«
  1. Anasayfa
  2. İlaç ve Eczane Ürünleri
  3. Karınca İlacı Nedir? En Etkili Karınca İlacı Hangisi?

Karınca İlacı Nedir? En Etkili Karınca İlacı Hangisi?

karinca-ilaci

Karınca ilacı evde, ofiste, okulda veya herhangi bir yapıda karşınıza çıkan karıncaları yok etmek veya uzaklaştırmak amaçlı kullanılan ve kimyasal maddeler içeren bir üründür. Özellikle büyük şehirlerde kentsel dönüşüm adı altında şehrin büyük bir bölümü betonarme yapılar ile dolmuş durumdadır. Pek çok hayvanda olduğu gibi karıncaların da doğal yaşam alanları kısıtlanmıştır.

Bu sebeple, karıncaların da son zamanlarda doğal yaşam alanları toprakların dışında binalar ve bu tarz yapılar olmuştur. Kendilerine yuva ve yaşam alanı yaratmak, yiyecek bulmak için pek çok evde karınca görmek mümkün olmaktadır. Peki ama karıncaları evden nasıl uzaklaştırabiliriz diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz! En etkili ilaç çeşitlerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Eczanelerde Satılan Karınca İlacı Çeşitleri Nelerdir? | En Etkili Karınca İlacı Eczane Ürünü Hangisidir?

Karınca ilacı çeşitleri özellikle son yıllarda oldukça artmakta ve çeşitlenmektedir. Piyasada hemen her alana özel karınca ilaçları bulmak mümkündür. Özellikle en etkili karınca ilacı Kadınlar Kulübü gibi sosyal medya platformlarında, kadınların birbirleri ile paylaştıkları ve tartıştıkları konular arasında yer almaktadır. Bu tarz sitelerde kadınlar kendi deneyimlerini paylaşarak sorunlarına çözüm aramaktadırlar.

Birbirlerine ürün tavsiye eden kişileri sosyal medya platformlarında bulabileceğiniz gibi aynı zamanda en yakın eczanede de isteğiniz doğrultusunda karınca ilaçları bulmanız mümkün olmaktadır. Eczanede satılanlardan ve çeşitlerinden memnun kalmadığınız takdirde bazı marketlerde de bulabilirsiniz. Örneğin; Bim’de karınca ilacı satan zincir marketler arasında yer almaktadır.

karinca-ilaci

İster marketten isterseniz de eczaneden alabileceğiniz pek çok çeşidi mevcut olduğu gibi, evinizde kendiniz yapabileceğiniz birkaç doğal yöntem de bulunmaktadır. Genellikle evinde bebek olanlar veya bazı kimyasal ürünlere alerjisi olanlar doğal karınca ilacı da tercih edebilirler. Piyasadaki çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Toz karınca ilaçları
  • Tablet karınca ilaçları
  • Sprey karınca ilaçları
  • Doğal karınca ilaçları

1- Karınca İlacı Tavsiye Ürünleri | Karınca İlacı Toz Olarak Kullanımı

Özellikle evlerin içinde istenmeyen haşerelerden biri de karıncalardır. Karıncalar çok fazla sayıda yumurtlayan böcek türlerinden olduğu için evin içine hızla yayılabilirler. Boyutları küçük olduğu için fark edilmesi de zor olan karıncaların yok edilmesi için öncelikle nereden geldiklerini saptamak gerekmektedir. Saptadıktan sonra geldikleri bölgeye toz olarak dökülür ve gerektiğinde tekrar edilir.

2- Karınca İlacı Sprey Olarak Kullanımı

Sprey karınca ilaçları hem ev tipi olarak adlandırılabilecek şekilde küçük boyutlu ve marketlerde satılan cinslerden olup, hem de haşere ve böcek ilaçlama firmalarının kendileri gelip sprey ilacı püskürterek ilaçlama yaptıkları cinsten olmak üzere iki farklı çeşitte uygulanabilmektedir. Özellikle ev için marketlerden alacağınız sprey ilaç işinizi görecektir. Gerektiğinde tekrarlayabilir ve pratik şekilde uygulayabilirsiniz.

Sprey olarak kullanımı daha kolay olmakla beraber, karıncaların nereden geldiğini saptayamadığınız takdirde evin her kenarına ve köşesine kolaylıkla uygulanacak şekilde üretilmiştir. Böylece karıncalardan kısa sürede kurtulabilir, gerektiğinde kolaylıkla tekrar uygulayabilirsiniz. Fakat kendiniz halledemeyecek durumda ve koşulda iseniz böcek ilaçlama firmalarından da sprey ilaçlama talep edebilirsiniz.

3- Tablet Karınca İlacı Kullanımı

karinca-ilaci
Karınca İlacı

Tablet şeklindeki karınca ilaçları da eczanelerden ve marketlerden kolaylıkla bulabileceğiniz türden ilaçlardır. Tablet karınca ilacı kullanmadan önce yine karıncaların yoğunlukta olduğu bölgeleri gözlemleyerek belirlemeniz ve o bölgelere birer tablet koymanız gerekmektedir. Bu tabletler içerisindeki maddeden dolayı karıncaları kendi içine çeker ve hapseder. Böylece evinizdeki karıncalardan uzun vadeli olarak kurtulmuş olursunuz.

4- Doğal Karınca İlacı Var mı | Doğal Karınca İlacı Yapımı

Karınca ilacı kullanmanız gerekiyorsa ve kimyasal ilaçlardan tercih etmek istemiyorsanız evde uygulayabileceğiniz birkaç doğal yöntemi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem karıncalardan kurtulmuş olur hem de zararlı kimyasal maddelere maruz kalmamış olursunuz. Karınca ilacı doğal yapım denemek isterseniz şu maddeleri deneyebilirsiniz:

  • Tuz: karıncaların çıktığı bölgeye iyotlu tuz dökmek faydalı olacaktır.
  • Sirke: keskin kokusu ile sirke de karıncaları uzaklaştırmaya yarayan doğal yöntemlerdendir.
  • Limon: asitli yapısı nedeniyle yine karıncaların çıktığı bölgelere limon suyu dökmek de faydalı olacaktır.

İsterseniz yukarıda belirtilen üç maddeyi boş bir şişede birleştirip, kendi doğal karınca ilacınızı yapabilirsiniz. Günde üç defa karıncaların çıktığı bölgeye sıkmanız yeterli olacaktır.

Karınca İlacı Zararları Nelerdir?

Karınca ilaçları özellikle bilinen bir zararı olmamakla birlikte elbette ki dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. En etkili ürün hangisi veya etkili ürün var mı diye arayış içerisine girdiğinizde karıncalardan kurtulmaya odaklanırsınız. Fakat kullanacağınız ilaçların içeriği de çok önem arz etmektedir. Çünkü sizin veya çocuklarınızın ulaşabileceği yerlerde de olabilirler.

karinca-ilaci

Örnek vermek gerekirse mutfak tezgahının kenarlarına sıkacağınız bir karınca ilacının besinlerinize değmesi sonucu istenmeyen durumlar yaşanabilir. Odanızda yere sıktığınız ilaca çocuklarınız dokunabilir. Bu sebeple en etkili ürünü eczane gibi yerlerden aldığınızda kullanım talimatlarına mutlaka uymalısınız ve çok dikkatli olmalısınız. Geçmiş tarihte buna benzer ev kazalarına sık rastlanmaktadır.

Evlerde sadece karınca ya da böceklerden kaçınma olmaz. Kedi ve köpek gibi görece daha büyük evcil dostlarımız içinde bazen önlemler alınır. Özellikle alerji gibi durumlarınız varsa bu hayvanlarda tüy dökme meselesine dikkat etmelisiniz. Peki en çok tüy döken kediler hangisi? Hangi Kedi Türleri Çok Tüy Döker yazımızdan bu konuda bilgi alarak hareket edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *