Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kişisel Gelişim
  4. »
  5. Novakid Sıraladı: Zor Telaffuz Edilen İngilizce Kelimeler Hangileri?

Novakid Sıraladı: Zor Telaffuz Edilen İngilizce Kelimeler Hangileri?

Editör Editör - - 11 dk okuma süresi
11 0
novakid

Online İngilizce öğrenme platformu Novakid, en zorlu İngilizce kelimeleri açıkladı

Online İngilizce öğrenme platformu Novakid, yanlış söylenen İngilizce kelimelerin doğrusunu açıkladı

Karmaşık ve uzun kelimeleri telaffuz etmek, İngilizce öğrenenlerin en yaygın sorunlarından biriyken, çevrenizde size doğrusunu öğretecek profesyoneller yok mu? Yanılıyorsunuz, online İngilizce öğrenme platformu Novakid, bir tık kadar yanınızda. Novakid, yanlış söylenen İngilizce kelimelerin doğrusunu açıkladı. İşte, en zorlu İngilizce kelimelerin doğrusu..

Congratulations, yacht, consciousness, worcestershire ve daha nicesi… Siz de bu kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edemiyorsanız, kendinize bir yol haritası çizmek için doğru yerdesiniz. Karmaşık ve uzun kelimeleri yanlış telaffuz etmek, İngilizce öğrenmeye çalışanların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri. Elbette İngilizce öğrenirken, kelimelerle ne anlam ifade ettikleri arasında bağlam kurarak bu problemin üstesinden gelmek mümkün. O halde gözünü ekrandan ayırmayın ve online İngilizce dil kursu Novakid’in sizin için seçtiği, söylemesi zor sözcüklere daha yakından bakın.

Herkesin bildiği üzere, İngilizce yazıldığı gibi okunan bir dil olmamasının yanı sıra uzun ve karmaşık sözcükleriyle de henüz başlangıç seviyesindeki kişilerin zorlanmasına yol açıyor. Ne var ki uzman eğitmenlerle sıkı bir çalışma programı oluşturularak bunun üstesinden gelinebilir. Yine de ileri seviyedeki bazı kelimeler, yazılışlarında hiç bulunmayan harflerle okunuyor, bazılarında harfler kayboluyor, bazılarına öğrencilerin dili dönmeyebiliyor… İşte tam da bu noktada imdadınıza online İngilizce öğrenme platformu Novakid yetişiyor. İngilizce öğrencileri için telaffuzu zor kelimelerden bir seçki oluşturan yabancı dil öğrenme platformu, kelimelerin ne anlam ifade ettiğinden okunuşuna kadar tüm detaylarını açıklıyor. Gelin, en zor İngilizce kelimelerin ve anlamlarını birlikte öğrenelim.

Hazırsanız başlıyoruz…

novakid
Novakid İngilizce Online Eğitim

Türkçe karşılığında kaos anlamına gelen chaos, ana dili İngilizce olmayanların en zorlandığı kelimelerin ilk sıralarında geliyor. Tıpkı “bouquet” kelimesinde olduğu gibi, bu kelimeyi de Türkçedeki halini düşünerek “kaos” şeklinde okumaya meyilli olabiliriz. Ancak dikkatli olmalıyız, çünkü böyle yaparsak ana dili İngilizce olan biri, “cows” yani “inekler” dediğimizi zannedebilir! “Chaos” kelimesinin doğru okunuşu, “keyas” şeklindedir. Bunu bilirsek kafa karışıklığını da önlemiş oluruz!

Koro anlamına gelen choir kelimesi de telaffuzu zor kelimelere bir diğer örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bu zor kelimenin yanlış okunmasının çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin, İngilizcede “ch” harflerinin yan yana gelince genelde “ç” şeklinde okunduğunu bilen öğrenciler, bu kelimeyi “çoir” şeklinde okuyabilir. Bu kelimenin bir istisna olduğunu düşünüp “koir” diye okuyan öğrenciler de olabilir.. Ancak bu kelimenin telaffuzunun zorluğu, bulundurduğu sesli harflerden geliyor ve “koayır” şeklinde okunuyor.

Online İngilizce öğrenme platformu Novakid’in listesindeki okunuşu ve yazılışı birbirine pek benzemeyen başka bir zor kelime de, bir deniz aracı olan “yat” anlamına gelen “yacht” kelimesi. Bu kelime, öğrenciler tarafından en başta “yakt”, “yaçt”, “yekt” gibi şekillerde yanlış telaffuz edilebilir. “Yacht” kelimesinde bulunan “ch” harflerini okumayız. Yani bu kelimenin okunuşu “yat” şeklindedir. Daha da doğal duyulmak istersek “a” harfini biraz uzatıp “yaat” şeklinde telaffuz edebiliriz.

Novakid başka dillerden İngilizceye geçen zor kelimeleri sıraladı

İngilizcede telaffuzu zor kelimelerden bazılarının kafa karıştırıcı olmasının sebebi de aslında İngilizce kelimeler olmamalarından kaynaklanıyor. Kimi kelimeler günümüzde İngilizcede kullanılsalar da Fransızca gibi yabancı dillerden geçmiş olmasıyla birlikte anlamlarını da koruyor. Elbette, söz konusu dil ile İngilizcenin yazılışları farklı olduğu için bu zor kelimelerin telaffuzları da ilk bakışta anlaşılmıyor.

Peki bu tarz telaffuzu zor kelimelere örnekler nelerdir? Haydi inceleyelim.

novakid

Başka bir dilden İngilizceye geçtiği için söylenmesi zor kelimelere ilk örneğimiz, “buket” anlamına gelen “bouquet” kelimesi. Bu kelimenin İngilizceye Fransızcadan geçtiği biliniyor. Bu kelimenin neredeyse aynısı Türkçede de bulunduğu için öğrenciler, kelimeyi Türkçede olduğu gibi “buket” şeklinde okuyabiliyor. Ancak bu, doğru bir telaffuz değil. Bu zor kelime, aslında “bukey” şeklinde okunuyor. Edebi bir terim olan “hyperbole” kelimesi de zor okunan kelimeler arasında konumlanıyor. Bu kelime, İngilizceye Yunancadan geçmiş olmasıyla birlikte “abartı” anlamına geliyor. Bu zor kelimeyi ilk defa gören öğrenciler, muhtemelen “haypırbol” şeklinde okuyabilir.   Bu kelimenin telaffuzu, “haypırbıli” şeklindedir.

İngilizcede uzun olan veya benzer sesler içeren zor kelimelerde neler var?

Online İngilizce öğrenme kursu Novakid, uzunluklarıyla zor kelimelerin bir başka türü olan kategoriyi de atlamıyor. Bu kelimeler aynı zamanda kendisine çok benzeyen sesleri bulunduranlarla da sıkça karıştırılıyor. İşte bu türden kelimelere birkaç örnek:

“Bilinç” anlamına gelen “consciousness” kelimesi, hem yazılışının karmaşık olması hem de uzun olması gibi sebeplerden dolayı öğrencilerin kafasını karıştırabiliyor. Öğrenciler, en başta bu zor kelimeyi “konsiyusnıs”, “konskiyusnıs” gibi şekillerde okuyabilirler. Ancak, bu telaffuzların tümü yanlış. Kelimenin yazılı hali ne kadar karmaşık görünse de okunuşu aslında sadece üç heceden oluşuyor: “kanşısnıs”.

Onomatopoeia mı?..

novakid

“Onomatopoeia” kelimesinin sadece yazılı halini görmek dahi göz korkutmaya yeterli olabilirken, Novakid bu kelimenin de nasıl telaffuz edileceğini sizin için açıklıyor. Bu kelimenin telaffuzu zor kelimelere dahil olmasının sebebi uzunluğu ve sonunda bulunan “oeia” kısmıdır. İngilizce kelimelerde bu kadar fazla sesli harfi genelde yan yana görmeyen öğrenciler, bu kelimeyi “onomatopoeiya” şeklinde okuyabilir. Ancak yapmamız gereken şey, “oeia” kısmındaki “o” ve “e” harflerini görmezden gelmek. Dolayısıyla kelimenin doğru telaffuzu, “onomatopia” şeklinde olmalıdır.

Ana dili İngilizce olanların dahi sık sık kafasını karıştıran telaffuzu zor kelimelerden biri de “Worcestershire”. Bu zor kelime, yalnızca İngilizce öğrencileri tarafından değil, aynı zamanda bu kelimeyi ilk defa gören, ana dili İngilizce olan insanlar tarafından da en başta “worsestırşayr” gibi okunuyor. Ancak, her ne kadar çok tuhaf olsa da, kelimenin doğru telaffuzu “wustırşır” şeklindedir.

Karmaşık ve zor telaffuz edilen İngilizce kelimeleri öğrenmenin yolları

Tüm bu zorlu kelimeleri doğru telaffuz ederken yoğun bir çaba sarf ettiğinizi biliyoruz. Bu yüzden İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak yöntemleri de Novakid aracılığıyla sizin için derledik.

Kartlar hazırlayın: Görselleştirme yöntemi, yeni öğrendiğiniz kelimeleri hatırlamanın en kolay yollarından biridir. Bu yöntem, kısa sürede daha fazla kelime ezberlemenize ve bunları bağlamda nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

novakid

Şarkı dinleyin: Bir şarkıyı tekrar tekrar dinlemek, ezber yeteneğinizi geliştirirken yeni bir dil öğrenme becerlerinizi de güçlendirebilir. Şarkıları, sözlerini okuyarak dinlemek ve söylemek ise en zor İngilizce kelimeleri bile kolayca telaffuz edebilecek noktaya getirebilir.

Konuşma pratiği yapın: Konuşma pratiği yapmak, İngilizce bilgilerinizi günlük hayatınızda uygulamanızı kolaylaştırırken, en zor kelimeleri de daha hızlı öğrenmenizi sağlayabilir. Üstelik bu konuşma pratiğini ana dili İngilizce eğitmenlerle gerçekleştirmek başarıya giden yolu daha kestirme hale getirebilir. Nasıl mı? Tabi ki Novakid ile..

Online İngilizce öğrenmenin adresi: Novakid

novakid

İngilizce öğrenirken kelimelerin doğru telaffuzunu bilmek kritik bir önem taşırken, bunu profesyonel kurslarla pratik etmek işinizi daha da kolaylaştırabilir. Hem de ev rahatlığında… Online İngilizce kursu Novakid, bunun için bir tık kadar yakınınızda. Ana dili İngilizce olan öğretmenlerle konuşma pratiği yapma olanağı tanıyan Novakid, öğrencilerine birçok avantaj sunuyor. Basit adımlarla başlıyor, programı yavaş yavaş daha karmaşık hale getiriyor. Aynı zamanda eğitim sürecini kontrol ediyor ve öğrenilen konuları gözden geçiriyor. 25 dakikalık derslerle İngilizcenin büyülü dünyasının kapısını aralıyor. Bununla da kalmıyor, İngilizce kursu almaya cesaret edemeyenler için ücretsiz deneme dersleriyle değerlendirme fırsatı yaratıyor. Siz de Novakid’i keşfedebilir, İngilizcenizi ana diliniz gibi konuşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.