«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. 2021 Harvard Üniversitesi Fiyat Bilgisi Nedir?

2021 Harvard Üniversitesi Fiyat Bilgisi Nedir?

2021-harvard-universitesi-fiyat-bilgisi

Eğitim dünyasında Harvard Üniversitesi farklı bir öneme sahiptir. Sadece bulunduğu alan içerisinde değil dünya çapında kişilerce bilinmektedir. Eğitimin en kaliteli verildiği üniversitelerden birisi olan Harvard Üniversitesi – Ekşi Sözlük, farklı tartışma platformlarında da tartışma konusu olmuştur. Uluslararası alanda yapılan çalışmalarda çoğu zaman adı geçen bu üniversitenin yıllardır ciddi bir prestij sahibi olduğu bilinmektedir.

YouTube video

Harvard Collage| Harvard Nerede?

Harvard, üniversite konusunda başta Türkiye olmak üzere dünya çapında bir saygınlığa sahiptir. Dünyada sözü geçen büyük liderler ya da liderlerin aile üyeleri bu üniversitenin bölümlerinde yer alabilmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de geliştirdiği projeler neticesinde de uygun görülen öğrencilerin bu üniversiteye davet aldığı bilinmektedir.

Eğitimi, prestiji ve saygınlığı ile dikkat çeken 1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, farklı konularda merak unsuru olmaktadır. İlk olarak yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler Harvard üniversitesi nerede olduğunu sorgular. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur. Eyaletlerle yönetilen bu ülkenin Massachussets eyaletine bağlı Boston şehrinde öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. ABD’nin bilinen en eski öğretim kurumları arasındadır.

Harvard Üniversitesi Kaç Puan?

Eğitimi en iyi şekilde almak, özellikle planlı ve gerçek anlamda ileri görüşlü insanlar için önemlidir. Talep edilen, hayal edilen herhangi bir bölümün en iyi şekilde öğretildiği gerek teorik gerekse uygulamaların derslerin olduğu eğitim kurumları tercih edilmektedir. Üniversite eğitimi denildiğinde de akıllara ilk olarak Harvard gelir. Çünkü yakın zamanda olduğu gibi geçmişten günümüze çok kaliteli, bilgili akademisyenlere sahiptir. Fakülteler arasındaki kalite benzerlik gösterse de puanları değişiklik gösterir.

1- Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukuk eğitimi geçmiş yıllardan beri adalet, eşitlik ve düzen sağlamak adına gerekliydi. Bu gereklilik adına üniversitelerde eğitim sisteminin oturması ile birlikte yer almaya başladı. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi de dünya çapında yer alan en eski fakültelerin arasında bulunmaktadır. 1817 yılında kurulan Law School, ABD kuralları ve standartları gereği 3 yıl sürmektedir. Dünya çapında Yale Üniversitesi sonrası hukuk alanında ikinci sırada bulunur.

Hukuk fakültesi mezunlarının Harvard çıkışlı olması iş dünyasında da kısa sürede atılım sağlamasına yol açar. Üstelik yurt dışı fırsatlarının da elbette ülkemizden gelişmiş olmasına netice olur. Hukuk fakültesi kabul şartları genel üniversite şartlarıyla aynıdır. Puan sistemi LSAT olarak adlandırılan bir sınav neticesinde elde edilir. 170 puan en iyimser bakılan giriş puanlarındandır ve 4 üzerinden 3,75 puana denk gelmektedir.

2- Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi

Dünya çapında Harvard Üniversitesi birinci olarak yer almaktadır. Tıp literatürünün en geniş açıdan ele alındığı bu fakültede, öğrencilere sadece teorik bilgi aktarımı bulunmaz. Aynı zamanda hasta bakımına dair uygulamalı birçok ders mevcuttur. Kütüphane olarak da dünyanın sayılı üniversiteleri arasında bulunması bu fakülteye girişi oldukça zorlaştırmaktadır.

2021-harvard-universitesi-fiyat-bilgisi
Harvard Üniversitesi

Tıp fakültesi mezunlarının dünya çapında alanında uzman doktorlar olduğu bilinir. Bunun yanı sıra günümüzde de Harvard kapasitesinde geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden sayısız ilaç, aşı bulunur. COVID 19 döneminde de üniversite çapında araştırma ve geliştirmeler devam etmektedir. Siz de bu üniversitede tıp okumak istiyorsanız MCAT sınavına girmeli ve ciddi bir sıralama elde etmelisiniz.

Harvard Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Harvard Üniversitesi geçmişten günümüze elde ettiği başarılar neticesinde çok ayrı bir yer elde etmiştir. Dünya çapında birçok fakülte konusunda elde ettiği birincilik ve ikinciliklerle öğrencilerin yanı sıra akademisyenlerin de tercihleri arasında bulunur. Üniversiteye gidebilmek için ise bazı koşulları sağlamalı ve aşamaları takip etmelisiniz.

Üniversite bilinenin aksine özel bir üniversite olmaktadır. Özel olması ile birlikte fakülteler arası farklılığın olması ile birlikte yüksek meblağda ücretler talep eder. Ücretin fazla olması kişileri korkutmamalıdır. Gerekli başarı ve zekâ sahibi olduktan sonra %80 oranın burs sahibi olabilirsiniz. Üniversitenin sağladığı bu imkân neticesinde de okuma kolaylığı elde edersiniz.

Harvard Üniversitesi öğrencisi olabilmek için gerekli evrakları tamamlamalı, kabul şartları konusunda da uyumluluk göstermelisiniz. Gidebilmek adına başvuru için:

 • TOEFL, SAT ve ACT sınavlarından ciddi bir puan almak,
 • Öğretmen/üniversite yetkili kişileri tarafından yazılan tavsiye mektupları,
 • Mezun olduğunuz son okuldan alacağınız not bilgisi/transkript,
 • Özgeçmişiniz,
 • Sahip olduğunuz projeler, fikirleriniz iletilmelidir.

Harvard Üniversitesi Kabul Şartları

Kabul şartları arasında TOEFL, SAT ve ACT sınavlarında 650 puan ve üzerine sahip olmanız ayrıcalık kazandıracaktır. Üniversiteye girişte puanlar belirtilse de genelde taban puanlar yer almamaktadır. Burada üniversiteye kabul esnasında hangi ülke ya da millete ait olduğunuzun bir önemi yoktur. Başarı odaklı olmanız ve son mezun olduğunuz okullarda %10 hatta ilk %3lük dilimde bulunmanız önem taşıyacaktır.

Üniversiteye gönderilecek tavsiye mektuplarının da önemi oldukça büyüktür. Özellikle Harvard Üniversitesi kabul esnasında bu mektupların içeriği, öğrenci için oluşturulmuş gelecek potansiyeline dikkat edilir. Öğretmen ya da öğretmenlerinizin sizin adınıza belirteceği ‘geleceği parlak, umut vaadeden öğrenci’ profili çizmesi kıymetli ve gerekli olacaktır. Lisansın yanı sıra yüksek lisans yapmak, kabul almak daha zor olacaktır. Çünkü kurulum anından itibaren Ivy League kapsamında bulunur yani girilmesi en zor üniversiteler arasındadır.

Harvard Üniversitesi Fiyat Bilgisi Nedir?

Özel bir vakıf üniversitesi olması, Harvard Üniversitesi fiyat konusunda bilgi edinmeyi gerektirecektir. Okul içerisinde bulunmak adına çok parlak bir zekaya ya da yüksek puana sahip değilseniz yüksek meblağda fiyatları vermeniz gerebilmektedir. Dünyanın en iyi üniversitesi olması kişilerin her anlamda kabulunü zorlaştıracak şartlara sahip olmasına neden olmaktadır.

2021-harvard-universitesi-fiyat-bilgisi

Üniversite içerisinde 11 farklı fakülte bulunmaktadır. Harvard Üniversitesi fiyat bilgisi bu yüzden her fakülte arasında değişikliğe sahip olur. Girmek istediğiniz fakülteye göre ücretleri yıllık toplam olmak üzere:

 • Tıp Fakültesi 58 bin $,
 • Hukuk Fakültesi 58 bin $
 • İşletme 55 $
 • Yüksek Tasarım 34 bin $
 • Fen ve Sanat 33 bin $
 • Tanrıbilimleri 27 bin $
 • Yüksek Eğitim Okulu (bölümler arası değişir) 25-40 bin $
 • Halk Sağlığı 25 bin $
 • John Kenndy Yönetim Kurulu 42 bin $ olarak belirlenmiştir.

Yıllık ödenmesi gereken ücretler değişiklik göstermektedir.

Harvard Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler Kimlerdir?

Dünya çapında siyaset, tıp, sosyal medya gibi çeşitli alanlarda öncülük yapmış birçok kişi Harvard Üniversitesi mezunu olmaktadır. Kişiler gerek zekasıyla okula girmesi ile birlikte sonradan yaptığı projeler sayesinde ünlü olmuştur. Ancak kimi kişilerde ünlülüğü sonrası parasıyla bu üniversitede dilediği eğitimi kolaylıkla almıştır.

1- Mark Zuckerberg

Günümüzde sosyal medyanın öncü isimleri arasında yer alan Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi mezunu olarak yerini almaktadır. Bilgisayar Programcılığı ve aynı zamanda Psikoloji bölümünde okumaktayken Facebook’u kurarak kısa sürede ünü elde etti. Hatta internet dünyasında en çok konuşulan kişilerin başında yer almasıyla bir dönem eğitimine ara verdi. Yıllar sonra mezun olarak diplomalarını elde etti.

2- Matt Damon

Dünya çapında bilinen oyuncular arasında yer alan Matt Damon, üniversite içinde eğitim alarak adını listeye ekleyen sayılı kişilerdendir. Edebiyat eğitimi alması sanata olan ilgisini ortaya koyarken daha sonra oyunculuk yolunda ilerlemiştir. Günümüzde birçok film ve dizide yer almış almaya da devam etmektedir.

3- Natalie Portman

Harvard Üniversitesi mezunu oyuncular arasında özellikle Leon filmi ile çocuk olarak gördüğümüz, Siyah Kuğu ile zirvesini yaşayan Natalie Portman yer alıyor. Güzel oyuncu, Psikoloji’ye olan ilgisini bu alanda en iyi üniversitelerden birisi olan Harvard da eğitim alarak taçlandırdı. Aldığı mezuniyet belgesi bu alanda bir geçerlilik sağlamasa, mesleğini yapmasa da oyunculuğun yanı sıra uzmanlığını geliştirdi.

4- Barrack Obama

Dünyanın sayılı prestijli üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi, dünya çapında söz sahibi olmuş siyasetçi ve devlet adamları da yetiştirmiştir. ABD başkanı olarak görev yapan tam 8 isim bu üniversiteden mezundur. Barrack Obama, bilinen en ünlü dönemler arasındadır. ABD başkanlığını yerine getirmiş olan Obama, üniversitenin Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Harvard Üniversitesi’nde Okuyan Türkler

Harvard Üniversitesi’nde sadece yabancılar değil Türk bireylerde okuma fırsatına sahiptir. Çünkü üniversite çapında millet, din ve dil farkı olmamaktadır. Bu yüzden kendini kanıtlama fırsatı elde etmiş ve kanıtlamış kişiler fırsat bulmaktadır. Bilinen ve bilinmeyen isimler çoğunluktadır.

1- Mehmet Öz

Harvard Üniversitesi Tıp mezunu olup dünya çapında bilinen doktorlar arasında Mehmet Öz bulunmaktadır. Öz, kalp hastalıkları ve sağlığı konusunda dünya genelinde saygı gören uzmanlar arasındadır. Forbes tarafından her yıl duyurulan dünyanın en etkili insanları arasında 2011 yılında üçüncü olarak görülmüştür.

2- Nil Çakırca Harvard Üniversitesi 1 Milyon TL Burs Sağladı!

Nil Çakırca, İzmir Koleji mezunudur. Kendisinin lise ve öncesindeki eğitim sürecinde teknoloji ve telefon kullanımının çok kısıtlı olduğunu, tüm bunlara rağmen başarı elde ettiğini ve kendini geliştirmek istediğini dile getirdi. Üniversiteye yazdığı mektup ile birlikte kabul gördü ve SAT sınavında yüksek başarı elde etmek istediğini belirtti.

3- Harvard Üniversitesi Birincisi: Levent Alpöge

Levent Alpöge, 3 yaşında okumaya başladı. Annesi tarafından fark edilen bu durum neticesinde profesyonel kişiler tarafından yardım sağlandı. Lisede her ne kadar kendince çok parlak bir not sahibi olmasa da ilgisi daha çok matematik ve fizik konusundaydı. Harvard Üniversitesi ile yolu kesişince hayatı tamamen değişti. Okul sonunda ise Harvard birincisi bir Türk öğrenci olarak yer aldı.

Harvard Üniversitesi Sertifika Programları ile Gelişin

Gelişimi sağlamak ve bilgi edinmek için sadece Harvard Üniversitesi kapsamında eğitim almak gerekmez. Üniversite kayıt süreci olmadan da Harvard Üniversitesi’nde bulunan sertifika programlarına katılabilirsiniz. Türkiye genelinde bulunan üniversitelerin de aracılık yaptığı serfikalı programlar olduğu gibi bizzat Harvard sayfasında da sertifika programlarını takip edebilirsiniz.

2021-harvard-universitesi-fiyat-bilgisi

Eğitim her yaştan birey için büyük bir öneme sahiptir. Eğitim alınan bu süreçte velilerin çocuklara yaklaşımı da oldukça kritiktir. Günümüz şartları altında uzaktan eğitime geçilmesi küçük ve büyük her yaştan öğrencinin aile davranışlarını önemli kıldı. MEB Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklara Psikolojik Olarak Nasıl Destek Olursunuz yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *