Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Fıtık Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Detay!

Fıtık Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Detay!

Editör Editör - - 8 dk okuma süresi
1 0
fitik-ameliyati

Fıtık ameliyatı; genellikle genel cerrahlar tarafından yapılan en sık ameliyat çeşididir. Bu cerrahi işlemler diğer ameliyatlara göre daha fazla yapılır. Ancak rahatsızlığın giderilmesi noktasında net sonuçlar ortaya çıkarılamamıştır.

Hastalığın teşhis edilmesinden sonra ameliyat olmaya karar veren kişilerin, bu işlem öncesinde bilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Açıklanacak olursa;

  • Sigara kullanan kişilerin ameliyat öncesindeki bir ya da birkaç gün sigara içmemesi gerekir.
  • Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın bir gece öncesinde de yiyip içilmemelidir.
  • Ameliyat sonrasında bir süre su tüketilemeyeceği için, ameliyattan bir gün önce bol bol sıvı alınmalıdır.
  • Ameliyattan önce kullanılan ilaçlar hakkında mutlaka doktordan bilgi alınmalıdır. Ayrıca en az 4 gün önceden kan sulandırıcı ya da aspirin gibi ilaçların kesilmesi gerekir.

Fıtık Ameliyatı Nedir?

Bu ameliyatlar, açık ve kapalı(laparoskopik) teknikler ile gerçekleştirilen cerrahi işlemler olarak ifade edilir. Farklı fıtık çeşitleri bulunur. İnsanlarda göbek, boyun, kasık ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklar görülebilir.  Ancak vücudun farklı yerlerinde oluşan fıtıklar için yapılan ameliyatlarının amacı aynıdır.

Bu ameliyatların amacı; oluşan fıtığı gidermek ve fıtığın oluşmasına neden olan parçayı yerine yerleştirmektir. Sonrasında ise aynı bölgede bir daha fıtık oluşmaması için, doku eklemesi yapılır. Genellikle ameliyatlar sonrasında hastalar hızlı bir şekilde normal hayatlarına geri dönebilirler. Hatta aksi bir durum olmadıkça aynı gün içerisinde taburcu olabilme imkânı bile elde edebilirler.

Bu Ameliyat Hangi Bölüm Tarafından Gerçekleştirilir?

Fıtık rahatsızlığı yaşayan kişilerin, ortopedi uzmanına muayene olması gerekir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene sonucunda, hastada var olan belirtiler takip edilir. Hastalığın başlangıç aşamasında ya da ilerlemiş olmasına göre yapılan ameliyat planlaması da, yine ortopedi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Fıtık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik yöntemlerle ya da açık ameliyatlarla cerrahi işlem gerçekleştirilir. Genel cerrahi uzmanları tarafından yapılan muayene sonucu, hastanın veya fıtığın durumuna göre ameliyatlarda lokal ya genel anestezi uygulanır.

Küçük fıtıklar için gerçekleştirilen ameliyatlar genellikle lokal anesteziyle yapılırken, kasık ameliyatı gibi ciddi boyutta ki fıtıklar ise genel anesteziyle yapılır.

Açık Fıtık Ameliyatı

fitik-ameliyati

Fıtığın tedavisi için gerçekleştirilen açık ameliyat tekniğinde, fıtık olan bölgeye 5-6 santim kesik açılır. Daha sonra ameliyat sırasında yama eklemesi yapılarak gevşek dikiş atılır. Yama yer alan bölge de bir daha fıtık oluşumunun olmaması için işlemler gerçekleştirilir.

Kapalı Fıtık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı ameliyat yani laparoskopik yöntemlerle yapılan işlem, diğer yönteme göre daha az ağrılıdır. Bu ameliyatlarda karın duvarına ya da fıtığın bulunduğu farklı yerlerde, 5-6 santim kesik yerine 1 santim kesik atılır. Böylelikle kamera ile ameliyat yapılacak alan görülebilir. Kesiklerin küçük olması, daha çabuk iyileşme olanağı sağlar.

Fıtık Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Fıtık  ne kadar sürer; fıtığın durumuna bağlı olarak 30 ya da 45 dakika içerisinde cerrahi işlem gerçekleştirilir. Bu süreler fıtığın patlamış olmasına ya da çift taraflı olmasına göre değişiklik gösterebilir.

Patlamış Fıtık Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilen fıtık ameliyatı kolay mı zor mu diye merak edenler vardır. Fıtığın şiddetine göre bazı ameliyatlar uzun sürebilmektedir. Patlamış fıtık ameliyatları, diğer ameliyatlardan çok daha fazla sürmekte ve genellikle 1-2 saat içerisinde yapılmaktadır.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

fitik-ameliyati
fıtık ameliyatı

Bu ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Böylelikle daha kolay bir iyileşme süreci yaşanabilir. İlk olarak fıtık ameliyatı olan kişilerin, bir hafta istirahat etmesi büyük önem taşır. Özellikle bu dönemde iş hayatından da uzak kalınması gerekir. Çünkü iş hayatının yorucu temposu, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca ameliyattan sonraki iki hafta içerisinde kasığı geren hareketlerden de kaçınılması gerekir. Bu noktada hastalar için araç kullanımının tercih edilmemesi önerilir. Tüm bunların yanında cerrahi işlem sonrasındaki bir ay içerisinde ise ağır kaldırılmamalıdır. Özellikle 8 ya da 10 kg fazla ağırlığa sahip eşyaların kaldırılması sakıncalıdır.

Tenis ve futbol gibi sosyal aktivitelerin yapılmaması da önemlidir. Hastalar vücutlarını yoran fiziki egzersizlerden de uzak durmalıdır. Ameliyat olan kişiler ilk aylarda öksürük olmamaya özen göstermelidir. Ayrıca kabızlık sorunu yaşamamaya da dikkat edilmesi gerekir.

Fıtık Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Genellikle fıtık ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Böylelikle hastalar, günlük yaşantılarına hızlı bir şekilde geri dönebilirler. Ancak ameliyat olan hastaların 3 gün hastanede istirahat etmesi doktorlar tarafından önerilir. Böylelikle ameliyat sonrasında daha kolay ve sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilir.

Kasık Fıtık Ameliyatı Riskleri Nedir?

fitik-ameliyati

Kasık ameliyatı sonrası bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu durum fıtık ameliyatı riskli mi konusunu gündeme getirir. Gerçekleştirilen kasık, bel, boyun, karın ya da göbek fıtık ameliyatı sonrasında nadiren iltihaplanma ve kanama görülebilir. Ayrıca hastalarda olağan dışı oluşan ağrılarda hissedebilir.

Tüm bunların yanında ameliyat sonrasında kızarıklık, kaşıntı ya da iz kalma durumlarına da rastlanabilir. Kasık fıtığı ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde, bu risklerden bahsedildiği görülür.

Fıtık Ameliyatı Fiyatları?

Vücudun farklı yerlerinde meydana gelen fıtıklar için, uzman hekim çeşitli cerrahi operasyonları uygun görebilir. Bu durumda fıtık ameliyatı fiyatları gündeme gelebilir. Genel anlamda bakıldığında ameliyat ücretleri, hastalardaki fıtığın tanısına göre değişiklik gösterebilir.

Fıtık ameliyatı ücreti 2022 yılı içerisinde uygun seçeneklere sahipti. Günümüzde ise en güncel fıtık ameliyatı fiyatları bazı kriterlere göre belirlenir. Ameliyat esnasında uygulanan teknik, fiyatlara etki eder. Doktorlar hastalarını genel bir muayeneden geçirerek, ameliyat için en ideal yöntemi paylaşmaktadırlar. Bu noktada tercih edilen yöntem doğrultusunda belirlenen fiyatlar hastalara aktarılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.