«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. En Sevilen ve En Çok Okunan Kitaplar Listesi

En Sevilen ve En Çok Okunan Kitaplar Listesi

En Sevilen ve En Çok Okunan Kitaplar Listesi

Özellikle pandemi döneminde en çok okunan kitaplar birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Korona virüs sebebi ile pandemi sürecine girdiğimiz andan beri kitap okuma oranlarında ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

YouTube video

Biz de sizler için en çok okunan kitaplar 2022 , En çok okunan kitaplar roman , Türkiye’de en çok okunan kitaplar , Dünyada en çok okunan kitaplar , okunması gereken kitaplar , en çok beğenilen kitaplar hangileridir? Gibi soruların cevabını vermeye çalıştık.

Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar 2022

2022 yılında en çok beğenilen kitaplar belirginleşmeye başladı. Bu yazımızda bize sizlere mutlaka okunması gereken kitaplar ile ilgili bir liste hazırladık. İçerisinde Türkiye’de en çok okunan kitaplar 2021 yılı da bulunmaktadır.

1 – En Çok Okunan Kitaplar , Şeker Portakalı

Brezilya edebiyatı denildiği zaman ilk akla gelen romanlardan biri olan Şeker Portakalı her yıl olduğu gibi 2022 yılı içerisinde de en çok okunan kitaplar listesinde bulunuyor. Kitapta henüz 5 yaşında olan Zeze’nin yoksulluk ve acı ile geçen yaşam öyküsünden bahsedilmektedir. Küçük Zeze hayattaki her şeyi bir başına öğrenmeyi başarmıştır. Daha önce okumadıysanız mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

2 – Hayvan Çiftliği

İngiliz ünlü yazar George Orwell’e ait olan Hayvan Çiftliği kitabı dünyaca çok ünlü kitaplar arasında yer almaktadır. Fakat aynı yazarın 1984 isimli kitabı ülkemizde daha fazla ün kazanmıştır. Dünya Edebiyatında “yergi” türü denilince herkesin ilk aklına gelen kitap Hayvan Çiftliğidir. Hayvan çiftliğinin tüm kahramanları hayvanlardan oluşmaktadır. Yazar bu kitabı kaleme alarak aslında tarihsel bir gerçekliği çok güzel bir dille eleştirmeyi başarmıştır.

Kitapta domuzların önderliğinde çiftlikte bir isyan başlatılmıştır. Roman bir peri masalı alt başlığı ile yazılmıştır. Fakat bir peri masalından ziyade bir gerçekliği yetişkinlerin gözleri önüne sermek için yazılmıştır. Herkesin okuması gereken, kütüphanesinde bulunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

3 – En Çok Okunan Kitaplar  , İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali ülkemizin en ünlü yazarlarından biridir. Ünlü yazar daha çok Kürk Mantolu Madonna isimli kitabı ile bilinmektedir. Fakat İçimizdeki Şeytan isimli kitap da çok fazla okunan kitaplar arasında yer almaktadır. 2021 ve 2022 yıllarında en çok okunan kitaplar arasında olmayı başarmış bir kitaptır.

4 – 1984 , George Orwell

İngiliz ünlü yazarın kült kitabı 1984 ne kadar yıl geçerse geçsin Dünyada ve Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında olmaya devam edecektir. Kitapta geleceğe ilişkin adeta bir kabus senaryosundan bahsedilmektedir.

5 – Olağan Üstü Bir Gece – Stefan Zweig

Stefan Zweig’in kaleme aldığı bu kitapta burjuva hayatı yaşayan bir adamın hayatı anlatılmaktadır. Her zamanki Pazar günlerinden birinde burjuva hayatındaki kimliğinden sıyrılarak birden bire bir suç işler. Bu suçu işlemesi ile beraber hazlarının tekrar farkına varır.

En Çok Okunan Kitaplar Listesi
En Çok Okunan Kitaplar Listesi

6 – Simyacı – Paulo Coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun Simyacı isimli kitabını duymayan yoktur. Çok sürükleyici olan bu kitabı okuyan hemen hemen herkes tam not vermektedir. Kitapta İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerine kadar bir hazineyi aramak amacı ile giden yoksul bir çobanın hikayesi anlatılmaktadır. Bir nasihatname niteliği taşıyan bu kitap felsefi bir öğreti olarak görülmektedir.

7 – Suç ve Ceza

Ünlü yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin kaleme almış olduğu Suç ve Ceza isimli kitap tüm dünya üzerinde en çok okunan başyapıt olarak gösterilmektedir. Dostoyevski’nin ilk kitabı da İnsancıklar’dır. Yazar kendi döneminde hak ettiği değeri pek göremese de sonraki zamanlarda en sevilen yazarlar denildiği zaman akla gelmektedir.

8 – Küçük Prens

Küçük prens birçok kişi tarafından bir çocuk kitabı olarak nitelendirilse de aslında yetişkinler için içerisinde çok fazla ders barındıran bir kitaptır. Eğer çocukluğunuzda bu kitabı okuduysanız bir de yetişkin gözü ile okumanızı tavsiye ederiz.

9 – Sineklerin Tanrısı

Kitapta ıssız bir adada mahsur kalan çocukların hikayesi çok güzel bir dille anlatılmıştır. Oldukça ilginç ve sürükleyici bir kitap olan Sineklerin Tanrısı isimli kitap da ülkemizde oldukça ünlü kitaplar arasında yer almaktadır. En çok okunan kitaplar denilince akla gelen bu kitabı siz de kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

10 – En Çok Okunan Kitaplar , Yabancı – Albert Camus

YouTube video

Ünlü yazar Albert Camus’un en bilinen kitabıdır. Bu kitap yazarın en tanınmış hatta en çok başka dillere çevirisi yapılmış kitaptır. Oldukça gizemli bir yapıt olan bu kitabı siz de okunması gerekenler listenize ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz En İyi Kitap İndirme Programları isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: İyi ki Doğdun Oğuz Atay