«
 1. Anasayfa
 2. Gezi Rehberi
 3. Çorum Gezilecek Yerleri : 10 Farklı Yer ile Çorum Gezi Rehberi

Çorum Gezilecek Yerleri : 10 Farklı Yer ile Çorum Gezi Rehberi

dunyanin-merkezi-corum-gezilecek-yerleri

Dünyanın merkezi olarak anılan Çorum gezilecek yerleri ile de birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Çorum, hem tarihi hem de doğa turizmi yapmak isteyen turistler için büyük fırsatlar sunmaktadır. Tarihi geçmişi Hitit Uygarlığı’na kadar dayanan Çorum, müzeleri ve tarihi yerleşkeleri ile geçmişe ışık tutmaktadır. Siz de kendisini tarihin ve doğanın kollarına bırakmak isteyenlerdenseniz yazımızı sonuna kadar mutlaka okuyunuz.

Çorum, konumu itibari ile birçok kültürün geçiş noktasıdır. Hem Karadeniz hem de İç Anadolu esintilerini Çorum halkında görebilirsiniz. Ama yine de gerek sıcak kanlılıkları gerekse de farklı kültürel değerleri ile Çorum halkı ayrı bir karaktere sahiptir. Bu karakter farklılığı Çorum’un tarihinden, doğasından, havasından, suyundan, yemek kültüründen gelmektedir.

Dünyanın merkezi olarak da tescillenen Çorum gezilecek yerleri ile de kendinden çokça söz ettirmektedir. Biz de sizlere Çorum gezi rehberi oluşturarak Çorum’da gezilecek 10 yer hakkında bilgi vermek istedik. Ama ilk önce şehir hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. Bir şehri dolu dolu gezmek ve anlamak için öncelikle o şehir hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu sayede etrafınızda gördüğünüz yapılar ve durumlar daha anlamlı hale gelecektir.

Çorum Gezi Rehberi

https://www.youtube.com/watch?v=Pj3WDojksLo

 

Çorum, Karadeniz ve İç Anadolu topraklarının kesişim noktasında bulunan önemli bir şehrimizdir. 537 bine yakın nüfusa sahiptir. Çankırı, Samsun, Sinop, Amasya, Yozgat, Kastamonu ve Kırıkkale illeri ile komşuluk yapmaktadır. Şehrin tarihine bakıldığında 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. Şehrin bu geçmişi sadece Anadolu için değil tüm insanlık için önemlidir. Bir tarihi değer olarak uzmanların ve turistlerin ilgi odağıdır.

Hitit Uygarlığı’na başkentlik yapan Çorum’da birçok tarihi bulguya rastlanmıştır. Kral mezarları, Aslanlı Kapı ve yerleşim yerleri gibi öne çıkan tarihi değerler dünyaca tanınır olmuştur. Akademik çalışmalar ve tanıtımlar sayesinde de Çorum hem yabancı hem de yerli turistin uğrak yeri olmuştur.

Çorum Kaç Günde Gezilir?

Gezi planlaması yapan turistler genellikle gidecekleri yerlerde ne kadar bir süre geçireceğinin de hesabını yaparlar. Çorum’a ziyaret düzenleyecekler için 2 günlük bir planlama yeterli olacaktır.

Çorum En İyi Hangi Mevsimde Gezilir?

Çorum karasal bir iklime sahiptir. Bu nedenle kış aylarını tercih etmek doğru bir seçim olmayacaktır. Çorum’u rahat ve güzel şekilde gezebilmek için ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeniz önerilmektedir.

Çorum Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Çorum 12.820 kilometrekare ile gayet geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Bu geniş yüzölçümüne sahip şehrin her yerini gezecek vaktiniz yok ise sizlere tanıtacağımız en iyi 10 yeri gezmelisiniz. Bu sayede Çorum’dan güzel hikayelerle ve anılarla ayrılmış olacaksınız. İşte Çorum’da gezilecek 10 yer…

1- Alacahöyük

Çorum’un Alaca ilçesinde bulunan Alacahöyük, Hitit tarihi için önemli bir kaynaktır. İlk olarak 1835 yılındaki çalışmalar sonucunda dünya basınına ve arkeoloji bilimine tanıtılmıştır. Bölgedeki milli kazılar ise ilk kez Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1935 yılında başlatıldı. Bu çalışmalar da Alacahöyük’ün ününün yayılmasında ve hızlanmasında etkili oldu.

dunyanin-merkezi-corum-gezilecek-yerleri

Kalkolitik, Hitit, Eski Tunç ve Frig dönemlerine ait bulgular burada yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. İlk yapılan kazılar sonucunda; 13 tane kral mezarı, sfenksli kapı ve mabetler bulunmuş ve kayıtlara geçirilmiştir. Birçok yerde gördüğümüz, Eti Bisküvinin de sembolü olan Hitit Güneşi yine bu kazılar sırasında keşfedilmiştir.

2- Hattuşaş

Çorum’un ilçelerinden Boğazkale’de bulunan Hattuşaş, Anadolu’nun ilk başkentlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. UNESCO tarafından 1986 yılında Dünya Kültür Mirasları listesine alınarak önemini tüm dünyaya duyurmuştur. Birçok medeniyetin başkent olarak kullandığı bu bölge birçok tarihi kalıntıyı sizlere sunmaktadır.

3- Murad-i Rabi Ulu Camii

Çorum Merkez’de bulunan bu cami Selçuklu zamanından kalmış değerli ve tarihi bir camidir. Çorum gezilecek yerleri arasından ilk sıralarda yer almaktadır. Caminin içerisindeki ahşap işlemeleri görenleri Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin inceliklerine sürüklemektedir.

4- Çorum Kalesi

Çorum Merkez’de bulunan bu tarihi yapı, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine konu olmuş bir kaledir. Kalenin tam olarak yapılış tarihi bilinmese de detaylı incelemelerde Bizans ve Selçuklu izlerine rastlanıldı. Evliya Çelebi ise kalenin Sultan Kılıç Arslan döneminde yaptırıldığını ifade ediyor. Çorum gezisi sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

5- Çorum Gezilecek Yerleri: İskilip Kaya Mezarı

Çorum’un İskilip ilçesinde bulunan bu kaya mezarının Osmanlı Dönemine ait olduğu düşünülmektedir. 100 metre yüksekliğindeki bir kayanın üzerine inşa edilen bu mezar, mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Mezarın çevresinde Roma dönemine ait kaya mezarları bulunmaktadır. sütunların olduğu kaya mezarının işlemeleri görülmeye değerdir.

6- İncesu Kanyonu

Çorum’un hem tarihi hem de doğal güzelliklere ev sahipliği yaptığını söylemiştik. İncesu Kanyonu da hem tarihi hem de doğayı birlikte gezginlere sunmaktadır. MÖ 2000 yılına ait işlemeli kayalar, sarnıçlar ve doğal görüntüsü ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. En bilindik tanrıçalardan biri olan Kybele kabartması en çok ilgi gören ve görülmesi gereken bir eserdir.

7- Çorum Saat Kulesi

Çorum Saat Kulesi, 7-8 Hasan Paşa olarak tanınan bir paşa tarafından inşa edilmiştir. Şehrin merkezi olan bu saat kulesi çarşının göbek noktasıdır. Bu noktadan başlayarak istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Çorum gezilecek yerleri arasında saat kulesi olmazsa olmazdır. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

8- Çorum Müzesi

Bir şehrin kalbi o şehrin müzesinde atmaktadır. Müzeler, şehirlerin tarihini, kültürünü yansıtmaktadır. Çorum Müzesi’de tarihi değerleri ve düzeni ile görülmeye değer bir alandır. Hitit dönemine ait birçok kalıntının sergilendiği müzede heykellerle o günlere ışık da tutulmaktadır. Çorum ziyaretinizi mutlaka müze ziyareti ile taçlandırmalısınız.

9- Laçin Kapılıkaya Kaya Mezarlığı

dunyanin-merkezi-corum-gezilecek-yerleri

Çorum’un Laçin ilçesinde bulunan Kapılıkaya Mezarlığı tüm dünyada ve ülkemizde dikkat çeken bir yapı olarak ön plana çıkmaktadır. Sarp kayalıkların olduğu bir bölgede, kalın bir kaya üzerinde bulunan Kapılıkaya gizemi ile de ilgi görmektedir. Kapı üzerinde bulunan haç işareti ve İkezios yazısı araştırmacıların en çok ilgilendiği imgelerdir.

10- Obruk Barajı

Çorum gezinizi güzel bir baraj havası ve yemek ile noktalamak isterseniz Obruk Barajı tüm stresinizi ve yorgunluğunuzu alacaktır. Çorum’un doğal güzellikleri arasında bulunan Obruk Barajı maviliği ile sizleri büyüleyecektir. Doğası ve biyolojik zenginliği ile birçok turistin uğrak yeri olmaktadır. Piknik alanları ve eşsiz manzarası ile gezginlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Bonus: Çorum Şehir Stadı

Çorum gezilecek yerleri arasında Çorum Şehir Stadı biraz tuhaf karşılanabilir. Fakat yeni inşa edilen ve faaliyete geçen Çorum Şehir Stadı dünyada yapılan bir oylama ile dünyanın en iyi stadyumlar arasında 5. seçilmiştir. Bu büyük başarıyı gösteren stadı ziyaret ederek sizler de oylamayı tasdik edebilirsiniz.

Çorum’da Ne Yenir?

YouTube video

Gezginler, Çorum gezilecek yerleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra tabi ki karınlarını da düşünmekteler. Çorum’un nesi meşhur diyorsanız, gezdiğiniz bu şehirde ne yemeleri gerektiğini öğrenmek istemekteler. Biz de Çorum gezi rehberi yazımızda Çorum’da mutlaka yenmesi gereken yemekleri listelemek istedik. İmkanınız ölçüsünde şu yemekleri mutlaka tatmalısınız;

 • Çorum mantısı
 • Çorum leblebisi
 • İskilip dolması
 • Kuzu tandır
 • Sırık kebabı
 • Kargı yaylası içinde Kargı peyniri
 • Keşkek
 • Çatal aşı

Çorum’da Piknik Yapılacak Yerler Nerelerdir?

Çorum gezilecek yerleri arasında piknik alanları da büyük ilgi görmektedir. Yerli turistler genellikle gezilerini bir piknik ile süslemek isterler. Mangal sefası yaparak şehrin doğasında kendilerinden geçmenin güzelliği yaşarlar. Çorum bu noktada zengin bir piknik alanına sahiptir. Birbirinden güzel piknik alanları ve ormanları ile ziyaretçilerine unutulmaz piknik anıları biriktirme fırsatı sunmaktadır. İşte Çorum’da piknik yapabileceğiniz alanlar şunlardır;

dunyanin-merkezi-corum-gezilecek-yerleri
Çorum Gezilecek Yerleri
 • İncesu Kanyonu
 • Obruk Barajı
 • Çatak Tabiat Parkı
 • Sıklık Mesire Alanı
 • İskilip Yaylaları
 • Kargı Yaylaları

Çorum Gezilecek Yerleri: Çorum’da Şelaler

Çorum’un doğal güzellikleri arasında şelaler de büyük rol oynamaktadır. Çorum’da şelaler yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Sizler de Çorum gezilecek yerleri listesine aşağıda bulunan şelaleri eklerseniz doyumsuz bir gezi planı yapmış olursunuz.

 • Susuz Şelale (Gümgüm Şelalesi)
 • Saklısu Kanyonu
 • Örencik Şelalesi
 • Kalinse Şelalesi

Çorum gezilecek yerler tamamlandıktan sonra dilerseniz çevre illerde; Amasya’da gezilecek yerler, Kastamonu’da gezilecek yerler, Samsun gezilecek yerler, Kırıkkale gezilecek yerler araştırması yaparak gezi rotasyonunuzu genişletebilirsiniz. Salgın koşulları nedeniyle gezmeye çekinen okuyucularımıza ise sanal müzeleri önermekteyiz. Sanal Gezi Nedir? Sanal Tur ile Gezilebilecek Müzeler yazımıza bakarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *