«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Eczane Ürünleri
 3. EN Çok Tercih Edilen Ağrı Kesici Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?

EN Çok Tercih Edilen Ağrı Kesici Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Sağlık sektöründe en çok tercih edilen ilaçların başında Dolorex geliyor. Tıp sektörünün gelişmesine paralel ilaç sektörü de gelişti. Artık ilaçlar, daha etkili ve çözüm odaklı olmaya başladı. Her çeşit rahatsızlığa özel ilaçlar üretildi. Bu özel ilaçlar arasında Dolorex’ten de bahsedilebilir. Dolorex’in çoğu hasta tarafından kullanılan bir ilaçtır. Peki Dolorex nedir ?

YouTube video

Dolorex Nedir ?

Dolorex, belli rahatsızlığı olan hastalar tarafından sık sık kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç; yuvarlak, kırmızı renkli ve düzgün biçimli drajelerden oluşur. Belirtilen bu drajelerin ana maddesini 50 mg diklofenak oluşturur. Dolorexler 10’lu veya 20’li ambalajlarla satılmaktadır. Nonsteroidal Antienflamatuvar ilaçlar altında değerlendirilen Dolorex’in ağrılar ve çeşitli iltihapların tedavisinde kullanılan etkili bir ilaç olduğu bilinmektedir.

1 – Dolorex Ne İçin Kullanılır?

Doloreks, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilaç genellikle şu rahatsızlıklarda kullanılmaktadır: Ameliyat nedenli ağrılar ve şişikler, burkulmalar, zedelenmeler, gerilmeler, adet döneminde olan kadınlarda sık görülen ağrılı iltihaplar, donuk omuz rahatsızlığı, sırt ağrısı, yumuşak doku romatizmasının çeşitleri, tenisçi direği rahatsızlığı. Bunlara ek olarak; kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları son olarak ise migren ataklarında Dolorex’ebaşvurulmaktadır.

Dolorex’e tıp literatüründe yazan çeşitli rahatsızlıklar haricinde bazı hastalıklarda da başvurulur. Ateş düşürme, şişlik ve ağrı gibi enflamasyon semptomlarını ortadan kaldırma gibi tedavilerde bu ilaçtercih edilir. Dolorex baş ağrısı için de kullanılmaktadır.

2 – Dolorex Ateş Düşürür mü ?

Genelde ağrı kesmesi amacı ile kullanılan Dolorex ateş düşürür mü sorusu da merak edilmektedir. Bu ilacın ateş düşürücü etkisi de vardır fakat ateşe sebebini tedavi etmemektedir.

Diş çekiminden sonra dolorex kullanımı da oldukça yaygındır. Fakat bunu da anacak doktor tavsiyesi ile kullanmanız gerekmektedir.

Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?
Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?

3 – Dolorex Nasıl Kullanılır?

Dolorex draje biçiminde bir şekil verilmiştir. Doğal olarak draje şeklinde tüketilir. Farklı biçimlerle tüketilse de genel kabul görmüş bir Dolorex Prospektüs kullanımı vardır. İlacı kullanmadan önce belirtilen hususlara dikkat etmek gerekir:

 • Tedavinin başladığı tarihten itibaren günlük 150 mg’dan fazla doz alınması sakıncalıdır. Genellikle günde 2 veya 3 doz Dolarekskullanılması önerilir ve bu dozların ayrı ayrı alınması gerekmektedir.
 • Migrenden dolayı bu ilaç tercih ediliyorsa ilk olarak Dolorex50 mg ölçüsünde dozlarla kullanıma başlanmalıdır. Bu ilaç alımının üzerinden 2 saatlik bir süre geçtikten sonra ağrının şiddeti azalma gözlenmezse tekrar 50 mg’lık bir doz daha alınabilir. Şikâyetin devam etmesi durumunda 4-6 saatlik bir periyodun sonucunda 50 mg kullanımına devam edilebilir. Ancak günlük 200 mg doz seviyesini geçmek sakıncalıdır.
 • Ağrılı adet rahatsızlığının hissedilmesi durumunda tavsiye edilen kullanım şekli genellikle 50 mg veya 100 mg dozlarla kullanımına başlanmasıdır. Gerekli duyuluyorsa ileriki saatlerde en fazla 3 kere olacak şekilde 50 mg doz alınabilir. Alınan 150 mg’lık ilaç, ağrıyı dindirmiyorsa maksimum 200 mg’a kadar kullanım yapılabilir.
 • Aile hekimleri veya doktor tavsiyesi üzerine bu ilaca başlamakta fayda var. Ayrıca ilacın nasıl kullanacağı da sağlık çalışanları tarafından belirtilir. Dolorex yan etkileriminimum etkilenmek içi doktor kontrolünde ilaç kullanımını önerilmektedir.
 • Dolorex, ağız yolu ile tüketilir. Tercihe göre aç veya tok karnına sıvı ile içilmelidir.
 • Çocuklarda Dolorex’in kullanımı farklıdır. Çocuklar için günlük doz en fazla 75 mg veya 100 mg olarak ayarlanmalıdır. Bu doz seviyesi 150 mg’ı geçmemelidir.
 • Migren hastalığı 18 yaş altı kişilerde görülüyorsa bu ilacın kullanımı tavsiye edilmez.

Dolorex’in kullanması gereken kişiler olduğu kadar bu ilaçtan uzak durması gereken kişiler de vardır. Bu kişilerin başında: Böbrek yetmezliği yaşayanlar, karaciğer yetmezliği yaşayanlar bulunur.

4 – Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Dolorex, bazı kişilerde hızlı bir şekilde yan etki gösterebilmektedir. Ayrıca belli hastalık gruplarında bulunan kişilerde de yan etki görülebilir. Dolorex’in kullanımı sonucu oluşabilecek yan etkiler:

 1. Sebepsiz yere morarma ve kanama.
 2. Göğüs ağrısı.
 3. Yüksek ateş.
 4. Boğaz ağrısı.
 5. Çizgili kasların şiddetli bir şekilde kasılması.
 6. Şiddetli baş ağrıları, mide bulantıları ve baş dönmesi.
 7. Şiddetli karın ağrısı; siyah veya kanlı dışkı, kanlı kusma.
 8. Ciltte veya gözde sararma.
 9. Yutmada güçlük ve hipotansiyon.
 10. Vücudun çeşitli yerlerinde alerjik şişmeler ve yutma zorluğu.

5 – Dolorex Ağrı Kesici Fiyatı

Dolorex ağrı kesici olarak sık sık tercih edilen bir ilaçtır. Bu nedenle ulaşımı oldukça kolaydır. Çoğu eczane ve sağlık ürünleri satan yerde Dolorex’in farklı ağırlıktaki ilaçlarına erişilebilir. Dolorex’in 2020 yılının başında 9.87 TL’lik bir fiyatı bulunmaktaydı. Ancak koronavirüs  sebebiyle sağlık dahil çoğu sektörün duracak seviyeye gelmesi Dolarex’in fiyatını da etkiledi.

Dolorex’in güncel olarak çoğu yerde şu an 11.06 TL’ye satılmakta. Ortalama olarak ise 10.84 TL’ye Dolorexalınabilmektedir.

Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?
Dolorex Nedir, Ne İçin Kullanılır?

6 – Dolorex Reçeteli mı Satılmaktadır Yoksa Reçetesiz mi?

Dolorex’in Türkiye’de çok sık kullanıldığı bilinmektedir. Yüksek dozda bir ağrı kesicilik etkisi olmasa da etkili bir ilaçtır.. Bu sebeple çoğu uzmanDolorex’in reçete ile satılması taraftarı. Ancak şu an eczanelerden reçetesiz de Dolorex ilacı alınabilmekte. Kadınların regl döneminde en çok tercih ettiği ilaç olan Dolorex’e ulaşım oldukça kolay denilebilir.

Sağlık sektörüne bir günde binlerce başvuru oluyor. Başvuru yapan vatandaşlar ise çeşitli ağrılardan şikayetçi olmakta. Hekimlerin bunun yanında kulaktan duyma bilgilerin ağrılara karşı tavsiye ettiği ilaçların başında Dolarex’in geldiği söylenebilir. Dolarex’in çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bazı yaş grubundakiler ayrıca bazı hastalık grubundakilerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır.

Dolarex’e ulaşım oldukça kolaydır. Bu etkenin başında ilacın fiyatının oldukça uygun olması gelmektedir. Fiziksel darbelerin neden olduğu ağrılardan kendi kendine oraya çıkan ağrılara kadar çoğu rahatsızlıkta bu ilaç tercih edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir ilaç doktor kontrolü olmadan tüketilmez. Doktor kontrolü olmadan tüketilen ilaçlar, ileride çok büyük çağlı sağlık sorunlarına neden olabilir. Son olarak:Dolarex’in içinde ağrı kesici özelliği bulunan diklofenak bulunmaktadır.

7 – Dolorex Yasaklandı mı ?

Dolorex yasaklandı mı sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Türkiye’de hala kullanımı devam etmektedir. Size en yakın eczaneden alabilirsiniz. Fakat her ilaçta olduğu gibi bu ilacı kullanırken de doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

8 – Dolorex Uyku Yapar mı ?

Dolorex uyku yapar mı sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Genel yan etkileri arasında uyku yapar gibi bir etken bulunmamaktadır. Ağrı kesicilerde uyku yapması gibi bir yan etki bulunmamaktadır.

9 – Parol mu Dolorex mı  ?

Baş ağrısında ya da başka bir ağrı meydana geldiğinde parol mu dolorex mı tercih edeceğimiz konusunda kararsızlık yaşayabiliriz. Fakat tüm ilaçlarda olduğu gibi ağrı kesicileri de doktor tavsiyesi ile kullanmamız daha mantıklı olacaktır.

Doktor tavsiyesi olmadan kullandığımız ilaçlar bazı istenmeyen problemlere sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle doktorunuz hangisini tavsiye ettiyse onu kullanmalısınız. Aynı şekilde majezik mi dolorex mı sorusuna da verilebilecek cevap doktorunuz hangisini uygun gördüyse onu kullanmalısınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. kemal avcı

  ayrıntılı ve güzel bir bilgi olmuş.her ilaç doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

 2. Filiz

  Dolorex en sık kullandığım ağrı kesicidir. Hem mg mı düşük hemde çok etkili 30 dakikada ağrı sızı bırakmıyor.

 3. Kerem

  Çok etkili bir agrı kesici baş agrısına eklem agrılarına cok etkili bir ilaç

  • Keremefe24

   Dolorex en sık kullandığım ağrı kesicidir. Hem mg mı düşük hemde çok etkili 30 dakikada ağrı sızı bırakmıyor. Teşekkürler

 4. Krizantem

  Allah-u Te’âlâ hiç kimseye dert verip de derman arattırmasın, ama gereksiz yere kimyasal ilâç kullandırmaktan da muhafaza eylesin.
  Aslında insan vücuduna çok önemli hâller dışında ilâç zerk edilmemelidir, çünkü vücut çoğunlukla kendini tedavi eder.
  Ayrıca birçok kimyasal ilâç aslında doğadaki meyvelerde de mevcuttur.

 5. Enes

  Doralex ağrılara iyi geldiğini sanmıyorum.Parolunda zararlı olduğunu biliyorum.Ben ağrı kesici olarak minoset kullanıyorum.O daha iyi geliyor bana.Yazı için teşekkür ederim.

 6. Enessyildirm

  Genelde başım ağrıdığında dolarex içiyordum bide alveres var onunda kullanıyorum ama doktorunuz vermezse kullanmayın ben doktoruma sorup kullanmıştım

 7. Mehmet ali

  Genelde agri kesici olarak kullanmaktayım ama yan etkileri nedeniyle pek çok kişi tarafından kullanılması sakıncalı gözüksede yazıda da açıklandığı gibi doktor tavsiyesi ile kullanılması daha uygun olacaktır.

 8. Özlem

  çok uzun zaman kullandığım ve diş ağrısından baş ağrısına kadar her şeye iyi gelen tek ilaç

 9. Sahin

  Dolares baş ağrısı için birebirdir tavsiye ederim

 10. Macid soykal

  Doralex hakkinda merak etiğim her konu hakkinda yeterli bilgiye ulaştim tabiki doktora danişmak şart , paylasiminizi severek okudum teşekür ederim.

 11. Abdulbasit

  Dolorex çevremdeki bir çok insanın kullandığı ve faydalı düşündüğü bir ilaçtır, bunu bizzat bende denedim sizde deneyebilirsiniz. Ancak bir doktora danışmadan kullanmayınız.

 12. Murat

  Dolorex aslında oldukça bilinen ilaçlardan birisidir. Özellikle uzman bir doktor tavsiyesi üzerine kullanıldığında kişi için iyi olabilir. Fakat ilacın etkileri duyduğuma göre oldukça iyi. Makalede Dollrex nedir? Ne için kullanılır? sorularının yanıtları dediğimi fazlasıyla doğruluyor.

 13. Mert Tanıt

  Her ilacı kullanırken olduğu gibi bu ilacı da öncesinde mutlaka doktora danışarak kullanmalıyız zaten yazıda da güzelce detaylar verilmiş parola kıyaslandığında daha ağır olduğu söylenebilir

 14. Emrah

  Gerçekten etkili ve iyi bir ilaç ama herkes rasgele kullanmamalı çünkü yat etki olabilir.
  Doktora danışılmalıdır kullanmadan önce bence

 15. Keremefe24

  çok uzun zaman kullandım ve diş ağrısından baş ağrısına kadar her şeye iyi gelen tek ilaç

 16. Eda

  Benimde dolorex kullandığım zamanlar oldu. Ağrı kesici için kullanıyordum. Fakat dolorex hakkında bu denli bilgiye sahip değildir. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim.

 17. Ebru

  Annemin beli ağrıdığı zaman derdine derman olan tek ilaç. Mg olarakta düşük olduğu için yan etki göstermiyor.

 18. Dilan

  Dolorex ile ilgili aradığım tüm bilgiler bir arada verilmiş çok yararlı bir yazı olmuş.Dolorexi bana ameliyat sonrası ağrılar için verdi doktor,boylelikle ameliyat sonrasini daha rahat geçirdim.Ama bu kadar bilgiye sahip değildim tabi.Yukaridaki tüm bilgiler için teşekkürler:)

 19. Leyla

  Dolares in ne olduğun u bilmiyordum sayenizde öğrendim kim bilir daha nice şeyler sizinle öğrenicem teşekkürler bilgi icin

 20. Eda

  Harika bir uygulama gerçekten çok güzel olmuş

 21. Eda

  Harika bir uygulama gerçekten çok güzel olmuş heyet güzel

 22. Kahve telvesi

  biz millet olarak bir yerimiz ağrıdığında direk ağrı kesicilere sariliyoruz.Ağrı kesici deyip geçmemek lazım demekki. Her ilacın içeriği farklı olabiliyor.

 23. Mehmet Ali

  Halk arasında tehlikeli olarak bilinen bir ilaç fakat yazıda da belirttiğiniz gibi her ilaçta olduğu gibi bu ilacı kullanırken de doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Açıklayıcı yazı için teşekkürler.

 24. samet

  İnsanlar ilaçları bilinçsizce kullanmaya başladılar. Sizin sayenizde biraz olsun bilgi sahibi olurlar. Hekim tarafından verilmeden sağda solda bulduğu ilaçları diğer kişilere etkili olduğu için bilinçsizce kullanmaya başladılar.

 25. Skyglory923

  Toplumumuzda ağrı kesici kullanımı oldukça yaygın başağrısının tedavisi için kullanılmakta olan parol, dolorex ve majezik gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

 26. Skyglory923

  Ağrıların tedavisin de kullandığımız etkili ağrı kesici ilaçlar, oldukça iyi etki gösterse de her ilaç da olabildiği gibi bazı yan etkiler söz konusu olabilmektedir.

 27. Elif

  Genellikle ilaçları kullanmıyorum. Ama bu daha farklı. Çünkü bu ilaç özel hastalar için üretilmiş. Gayet güzel anlatılmış. Teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.

 28. Krizantem

  Ağrı kesici gerçekten başka iyileşme çaresi yokken kullanılır, vücut kendi kendine doktor olabilir ve bizim kullandığımız kimyasal ilâçlar aslında doğada vardır.

 29. Macid

  Dolorexin ne oldugunu bilmiyordum paylaşımınız sayesinde öğrendim teşekkürler

 30. Enes

  Ağrı kesiciler arasında bana göre Dolarex ağrılara iyi gelen bir ilaç.Baş ağrısı gibi ağrılarda minoset kullanmaktayım.Dolarexte kullanıyorum.

 31. Abdullah

  Dolorex ilacı başım ağırdığına kullandım ama etkisini göremedim ama çevremdeki herkes çok iyi diyor

 32. Ozan

  Ağrı kesici olarak kullanıyorum ve çok işe yarıyor ama kafaya göre kullanılacak bir ilaç değil amma iyi

 33. cem

  bir çok ağrı kesici denedim hiç biri dolorex kadar tatlı ve etkili değildir. Güzel yazı olmuş herşeye değinilmiş. Teşekkür ederim.

 34. Cüneyt ertaş

  Dolarex nedir uyku yaparmı fiyatı etki yaparmı vs anlatan mükemmel bir site süper tavsiye ederim

 35. Aykut

  Genelde bu şikayetiniz varsa prospektüse bakıp ilaç almak yerine doktora görünmez şart. Ve her ağrı için de ağrı kesici alınması tasvip edilmiyor. Bilindiği üzere insanı bir nevi uyuşturan ağrı kesicilerin fazla tüketilmesi zararlı. Ve yine bilinmelidir ki her ilaç yarar zarar dengesinden üretilir ve yan etkileri mevcuttur.

 36. Hakan Ay

  Dolorex agri kesici olarak kullanılabilir fakat her ilaç gibi doktor tavsiyesi olmadan aldığında yan etki yapabiliyor. Herseyin fazlasi zarar ilacinda.

 37. Merve

  Şu ana kadar kullandığım en iyi ilaç diş ağrımdan baş ağrıma kadar herşey iyi geliyor

 38. Gorkem

  Özellikle benim gibi sürekli migreni tuttan, başı ağrıyanların en iyi bildiği ve düzenli kullanmak zorunda kaldığı ilaçlardan biri dolorex ve majezik. Her hangi bir yan etkiye karşı mutlaka bir doktora danışarak kullanmanızı tavsiye ederim.

 39. Turan göçen

  Dolorex bende kullanyrm genellikle baş ağrım olduğu zaman kullanyrm gerçekten çok iyi bir hap .Çok faydalı ve cok doğru bilgiler vermişsiniz .

 40. Muhammet

  Birçok yakınım bu ilacı kullanıyordu bende pek merak ettim. Bu makale bana çok yararı oldu. Hiç bilmediğim bilgileri öğrenmeme yardımcı oldu. Bu site çok iyi paylaşımlar yapıyor.

 41. İbrahim Burak Türker

  Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık ben gerçekten bu ürünün ne olduğunu ve ne işe yaradığını çok merak ediyordum ve sizin sayenizde öğrendim çok teşekkür ederim

 42. Burak yılmaz

  Çok harika bir konu olmus harika yazılmis cok hosuma gitti guzelde bir konu

 43. Hakan Aydın

  Dolarex başım ağrıdığında genelde içiyorum etkisini gösteriyor diğer ağrı kesici ilaçlara nazaran.

 44. Sevgi

  Onsuz yaşayamayacağım ağrı kesicidir.baş ağrısı ,regl dönemi sancısı…her derde devadır ,mideye dokunmaz. Tüm bunlar benim deneyimlerim ,tavsiye değildir. İnsanları bilgilendirme amaçlı güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 45. tuncer

  vaybe gerçekten etkili ilaçmış okurken başımın ağrısı geçti neredeyse pisikolojik galiba…,,en çok eklem ağrıları için kullanmayı düşünüyorum.

 46. Kubra

  Hayat kurtarıcım . İlaç kullanımı özellikle aşırı kullanımı tabi ki desteklemiyorum ama inanılmaz dış ağrısı ve baş ağrısı çekiyorum 1 yıldır . Bir çok ilaç değiştirerek kullandım. Özellikle baş ağrılarım için ev mutlaka bulundurmaya çalışıyorum . Yoksa yerimden bile kalkamam.

 47. Pingback: Dolorex Nedir ? Dolorex Neden Kullanılır ?  – Kolay Diyet Listesi

 48. Pingback: Dolorex Nedir ? Dolorex Neden Kullanılır ?  - Kolay Dİyet Listesi

 49. Pingback: Apranax Fort Nedir? Ne İşe Yarar? | Burcu Alem - Kadına Dair Her Şey