«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 15 Adımda Orta Boy Köpek Cinsleri Hangileri?

15 Adımda Orta Boy Köpek Cinsleri Hangileri?

orta-boy-kopek-cinsleri

Orta boy köpek cinsleri aileler tarafından fazlasıyla tercih edilen köpeklerdir. Geneli hem ev yaşantısı için uygundur hem de boyutlarından görünüşlerinden dolayı tatlı bir görünümleri vardır. Her köpek eşsizdir. Kimi aynı ırk köpekler bile farklı karakteristik özellikler gösterebilir. Tıpkı kardeşlerin hatta ikiz kardeşlerin bile farklı özellikler gösterebileceği gibi köpekler de farklı karakterde olabilir. İnatçılıkları, öğrenme yetenekleri, eğitim süreleri, hareketliliği gibi değişik yapıları olabilir.

Orta boy köpek cinsleri genel olarak daha çok tercih edilse de büyük ya da küçük köpek sahipleri için hatta evcil hayvan sahibi olan herkes için sorumluluklar vardır. Gezdirilmesi, beslenme planına uygun bir şekilde beslenmesi, onlarla vakit geçirmek önemlidir. Öyle ki bazen evde yalnız kalmaları bile onları huzursuz edebilir, psikolojisini bozabilir. Kısaca köpek sahiplenmek sorumluluk gerektirir bu sorumluluğu alabilecek kişilerin köpek sahiplenmeye karar vermesi daha doğru olacaktır.

En Popüler Orta Boy Köpek Cinsleri

Orta boy köpek cinsleri, büyük köpek ırkları ya da küçük köpek cinsleri fark etmeksizin köpek sahiplenmek düşünülerek karar verilmesi gereken önemli bir karardır. Bu kararı aldıktan sonra bu sevimli dostumuz ile muhteşem bir hayat geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Bu sevimli dostunuz ile kuracağınız ilişki sayesinde artık daha yaşanabilir bir hayatın içinde olduğunuzu fark edeceksiniz.

Pek çok hayvan severin popüler ırklarından olan orta boy köpek cinsleri dostlarımızı yakından tanıyacağız. Bu yazımızda sizlere en popüler orta boy köpek cinsleri başlığı altında, küçük orta boy köpek cinsleri, hareketli köpek cinsleri, küçük tüysüz köpek cinsleri, en pahalı küçük köpek cinsleri, sakin köpek cinsleri, küçük köpek cinsleri, büyük köpek ırkları için bir liste hazırladık!

1- Çin Shar-Pei

Geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan orta boy köpek cinsleri listemizin ilk sırasında yer alan Çin Shar Pei, yavruluk döneminde fazlasıyla sevimli bir görünüme sahiptir. Hatta bu sebepten dolayı koruma özellikleri göz ardı edilir. Ailelerine bağlı köpek ırkları olsalar da sürekli ailesi ile birlikte olmak onlara göre değildir.

orta-boy-kopek-cinsleri

Yalnız kalmayı üst seviyede tolere edebilirler. Ancak eğer kucaktan inmeyen sürekli yanınızda olmasını istediğiniz bir köpek istiyorsanız size uygun bir ırk olmadığını söylemek isteriz. Sakin köpek cinsleri diyebileceğimiz Çin Shar-Pei, diğer hayvanlar ve yabancılar ile iyi anlaşamaz. Apartman yaşantısına kolayca adapte olabilirler.

2- Chow Chow

Güçlü bir bedene, ağır kemiklere ve gelişmiş kas yapısına sahip olan orta boy köpek cinsleri Chow Chow Kuzey Kutbu tipi köpeklerdir. Avcılık, bekçilik, sürünün başını çekme, koruma gibi yeteneklere sahiplerdir. Tüyleri kaba ve düz olarak ikiye ayrılır. Her iki türünde de tüyleri vücudunu sıcak tutar.

Aşırı sıcak ve nemli havalardan kolayca etkilenen bu köpek ırkları kırmızı, siyah, tarçın ve bej renk ve tonlarında olabilir. Düz ya da kabarık kürkü ile göz alıcı bir görünüme sahiptir. Halk arasında Çin Aslanı olarak da bilinen bu köpekler Chow Chow, Chowden, Çov Çov ve sadece Chow isimleri ile de türünü temsil eder.

3- Border Collie

Border Collie orta boy köpek cinsleri İskoçya ve İngiltere arasında bulunan tepelik sınır ülkesinde koyun toplamak için ve kontrol amaçlı geliştirilmiş bir köpek cinsidir. Sınırsız enerjiye ve dayanıklılığa sahiptir. Ayrıca çalışma güdüsü de oldukça yüksektir. Bu özellikleri dolayısı ile birinci sınıf çoban köpeğidir.

orta-boy-kopek-cinsleri

Orta boy köpek cinsleri Border Collie, günümüzde hala özellikle çiftliklerde ve meralarda koyun gütmek için kullanılan bir köpektir. Son derece eğitilebilir ve itaatkâr özelliktedirler. Yoğun bir şekilde fiziksel ve zihinsel eğitim verilmesi gerekir bu sayede apartman hayatına kolayca uyum sağlayabilirler.

4- Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever orta boy köpek cinsleri CBR olarak da adlandırılan bir av köpeğidir. Oldukça güçlü bir iradeye sahiptir. İz sürme, koruma ve kurtarma özellikleri ile dikkat çeken köpek cinsleri arasında yer alırlar. Aile köpeği olmak için ideal bir ırktır. Ancak yine de deneyimli bir sahibi olması daha güzel olacaktır.

Bu orta boy köpek cinsleri apartman hayatında bazı sakarlıklar yapabilirler. Fazlasıyla enerjileri vardır ve bunun için de büyük bir yaşam alanına ihtiyaçları vardır. Diğer köpek cinsleri ve yabancılar ile arası iyi değildir, pek anlaşamaz. Orta seviyede tüy dökerler. Yüksek seviyede zekâya sahiplerdir kolay eğitilebilirler.

5- Curly Coated Retriever

Siyah ya da kızıl kahverengi tüyleri olan orta boy köpek cinsleri Curly Coated Retriever, avcılık yetenekleri konusunda üstün seviyede gelişmişlik gösterirler. Sahibine karşı oldukça sevecen davranır ve sadıktır. Aynı zamanda fazlasıyla zekidir.

Neşeli, eğlenceli ve hareketli köpek cinsleri Curly Coated Retriever, bu özellikleri sebebi ile pek kişi tarafından tercih edilmektedir. Çok hassas bir yapısı vardır. İnce ve uzun vücudu vardır ve suda çok iyi yüzer. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Çok hızlı koşar. Bir de sert konuşanlardan hiç hoşlanmaz.

6- Dalmaçyalı

Beyaz vücut renginin üzerine siyah benekleri bulunan ve sevimlilikleri ile hayvan severlerin en çok tercih ettiği orta boy köpek cinsleri arasında bulunan Dalmaçyalı tarihi Orta Çağ’a dayanır. Daha önceleri av köpeği olarak kullanılan bu köpekler bekçilik görevi de yapmışlardır. Anavatanları İngiltere’dir.

orta-boy-kopek-cinsleri

Geçmiş dönemlerde pek çok özelliklerinden yararlanılan bu köpekler aynı zamanda gösterilere bile çıkarılmıştır. Rengi ve deseni ile  dikkatleri üzerine çeken bu köpek cinsleri çok neşeli yapıya sahiptir. Oyun oynamayı çok severler ve hareketli köpek cinsleri olarak tanımlanabilirler. Çocuklara ve kendinden küçüklere karşı çok merhametlidir.

7- Doberman Pinscher

Orta boy köpek cinsleri Doberman Pinscher kaslı  ve güçlü bir vücuda sahiptir. Dobie ya da Doberman gibi farklı isimlerle de anılabilirler. Oldukça zarif, güçlü, hızlı ve dayanıklı bir yapısı vardır. Muhteşem bir fiziki yapıya sahip olması ve keskin zekası ile hayvan severlerin dikkatini çeken bir köpek cinsidir.

Doberman Pinscher küçük tüysüz köpek cinsleri gibi tüysüz bir yapıya sahiptir ancak boyutu küçük köpeklere göre daha büyüktür. Akıllı bir köpektir ve korumacı özelliği ile ön plana çıkar. İyi bir eğitim verilerek iyi huylu köpek cinsleri haline getirilebilir. Eğitilme şekli gelişimi için önemlidir.

8- English Foxhound

İngiliz tilki tazısı olarak da bilinen aktif, cesur ve iyi huylu orta boy köpek cinsleri English Foxhound, sahibine karşı itaatkâr bir özelliğe sahiptir. İnsanlar ile arası oldukça iyidir ve diğer köpek cinsleri ile kalabalık gruplar şeklinde olmayı severler.

Hareketli köpek cinsleri English Foxhound, 5-6 saat durmadan sabit bir hızla koşabilir. İngiliz Tilki Tazısı, Amerikan Tilki Tazısı ile karşılaştırıldığı zaman daha yapılı ve yavaş özelliklere sahiptir. Ancak karakter olarak aynı özellikler gösterirler. Ev köpeği olarak Show kanından gelenlerinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

9- English Setter

Oldukça aktif bir özelliğe sahip olan İngiliz Setter, av köpeği sınıfında orta boy köpek cinsleri arasında yer alır. Sevecen, nazik ve uyumlu bir karakteri vardır. Ancak yüksek seviyede egzersize ihtiyaç duyar. Uzun, ipeksi ve dalgalı tüyleri ile etkileyici görünürler.

Dış görünüşü açısından büyük gözlere, siyah bir buruna ve orta uzunlukta aşağı sarkan kulaklara sahiptir. Özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Sakin köpek cinsleri English Setter, hassastır ve sevgi görmeyi karşılığını almayı ister. Aile bireylerine karşı korumacıdır. Uzun yürüyüşler yapmayı çok severler.

10- Flat Coated Retriever

Flat Coated Retriever köpeğinin tüyleri düz ve güzeldir. Dış görünüşü ile dikkat çeker. Tüy yapısı bakımından tek katmanlı ve düz, yumuşak bir yapıya sahiptir. Tüylerine yapılacak olan bakımlar oldukça önemlidir. Rengi ciğer rengine benzer genel olarak siyah ya da kızıl tonlarında olurlar.

orta-boy-kopek-cinsleri
Orta Boy Köpek Cinsleri

Flat Coated Retriever orta boy köpek cinsleri kuyruğu, göğsü ve bacaklarının tüylülüğü ile dikkat çeker. Çocukları çok sever. Ailesine çok bağlıdır fazlasıyla itaatkârdır ve eğlenceli oyunlar oynamaktan çok keyif alırlar. İlgi görmeyi çok severler. Diğer evcil hayvanlar ile arası iyidir.

11- Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği, zeki, güçlü ve çevik orta boy köpek cinsleri olarak bilinirler. Kaslı bir vücudu ve sağlam yürüyüşleri vardır. Düz ya da hafif dalgalı ve çift katmanlı orta uzunlukta tüyleri vardır. Almanya kökenli olan bu ırk German Shepherd Dog Alsatian, Deutscher Schaferhund, Alman Kurt Köpeği, Alman Kurdu, Alman Çoban Köpeği olarak da bilinir.

Türkiye’de ise genel olarak Kurt Köpeği ve Çoban Köpeği olarak adlandırılırlar. Görünüşleri biraz kurda benzer. Akıllı, zeki ve cesurdur. Kendilerine verilen görevleri başarılı bir şekilde tamamlamak için elinden gelen her şeyi yaparlar. Sahibine karşı çok sadıktır. En pahalı küçük köpek cinsleri ile benzer olarak 2.000 TL ve 5.000 TL arasında bir fiyat vardır.

12- Golden Retriever

Golden Retriever küçük orta boy köpek cinsleri sevimliliği ve oyunculuğu ile tüm insanların dikkatini çeken bir köpektir. Genellikle orta boy olan bu köpek cinsleri açık kahverengi ve krem tonlarındaki yumuşak ve göz alıcı görünüşe sahiptir. Atletik ve güçlü bir yapıdadır.

Güçlü ön ve arka ayakları vardır bu sayede karada olduğu gibi suda da hareket etme ve avlanma yetenekleri güçlüdür. Düz veya dalgalı kabarık bir kürkü vardır. Köpek sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği Golden Retriever köpekler kısa bir sürede ailenizden biri olacaktır. Sevilmeye ve sevgilerini göstermeye bayılırlar.

13- Gordon Setter

Bedeninin güçlü olması ve dudak yapısının belirgin olması ile diğer Setter köpeklerden farklı özellik gösteren orta boy köpek cinsleri Gordon Setter, siyah renkte olan tek Setter köpektir. Bu özellikleri onları özel kılar. Atletik bir köpektir. Rengi hep belirgindir kuyruğu ise tüylüdür.

orta-boy-kopek-cinsleri

Kendilerini sahibine adamış olan son derece kibar yapıdaki orta boy köpek cinsleri Gordon Setter, her şeye karşı duyarlı bir köpektir. Neşelidir ve her zaman karşısındaki insana pozitif bir enerji verir. Egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Bunun için de bu egzersiz ihtiyacını karşılayabilecek kişilerin sahiplenmesi önemlidir.

14- American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier orta boy köpek cinsleri akıllı, kendine güvenen ve iyi huylu yoldaşlardır. Cesaretleri ile meşhur bir köpektir. Hayranları tarafından AmStaffs olarak bilinirler. Sert, parlak kürkleri vardır ve pek çok farklı renkte ve desende olabilirler.

Bu köpekler ile oyun oynarken sert bir şekilde oynamalısınız ve sert oyuna hazırlıklı olmalısınız. İyi sosyalleştirilirlerse aile hayatına kolay bir şekilde uyum sağlarlar. Çocuklar ile iyi anlaşan bu köpek ırkları oldukça akıllı ve aktif bir yapıya sahiptir. Özgüvenli oldukları için fazla havlamazlar. Baskın ve kararlı kişilerin sahiplenmesi daha iyi olacaktır.

15- Orta Boy Köpek Cinsleri | Labrador

Sakin ve meraklı orta boy köpek cinsleri Labrador, sahibinin memnuniyetine önem veren vefakâr bir köpek ırkıdır. Egzersiz ihtiyacı oldukça yüksek olan bu köpekler oldukça akıllıdır. Karakteri sebebi ile uyumlu bir yapıya sahiptir. Büyük bir yapısı vardır ve fazlasıyla güçlüdür.

İyi bir yüzücüdür âdeta su için yaratılmış bir köpektir. Su geçirmez özellikte tüylere sahiptir. Ayakları perdelidir. Ayrıca çok iyi koşucudur. Evde bakım için uygun bir köpektir.  Olağanüstü koklama yeteneğine sahip olan bu köpekler arama kurtarma köpekleri olarak da kullanılabilirler.

İlginizi Çekebilir: 15 Adımda Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileri? 

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *