Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. En Kaliteli Su Markaları 2024 Listesi

En Kaliteli Su Markaları 2024 Listesi

Editör Editör - - 8 dk okuma süresi
5 0
en-kaliteli-su-markalari

En kaliteli su markaları her yıl yapılan araştırmalara göre güncellenir. Genellikle bu liste Sağlık Bakanlığı tarafından ve vatandaşların talepleri doğrultusunda yapılır.

En kaliteli sular belirlenirken, mineral ve pH değerlerine dikkat edilir. Doğal mineralli suların kaliteli su sayılabilmesi için 100 tam puan alması gerekir. pH ölçümleri ve mineral değerleri iyi olan sularda, inceleme yapılarak kimyasal olup olmadığına bakılır. Böylelikle elde edilen iyi içme suyu, sağlıklı sular listesinde yer alır.

Türkiye’de En Kaliteli Su Hangisi?

en-kaliteli-su-markalari
en kaliteli su markaları

İçme suyu söz konusu olduğunda Sağlık bakanlığı içilebilir su listesi tavsiyeleri sık sık gündeme gelmektedir. Türkiye’nin en kaliteli su markaları arasında birçok isme yer verilir. Bu markalar gerekli incelemelerden geçerek tam veya tama yakın bir puan almıştır. 2023 en iyi su markası olarak değerlendirilebilecek olan sular açıklanacak olursa;

1 – Munzur Su

Türkiye’nin en kaliteli su markaları arasında yer alan Munzur Su, 8,11 pH değerine sahiptir. Doğal mineralli kaynak sularından biri olan su markası, Tunceli Ovacık’tan çıkarılır. İçme suyu olarak da en kaliteli su markaları içerisinde tercih edilir.

2 – Fuska Su

Doğal kaynak suları arasında popüler olan markalardan birisi de Fuska Su’dur. Ülkemizde çok ilgi gören bu markanın pH değeri 7,5 oranındadır. Bebeklerin su tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar doğrultusunda, bu markanın bebek suları önerilmektedir. En kaliteli su markaları içerisinde olarak, kullanımı sağlıklı ve güvenlidir.

3 – Javsu

en-kaliteli-su-markalari

Javsu, hem analiz değerleri hem de içme suyu olarak ülkemizin en kaliteli su markaları arasındadır. Sağlık bakanlığı tarafından kullanımı önerilir. Doğal kaynak suyu Ankara Kızılcahamam’da çıkarılır. pH değeri 7,63’tür. Ayrıca en çok satılan su markaları arasındadır.

4 – Taşkesti Su

Doğal mineraller içeren ve en kaliteli su markaları arasında yer alan Taşkesti Su, Bolu ve çevresinde popüler olan bir markadır. Bakanlık onaylı ve pH değeri 8 oranında olan suyun, cam şişe ve cam damacana satışı vardır. En iyi şişe suyu hangisi; Taşkesti Su, en iyi şişe suyu markası olarak gösterilebilir.

5 – Buzdağı Su

Sağlık Bakanlığı listesinde en kaliteli su markaları arasında yer almayı Başaran Buzdağı Su, ülkemizde temini kolay olan markalardan biridir. İçme suyu olarak iyi bir orana sahiptir. Bu suyun pH değeri 7,6 oranındadır. Sakarya’da Keremali dağlarından çıkarılır.

6 – Tekir Su

Sağlık Bakanlığı su listesi 2023 tavsiyelerinde yer alan ve pH değeri 7,59 olan Tekir Su markası, ülkemizde çıkarılan doğal kaynak suyudur. Ayrıca en kaliteli su markaları arasında yer alıyor. Toros dağlarında bulunan Şekerpınarı kaynaklarından çıkarılır.

7- Sultan Su

en-kaliteli-su-markalari

Hangi su daha sağlıklı; Sodyum diyeti yapanlar için rahat bir şekilde içilebilen Sultan su, en sağlıklı sular arasındadır. Uludağ’ın eteklerinden çıkarılır. En kaliteli su markaları içerisinde olan markanın pH değeri 7,14 olarak ölçülmüştür.

8 –  Atlantis  Su

Atlantis Su, en kaliteli su markaları sıralaması içerisinde şifalı olarak kabul edilir. En lezzetli sulardan biri olan Atlantis, Toros dağlarından çıkarılan doğal kaynak suyudur. pH seviyesi 8,03’tür. İlk olarak tadı tuhaf gelse de, düzenli kullanımda alışma sağlar. En kaliteli su markaları listesinde yer alır.

9 – Saka Su

Yerli su markaları arasında bulunan Saka Su, Çamlıca ve Köyceğiz’deki kaynaklardan çıkarılır. En iyi kaynak suları listesinde olan Saka su ph değeri 2023 yılı itibariyle 8’in üzerinde ölçülmüştür. Ocak 2023 pH değeri yüksek su markaları arasında, Saka suyu görebilmek mümkündür. Tüm bunların yanında en kaliteli su markaları arasında da yer alır.

10 – Erikli Su

Ülkemizde popüler olan ve içme suyu olarak kullanılan Erikli su pH değeri 7,86 aralığındadır. Bursa’da 2 adet dolum tesisinden çıkarılmaktadır. En kaliteli su markaları arasında gösterilir. Ayrıca en iyi damacana su hangisi merak edenler için, bu marka önerilebilir.

Dünyanın En İyi Su Markası Hangisi?

en-kaliteli-su-markalari

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en kaliteli su markaları arasında 8,41 pH değerine sahip Karadeniz suyu yer almıştır. Uzungöl’den çıkan su, dünyanın en iyi markaları arasında yer alarak, diğer suları geride bırakmıştır. 8,20 pH değerine sahip MT Elliot Springs daha önce dünyanın en iyi kaynak suyu olarak kabul edilmişti. Ancak Bulak Su, 8,41 oranına sahip pH değeri ile en iyi Türk suyu unvanını almıştır.

En İyi Su Markaları Ekşi

Her gün düzenli olarak tüketilen su, vücudun asit dengesini koruması bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle su deyip geçilmemesi gerekir. En kaliteli su markaları tavsiyeleri konusunda ekşi sözlüğe bakıldığında, birçok kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan listeyi dikkate aldığı görülür. Bu nedenle listenin alt kısımlarında yer alan Tatlıpınar su yorumları içerisinde, marka ile ilgili çeşitli eleştiriler vardır.

Sakıncalı Su Markaları 2023

Günümüzde birçok su markasının varlığı, asla içilmemesi gereken sularında satışa sunulmasına neden olmuştur. Özellikle doğal sulardan zehirlenen ve hastalık kapan kişilerin sayısı, bu kullanıma bağlı olarak artış göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı sakıncalı ve en kötü su markaları listesini yayınlamasına rağmen listeye ulaşım engellenmiştir. Gıda hareketi yetkilileri, bu listelere ulaşmanın imkânsız olduğunu belirtmektedir. Ancak çoğu doğal kaynak sularının talebi karşılayacak düzeyde olmadığı ve gayri resmi yollarla yeraltından çıkarıldığı da dile getirilmektedir.

Bir suyun içilebilir olması için pH değeri 7 ile 8’in üzerinde olması gerekir. Ayrıca bu içme sularının içinde kimyasal ve biyolojik kirleticilerin olmamasına da dikkat edilmesi gerekir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan listenin ilk sıralarında bulunan markaların bilinir markalar olmaması dikkat çekmektedir. Aynı zamanda listenin alt kısımlarında yer alan ve en az oya sahip markalar ise ülkemizde en çok satan su isimleridir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.