«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Birçok kadının yaşadığı sorunlardan biri olan uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur sorusunun cevabını arıyorsanız, işte cevapları. Bu problemin çözümünü bulmak için öncelikle adet kanaması nedir sorusuna cevap vermek gereklidir.

YouTube video

Adet Kanaması Nedir ?

Adet kanaması diğer bir adıyla regl, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar kadınlarda her ay düzenli olarak görülen vajinal kanamaya denir. Kanamanın ilk kez gerçekleştiği yaş ergenlik dönemin olan,11-15 yaş aralığıdır. Regl, çoğunlukla 3-7 gün arasında sürer ve her kadında bu süre farklıdır.

Kadınların yumurta hücrelerinin içinde bulunan hücrelerden bir tanesi her ay olgunlaşıp düzenli olarak yumurtalıktan dışarı atılır. Her 21-35 günde bir bu olay tekrarlanmaktadır. Düzenli olarak gerçekleşen bu olaya adet döngüsü denir.

Her ay rahim kendisini yeniler ve yumurta ve sperm birleşmesi sonucunda hücre döllenmesi gerçekleşir. Döllenen bu hücrenin için rahim kendisini hamileliğe hazırlar eğer gebelik gerçekleşmezse adet kanaması meydana gelir.

Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Kanamanın 3 günden az ve 10 günden uzun sürmesi normal bir regl geçirilmediğinin habercisidir. Bunun için ilk olarak bir hekime başvurulması gerekir. Evde uygulayabileceğiniz bazı doğal çözümlerle de uzun süren adet kanaması durdurulabilir.

Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?
Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Evde uzun süren adet kanamasını durdurmak için yapabileceğiniz yöntemler şunlardır

1 – Regl Döneminde Bol Bol Su İçmek

Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur sorusunun ilk cevabı su içmekten geçiyor. Bol miktarda su içmek vücudu temizleyerek kanamanın daha kolay atılmasını sağlar.

2 – Elma Sirkesi İçmek

Regl döneminizde her gün bir bardak içme suyunuza 1 yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirkeli su içmek regl döneminde oluşan problemlerin düzelmesine yardımcı olur.

3 – Bitki Çayları İçmek

Melek otu kökü, aslan pençesi, adaçayı, melisa çayı, ahududu çayı, kekik çayı gibi bitkileri tüketmek, uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur sorusuna cevap olarak verilir.

4 – Egzersiz Yapmak

Regl döneminde yapılan egzersizler vücudu rahatlatarak kanamanın hızlı ve erken bitmesini sağlar. Ayrıca adet sancılarına da iyi gelir. Adet sancısının ilk aşamalarında biraz zorlansanız da biraz egzersiz yaptıktan sonra ağrılarınızın hızla kaybolduğunu anlayacaksınız.

5 – Isınmak

Biraz ısınmanız ayaklarınıza sıcak su torbası koymanız vücuttaki sıvıların daha kolay ve hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Ayrıca adet sancılarını da rahatlatır.

6 – Masaj yapmak

Regl döneminde alt karın bölgesine ve sırta yapılan masaj, kramp ağrılarını azaltır ve uyarı vererek kanamanın daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Her kadının regl dönemi farklı olup, buna bağlı olarak soruna iyi gelecek çözümlerde farklılık gösterir. Dolayısıyla uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur sorusunun cevabı da kişiden kişiye değişir. Bunun için çözümlerden size en uygun yolu deneyerek bulabilirsiniz. Her yöntemi denemenize rağmen çözüm bulamamanız durumunda bir doktora mutlaka danışmalısınız.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet Düzensizliği Nedenleri
Adet Düzensizliği Nedenleri

Ortalama 28 günde bir tekrarlanan regl, düzenli bir döngü içerisindedir. Bu döngü  olması gerektiğinden farklı ve düzensiz olarak gerçekleşirse buna adet düzensizliği denir.

Adet kanamasının düzenli bir şekilde sürmesi yumurtalıkların sağlıklı olduğunu gösterir. Bu yüzden adet düzeni çok önemlidir ve anormal durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Adet düzensizliğinin farklı ve çok sayıda sebebi olabilir. Erken gelen kanamaların sebebi kadınların adet döngüsünün ortalarında gerçekleşen yumurtlama esnasında yaşanan hormonlardaki düşüş olabilir. Bu durumda doktora gidilmelidir. Çünkü adet düzensizliği önemli birçok kadın hastalıklarının habercisi olabilir.

PMS Sendromu hakkında en detaylı bilgi: PMS Sendromuna Karşı Adet Söktürücü Bitkiler ile Savaş Açmaya Hazır Mısınız?

Adet kanaması süresi bazen uzun bazen de kısa sürüyorsa bu da dikkate alınması gereken önemli konulardandır. Adet düzensizliği sayılır ve doktora gidilerek sebepleri öğrenilmelidir.

Adet düzensizliğinin bazı nedenleri şunlardır;

  • Endometrial doku denilen rahim içi zarının kalınlaşması.
  • Yumurtlama ile ilgili yaşanan problemler.
  • Rahim içerisinde bulunan iyi huylu ur olan miyom, kist ve polip denilen kadın hastalıkları.
  • Kullanılan hormonal veya bazı diğer ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan durumlar.
  • Bazı hormonal bozukluklar.
  • İltihap, enfeksiyon gibi durumların olması.

Bu durumlar adet düzensizliğine sebep olabildiği gibi regl döneminde yaşanan ağrıların da nedeni olabilir.

Adet Sancılarına Evde Çözüm

Adet sancıları için evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler ile ağrılarınızı yok edebilirsiniz. Şiddetli adet kanaması veya bazı altta yatan kadın hastalıkları adet sancılarına sebep olur. Adet sancısına evde çözüm yolları şunlardır:

1 – Adet Sancısına İyi Gelen Gıdalar Tüketin

Özellikle adet söktürücü özelliği ile bilinen en etkili bitki maydanozdur. Maydanozu kaynatıp düzenli aralıklarla suyunu içmek adet söktürerek adet düzenini sağlar. Bunun yanında zencefil, fesleğen, tarçın, zerdeçal, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz gibi gıdalar adet sancılarına iyi gelir.

Adet sancılarına iyi gelen bitki çayları ise; papatya, dağ kekiği, ıhlamur, rezene ve ada çayıdır.

2 – Yürüyüş Yapın

3 – Adet Sancısına İyi Gelen Kürler Hazırlayın

Bazı önemli doktorlar uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur sorusuna cevap olarak bazı kürler önermiştir. Örneğin Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu adet sancısı için 1 bardak kaynatılmış suya 3-5 gram civanperçemi atarak 10 dakika demlenmeye bırakılmasını ve bunun adet olmadan önceki günlerde içilmesini önermiştir.


İlginizi Çekebilir: Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Yapılışı Nasıldır? 


 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *