenle adet söktürücüleri reçetesiz olarak kullanılmamalıdır.

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Her kadının belirli bir yaştan sonra düzenli olarak her ay vajinal kanama geçirmesine adet veya regl olmak denir. Fakat bazı kadınlarda doğuştan, bazılarında ise sonradan gelişen veya tetikleyen sebeplerden dolayı bu durum gecikir ya da tamamen kesilir. Bu durumda devreye bazı kürler veya adet söktürücü ilaç çeşitleri girmektedir. Hemen adet olmak için;

 • Dereotu
 • Alıç
 • Maydanoz
 • Soğan
 • Biberiye
 • Civanperçemi
 • Adaçayı
 • Zencefil
 • Kekik gibi ürünlerden çaylar veya kürler deneyebilirsiniz.

Fakat bilmelisiniz ki stresten, üzüntüden veya mevsim değişikliklerinden gibi dış etkenlerden dolayı adetiniz gecikmişse yukarıda belirtilen ürünler fayda sağlayabilir. Ancak aylardır süregelen bir düzensizlik veya kanayamama durumu varsa mutlaka doktorunuza danışarak ilaç tedavisine başlamalısınız. Bazı internet sitelerinde karşınıza 1 günde adet söktürücü ilaç olarak tanıtılmış ürünler çıkabilir, bunlara itibar etmemenizde fayda vardır.

En İyi Adet Söktürücü İlaç Hangisidir?

Adet söktürücü ilaç kullanırken en iyisi hangisi diye bakmak aslında doğru olmaz. Şüphesiz ki doktorunuz sizin için en doğru teşhisi koyup bununla beraber size en uygun olan ilacı reçete edecektir. Bu anlamda sizin için en iyi adet söktürücü hekiminizin reçete ettiği ilaç olacaktır. Verilen ilacı en az 1 ay kullanıp, istediğiniz sonucu alamadığınız takdirde yine hekiminize danışarak ilacınız değiştirebilirsiniz.

adet-sokturucu-ilac

Dozunu azaltıp, arttırabilirsiniz. Fakat şunu da belirtmekte fayda var ki piyasada hekimlerin en sık reçete ettiği ilaçlar; Tarlusal, Cyclo Progynova, Duphaston, Naprosyn, Advil Liquigel ve Luteynyl olmaktadır. Bu ilaçları reçetesiz adet söktürücü ilaçlar Kadınlar Kulübü gibi sosyal medya platformlarında kadınlarnbirbirlerine tavsiye etmektedir.

Reçetesiz Adet Söktürücü İlaçlar Hangileridir?

Adet olmadan önce kadınlarda birtakım belirtiler olmaktadır. Bunlardan birkaçı kasıklarda ve bel bölgesinde ağrı, bacaklarda kas ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve vücutta ödem oluşması gibi çeşitli belirtilerin bir veya birkaçı görülebilmektedir. Fakat adet olunamadığı takdirde aşırı sinirli olma durumu, el ve ayaklarda şişme, ani duygu durumu değişiklikleri ve duygusallık gözlemlenmektedir.

Bu gibi durumlarda kürler ve bitki çayları işe yaramadığı zamanlarda kadınlar reçetesiz bir şekilde alınabilecek ilaç arayışına girmektedirler. Hekiminize danışmadan kullanmanız doğru değildir fakat adet söktürücü ilaç reçetesiz olarak şunları bulabilirsiniz:

 • Tarlusal
 • Luteynyl
 • Duphaston
 • Glifor
 • Cyclo Progynova

1- Adet Söktürücü İlaç İsimleri | Tarlusal

adet-sokturucu-ilac
Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Regl olmadığınız dönemlerde östrojen hormonunun yüksek, regl olduğunuz dönemler de progesteron hormonunun yüksek olduğu zamanlardır. Ancak bazı durumlarda progesteron düşük kaldığında kanama gerçekleşmez. Böyle dönemlerde adet söktürücülere ihtiyaç duyulur. Tarlusal ilaç da bu amaçla kullanılan bir ilaç türüdür. Adet söktürücü grubunda en çok bilinen ve doktorlar tarafından da sıklıkla reçete edilen bir ilaçtır.

2- Luteynyl

Luteynyl ilaç özellikle progesteron hormonunun yetersiz kaldığı dönemlerde kullanılmak için üretilen ve adet söktürücü ilaç olarak piyasalarda bulunan bir ilaç türüdür. 5 mg’lık tabletler şeklinde üretilmiştir ve günde bir tablet şeklinde alınır. Aç veya tok karnına olması fark etmemekle birlikte herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa da tok karnına alınması önerilmektedir.

3- Duphaston

Duphaston ilaç da yine adet söktürücü ilaç olarak bilinen ve çeşitli nedenlerden dolayı kanamanın hiç olmaması veya düzensiz olması durumunda günde bir kere alınarak toplam 21 gün süren bir ilaçtır. 21 günün sonunda 3 ile 7 gün içinde adet kanaması gerçekleştirmesi beklenen Duphaston ilacı reçetesiz alabilirsiniz ancak doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

4- Glifor

adet-sokturucu-ilac

Glifor ilaç özellikle Tip2 diyabet veya insülin direnci sorunları yaşayan kişilerin kullandığı bir ilaçtır. Ancak doğrudan hormonları da etkilediği için varsa adet düzensizliği sorununu da çözmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Glifor ilacı hekimler özellikle kilo problemi olup aynı zamanda adet düzensizliği yaşayan hastaları için adet söktürücü ilaç olarak reçete etmektedirler.

5- Cyclo-Progynova

Özellikle uzun yıllar adet söktürücü ilaç kullananlar tarafından çok sık kullanılan ve bu anlamda adını duyurmuş ilaçlardan biri de Cyclo Progynova olmaktadır. Özellikle ergenlik yaşını geçmiş ve regl olamamış genç kızlara veya doğum yapalı 1 yılı aşmış yine de adet görmemiş olanlara reçete edilen adet söktürücü ilaç cyclo-progynova doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilenler arasındadır.

Adet Söktürücü İlaç Zararlı mı?

Birçok ilaçta olduğu gibi adet söktürücü ilaç gruplarında da birtakım yan etkiler gözlemlenmektedir. Bu yan etkiler genellikle çok nadiren seyretse de yine de yanlış kullanım sonucu veya içeriğindeki bir maddeye karşı alerji oluşumu sonucu yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bunun dışında hamilelerin adet söktürücü kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Bu nedenle mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

adet-sokturucu-ilac

Adet söktürücü ilaç kullanmak çoğu zaman işe yarayacaktır. Ancak her kadın için kullanımı bırakıldığında olumlu sonuçlar yarattığını söyleyemeyeceğiz. Kimi kullanıcıların yorumlarına göre ilaç sonrası adet düzensizliği de oluşabilmektedir. Bu yüzden doğal yöntemlerle adet söktürücü yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden birisi de maydanoz suyu tüketmektedir. Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır yazımıza bakarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *