«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Ev Köpeği Cinsleri ve Özellikleri Neler?

Ev Köpeği Cinsleri ve Özellikleri Neler?

ev-kopegi-cinsleri

Ev köpeği cinsleri ve özellikleri nelerdir, evde kolay bakılabilecek köpek cinsleri nedir diye düşünüyorsanız çok doğru bir yere geldiniz. Bu rehber tam size göre. Evde beslenecek olan ev köpeği ırkları tahmin edersiniz ki büyük sorumluluk gerektiren bir şeydir.

Ancak onlarla vakit geçirmeye ve beslemeye başladığınız anda hissettiğiniz duygunun tarifi yok. Hayatında hiç hayvanlar ile vakit geçirmemiş ve beslememiş olan kişiler hayvanların birer aile bireyleri olabileceğini anlamakta zorlanabilir.

Hayatının en az bir döneminde ev köpeği cinsleri beslemiş olanlar ise bu konuda daha başarılı olurlar ve onlarla nasıl bir bağ kurmaları gerektiğini bilirler. Kimi zaman siz onlara bakarsınız kimi zaman da onlar size…

Bir köpeğin arkadaşlığı paha biçilemez ve iletişim sorunu yaşayan çocuklardan obsesyonu olan kişilere ve yalnızlık duygusunu fazlasıyla hisseden insanlar için bir ev köpeği cinsleri beslemeleri tavsiye edilir.

Şehir hayatı yaşayan kişiler için köpek beslemek hem fiziksel olarak hem de maddi açıdan zor bir iş olabilir. Örneğin bir yere gideceğiniz zaman ya da uzun süreli seyahatleriniz için onu da düşünerek plan yapmanız gerekiyor. Bunun yanında aylık bütçenizin bir bölümünü de sahiplenmiş olduğunuz ya da olacağınız ev köpeği cinsleri için ayırmanız gerekir.

Yaralandıkları ya da hastalandıkları zaman acil bir durumda onlar için de bir bütçe ayırmanız gerekir ve tabiî ki onların mutluluğu için oyuncaklar almayı çok istersiniz.

En Bilinen ve Sevilen Ev Köpeği Cinsleri Nelerdir?

ev-kopegi-cinsleri

Köpekler de pek çok hayvan gibi özgür ruhlu olurlar ancak aidiyet duyguları yüksektir.  Sahipleri ile derin bağlar kurarlar ve onları canları pahasına korurken aynı zamanda onlara derin bir sevgi beslerler.

Kimi ev köpeği cinsleri devasa bir cüsseye hatta korkunç bir yüze sahip olsa dahi dış görünüşlerinin aksine arkadaş canlısı olabilir. Kimi ev köpeği cinsleri de minik bir vücuda sahipken davranışları hırçın olabilir.

Köpekler doğada olmayı severler. Yaşadığımız pandemi süreci dolayısı ile ev köpeği cinsleri ve fiyatları da artmıştır. Cinsine ve özelliklerine bağlı olarak ev köpekleri fiyatları ortalama 3.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sizler için evde bakabileceğiniz ev köpeği cinsleri başlığı altında küçük ev köpeği cinsleri, büyümeyen ev köpeği cinsleri, uysal köpek cinsleri, evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri, minik köpek ırkları, apartman köpekleri, evde beslenebilecek büyük köpekler, ünlü köpek cinsleri hakkında bir listeleme yaptık.

Köpek sahiplenmeden önce size rehber olacağına eminiz!

1- Minyatür Schnazuer

Standart, dev ve minyatür olmak üzere üç boyutu olan ev köpeği cinsleri Schnazuer, minyatür boyda olanları evde, dev olanlar bahçede, standart olanlar ise hem ev hem de bahçede beslemek için uygundur. Fare ve kemirgenlerin yakalanması konusunda çok yardımcı olan ev köpeği ırkları arasında yer alırlar.

Zaman ilerledikçe sevimli görüntüleri sebebi ile bu küçük ev köpekleri cinsleri Minyatür Schnazuer, insanların sevgisini kazanmıştır ve minik vücuduna rağmen aşırı çevik bir yapıları vardır. Zeki, sevecen ve şefkatlidir. Beraber yaşanması için eğitim almaları şarttır. Çünkü eğer eğitilmezlerse basına büyük hareketleri çok olur.

2- Dalmaçyalı

Beyaz renklerinin üstüne siyah benekleri ile sevimli bir görüntüye sahip olan ev köpeği cinsleri Dalmaçyalı, geçmişi Orta Çağ’a dayanır. Eski zamanlarda av köpeği olarak kullanılan bu ev köpeği ırkları bekçilik görevi de yapmışlardır. Anavatanları ise İngiltere’dir.

ev-kopegi-cinsleri

Renkleri ve desenleri ile dikkat çeken bu ünlü köpek cinsleri çok neşeli bir yapıya sahiptir. Oyun oynamayı ve sürekli hareket halinde olmayı çok severler. Kendinden küçük canlılara ve küçüklere karşı merhametli ve korumacı davranırlar.

3- Fransız Bulldog

Tam bir aile köpeği olan bu ırk diğer ev köpek cinsleri ve özellikleri ile karşılaştırılınca farklı bir surat yapısına sahiptir. Asık bir surata sahip olan bu köpek cinsleri görünüşlerinin aksine pozitif enerji yayarlar. Kötü huyları inatçı olmaları hatta onlardan daha inatçı bir köpek daha yoktur.

İnsanlar ile iyi ilişkiler kurabilen ve arkadaş canlısı olan ev köpeği cinsleri Fransız Bulldog, biraz geçimsizdir ve diğer köpeklere karşı saldırgan davranabilir. Ancak kediler ile köpeklerden daha iyi anlaşırlar. Eğer mini köpek ırkları yavruyken kediler ile beraber yetiştirilirse iyi dostluk kurar.

4- Yorkshire Terrier

Mini köpek ırkları Yorkshire Terrier, küçük boyutları ile fazlasıyla sevimli bir görünüme sahiptir. Görenlerin hemen dikkatini çeken bu ırk apartman köpekleri listesine dâhil olabilir çünkü apartman hayatına en iyi uyum sağlayan köpek cinsleri olarak bilinirler.

Zeki, sadık ve cesurlardır. Hareketli küçük ev köpeği cinsleri Yorkshire aynı zamanda asıl bir görünüşe sahiptir ve bunun da farkındadır. Tüyleri zarif, parlak ve yumuşaktır, kendilerine özel tüy renkleri vardır. Pek çok kişinin sahiplenmek istediği ünlü köpek cinsleri Yorkshire, aileleri ile derin bağ kurar.

5- Shar Pei

Oldukça sert bir mizaca sahip olan ev köpeği cinsleri Shar Pei, ailelerine karşı bağlılık duyarlar ancak onlar ile sürekli bir arada olmak istemezler. Yani kucaktan inmeyen ve sürekli sizinle vakit geçirmesini istediğiniz ev köpek cinsleri ve özellikleri taşımazlar.

ev-kopegi-cinsleri

Fazla egzersize ihtiyaç duymazlar ve çok hareketli değillerdir. Diğer küçük ev köpekleri cinsleri gibi oyun oynamaktan çok keyif aldıklarını söyleyemeyiz. Yabancılar ile iyi anlaşamazlar. Kafa, boyun ve omuz bölgesindeki deri katlanmış haldedir. İnatçı ve akıllı bir kişilikleri vardır.

6- Chow Chow

Küçük ev köpeği cinsleri Chow Chow yani Çin Aslanı, sık tüylere ve siyah bir dile sahiptir. Bu özellikleri ile ünlü köpek cinsleri listesine giren bu ırk, daha çok evde tek birlikte bağlanırlar. Tanımadıkları kişilere karşı mesafeli davranırlar ve inatçıdırlar.

Özgürlüğüne düşkün olan bu apartman köpekleri bu özellikleri ile bazen sahiplerini zorlayabilir. Ancak onlara nazik davranırsanız onlar da size karşı nazik olacaktır. Genellikle sakin olan bu köpekler uysal köpek cinsleri olarak da bilinirler. Sakin ve neşeli görünmelerinin yanında iyi koruma görevi de yaparlar.

7- Pembroke Welsh Corgi

Tilkiye benzeyen yapıları ile dikkat çeken ev köpeği cinsleri Pembroke Welsh Corgi, sevimli yüze ve kısa bacaklara sahiptir. Corgi kelimesi cüce anlamına gelir ve bu köpekler çok küçük boyutlardadır. Fiziksel görünüşleri ne kadar minik olsa da bekçi ve çoban köpeği de olabilirler.

Mevsimin her döneminde yoğun bir şekilde tüm dökerler bunun için de eğer evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri istiyorsanız bu ırkı seçmeniz mantıklı olmayacaktır. Zeki ve eğitilmeye yatkınlardır. Neşeli, enerjik ve sahiplerine bağlı, sadık köpek cinsleri olarak bilinirler.

8- Cavalier King Charles

Çok tatlı bir tabiatları olan bu ev köpeği cinsleri Cavalier King Charles, aynı zamanda son derece nazik bir kişiliğe de sahiptir. Yalnızca İngiltere’de değil tüm dünyada çok sevilen ve ünlü köpek cinsleri olarak karşımıza çıkar. Oldukça oyuncu ve hareketlidirler.

Sahibine ve çevresine karşı her zaman şefkatli olan ev köpeği cinsleri Cavalier King Charles, çok sadıktır. Eğitimi çok olay olan akıllı köpeklerdir. Kucakta ya da evin bir köşesinde uzanarak uzun saatler geçirmeyi çok severler.

9- Havanese

Akdenize özgü ev köpeği cinsleri Havanese, canlı, sadık ve sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir. Kendinden emin tavırlara sahip olan bu ırk pek çok insanın kalbini kazanmayı başarmıştır ve aynı zamanda tavırları ile de dikkat çeker. İlk kez küçük ev köpekleri cinsleri besleyecek olanlar için ideal bir seçim olabilir.

ev-kopegi-cinsleri

Oldukça zeki olan bu ev köpeği cinsleri bazen fazla inatçı olabilmektedir. Ancak çok akıllı oldukları için eğer yanlış bir şekilde eğitilirlerse kötü alışkanlıklar kazanabilirler. İnsanlar ile arkadaşlık kurmayı seven ev köpeği ırkları Havanese, her zaman oyuncu ve eğlencelidir.

10- Golden Retriever

Dünya genelinde en popüler ev köpeği cinsleri olma özelliğine sahip Golden cinsi kökenleri için farklı teoriler vardır. Geçmişte avcılık özellikleri olduğu için avda vurulan kuşları getirme görevi görürlerdi. Günümüzde ise uzun yıllar aile köpeği olarak hayatımıza dahil olduğunu söyleyebiliriz.

Evde beslenebilecek büyük köpekler Golden, hoşgörülü ve apartman yaşantısına uygun bir ırktır. Bakımları oldukça kolaydır ancak yemekleri düzenli bir şekilde verilmelidir. Veteriner kontrollerinin de düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. İnsan canlısı evde beslenebilecek büyük köpekler Golden, diğer evcil hayvanlar ile dr iyi anlaşır.

11- Toy Poodle

Yumuşak, güzel ve kıvırcık tüylere sahip olan ev köpeği cinsleri Toy Poddle, diğer köpeklere göre daha kıvrak bir zekâya sahiptir. Tüyleri sebebi ile tam bir oyuncağa benzerler ve sevimli görünüşleri ile dikkat çekmeyi başarırlar. Poodle ailesinin en küçük üyesidir ve burnu belirgindir.

Büyümeyen ev köpeği cinsleri Toy Poddle, uzun bacaklara sahip olduğu için atletik görünür. Özellikle ev ortamında yaşamaya uygun olan bu ırkın eğitimleri önemlidir. Bu sayede sahipleri ile daha iyi anlaşırlar ve hayatlarını kolaylaştırırlar. Hareketli ve enerjiklerdir.

12- Pekinez

Karakter özellikleri ile en dikkat çeken ev köpeği cinsleri arasında yer alan Pekinez’ler, fiziksel olarak küçük görünmelerine bakmadan büyük bir cesarete sahiplerdir. Korkusuz bir şekilde herkese kafa tutabilirler ve kendilerine güveni yüksektir. Bunun için de ara ara başlarını belaya sokabilirler.

İnsanlar ile vakit geçirmeyi seven mini köpek ırkları Pekinez, yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Sahibine be ailesine karşı derin duygular beslerler ve kurdukları bağlar kuvvetlidir. Neşeli ve oyuncu kişilikleri vardır ancak yaramaz olduklarını da söylemeden geçemeyiz.

13- Shih Tzu

Ev köpeği cinsleri içerisnde süs köpeği olarak adlandırabileceğimiz Shih Tzu, küçük ırklar arasında çok popülerdir. Minik boyutlara sahiplerdir ve uzun, kısa tüylü olmak üzere iki cinsleri vardır. Büyümeyen ev köpeği cinsleri Shih Tzu, sahiplerine çok bağlıdır. Apartman yaşantısına kolaylıkla uyum sağlarlar.

ev-kopegi-cinsleri
Ev Köpeği Cinsleri

Cesaretleri kadar enerjileri de sonsuzdur. Ortamın ısısına karşı duyarlı olan bu ev köpeği cinsleri ev dışında bir yerde yaşayamazlar çünkü onlar için ısı çok önemlidir. Oldukça eğlenceli ve neşelidirler. Kısa bir süre içerisinde onlara bağlanacaksınız ve hayatımızın vazgeçilmezi olacaklar.

14- Chihuahua

Dünyadaki en küçük ev köpeği cinsleri olan Chihuahua, en fazla yerden 13 cm kadar uzayabilmektedir. Bu özellikleri ile de büyümeyen ev köpeği cinsleri diyebileceğimiz Chihuahua,  soğuğa karşı dayanıklı değildir çünkü sıcak ülkelerden gelmişlerdir.

Uysal köpek cinsleri sahiplenmek istiyorsanız tercih etmemeniz gereken bu sevimli cins çok gürültücü ve enerjiktir. Sahiplerine çok bağlıdırlar ve kendilerine zor hissettikleri her şeyi canları pahasına korurlar. Dünyada ve ülkemizde en popüler evcil köpeklerdir.

15- Ev Köpeği Cinsleri | Pomeranian

İlk dikkat çeken yanı fiziksel özellikleri olan bu ev köpeği cinsleri kafalarına gömülü kulaklar, yüzünü geniş gösteren tüylere ve derilerinin görünmemesini sağlayan çift katlı bolca tüye sahiptir. İlk doğdukları zaman açık renkli olan bu ırk daha sonra koyulaşır.

Pomeranian ev köpeği cinsleri en yaygın beyaz, kiremit kırmızısı, turuncu, krem, taba, samur ve kahverengi renklerde olurlar. Kafaları yuvarlak, kulakları küçük ve dik, gözleri ise yuvarlak, burunları da küçük olur. Tüylerinden dolayı daha büyük görünürler ancak zayıflardır.

İlginizi Çekebilir: 15 Adımda Orta Boy Köpek Cinsleri Hangileri? 

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *