«
 1. Anasayfa
 2. Alışveriş
 3. 5 Adımda Senetle Altın Nasıl Alınır? Senetle Altın Veren Kuyumcular Hangileri?

5 Adımda Senetle Altın Nasıl Alınır? Senetle Altın Veren Kuyumcular Hangileri?

senetle-altin

Senetle altın satanlar acil altın ihtiyacını karşılamak için alıcılara kolaylık sağlıyor. İşte taksitle altın almak isteyenlerin bilmesi gerekenler!

Senetle altın alma son zamanların en çok tercih edilen yöntemlerinden birisidir. Kuyumculara giden birçok insanın ‘Senetle altın almak istiyorum’ isteğini dile getirdiği görülür. Bunun sebebi alıcıların satın alma sırasında yaşadığı birtakım sorunlardır.

Altın kimisi için yatırım aracı kimisi için düğün gibi özel günlerin ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor. Sebebi ne olursa olsun altın almak adına günümüzde birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan birisi ve son zamanlarda en çok denende taksitle altın almak olarak bulunuyor.

Bilinen kredi ile altın almanın yanı sıra bu yöntemin özellikle maddi anlamda zorluk çekenlere yardımcı olduğu görülmektedir. Özellikle ani para ihtiyacı olanlara bir nevi banka gibi nakit sağlayacaktır.

Peki  senetle altın veren kuyumcular hangileri? Taksitle altın almak için şartlar nelerdir? İşte ayrıntılar!

1- Senetle Altın Alma Nedir, Ne Anlama Gelir?

senetle-altin
Senetle Altın Alışverişi

Normal şartlarda kuyumculardan altın almanın iki temel yolu bulunur. İlki nakit parayla direkt dilediğiniz altın ya da pırlantayı almaktadır. Diğeri ise kredi kartıyla bankayla anlaşmalı olarak kredi çekerek taksitlendirmek üzerine gerçekleşir.

Yalnız herkesin maddi imkânı nakit olarak ödemeye uygun olmadığı gibi kredi kartı limiti yetmediği gibi bankadan kredi çekmek adına da uygun olmayabilir.

Özellikle senetle altın almak konusuna eğilim gösteren kişilerin bankalarda kara listede yer aldığı ya da dilediği miktarda para çekemediği görülmektedir. Bu aşamada taksitle altın almak daha uygun olacaktır.

Senetle alınacak altınlar gerekli bir güvence gösterdikten sonra elden taksit yaparak altın alma anlamına gelir. Bu durumda bankayla ya da herhangi bir aracıyla işiniz olmaz. Doğrudan kuyumcu ile aranızda yapacağınız sözleşmeye bağlı olarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

2- Taksitle Altın Veren Kuyumcular Hangi Ürünleri Satıyor?

senetle-altin

Çoğu zaman senetle işlem yapan kuyumcuların belirli bir durumla sınırlı kalmayarak çok geniş bir satış skalası koyduğu görülmektedir.

Senetle altın satan kuyumcular genellikle:

 • Gram,
 • Çeyrek altın,
 • Tam altın,
 • Bilezik (Trabzon burma, Adana burma vs.)
 • Külçe altın,
 • Altın kolye,
 • Altın küpe,
 • Kelepçe,
 • Altın setler,
 • Beşi bir yerde vb. ürünler satışa sunulmaktadır.

Bunun dışında senetle pırlanta satışı da gerçekleşmektedir.

3- ‘Senetle Altın Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?’ Diyenler Buraya! Senetle Altın Nasıl Alınır?

Düğün sezonunun artık başlamasıyla birlikte altın ihtiyacınız bulunuyorsa senetle satın almayı deneyebilirsiniz. Sadece düğünler için değil anlık nakit ihtiyacınızı karşılamak adına da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Online senetle altın almak ya da bizzat kuyumcudan almak adına izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları izlediğiniz takdirde siz de taksitle altın veren kuyumcular aracılığıyla ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

A- Taksitle Altın Almak Konusunda Ayrıntılı Bilgi Edinin

Eğer daha önce senetle pırlanta ve altın almadıysanız bu konuda ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekmektedir. İnternette yapılacak araştırmalar kadar kuyumcu gezerek bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Zira bu konuda yatırımcılar olduğu kadar isteksiz olan taraflarda mevcuttur. Aynı zamanda yapacağınız taksitle altın alma konusunun kendiniz adına uygunluğuna da daha net karar verebilirsiniz.

B- Senetle Altın Veren Kuyumcular Araştırması Yapın

Maddi durumunuza bağlı olarak taksitle altın almak konusuna karar verdiyseniz bu aşamada araştırmalarınızı arttırmalısınız. Bulunduğunuz şehre göre senetle anlaşma yapan kuyumcuları öğrenmelisiniz.

Örneğin senetle altın İstanbul kuyumcularına bakabilirsiniz. Bunun için ilk aşama yaşadığınız alanın yakınındakilerini araştırmaktır. Mahallenizdeki, ilçenizdeki kuyumcularla yüz yüze görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Mahalle mahalle dolanmak zor geliyorsa internete ‘Senetle altın veren kuyumcular İstanbul’ araması yaparak da konumunuza bağlı olarak en yakınları görebilirsiniz.

senetle-altin

Bunun dışında sadece bulunduğunuz şehirle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Online senetle altın imkânı bulunan farklı kuyumcular da vardır. Bunlarla internet üzerinden iletişime geçmeniz de bir seçenek olarak karşınıza çıkar.

Senetle Altın olarak müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Siz de online sitemize bakarak bu konuda alabileceğiniz modelleri inceleyebilirsiniz.

Günümüzde çok sayıda taksitle altın veren kuyumcular bulunur. Ancak burada önemli olan teminat verebilmeniz ve güven kazanmanızdır. Çoğu durumda kuyumcular tanıdık müşterilerine bu imkânı sağlar. Fakat nadiren de olsa genel anlamda müşteri portföyü bulunan satıcılar mevcuttur.

C- Senetle Altın Alma Şartları Öğrenin ve Yerine Getirin

Taksitle altın veren kuyumcular herkese altın verme konusunda rahat davranmaz. Bu konuda da oldukça haklılar. Çünkü bu konuda her iki tarafın birbirine güven vermesi gerekir ki anlaşma gerçekleşsin.

Başlangıçta belirli şartlar meydana getirilebilir. Genellikle alınacak altınların değeri kadar belirli bir teminat gösterilmesi istenebilir. Yine aynı şekilde kefil olacak kişi de görülmek istenebilir.

Bahsedilen şartlar kuyumcudan kuyumcuya değişiklik göstereceğinden bizzat araştırmalarınıza bağlı olarak karşılamanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

D- Anlaşma Sonrası Düzenli Ödemelerinizi Yaparak Borcunuzu Kapatın

Doğru kuyumcuyu bulduğunuzu düşünüyorsanız daha sonra işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Kuyumcu tarafından da belirtilecek komisyona bağlı olarak borcunuz hesaplanır.

Bu borcu bölünecek taksitlere bağlı olarak senetlere böleceksiniz. Sonrasında da anlaşmaya uygun olacak şekilde ödemelerinizi sürdürebilirsiniz.

İnternet sitemiz olan Senetle Altın üzerinden alışverişinizi yaptıktan sonra senetlendirmeler oluşturulur. Her bir ödemeniz sonrasında size senet olarak iletim sağlanacaktır. Böylece borcunuzu ay be ay takip edip borcunuzu kapatabilirsiniz.

4- Senetle Altın Satanlar Ne Kadar Komisyon Oranı İstiyor?

senetle-altin

Kuyumcudan kuyumcuya bağlı olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Serbest piyasaya bağlı olduğu için devlet kontrolünde belirli bir oran belirtilmemektedir.

Kuyumcunun inisiyatifine bağlı olarak komisyonlar belirlenecektir. Fakat genelde müşteri elde tutmak da adına %10-15lik komisyonlar talep edilmektedir.

Kısaca hesaplamasını şöyle yapabilirsiniz; 10 adet gram altını 1000 TL’den aldığınızı düşünün. Normal şartlarda maliyetiniz 10000 TL olacaktır.

Fakat kuyumcu senetle yapılan bu alışverişten %10 komisyon almak istediğinde ödemeniz gereken miktar 10.000 x %10= 1000 TL artışla 11.000 TL olarak hesaplanır. 1000 TL ekstra ödemeniz şarttır.

5- Senetle Altın Veren Kuyumcu Ödeme Yapılmazsa Dava Açabilir mi?

senetle-altin

Senetler devlet destekli olmadığı düşünülüp karşılıksız bırakmak isteyen alıcılar olacaktır. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü senetlerin hukuk boyutunda kesin olarak karşılıkları bulunmaktadır. Anlaşma yaptığınız takdirde bu anlaşmaya bağlı kalarak ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekir.

Ödemenizi geciktirdiğiniz süre zarfında ya da hiç ödemediğiniz durumlarda karşı tarafın sizin adınıza dava açma hakkı bulunur. Bu noktada ceza almanız da mümkün olacaktır. Ayrıntılı bilgilendirme ve altın modellerini incelemek için senetlealtin.net sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *