Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 10 Aşamada Sol El Uyuşması Neden Olur? El Uyuşması Ne İyi Gelir?

10 Aşamada Sol El Uyuşması Neden Olur? El Uyuşması Ne İyi Gelir?

Editör Editör - - 9 dk okuma süresi
1 0
sol-el-uyusmasi-neden-olur

Sol el uyuşması neden olur, nasıl geçer? El uyuşması günün herhangi bir saati fark etmeksizin ortaya çıkan bir problemdir. Sağlık sorunu olarak farklı yaşlarda meydana gelebilmektedir. Yalnız ortaya çıkardığı belirtilerden dolayı kişilerde ciddi rahatsızlık ve kalite düşüşü yaratmaktadır. Sağ ya da sol el uyuşması ve ağrısı ile karşılaşıldığında öncelikle doktora başvurulması gerekir.

Ortaya çıkan her sol el uyuşması ve ağrısı büyük bir problem teşkil etmez. Kişilerin tedirgin olmasını gerektiren durumlar arasında; uyuşmanın giderek artması, yayılması bulunmaktadır. Anlık başlayarak gün geçtikten sonra bir iyileşme yoksa hemen doktora başvurulmalıdır. Peki sol el uyuşması neden olur, nasıl hissedilir? İşte, konu hakkında merak edilen detaylar.

Sağ ve Sol El Parmak Uyuşması Nasıl Hissedilir?

Sol el karıncalanması olarak da adlandırılan bir durumdur. Uyuşma elin tamamında ya da sadece parmakta görülebilmektedir. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabildiği gibi özellikle sabah saatlerinde ya da gece yaşanmaktadır. Parmakta his kaybı, güç kaybı ve karıncalanma gerçekleşmektedir. Kişinin günlük yaşamındaki enerjisi ve kalitesi de düşebilmektedir.

sol-el-uyusmasi-neden-olur

Özellikle Sol El Uyuşması Neden Olur? Sol El Parmak Uçlarında Karıncalanma Ne Anlama Gelir?

Kişiler tarafından belirtiler görüldükten sonra sol el uyuşması neden olur diye merak edilir. Temelde yatan sebepler tamamen değişiklik gösterecektir. Çünkü kişisel sağlık problemleri birbirinden değişiklik gösterecektir. Temelde sol el uyuşması neden olur sorusuna hitaben verilebilecek cevaplar şu şekilde bulunmaktadır:

1 – Vitamin Eksikliği

Uyuşmaların temelinde vitamin eksikliği bulunmaktadır. Başta B12 vitamini eksikliği uyuşmalar yaratır. El ve parmak dışına el, kol ve ayak uyuşmaları yaratabilir. Hatta huzursuz bacak sendromu nedenlerinden de birisidir. Potasyum, kalsiyum ve hatta sodyum eksikliği sebebinden dolayı da bu tarz durumlar ortaya çıkacaktır.

2- Hamilelikte El Uyuşması Neden Olur?

Gebelikte el uyuşması neden olur sorusunun iki nedeni olabilir; vitamin eksikliği ve karpal tünel sendromu. Karpal tünel sendromu; el bileğinin çevresindeki sinir ve dokulara sıkışmadan dolayı ortaya çıkar. Sinir sıkışması olarak da adlandırılabilir. Bu durumda doktor gözetimi gerekir ilerleyen durumda cerrahi operasyonlar ile birlikte müdahale edilir.

sol-el-uyusmasi-neden-olur

3 – Çalışma Ortamı

Çalışma ortamı ve unsurları bu tarz ağrılara ve uyuşmalara neden olabilir. Sol el uyuşması neden olarak uzmanların genel olarak çalışma şartlarını gösterdiği görülüyor. Eğer masa başında ve bilgisayar üzerinde çalışıyorsanız, sol el uyuşması neden olur diye araştırmanıza gerek kalmayabilir. Çünkü mouse kullanışı, klavye tutuşundan dolayı ağrılar oluşabilir.

4 – Stres

Fazla stresin yaşanması bireylerin hastalıklarla baş etmesine, karşılaşmasına neden olur. Sağ ve sol el uyuşmasının nedenleri arasında stresin başlıca neden olması bu yüzden normaldir. Özellikle aşırı stres kasılmalara ve bilekte, elde problemler yaratacaktır.

5 – Sinir Sıkışması

Ellerde uyuşma ve karıncalanma bir arada görülüyorsa ilk etapta sinir sıkışması ile karşı karşıya kalınmaktadır. Doktorlar tarafından belirli görüntüleme ve araştırmalarla birlikte bu durumun kontrolü sağlanır. Gerekli kontrollerden sonra doğru semptomlar elde ediliyorsa sinir sıkışması teşhisi koyulabilmektedir.

sol-el-uyusmasi-neden-olur

6 – Ağır Spor ve Egzersizler

Sol el uyuşması ve soğuması ağır spor ve egzersizler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Nasıl mı? Eğer normal şartlardan çok daha ağır ve zorlayıcı hareketler yapılırsa sinirler gerilebilir. Oluşan gerilmelere bağlı olarak uzun vadede sıkışma ve uyuşma meydana gelebilir. Sadece sol el uyuşması neden olur konusunda değil, sağ el ve kollarda da buna neden olabilir.

7 – Uyurken El Uyuşması Neden Olur?

Uykuda el uyuşması, değişik nedenlere bağlanabilir. Fakat çok büyük sorunlara yorulmaya gerek yoktur. Çünkü uykuda genel olarak farkında olmadan üzerinde yatılması, ters hareket yapılmasından dolayı ağrı ve uyuşma olabilir. Özellikle gece uykudan uyanınca sabah uykudan kalkınca uyuşmalar meydana geliyorsa sebep olarak görülebilir.

8 – Beyin ve Sinir Sistemi Problemleri

Ellerde uyuşma karıncalanma, daha ciddi sorunlara yorulabilir. Eğer karıncalanma kısa süreli değil ve gün geçtikçe artıyorsa, yayılıyorsa dikkat edilmeli. Bu semptomlar varsa sol el uyuşması neden olur konusunda beyin ve sinir sisteminden şüphelenebilir. Uzman doktor tarafından görüntülenme yapılır ve bu görüntülenmeye göre tanılama yapılmaktadır.

sol-el-uyusmasi-neden-olur

9 – Travmatik Olaylar

Travmaya bağlı olarak el ve parmaklarda sürekli karıncalanma ve uyuşma oluşabilir. Geçirilen ufak ya da geniş çaplı kazalara bağlı olarak meydana gelebilir. Bu kazalardan dolayı sürekli olarak gerçekleşebilir. Cerrahi operasyon geçirilmesine rağmen yaşanıyorsa uzman tarafından kontrol edilmelidir. Ameliyatın yetersiz ya da yanlış olmasından dolayı gerçekleşebilir. Mutlaka uzman gözetimi gerekecektir.

10 – Psikolojik Nedenler

Her ne kadar sol el uyuşması neden olur konusunda fiziksel sebepler araştırılsa da durum bununla sınırlı değildir. Çünkü psikolojik nedenlere bağlı olarak fiziksel belirtiler ortaya çıkacaktır. Oluşan bu sebeplerin ortadan kaldırılması için psikolojik tedavi gerekir. Özellikle travma, kaygı ve katatoni gibi durumlara bağlı olarak meydana gelecektir.

Sol El Parmak Uyuşması Kalp Krizi Belirtisi mi?

sol-el-uyusmasi-neden-olur
Sol El Uyuşması Neden Olur?

El uyuşması neden olur konusunda kalp krizi belirtmek oldukça yanlış olacaktır. Halk arasında genellikle kalp sağlığı için sol el ve kol uyuşması olumsuzluğa yorulmaktadır. Halbuki kalp hastalığı için parmak ve el uyuşması gerekmez. Tamamen kol uyuşması gerekir ve bu uyuşmanın sırta bulaşması gerekir. Bu tarz bir durum için kalp hastalığından şüphelenilmemesi gerekir.

Sol El Uyuması için Hangi Doktora Gidilir?

El uyuşması neden olur hangi doktora gidilir sorusuna hitaben önce Nöroloji bildirilmektedir. Beyin ve sinir sistemini kontrol ederek var olan problemler saptanmaya çalışılmaktadır. Bu çerçeve doğrultusunda kişilerin kontrolleri yaparak gerekirse ortopedi ya da farklı bir cerrahi bölüme aktarılabildiği görülebilir.

Sol El Uyuşması Nasıl Geçer? En Uyuşmasına Ne İyi Gelir?

sol-el-uyusmasi-neden-olur

Sol ve sağ el uyuşması neden olur kadar ne iyi gelir konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Hissiyatı arttırmak adına sıcak ve ılık uygulamaları yapabilirsiniz. Diğer taraftan bileği yoran egzersiz ve sporlardan uzak durabilirsiniz. Hissiyatı arttırmaya yönelik teninize farklı malzemeleri ve eşyaları dokundurarak ölçebilirsiniz.

Tüm durumlarda olduğu gibi sol el uyuşması ve baş ağrısı için en net tedaviyi size doktorunuz verecektir. Doğru uygulama ve tedaviler için uzman doktordan randevu olmalı ve görüşmelisiniz. Görüntüleme ve incelemeler sonrasında bir tanı koyulduysa buna yönelik tedavi izlenecektir.

YouTube video

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.