Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İlaç ve Eczane Ürünleri
 4. »
 5. 6 En İyi Reçetesiz Uyku İlacı ile Deliksiz Uyuma Vakti!

6 En İyi Reçetesiz Uyku İlacı ile Deliksiz Uyuma Vakti!

Bilgece Bilgece - - 15 dk okuma süresi
200 0
recetesiz-uyku-ilaci

Reçetesiz uyku ilacı son dönemlerde gerek eczanelerde gerek ise arama motorlarında en sık araştırılan ilaçlardan olmuştur. Pandemi döneminde çoğunluğun evde kalması ile birlikte uyku düzeninde oluşan değişimler de buna bir etken olmuştur. Uykusuzluk kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sorundur.

Geceleri uyumakta zorlanan yetişkinler reçetesiz uyku ilacı arayışının yanı sıra en iyi ve en çabuk uyutan uyku ilaçları ve yan etkisi olmayan uyku ilaçları arayışına da girmektedirler. Yan etki yapmaması açısından bitkisel olan ve yine reçetesiz satılan uyku hapları da piyasada oldukça fazladır. Peki uyku ilacı nedir, uyku ilaçları reçetesiz olarak nasıl alınır?

Reçetesiz Uyku İlacı İsimleri

Reçetesiz uyku ilacı 2023-2024 yıllarında en fazla rağbet gören ilaçlar arasında yer almaktadır. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte en bilinen ve toplumun genel anlamda çoğunluğunun sıkıntısı olan ekonomik olarak kısıtlanmalar gösterilmektedir. Hiçbir ilacı doktor kontrolü dışında kullanmamak gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Fakat bununla birlikte piyasada reçetesiz uyku ilacı damla ve tablet olarak satılan, temiz içerikli uyku ilaçları bulmak da mümkündür. Onların bazıları şu şekildedir:

 • Unisom uyku ilacı
 • Remeron uyku ilacı
 • Nutraxin herbal bitkisel uyku ilacı
 • Citoles uyku ilacı
 • Desyrel uyku ilacı
 • Tolvon uyku ilacı gibi ilaçlar olmaktadır.

1- Reçetesiz Uyku İlacı: Unisom

Reçetesiz uyku ilacı olarak piyasada en fazla satılan ve doktorların da en fazla önerdiği ilaçlardan biri unisom uyku ilacı olduğu bilinmektedir. Unisom uyku ilaçlarının en çok tercih edilen markalarından birisidir. Unisom uyku ilacı en etkili ve hızlı uykuya dalmanızı sağlayan uyku ilaçlarındandır. Çok fazla yan etkisi bulunmamakla birlikte alındıktan sonra açlık hissi yaptığını ve dikkat edilmezse buna bağlı olarak kişilerin kilo artışı olabileceğini söylemekte fayda vardır.

En İyi Reçetesiz Uyku İlacı
Reçetesiz Uyku İlacı İsimleri

Son dönemlerde uyku ilaçları arayışlarının artmasıyla en sık sorulan sorulardan biri de Unisom reçetesiz satılır mı 2023 olmuştur. Ağız kuruluğu yapması en belirgin yan etkilerindendir. Fakat onun dışında bilindik önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uyku saatinden en az 1 saat önce alınması gereken bu ilacı 12 saat arayla alınması önerilmektedir. Herhangi bir bağımlılık yapmadığı için de içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak uyku ilaçlarının doktor gözetiminde kullanımı değişebilmektedir. Doktor veya eczacınıza danışarak hareket etmelisiniz.

Kokulu Şifa: Aromaterapide Şifalı Bitkilerin Eşsiz Gücü
Aromaterapi nedir, uykuya yardımcı bitkiler, cilt bakımı ve evde aromaterapi ipuçları gibi konularda kıymetli bilgileri içeren blog yazısı.
 

2- Remeron Reçetesiz Uyku İlacı

Hekimler tarafından yine sıklıkla önerilen remeron uyku ilacını günümüzde hala reçetesiz uyku ilacı statüsünde alabilirsiniz. Bunun en önemli özelliği bağımlılık yapmaması ve bilinen belirgin bir yan etkisinin bulunmamasıdır. Elbette ki her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da kişiden kişiye değişen farklı reaksiyonlara rastlamak mümkün olmaktadır. Ancak genel açıdan bakıldığında ağız kuruluğu ve acıkma hissi yaptığı bilinmektedir. Uzun süreli kullanımda kilo artışına dikkat edilerek bir hekime danışarak kullanmakta fayda vardır.

3- Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı

İsminden de belli olacağı üzere nutraxin herbal bitkisel uyku ilacı, bitkisel bir ilaç olduğu için gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz reçetesiz uyku ilacı grubuna giren ilaçlardandır. Antidepresan yerine kullanılamayacak kadar hafif içerikli, kullanan kişinin rahat uykuya geçmesini sağlayacak kadar tesirlidir. 18 yaş itibari ile her yetişkinin kullanabileceği bir ilaç olan nutraxin herbal bitkisel uyku ilacı aynı zamanda içerisinde şeker içermez. Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber içerisinde bulunan bitkilere karşı alerjiniz var ise hekiminize danışarak kullanılması önerilmektedir.

4- Citoles Reçetesiz Uyku İlacı

Citoles uyku ilacı piyasada antidepresan olmasına rağmen eczanelerde reçetesiz satılan uyku ilaçları arasındandır. Reçetesiz uyku ilacı alındığı takdirde içeriğini ve bileşenlerini araştırmakta ve prospektüsünü okumakta fayda vardır. Olası bir yan etki durumuna karşı önlem almak adına dikkatli olmakta fayda vardır. Citoles uyku ilacı sadece uykuya geçiş sürenizi iyileştirmez aynı zamanda oluşan gereksiz olumsuz düşüncelerden de uzak durmanızı sağlar. Piyasada satılan birçok ağır antidepresanlara nazaran daha hafif ve etkili bir ilaçtır.

5- Desyrel Reçetesiz Uyku İlacı

Reçetesiz uyku ilacı isimleri arasında yer alan ve en sık tercih edilen ilaçlardan biri de deyrel uyku ilacı olmaktadır. Desyrel uyku ilacı aslında bir antidepresandır fakat bağımlılık yapmaması ve çok ağır bir ilaç olmaması nedeniyle reçetesiz de satılabilmektedir. Özellikle stresli ve depresif dönemlerde yaşanan uyku problemlerini aşmak amaçlı kullanılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber çok nadir de olsa mide bulantısı ve iştah açma gibi etkileri olabilmektedir. Kullanan kişilerin yorumlarına göre bir tableti yetişkin bir bireyi 15 ile 18 saat arasında uyuttuğu söylenmektedir. Tabi ki bunun bünyeden bünyeye değişim gösterebileceğini bilmenizde fayda vardır.

6- Tolvon Uyku İlacı

Tolvon da her ne kadar piyasada reçetesiz uyku ilacı olarak satılsa da aslında bir antidepresan ilacıdır. Doktorlar tarafından en fazla yazılan antidepresan olan Tolvon bağımlılık yapmayan ağır depresyon ilaçlarındandır. İçeriği ağır olmasına rağmen reçetesiz uyku ilacı statüsünde satılmasının nedenlerinden biri bağımlılık yapmaması, diğeri ise bilinen bir yan etkisinin olmamakla birlikte çok nadir kabızlık yaptığı gözlemlenmiştir.

Soru 27: Katarin Uyutur mu?
Soğuk algınlığı için kullanılan Katarin uyutur mu? Kimi ilaçlar yan etkileri ile çok sık bilinmektedir. Katarin forte kullanımı sonrası uyku yapar mı?
 

Önceden Reçetesiz Satılırken Günümüzde Reçeteli Satılan Uyku İlaçları

Reçetesiz uyku ilacı kullanımı yukarıda da belirtildiği üzere çok dikkatli ve bilinçli kullanılması gereken ilaçlardandır. Kişilerin uyku problemlerinin nedenlerini tam olarak bilmemelerinden kaynaklı olarak sırf popüler olduğu için almış oldukları ilaçların sonunda istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle ağır depresyon ilaçlarına yeni yasal işlem düzenlemesi getirilerek reçetesiz satılmama kararı alınmıştır. Birkaç örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Xanax uyku ilacı
 • Cipralex uyku ilacı
 • Prozac uyku ilacı
 • Largactil uyku ilacı gibi örnek vermek mümkündür.

1- Xanax Uyku İlacı

Xanax uyku ilacı geçtiğimiz yıllarda kolaylıkla satın alınabilen bir ilaçken, günümüzde reçetesiz uyku ilacı bulmak nerdeyse imkansız bir hale gelmiştir. Reçetesiz uyku ilacı 2024 yılı itibari ile getirilen yeni yasalar dolayısıyla satışı kısıtlanan bir ilaç türü olmuştur. Bunun bilinen en belirgin nedeni ise bilinçsiz kullanım sonucu oluşabilecek yan etkilerdir.

Xanax uyku ilacı ise bilinen en tesirli ve tercih edilen uyku ilaçlarından biridir. Fakat yeni yönetmelik gereğince kırmızı reçete ile satılan bir ilaç olmuştur. Bu nedenle eczaneden direkt reçetesiz uyku ilacı olarak almanız artık mümkün değildir. En iyi uyku ilacı olarak bilinen Xanax’ı yalnızca doktorunuzun yazmış olduğu reçete ile alabilirsiniz.

2-  Cipralex Uyku İlacı

Etkin maddesi essitalopram olan bu ilacın kullanım amacı genellikle sakinleşmek içindir. Bilinen en belirgin özelliği uyku yapması olduğu için geçmişte reçetesiz uyku ilacı isimleri arasında yer almaktaydı. Fakat artık yeni yönetmelik gereği doktorunuza yazdırmadan kullanamayacağınız ilaçlar arasında yerini almıştır. Özellikle uyku problemi yaşayan yaşlılara daha sık yazılan bu ilacın uyku sorunu gidermede oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

3- Prozac Uyku İlacı

İçildikten 15 ile 20 dakika sonra uyku getirdiği belirtilen prozac yalnızca bir uyku ilacı değildir. Aynı zamanda etkili bir antidepresandır. Uyku ilaçları arasında sık tercih edilip bir o kadar da etkili olan prozacın yan etkileri de mevcuttur. Bağımlılık yaptığı bilinen bu ilacın en belirgin yan etkileri halüsinasyon görmek ve mide bulantısı olmaktadır. Bu nedenle reçetesiz uyku ilacı isimleri listesinden de kaldırılmıştır.

Bulantı
anksiyete, hipertermi, dehidrasyon ve uyku eksikliğidir. Mide bulantısı, kemoterapi de dahil olmak üzere birçok ilacın yan etkisi veya hamileliğin erken dönemlerindeki
 

4- Largactil Uyku İlacı

Largactil de son dönemlerde hekimler tarafından sıklıkla yazılan bir ilaç olmaktadır. etkili bir ilaç olduğu bilinen largactilin çok sıkıntılı durumlarda kullanılması önerilmektedir. Stresli dönemlerden geçen kişilerin sıklıkla kullandığı bu ilacın çok ilginç bir şekilde hıçkırık hastalığına iyi geldiği ve hıçkırığı kestiği de bilinmektedir. Reçetesiz uyku ilacı grubundan bağımlılık yaptığı ve ağır bir ilaç olduğu gerekçesiyle kaldırılmıştır.

Reçetesiz Uyku İlacı 2024 Fiyatları Nelerdir?

Eczanelerde satılan uyku ilacı damla olarak ve tablet olarak satılmaktadır. Her yaştan kişiye ve birçok farklı soruna bağlı olarak bitkisel uyku ilacı, reçeteli uyku ilacı ve reçetesiz uyku ilacı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Reçetesiz uyku ilacı 2023 fiyatları ile günümüzdeki uyku ilaçları fiyatları arasında fark bulunmaktadır. Fakat piyasaya göre daha uygun uyku ilacı satın almak isteyenler bazı platformlarda satılan reçetesiz uyku ilacı listelerine ulaşabilirler.

recetesiz-uyku-ilaci

Uykusuzluk kadar insanları rahatsız eden bir diğer unsur da sürekli uykulu olma halidir. Sürekli uykulu olmak yaşam içinde gerekli işlemleri yapmakta büyük bir engel teşkil eder. Aslında çok ileri düzeyde olanlar ve belirli sürede olanlara uyku problemleri kapsamında tanı dahi koyulabilmektedir. Sürekli Uyku Hali ve Kurtulma Yolları yazımızdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sürekli Uyku Hali ve Kurtulma Yolları
Sürekli Uyku Hali,uyku hali, sürekli uyku hali ve halsizlik,sürekli uyku hali psikolojik, gözlerde sürekli uyku hali,evde sürekli uyku hali,
 

Uyku ilacı reçetesiz alınır mı?

Satış da bulunan pek çok uyku ilacını ancak yeşil reçete ile temin edebilirsiniz. Uyku ilacı yan etkileri olan ilaçlardır ve bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Hangi ilaç uyku verir? Uyku İlacı İsimleri

Psikosomotik etkilere sahip ilaçların uyku verme özelliği bulunuyor olsa da bunların bilinçsizce kullanımı önerilmiyor. Bitkisel uyku ilaçlarının da kullanımında dikkatli olunması gerekir.

Uyku damlası var mı?

Geceleri uyumakta zorluk çekiyorum, hangi ilaç uyku verir, en etkili uyku ilacı damla şeklinde var mı soruları ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bitkisel kökenli Baybay Night bitkisel damla 50 ml vücut fonksiyonlarının normale dönmesinde fayda sağladığını ifade etmektedir. Ancak hamilelerin ve kronik rahatsızlıkları bulunanların doktoruna danışmasını öneririz.

Uyku hapları kimlere verilmez?

Herkes uyku hapı kullanamaz, çok risklidir. Özellikle horlama, uyku apnesi gibi sorunları olan kişilerin uyku hapı kullanmaması gerekmektedir

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.