«
  1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Yaşayan Tarih Edirne de Gezilecek Yerler! Edirne Gezi Rehberi

Yaşayan Tarih Edirne de Gezilecek Yerler! Edirne Gezi Rehberi

Yaşayan Tarih Edirne de Gezilecek Yerler! Edirne Gezi Rehberi

Edirne de gezilecek yerler dendi mi akla tarih ve sanatın birleşiminde harika bir şehir gelir. Eğer hem kültürel hem de doğal güzelliklerin olduğu bir gezi turu istiyorsanız mutlaka Edirne gezi rehberi konusunda fikir edinin.

Edirne bütün güzellikleri ile sizlere dolu dolu güzellik yaşatacak harika bir atmosfere sahip. Burada gezerken zamanın nasıl katığını anlamayacaksınız bile! Tarihi noktalarda duygu yüklü anlar yaşarken, doğal alanlarda tatilin tadına bir kez daha varacaksınız. Peki Edirne’de gezilecek yerler listesinde hangi ünlü mekanlar var ya da buraya gidince gitmezseniz olmaz denilecek noktalar neresi? İşte tüm detayları ile Edirne’ nin en güzel gezilecek yerleri!

Edirne de Gezilecek Yerler Listesi

YouTube video

Edirne’ de gezilecek yerler listesi ile muhteşem bir gezi turu hazırlayabilirsiniz. Edirne gezi rehberi için bu gezi rotasını not almayı unutmayın. Keyifli gezinmeler!

1- Edirne’ de Gezilecek Tarihi Yerler

a- Selimiye Camisi

Edirne’ nin en önemli sembolü haline gelen Selimiye Camisi, Edirne Merkez’ de yer almaktadır. Mimar Sinan tarafından yapılan bu cami Türkiye’ nin her yerinden yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

b- Hıdırlık Tabyası

Hıdırlık tabyası özellikle Balkan Harbi’ nin en önemli simgeleri arasında yer almaktadır. Balkan Harbi esnasında bu tabya büyük zaferlere ve savunmalara şahitlik etmiştir.

c- Meriç Köprüsü

YouTube video

Edirne dendiğinde akla ilk gelen yerlerden diğeri de Meriç Köprüsü. Tunca Nehri üzerinden geçen tam 13 ayaklı tarihi köprü inanılmaz bir tarihe şahitlik etmektedir. Geçmişten bugüne tanıklık ettiği tarihi bize hala ayakta durarak yansıtan yaşayan bir tarihtir. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan köprü Edirne’ yi Karaağaç kıyısına bağlar.

d- Selimiye Arastası

Selimiye arastası, Selimiye Camisine yardım amaçlı 3. Murat Han tarafından inşaa edilmiştir. Burası hala hediyelik eşya almak isteyenler için faaliyetini sürdürmektedir.

e- Rüstempaşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne Merkezde Eski Cami ile Selimiye arasında kalan kısımda yer alır. Tarihi dokusu ile göz dolduran önemli bir mimaridir. Alışveriş yapılacak dükkanları yemek yenecek lokantası ve çay bahçesi ile müthiş bir yapıya sahiptir.

f- Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu, Türkiye ve Avrupa ‘da oldukça büyük öneme sahiptir. Avrupa’ nın en büyük dünyanın ise en büyük 3. Sinagogudur.

g- Tren Garı

Karaağaçta yer alan bu eski tren garı yine Edirne’ nin en önemli simgelerinden birisi. Tarihi yapısı ve eski lokomotifleri ile inanılmaz bir dokuya sahiptir ve Edirne-Bulgar- Yunan hattında önemli bir ulaşım noktasıdır.

2- Edirne’ de Gezilecek Doğal Yerler – Edirne Enez’ de Gezilecek Yerler

Enez kıyıları Edirne’ nin en güzel doğal kıyısı aynı zamanda Türkiye’ nin her yerinden her yıl birçok ziyaretçiyi kabul eden bir yerdir. Edirne özellikle Keşan- Gelibolu sınırında öylesine güzel sahil ve ormanlık alanlara sahiptir ki özellikle kampçılar için vazgeçilmez tatil noktasıdır. Hatta her yaz çeşitli festivallerle neşelenen Edirne’ de Türkiye genelinde çok tanınan 3 sahil var.

1- Enez Sahili

Enez sahili, Edirne İpsala ilçesinin sınır hattı ile Marmara’ nın Egeye dökülen noktasında bir koydur. Saroz körfezi olan bağlatışı zaten doğal oksijen noktası olduğunu söylemek için yeterlidir. Denizin temizliği ve Enez sakinliği ile her yıl tatilcilerin en gözde mekanlarından birisi olmaktadır.

2- Erikli Sahili

Erikli Edirne Keşan’ dan çıkan yolcuların sahil boyunca Yunanistan sınırına doğru izlediği yol üzerindedir. Erikli sahilin en önemli özelliği denizin diğer ucunda Yunanistan dağlarının olmasıdır. Sınır bir noktada tuzlu sular içinde serin bir tatil için Erikli vazgeçilmezdir.

3- Yayla

Yayla sahili Keşan ile Erikli arasında kalan Ormanlık alanın adıdır. Yol boyunca geniş ormanların içerisinde yapacağınız yolculukta ağaçların diğer tarafı denizdir.

Edirne de Gezilecek Yerler ve Edirne Mutfağı

YouTube video

Edirne yemekleri; misafirleri için balkan mutfağı en güzel örnekleri ile karşımıza çıkıyor. Edirne’ ye geldiğinizde mutlaka yemeniz lezzetler arasında elbette Edirne ciğeri geliyor. Edirne ciğeri dendiğinde Selimiye Camisi yanında yer alan Aydın Ciğer Lokantasına uğramalısınız. Bunun dışında Edirne yöresel yemekleri dendiğinde mutancana, zerde, ciğer tava, yaprak ciğer sarma, zirva, elbasan tatlı gibi birçok yemeğe ev sahipliği yapmaktadır.

Edirne haricinde marmarada gezilecek yerler arıyor ve seyahat planı nasıl yapılır merak ediyorsanız size müthiş bir yazı önerebilirsiniz. İşte tavsiyemiz : Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır| Papapam.com

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *