«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Bebek Aşı Takvimi 2023 Yılında Yer Alan Aşılar Nelerdir?

Bebek Aşı Takvimi 2023 Yılında Yer Alan Aşılar Nelerdir?

Bebek aşı takvimi 2023 yılı itibariyle güncellenerek bebeklere ve çocuklara yeni şekliyle uygulanmaya başlayacak

bebek-asi-takvimi-2021-yer-alan-asilar

Bebek aşı takvimi 2023 yılı itibariyle güncellenerek bebeklere ve çocuklara yeni şekliyle uygulanmaya başlayacak Bebeklerde ve çocuklarda aşılamanın amacı, korunabilen hastalıkları önleyebilmek ve bağışıklığı güçlendirebilmek için yapılan ilaç uygulamalarıdır. Dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon bebek ve çocuğa aşı uygulamaları yapılarak, ölümcül hastalıklara yakalanmaları önlenebilmektedir. Ülkemizde 1981 yılında başlanan aşı takvimi ile şu sıralar bebek ve çocuk nüfusunun %97’sinde aşılanmıştır. Peki, bebek aşı takviminde hangi aşılar var?

YouTube video

Bebek Aşı Takvimi 2023 | Bebek Aşı Takvimi Sağlık Bakanlığı Tarafından mı Belirleniyor?

Bebek aşı takvimi 2021 – 2022 Pandemi sürecinde güncellenerek, belli başlı değişikliklere uğradı. Bebek aşı takvimi Sağlık bakanlığı, tarafından bulaşıcı ve ölümcül hastalıklar üzerinden belirlenerek oluşturulmaktadır. Gerekli görüldüğünde ise bu takvim üzerinde değişiklikler yapılarak, ilgili birimlere bilgilendirme yapılmaktadır. Çocuk felci, aile sağlığı koruma gibi genel durumlar için sağlık bakanlığı aşı soruları sık sorulan sorular arasında bulunuyor.

1- Bebek Aşı Takvimi Zorunlu Aşılar Nelerdir?

Bebek aşı takvimi 2022 listesi içerisinde yer alan 13 aşı zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bu aşıların tamamı için belirlenen doz ve uygulama aralıkları farklılık göstermektedir. 13 zorunlu aşı yapılırken ebeveynlerden herhangi bir ücret talebi söz konusu değildir. Bebek aşı takviminde yer alan zorunlu aşılar ise şu şekildedir;

A) Hepatit B

Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık oluşturulabilmesi için yapılan bu aşı, üç rapel yani doz olarak uygulanmaktadır. Bunlardan ilki bebekler doğar doğmaz, ikincisi 1. Ayın sonunda, 3.sü ise 6. Ayın sonunda yapılmaktadır.

B) Verem Aşısı (BCG)

Tüberküloz hastalığının önlenebilmesi için yapılan bu aşı, tek dozdur. Yapılan bu aşı ile her yıl 1 milyonu aşkın ölümün önüne geçilebilmektedir. Verem aşısı, bebeklerin 2. Ayının sonunda yapılmaktadır.

C) Konjuge Pnömokok Aşısı(KPL)

Pnömokok hastalığı için geliştirilmiş olan KPL aşısı 2,4 ve 12. Ayın sonunda yapılmaktadır.

D) Hepatit A Aşısı:

bebek-asi-takvimi-2021-yer-alan-asilar
Bebek Aşı Takvimi 2023

Hepatit A virüsüne karşı bağışıklık sağlaması için yapılan bu aşının bebek aşı takvimi 2021 içerisindeki yeri 18. Ay ve 2 yaş sonudur.

E) Çocuk Felci (OPA)

OPA aşısı bir dönemin en ölümcül çocuk hastalıklarından biri olan çocuk felci için oluşturulmuştur. Bu aşı ise 6.ve 18. Ay sonunda ağız yoluyla verilmektedir.

F) Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı (KKK)

Üçlü kombine aşı olarak da bilinen bu aşı genel olarak kızamık, kızamıkçık ve kabakulağa karşı bağışıklık sistemini geliştirmektedir. Bu aşı yapıldıktan sonra çocuklarda bu hastalık görülse dahi belirtiler oldukça hafif olacaktır. KKK aşısı 1.ve 4. yaşta olmak üzere 2 doz uygulanmaktadır.

G) 5’li Karma Aşı( DaBT-İPA-HiB)

5’li karma aşı difteri, tetanoz, boğmaca, inaktif polyo ve zatürre adı verilen hastalıklara karşı geliştirilmiştir. Yalnızca bu aşı ile tam 5 farklı hastalığa karşı bağışıklık sağlanabilecektir. HİB DaBT-İPA aşısı ise 2,4,6 ve 18. Ayın sonunda olmak üzere 4 doz olarak uygulanmaktadır.

H) Suçiçeği Aşısı

Suçiçeği virüsüne karşı uygulanan bu aşı, 1 ve 4. Yaşlarda olmak üzere 2 doz olarak yapılır. Ancak aşı uygulandığı takdirde hastalığın ortaya çıkabilmesi ve ağır seyredebilmesi söz konusu olabilir.

2- Bebek Özel Aşı Takvimi İçerisinde Yer Alan Aşılar Nelerdir? Bebek Aşı Takvimi Özel Aşılar Yaptırılmalı mı?

Bebek özel aşı takvimi içerisinde ise 4 farklı aşı türü yer almaktadır. Bu 4 aşının ülkemizde etkin ve güvenilir olduğuna dair ruhsat bulunmaktadır. Ebeveynler istediği takdirde bu aşıları ücretlerini ödeyerek, sağlık kuruluşlarında yaptırabileceklerdir. Bebek aşı takvimi özel aşılar ise şunlardır;

A) Rota Aşısı

Rota virüs olarak bilinen zehirli ishal çocuklarda ağır semptomlar görülmesine neden olabilecektir. Çocukların 5 yaşına kadar karşılaşma olasılığı bulunan Rota virüs aşısı 2.aydan itibaren ağız yoluyla yapılabilecektir. Aile hekimliği tarafından önerilen aylar ise 4 ve 6. aylardır.

B) Menenjit

Bebek aşı takvimi menenjit aşısı, ölüme ya da sakatlığa neden olabilecek menenjit hastalığına karşı koruyuculuk sağlamaktadır. Özel aşı menenjit bebeklere 2. aydan itibaren yapılabilecektir.

3- Bebek Aşı Takvimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

bebek-asi-takvimi-2021-yer-alan-asilar

Bebek aşı takvimi 2021 listesi üzerinde karışıklıklar yaşanmaması için özel bir aşı şeması oluşturulmuştur. Bu şema üzerinde tüm aşıların hangi ay sonunda yapılabileceğine dair bilgiler yer almaktadır. Böylece hemşire, hekim ve ebeveynler bebek aşı takvimi hesaplama işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

4- Sağlık Bakanlığı Bebek Aşı Takvimi 2021 Üzerinde Ne Gibi Değişiklikler Yaptı?

Bebek aşı takvimi 2021 yılı içerisinde değişikliğe uğramıştı. Bu değişikliğin ana kaynağı ise Pandemi oldu. 3 Haziran 2020 yılı itibariyle alınan kararla ilkokul 1. Ve 8. Sınıf içerisinde yapılan aşıların öne çekilmesine karar verilmişti. Normal standartlarda 1. Sınıfta KKK aşısı 2. Dozu ile DaBT-İPA aşısının pekiştirme dozu yapılıyordu. 8. Sınıfta ise Tetanoz ve difteri aşısının pekiştirme dozu uygulanıyordu. Bebek aşı takvimi 2021 güncellemesi ile bu aşıların 3’ü de 48. Ayını dolduran tüm çocuklara uygulanmaya başladı.  Yapılan bu uygulama ile yeni bir salgın oluşumunun önüne geçilebilmesi amaçlanmıştır.

5- 4 Yaş Aşısı Nedir 2023? 4 Yaş Aşısı Ne Zamana Kadar Yaptırılır?

Bebek aşı takvimi 2022 yılında yapılmaya başlanan 4 yaş aşısı yukarıda da belirttiğimiz gibi KKK 2.dozu, DaBT-İPA ve Td-difteri aşılarının pekiştirme dozlarını içermektedir. Bu aşıların çocukların anaokuluna başlamadan yapılması gereklidir. Aksi halde aşı eksiği bulunan çocukların, anaokulu ve ilkokula başlamasına izin verilmeyecektir.

bebek-asi-takvimi-2021-yer-alan-asilar

Bebek aşıları genellikle sağlık ocaklarında yaptıracağınız aşılardır. Ekstra hastaneye gitmeye gerek duymazsınız. Peki sağlık ocağı kaçta açılıyor? Sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında bu aşıları yaptırabilirsiniz.

Bebeklerin aşı takvimi belirli aralıklarla uygulanır. Bebekler hakkında dikkat edilmesi gerekenler bununla sınırlı değildir. Dilerseniz Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *