Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne ve Çocuk Dünyası
 4. »
 5. Kürtaj Fiyatları 2023 de Ne Oldu?

Kürtaj Fiyatları 2023 de Ne Oldu?

Misafir Yazar Misafir Yazar - - 6 dk okuma süresi
1 0
Kürtaj Fiyatları 2023 de Ne Oldu?

Kürtaj fiyatları, birçok hususa göre değişiklik gösteren konular arasında yer almaktadır. Gebeliğin erken sonlandırılmasını mümkün kılan yöntemlerden biri olan kürtaj, çeşitli durumlarda tercih edilen bir tekniktir. Gebelik sırasında meydana gelen sorunlar, gebeliğin vaktinden önce sonlandırılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra istenmeyen gebelikleri sonlandırmada da kürtajın tercih edildiği görülmektedir.

Gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilen kürtaj, steril ortamlarda ve uzman hekim tarafından yaptırılması zorunlu cerrahi işlemler arasında yer alır. Merdiven altı olarak nitelendirilebilecek kuruluşlarda yaptırılan kürtaj işlemi, gebenin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle pek çok kişi, kürtaj fiyatları hakkında araştırma yaparak konunun detayları hakkında bilgi sahibi olmayı amaçlamaktadır. Peki kürtaj fiyatlarıyla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Evlilik dışı kürtaj fiyatı detayları nelerdir?

Kürtaj Fiyatları 2023 Güncel Liste

Kürtaj fiyatları, birçok hususa göre değişiklik gösterdiği için güncel listenin takip edilmesi oldukça önemlidir. Gebeliğin erken sonlandırılması ya da istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması gibi amaçlarla tercih edilen kürtaj fiyatlarını etkileyen hususlar genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Hastanenin nitelikleri. Steril ve hijyenik sağlık kurumlarında, uzman hekimler eşliğinde gerçekleştirilen operasyon, hamile kadının sağlığını doğrudan etkilediği için hastanenin teknolojik ekipmanlara ve uzman hekimlere sahip olması çok önemlidir.
 • Kullanılan malzemelerin kalitesi ve steril olması. Kadının sağlığını etkileyen hususlardan bir diğeri de operasyon sorasında kullanılan malzemelerin kaliteli ve steril oluşudur. Kürtaj cerrahi bir müdahale olduğu için kürtaj sırasında doğru ekipmanlar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra ekipmanların sterilizasyonuna önem verilmelidir.
 • Tercih edilen anestezi yöntemi.
 • Operasyon öncesinde yapılan anestezi, fiyatların farklılaşmasına neden olmaktadır.
 • Kürtaj yapacak hekimin tecrübeli oluşu. Hekimin bilgi birikimi ve tecrübesinin fazla olması, cerrahi işlemin başarısını doğrudan etkiler. Bu nedenle alanında tecrübe sahibi hekimlerden destek alınmalıdır.
 • Gebeliğin haftası. Gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilir. Fakat gebeliğin haftası, kürtaj fiyatları hususunu doğrudan etkiler.
 • İşlemin zorluğu ve riskinin artış göstermesi, fiyatların da artmasına neden olacaktır.

Belirtilen hususların her biri, kürtaj fiyatları 2023 güncel liste oluşumuna doğrudan etkide bulunur.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Evlilik dışı kürtaj fiyatları ne kadar sorusunun da cevabı sıklıkla merak edilmektedir. Henüz evli olmayan bireylerin tercih ettikleri evlilik dışı kürtaj, bebeğin anne karnından tahliyesinin dahil olduğu bir süreçtir. 18 yaşını doldurmuş kadınlar, istenmeyen gebelikleri sonlandırabilmek için kürtaj talebinde bulunabilmektedir. 10. haftaya kadar yapılabilecek kürtaj işlemi, alanında tecrübeli hekimler tarafından hijyenik sağlık kurumlarında yaptırılmalıdır.

Kürtaj Fiyatları 2023 de Ne Oldu?

Özel Hastane Kürtaj Fiyatları

Özel hastane kürtaj fiyatları, özel hastanede kürtaj işlemini yaptırmak isteyen bireylerin araştırma yaptığı konulardan bir tanesidir. Devlet hastanelerinde yalnızca tıbbi zorunluluk gerektiren kürtaj işlemleri yapıldığından, tıbbi zorunluluk dışında kalan durumlarda özel hastane ve kliniklerde kürtaj gerçekleştirilebilmektedir.

Özel hastanelerde kürtaj fiyatlarını belirleyen pek çok husus bulunmakta olup bunlardan en önemlisi, hastanenin benimsemiş olduğu fiyat politikasıdır. Bunun yanı sıra sağlık kurumunun hekim kadrosu, sahip olduğu ekipmanlar, kurumun nitelikleri; özel hastanelerdeki kürtaj fiyatlarını doğrudan etkiler.

İstanbul Kürtaj Fiyatları

Türkiye’nin farklı bölgelerinde kürtaj işlemleri yapılabilmekte olup İstanbul, bu bölgeler arasında yer alır. İstanbul sınırları içinde yer alan ve kürtaj uygulaması yapan çeşitli sağlık kurumları bulunur. Bu kurumlar, farklı fiyatlar üzerinden kürtaj işlemlerini yapmaktadır. İstanbul kürtaj fiyatları kapsamında, hamileliğin kaçıncı ayda olduğu çok önemlidir.

Hamileliğin ilk aylarında kürtaj operasyonlarının fiyatı çok daha düşük olmaktadır. Bunun temel nedeni, ilk dönemlerde işlemin çok daha kolay bir şekilde tamamlanabilmesidir. Fakat ilerleyen dönemlerde kürtaj için çok daha fazla emek harcanır. Bunun yanı sıra risk de ilerleyen dönemlerde artar. Bu hususlar düşünüldüğünde hamileliğin ilerleyen haftalarında kürtaj fiyatlarında artışlar meydana gelir.

Kürtaj Ücreti Ne Kadar

Kürtaj ücreti ne kadar sorusu kapsamında ücretlerin belirli aralıklarla değiştiğini belirtmek mümkündür. Bunun temel nedeni ülkenin ekonomik koşullarında değişiklikler meydana gelmesidir. Bunun yanı sıra;

 • Sağlık kurumunun niteliği,
 • Gebeliğin haftası,
 • Kürtaj işlemini yapacak hekim ve hekimin tecrübesi,
 • Kullanılan
 • ekipmanlar ve nitelikleri gibi hususlar da fiyatları doğrudan etkiler.

Kürtaj fiyatları hususunda net bilgi alabilmek için kürtajın yapılacağı sağlık kuruluşuyla ön görüşme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede fiyat konusunda net ve kesin bir şekilde bilgi sahibi olmak mümkündür.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.