Emeklilere Oturma İzni Veren Ülkeler | 5 Farklı Ülke!

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler
 • Beğen
  Loading...

Okuyan, çalışan ya da emekli olan her bireyin yurt dışında oturum izni alma hayali bulunmaktadır bu konuda en çok emeklilere oturma izni veren ülkeler araştırılır. Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir iş üzerinden emekli olmuş bireyler kolay oturum izni veren ülkeler sayesinde farklı alanlarda bulunarak hayatlarını renklendirebilmektedir.

Senelerce çalışıp emek verdikten sonra biraz dinlenmek biraz da farklı hayatlara ve şehirlere giderek deneyim kazanmak isteyen bireyler için oturma izni veren ülkeler büyük fırsattır. Özellikle kolay bir şekilde Türklere oturum izni veren ülkeler sayesinde farklı deneyim, yaşantılar mümkün kılınır. Günümüzde emekli olan bireylere kolaylıkla oturum izni veren birden fazla ülke bulunmaktadır.

2021 İtibari ile Emeklilere Oturma İzni Veren Ülkeler Listesi

Emeklilere oturma izni veren ülkeler ile vatandaşlık veren ülkeler listesi farklılaşmaktadır. Vatandaşlık alabilmek adına ülkelerin şart olarak gösterdiği unsurlar daha zorlayıcı olabilmektedir. Ancak Türkiye içerisinde emekli olmuş bireylerin Türklere oturma izni veren ülkeler arasından birisini seçerek yerleşmesi nispeten daha kolay olmaktadır. Gerçekleştirilecek birkaç unsur yeterli olacaktır.

1- Yunanistan

Yunanistan tarafından diğer milletten bulunan kişileri ülke içerisine çekmek için belirli prosedürler izlenmektedir. Oluşturulan sistem neticesi ile oturma izni veren ülkeler arasında yer almaktayken aynı zamanda ülke gelirine bu noktadan da ciddi bir gelir elde edilir. ‘Ülke dışı ikamet’ olarak adlandırdıkları program doğrultusunda bireylerin Yunanistan’da oturabilmesi mümkündür.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Türkiye’ye hem fiziki hem de kültürel olarak yakınlığı olması ile emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında sık tercih edilen ülkelerden birisidir. Bu program dahilinde oturum izinleri en az 6 ay olarak başlamaktadır. Konsolosluklara yapılacak müracaat sonrası izinlerin uzatılması mümkündür. Tek şart olarak ise 500.000 Euro bedelinde bir yatırımın yapılması gerekmektedir.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Türklere oturma izni veren ülkeler arasında bulunan Yunanistan’ın uyguladığı bir diğer yöntem ise AB vatandaşı olmayanlara yöneliktir. Bu şartı gerçekleştirebilmek için 250.000 Euro bedelinde konut mülküne bir yatırım yapılmalıdır. Kolay oturma izni veren ülkeler arasında yer alsa da ciddi bir birikim sahibi olan kişiler için daha uygun olacaktır. Konut mülkü yatırımı sonrası 5 sene geçerli ‘altın vize’ uygulaması aktif kılınmaktadır.

2- Ekvador

Sıcak iklim koşullarında daha uygun ekonomik koşullarda yaşamak isteyenler için emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında Ekvador doğru bir tercih olacaktır. Ekvator çizgisi üzerinde bulunması Türkiye iklim koşullarına nazaran daha sıcak belirli dönemlerde de daha yağışlı mevsimlerin yaşandığı bilinmektedir. Kolay oturma izni veren ülkeler arasında bulunmasının yanı sıra Amerikan Doları ile yaşam sürmektedir.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Emeklilere Oturum İzni Veren Ülkeler

Emeklilere özel olarak uygulanan ‘emekli vize’ uygulaması bulunmaktadır. İsim olarak her ne kadar sadece emekli olmuş kişileri kapsa da temelde oldukça geniş bir uygulamadır. Herhangi bir yaş standartları bulunmaz. Her yaştan bireyin başvurması mümkündür. Oturma izni veren ülkeler arasında bulunması neticesiyle tek şartı ayda 800 $ alınacağının kanıtlanmasıdır.

3- Nikaragua

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Amerika kıtasının en büyük yüzölçümüne sahip Nikaragua, emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında bulunur. Ekvator gibi benzer koşulları standart olarak belirtmektedir. Emeklilere özel uygulanan vize içerisinde aylık 600$ gelirin olacağı kanıtlanmalıdır. En az 45 yaş zorunluluğu belirtilse de daha üzeri bir gelirde yaş zorunluluğu esnetilebilmektedir.

4- Panama

Sıcak ülke koşullarına sahip temelde bir ada olan Panama Türklere oturma izni veren ülkeler arasında bulunur. Türkiye içerisinde özellikle bir televizyon kanalı sayesinde adını duyuran bu ülke de kolay oturum izni alabilirsiniz. Belirtilen şartların gerçekleştirme zorluğunun diğerlerine nazaran daha gerçekleştirilebilir olması kolay oturma izni veren ülkeler arasında bulunmasını sağlar.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasındaki Panama, emekli vizesi uygulamasına sahiptir. Uygulanan bu vize türüne göre belirtilen bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Hükümet tarafından belirtilen tek zorunluluk aylık 1000$ gelirin kanıtlanmasıdır. Ayrıca burada oturum izni aldıktan sonra belirli bir süreden sonra ‘Dost Ülkeler Vizesi’ kapsamı altında 50’yi aşkın ülkeden vize elde edilebilmektedir.

5- Emeklilere Oturma İzni Veren Ülkeler Arasında En Kolayı: Bulgaristan!

Komşu ülkeler arasında bulunan Bulgaristan hem emekli hem de çalışanlara yönelik belirttiği koşullar ile en kolay oturma izni veren ülkeler arasındadır. En kolay oturma izni veren ülkeler 2020 yılı içerisinde en çok tercih edilenler arasındadır. Bulgaristan emekli oturum izni için ilk şart Türkiye içerisinde emekli olmaktır. Sunulan şartlarda emekli olmanın üzerine kurulmuştur. İlk unsur emekli olunduğuna dair bir kanıt sunmaktır.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Bulgaristan, emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında bulunurken sunduğu diğer şart ise ülke içerisinde geçinmeyi sağlayacak bir gelirin olacağının garantisidir. Belirli bir meblağ paranın aylık olarak bildirilmesi gerekir. Emekli oturum vizesi için D vizesi başvurusu yapılır. Kabul gördükten sonra bulunan şehir içerisinde ‘Yabancılar Şubesi’ üzerinden oturum izni başvurusu yaparak Türklere oturma izni veren ülkeler arasındaki Bulgaristan için hak kazanabilir.

Ev Alana Oturma İzni Veren Ülkeler 2020 Listesi

Oturum izni alabilmek ve sonrasında vatandaşlık için başvurmak adına en çok tercih edilen yöntem ev almaktır. Oturum vizesi için bir konut alarak uzun süre boyunca oturum iznine sahip olmak mümkündür. Özellikle Avrupa Birliği içerisinde bulunan bir ülkeye bu yöntem ile yerleşirseniz sonrasında AB içerisinde yer alan diğer ülkelere vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Ev alarak çalışana ya da emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında:

 • Yunanistan,
 • Malta,
 • Portekiz,
 • İspanya,
 • Dominik Cumhuriyeti,
 • Kanada,
 • Macaristan,
 • Letonya bulunmaktadır.

Her ülkenin konut için biçeceği fiyatlandırma farklı olmaktadır. Örneğin Yunanistan daha önce bahsedildiği üzere 250.000$ talep ederken Kanada 400.000$ talep etmektedir.

a – Letonya Oturum İzni

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Letonya Kuzey Avrupa üzerinde yer almaktadır. Şartları neticesiyle kolay oturum izni veren ülkeler arasında yer alır. Ülke içerisinde oturum izni alabilmek için gelişmiş şehirleri için 150 bin Euro, daha küçük yerlerde en az 71 bin Euro konut alınmalıdır. Oturum izni alınmasının sonrasında Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkı elde edilir. Vize için başvuruda bulunmak isteyen bireylerin İstanbul ve Ankara konsolosluklarına başvurması gerekir. Oturum vizesi başvurusunda belirli evraklar tamamlandıktan sonra kısa sürede yanıt verilir.

b – Avusturya Oturum İzni

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında Avusturya da sıklıkla araştırılmaktadır. Bulgaristan oturum izni ile kıyaslandığında oldukça zor şartları vardır. Avusturya emekli vizesi gibi özel bir uygulama bulundurmamaktadır. Çalışan, okuyan ve aile birleşimi sebeplerinden dolayı ancak bireylere oturum izni vermektedir. Şartları ise diğer ülkelere nazaran oldukça fazladır. Dil, uyum sağlama gibi çeşitli durumlara bakmaktır. Çalışanların da mesleki yeterlilik düzeylerini saptayarak inceleme de bulunur.

Ücretsiz Oturma İzni Veren Ülkeler Bulunur mu?

Günümüz şartları içerisinde ülkeler vatandaşlık ya da oturum izinleri verirken belirli bir kaynağı garanti olarak görmek ister. Hükümet tarafından oluşturulan politikalar neticesinde gelecek olan kişi ya da kişilerin devlete ‘yük’ olarak bulunmaması gerekir. Kendi gelirini elde ederek bu şekilde ülke içerisinde yaşaması gerekir.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Türklere oturma izni veren ülkeler arasında ücretsiz olarak oturma izni alabilecek ülkeler araştırılır. Ancak ülkeler oturma izni alacak kişilerden belirli bir ücret mutlaka talep etmektedir. Ülkelerin izlediği farklı yollar arasında:

 • Belirli gelir kaynağı göstermek,
 • Konut satın almak,
 • Vergi kesimlerine dahil olmak gibi maddiyatın içerdiği durumlar sürekli yer alır.

Tüm bunlardan dolayı ücretsiz olarak emeklilere oturma izni veren ülkeler oluşmamaktadır. Emekli oturum izni, oturum vizesi içinde ücretsiz durum geçerli olmamaktadır. Oturum vizesi hakkı elde etmiş kişiler vize başvuru formu, nüfus kayıt örneği doğrultusunda onay alanlardır.

Türklere Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Nerelerdir?

Emeklilere oturma izni veren ülkeler kadar vatandaşlık veren ülkeler de merak edilmektedir. Vatandaşlık almak oturum izni almaktan daha zor olmaktadır. Ancak bu konuda esneklik sağlayan ülke listesi:

 • Portekiz,
 • Malta,
 • Karayip Ülkeleri,
 • Dominika,
 • Barbuda,
 • Bulgaristan gibi başlıca yerler belirtilmektedir.

emeklilere-oturma-izni-veren-ulkeler

Yurt dışında bulunmanın farklı yöntemleri bulunur. Ev almak, bankada belirli bir para göstermek bunlardan birkaçıdır. Yurt dışında çalışma fırsatları yakalayarak da kalınabilmektedir.  Yurt Dışında Çalışma İzni Veren Ülkeler Listesi yazımıza bakarak bu konuda hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

 • Mehmet selim polat
  1 sene önce

  ben dış ülkelere çok gittim.cennet vatanımı asla terk etmem.
  eğer akp,tekrar kazanırsa,dış ülkeye gitmek isterim.

  74