Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmak İçin 8 Harika Yiyecek!

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmak İçin 8 Harika Yiyecek!

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
11 0
burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Günümüzün önemli sağlık problemlerinden biri olan Alzheimer Hastalığı tedavisi ve nedeni tam olarak bilinmiyor. Fakat, doğru beslenme ve egzersiz yapmanın bu ciddi hastalığı önleyebileceğine dair pek çok kanıt bulunuyor. Yakın zamanda yapılan pek çok araştırma, yiyeceklerde bulunan bazı besinler ile Alzheimer Hastalığı evreleri ve riskinin azalması arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

YouTube video

Bu nedenle uzmanlar, sağlıklı beslenmenin Alzheimer ve yaşlanmaya bağlı diğer sağlık sorunlarının azaltılmasında etkili bir rol oynadığını belirtiyor. Örneğin; bol miktarda yeşil yapraklı sebze, lifli gıda ve kuruyemiş tüketmek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltıyor. Dolayısıyla, hafızayı güçlendiren bu tarz yiyecekleri tüketerek beyninizin daha güçlü çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Beyninizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamanın en etkili yolu, onu doğru besinlerle desteklemektir. Belirli yiyecekleri tüketmenin, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabileceği klinik olarak henüz kanıtlanmamıştır. Fakat, beyin fonksiyonlarının her yaş grubunda aktif olması için beyni güçlendiren bir beslenme tarzı gerekir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilecek pek çok faydalı besin bulunuyor. İşte, Alzheimer riskini azaltan 8 harika yiyecek:

 1 – Yeşil Sebzeler

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Lahana, ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzeler Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azaltan A, B9 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan bu vitaminler aynı zamanda beyninizin çalışmasını da hızlandırır. Yeşil yapraklı sebzeler, aynı zamanda lif bakımından da zengin olup bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu yiyecekler aktif bir zihne sahip olmanızı sağlar. Dolayısıyla, bu sebzeleri günlük öğünlerinize ekleyerek zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 2 – Çilek

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Antioksidanlar, beyin hücrelerinin daha iyi çalışmasını sağlar ve iltihap oluşumunu önler. Antioksidan bakımından zengin olan çilek ve yaban mersini gibi meyveleri tüketmek, beyninizin çalışma kapasitesini artırır. Ayrıca, bir araştırma Alzheimer veya bunama riskinin çilek yiyen kişilerde çok düşük olduğunu ortaya koymuştur.

 3 – Kafein

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Moleküler Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, her gün bir miktar kafein tüketmenin Alzheimer veya bunama riskini azalttığını öne sürüyor. Ayrıca, uzmanlara göre her gün 2 fincan kahve tüketmek beyni olumlu anlamda uyarıyor ve zihnin canlı kalmasına yardımcı oluyor. Fakat, içeriğinde kafein bulunan tüm yiyecekler sağlıklı değildir. Örneğin; kafein içeren kola ve diğer gazlı içeceklerden mutlaka kaçınmalısınız. Bunların yerine çay, kahve ve çikolata gibi yiyecek ve içecekleri belli ölçülerde tüketmeniz çok daha doğru olacaktır.

 4 – Alzheimer Hastalığı İçin Birebir ; Balık

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Somon, sardalya, ton balığı ve alabalık gibi birçok balık türünde yüksek miktarda omega-3 yağ asidi bulunuyor. Omega-3 asitleri, toksik bir protein olan beta-amiloidin kandaki seviyelerini azaltarak Alzheimer ve Demans riskini azalmasına yardımcı olur. Bu yüzden, mümkün olduğu kadar haftada 2 defa balık tüketmeye gayret etmelisiniz.

 5 – Kuruyemişler

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Kuruyemişler faydalı besinlerle dolu sağlıklı yiyeceklerdir. Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler beyin hücreleriniz için faydalı yağ asitleri içerir. Kuruyemişler, aynı zamanda beyni koruyan E vitamini ve flavonoidler açısından da zengindir. Beyninizin düşünme, hafıza ve hatırlama fonksiyonlarını artırmak için bu yiyecekler doğru birer tercihtir.

 6 – Tarçın

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

 

Tarçın, toksik bir protein olan beta-amiloidin beyinde oluşmasını engeller. Böylece, Alzheimer ve bunama riski azalır. Beyninizin hafıza, öğrenme ve hatırlama gibi bilişsel fonksiyonları artar. Diğer yandan, tarçında bulunan antioksidanlar ve antienflamatuvarlar hem beyin hem de kalp sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Bu nedenle, tarçını baharat veya çay halinde tüketmeyi deneyebilirsiniz.

 7 – Zerdeçal

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin, Alzheimer’ın gelişimini ve ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir. Zerdeçal aynı zamanda içerdiği D3 vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Böylece zerdeçal, beynin Alzheimer hastalığına yol açabilecek amino asitlerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu yüzden, zerdeçalı yemeklerinizde aktif bir şekilde kullanmaya gayret etmelisiniz.

 8 – Hindistan Cevizi Yağı

burcualem-alzheimer-hastaligi-riskini-azaltmak-icin-8-harika-yiyecek

Hindistan cevizi yağı, kanda bulunan keton maddelerinin seviyesini artıran trigliseritler içerir. Bu yağ, aynı zamanda beynin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur. Bundan dolayı, her gün bir çorba kaşığı Hindistan cevizi tüketmek beyninizin mükemmel çalışmasını sağlayabilir. Aynı zamanda, bu yağ birçok hastalıkla mücadele etmenize yardımcı olur.

Birçok hastalık gibi Alzheimer riski de koruyucu ve önleyici tedbirler yardımıyla azaltılabilir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek bunu kolayca başarabilirsiniz.

Alzheimer hastalığı unutkanlığın çok ötesinde bir rahatsızlıktır. Ancak günlük yaşam içerisinde kişilerin de belirli başlı durumlarda unutkanlık, hafıza kaybı yaşaması mümkündür. Hafıza Zayıflığı Nedenleri ve Çözüm Yolları yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.