«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 15 Farklı Minik Köpek Cinsleri Sizi Mest Edecek!

15 Farklı Minik Köpek Cinsleri Sizi Mest Edecek!

minik-kopek-cinsleri

Minik köpek cinsleri ve özellikleri pek çok hayvan sever tarafından merak edilir. Tatlı görünüşleri ile insanları kendilerine hayran bırakan minik köpek cinsleri daha büyük ırkların gösterdiği pek çok özelliği de gösterirler. Kendilerine ait özel kişilikleri olan bu küçük ırk köpekleri sahiplenmek istiyorsanız öncelikle onlar hakkındaki bilgileri öğrenmelisiniz ve sizin yaşantınıza uygun olup olmadığına karar vermelisiniz.

Minik köpek cinsleri pek çok avantaja sahiptir. Rahat ve uyumlu bir yapıları vardır ve mutlu olmak için onlara küçük bir alan dahi yeterli gelir. Bunun için de küçük dairelerde ve evlerde yaşayabilirler. Bu en tatlı köpek cinsleri minik köpeklerin enerjileri oldukça yüksektir bunun için de egzersiz ihtiyaçları fazladır. Minik köpek cinsleri büyük köpek cinslerine göre daha az mama tüketirler, bakım masrafları azdır ve daha az tüy dökerler.

En Bilinen ve Sevilen Minik Köpek Cinsleri Listesi

Minik ve tatlı bedenleri ile insanların yüzlerini güldürmeye çalışan minik köpek cinsleri tatlı görünümlerine rağmen onlara bakmanın pek çok zorluğu da vardır. Küçük vücutları oldukça hassastır ve düştüklerinde ya da zıpladıklarında kolayca yaralanabilirler. Bunun için de özellikle köpek cinsleri süs köpeği çocuklu evler için pek uygun olmayabilir. Eğer yine de evcil hayvan olarak sahiplenmek istiyorsanız çocuklarınızı bu minik köpek cinsleri hakkında eğitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle minik köpek cinsleri arasından en pahalı köpek cinsleri, en küçük köpek cinsleri, evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri konusundan bahsedeceğiz. Eğer minik bir köpek sahiplenmek istiyorsanız küçük köpek cinsleri fiyatları konusundan da bahsedelim. Küçük köpek cinsleri fiyatları ortalama olarak 3.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik gösterir. Şimdi gelelim minik köpek cinsleri listemize.

1- Pug

Büyümeyen köpek cinsleri Pug ırkı, eski tarihlere dayanmaktadır. İlk olarak Asya’dan çıkan bu ırkın kökleri ile ilgili araştırmalar hala devam ediyor ancak bir netlik kazanmamıştır. Bu ırk sahibine karşı oldukça sevecen davranır ve derin duygusal bağ kurar. Apartman yaşantısı için uygun minik köpek cinsleri arasında yer alır.

Pug cinsi köpeklerin tek olumsuz yanları ara sıra da olsa insanları ısırmamalıdır. Evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri Pug, sürekli hareket etmez ve fazla gezme ihtiyacı duymaz. Bu durum da eğer bahçesi olmayan bir evde yaşıyorsanız sizin için olumlu olacaktır.

2- Pomeranian Spitz

minik-kopek-cinsleri

Kısaca Pom adı verilen bu minik köpek cinsleri oldukça sosyal hayvanlardır. Yeni insanlar ile tanışmayı ve iletişim kurmayı severler. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile de iyi geçindiği bilinen bu ırk oldukça aktiftir. Genellikle bu köpek cinsleri süs köpeği olarak beslenirler.

Boyutu ve ağırlıkları ile ters orantılı olarak en pahalı küçük köpek cinsleri arasına giren Pug, yüksek fiyatlara satılmaktadır. Pug küçük köpek cinsleri fiyatları 800 ile 2500 dolar arasında değişiklik göstermektedir. 16 yıl kadar yaşayabilirler.

3- Yorkshire Terrier

Dünyadaki en cesur ve enerjik minik köpek cinsleri Yorkshire Terrier’lar, tamamen sevgi dolu hayranlardandır. Dış görünüşleri ile insanları kendine hayran bırakan bu ırkın kökeni Birleşik Krallık zamanına dayanır. Sahibine çok düşkün bir ırktır ve bunun için de ilgi görmeyi çok severler.

En tatlı köpek cinsleri Yorkshire Terrier, uzun bir tüy yapısına sahiptir. Tüy rengi ile dikkat çeken bu ırk sırt bölgesinde çelik mavisi diğer kısımlarda ten rengi tüylere sahiptir. Kafa yapısı düzdür ve burnu hafif uzun olup dişleri düzenli ve diktir.

4- Chihuahua

Chihuahua köpek ırkı en küçük köpek cinsleri olarak bilinirler. Halk arasında bu minik ırk için Cihao, Çihao, Şivava, Çivava adları da kullanılır. Cesur, kendinden emin ve uyanık bir yapıya sahiplerdir. Bunun için de terrier ırkına benzerler. Küçük bedenlerine rağmen cesurlardır.

Tanımadıkları kişilere şüpheyle yaklaşan en küçük köpek cinsleri Chihuahua, sevdiklerine karşı da sevgi doludur ve neşelidir. Kısa, uzun ve yumuşak tüylere sahiptirler. Bu minik köpek cinsleri dik kulaklara ve parlak gözlere sahiptir. Halk arasında çanta köpekleri olarak da bilinirler.

5- Tibetan Spaniel

Antik Tibet’ten şimdiki zamana kadar gelmiş olan bu minik köpek cinsleri ilk zamanlar Tibet Tapınaklarında yabancıların geldiğini haber vermekle görevli bir ırktı. Günümüzde ise evlerimizde bizim en yakın dostlarımız olmuştur.

minik-kopek-cinsleri

Evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri Tibetan Spaniel, sahiplerine fazlasıyla sadıktır ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Daima yaşadığı ailenin ilgi odağı olmak isterler. Eğer küçük yaşlardan itibaren iyi bir şekilde eğitilirlerse çocuklar ile iyi anlaşırlar. Ancak yabancılara karşı her zaman temkinlidirler.

6- Beagle

Minik ve hoş görünüşleri ile en tatlı köpek cinsleri arasında bulunan Beagle, kare bir fiziğe sahiptir ve kısa boyludur. Atletik ve güçlü bedenleri olan minik köpek cinsleri Beagle, pek çok farklı renge sahip türde olabilir. Dizleri öne çıkmış şekildedir ve sarkık kulakları ile karakteristik bir özellik taşırlar.

Zaten tatlı olan bu cinsin tatlılığına tatlılık katan bir diğer özelliği de büyük kahverengi ya da ela gözlere sahip olmalarıdır. Bu minik köpek cinsleri orta uzunlukta kulaklara sahiptir ve heyecanlı bir yapıları vardır. Koku duyuları gelişmiştir ve avcılık yetenekleri de vardır.

7- Cavalier King Charles

Büyümeyen köpek cinsleri Cavalier King Charles, çocuklar ile inanılmaz güçlü bağ kurar. Eğer çocuklu bir aileyseniz ve köpek almak istiyorsanız sizin için listenin en  basında bu köpek cinsi gelir. İnsanlara karşı aşırı ılımlı bu minik köpek cinsleri karşıdan ani bir hareket gelmediği sürece saldırgan tavırlar sergilemezler.

Cavalier King Charles evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri arasındadır bunun için de bir dost edinmek isteyenlerin genelde ilk tercihi olur. Yumuşak huylu ve sahibine karşı merhametlidir. Gezmeyi çok severler ve havlamaya çok meyilli değillerdir yani apartman hayati için çok uygundurlar.

8- Dogo Argentino

Dünyanın en pahalı küçük köpek cinsleri listesinde yer alan bir diğer ırk da Dogo Argentino’dur. Sahibine çok bağlıdır. 1920 senesinde ilk kez av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bu minik köpek cinsleri yavruluk döneminden itibaren iyi eğitilmelidir. Eğer iyi eğitilmezlerse tehlikeli olabilirler.

minik-kopek-cinsleri

Ortalama olarak yaşam süreleri 10-12 yıl olan bu küçük köpek cinsleri fiyatları ise 1000 ile 4000 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Dikkatli, akıllı ve sürekli tetikte olan bir köpektir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşırlar. Öpülmesi ve kucaklanmayı severler.

9- Bichon Frise

Bichon Frise minik köpek cinsleri beyaz, kabarık tüylere sahiptir ve bu özellikleri ile fazlasıyla dikkat çekerler. Görünüşleri ile en tatlı köpek cinsleri diyebileceğiniz bu ırk küçük boylu ve cana yakındır bunun için de fazlasıyla tercih edilirler. Bakımları da oldukça basittir.

Bu minik köpek cinsleri en belirgin özellik olarak herkesle kolay anlaşabilme karakteri taşırlar. Aynı zamanda fazlasıyla enerjiklerdir ve oyun oynamayı severler. Özellikle çocuklar ile vakit geçirmek onlar için mükemmel bir aktivitedir. Biraz fazla havlarsalar da apartman yaşantısı için uygundurlar.

10- Shih Tzu

Pek çok hayvansever tarafından tercih edilen, ilgi gören ve büyümeyen köpek cinsleri Shih Tzu, boyut olarak oldukça küçüktür. Dış görünüşleri ile dikkat çeken ve pek çok insanın görünce dönüp tekrar baktığı en küçük köpek cinsleri arasında yer alan bu ırk oldukça dayanıklıdır.

Ülkemizde ve dünyada Shih Tzu köpek cinsleri süs köpeği, popüler köpekler olarak karşımıza çıkar.  Ortalama yaşam süreleri 11 ile 14 yıl arasında değişiklik gösterir. Evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri Shih Tzu, boyut olarak 20-28 cm kadar büyüyebilir

11- Akita

Güçlü kaslara sahip olan bu minik köpek cinsleri aynı zamanda küçük bir çeneye sahiptir. Japonya’nın bekçi köpeği olarak bilinen bu ırk ortalama olarak 10 ile 15 yıl arasında yaşar. En pahalı küçük köpek cinsleri Akita, Amerikan ve Japon olmak üzere iki ırka sahiplerdir.

Japon ırkı Japon Atika küçük köpek cinsleri fiyatları ise 800 dolardan başlayarak 4.500 dolara kadar çıkabilmektedir. Ailesi ile vakit geçirmeyi seven bu ırk aktiviteler yapmaktan hoşlanır. Her zaman eğlenceli, oyuncu ve neşeli bir kişiliğe sahiptir ancak diğer köpek cinslerine karşı saldırganlık gösterme eğilimleri vardır

12- Minyatür Schnauzer

Fiziki özelliklerini dikkate alarak incelediğimiz zaman tüylü bir yapıya sahip olan minik köpek cinsleri Minyatür Schnauzer, aynı zamanda kare şeklini andıran bir görüntüye sahiptir. Kaş ve sakal bölgelerinde gelişmiş tüy yapısı vardır

Yavruyken kulakları diktir ancak erişkin oldukları zaman kulakları öne doğru düşer.  Siyah ve grinin tonları renklere sahip olan bu minik köpek cinsleri bacak ve göğüs bölgesinde de beyaz renklere rastlanır. Tüy bakımları yapılırken hassas davranılması gereken bir ırk olduğunu da söylemek isteriz.

13- Lowchen

Küçük Aslan Köpeği olarak da bilinen minik köpek cinsleri Lowchen,  Rönesans döneminde soyluların köpeği olarak biliniyordu. Yaşam süreleri ortalama olarak 14 yıl olan bu en pahalı küçük köpek cinsleri zeki ve dost canlısıdır.

minik-kopek-cinsleri
Minik Köpek Cinsleri

Tüyleri uzun ve çift katlı, ipeksi yapıdadır. Tüylerinin bakımına özen gösterilmesi önemlidir vücudunun bir bölümü tüylü bir bölümü tüysüz olabilir. Genel olarak sevimli bir duruşu olan bu küçük köpek cinsleri fiyatları ise 4800 ile 10.000 dolar arasında değişiklik gösterebilir.

14- Maltese Terrier

En tatlı köpek cinsleri listesinde yer verebileceğimiz Maltese Terrier, ipeksi ve bembeyaz tüylere sahiptir. Işıldayan düğme gibi gözleri ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu minik köpek cinsleri oldukça sevimlidir.

Terrier köpek cinsleri içerisinde en küçük ve büyümeyen köpek cinsleri olan Maltese, ülkemizde de oldukça popülerdir. Karakterleri de kendileri gibi yumuşacık olan bu ırk neşeli ve canlıdır. Yalnızca çocuklar ile anlaşmak konusunda biraz zorluk yaşarlar.

15- Minik Köpek Cinsleri| Samoyed

Sibirya kızak köpeği olarak bilinen bu minik köpek cinsleri eşsiz güzellikte bir kürke sahiptir. Yüzleri hep güleçtir ve dost canlısı karakterleri vardır. Yaşam süreleri ortalama olarak 12 ile 13 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

Safkan yavru Samoyed küçük köpek cinsleri fiyatları 4000 dolardan başlayarak 11. 000 dolara kadar çıkabilmektedir. İtaatkâr ve aynı zamanda sosyal olan bu ırk dünyadaki en pahalı küçük köpek cinsleri arasında en başta yer alır.

İlginizi Çekebilir: 15 Adımda Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileri?

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *