Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon
  4. »
  5. En Çok Önerilen 8 Ev Tasarım Programı İle Tanışın!

En Çok Önerilen 8 Ev Tasarım Programı İle Tanışın!

Bilgece Bilgece - - 13 dk okuma süresi
4 3
3D Ev Tasarım Programı

Ev tasarım programı ile hayalinizdeki evi kendiniz tasarlamak ister misiniz? Evinizi kendi başınıza tasarlayabileceğiniz programlarla tanışma zamanı!

Herkesin bir ev hayali mutlaka vardır. Hatta çok küçük yaşlardan beri yaşayacağı evi hayal edenlerimiz o kadar çok ki ilkokulda resim deyince çoğu kişinin aklına ev çizmek gelirdi. Şimdi o hayali gerçekleştirme zamanı.

Akıllı teknolojiler ev tasarlama programları ile düşlerinizi gerçekleştirmeniz için yeni bir kapı açıyor. Peki 3D ev tasarlama nedir,  ev tasarım programları nasıl kullanılır? Herhangi bir tasarım deneyiminiz olmadan kullanabileceğiniz ev tasarım programı ücretsiz mi? Hadi birlikte inceleyelim…

3D Ev Tasarlama Taslak Ev Çizim Programı Nasıl Kullanılır?

3D tasarım, yaşam alanlarınızı üç boyutlu olarak görselleştirmektir. Bu şekilde tasarım fikrinizi hayata geçirmeden önce gerçek halini görme şansınız olur. Hayal ettiğiniz tasarım bittiğinde istediğiniz görüntü oluşmazsa bunu önceden öğrenebilir, hatta değiştirebilirsiniz. Üstelik profesyonel olmanıza da gerek yok!

Ev tasarım programlarında ihtiyacınız olan malzemeler bulunmaktadır. Merdivenden pencereye, halıdan aydınlatma armatürlerine kadar tasarım yapabiliyorsunuz. Bunun için tasarım programlarındaki basit komutları bilmeniz yeterli olmaktadır. En çok tavsiye edilen ev tasarım programlarını sizler için sıraladık.

En Çok Hangi Ev Tasarım Programı Tavsiye Ediliyor?

Ev Tasarım Programı
Ev Tasarım Programı

Bilgi ve beceri seviyenize göre tercih edebileceğiniz pek çok ev tasarım programı bulunuyor. Size en uygun programı belirlemek için denme yanılma yöntemini uygulayabilirsiniz. İşte ev dekorasyonunu umduğunuzdan daha eğlenceli hale getirecek 8 program!

1- Planner 5D

Ücretsiz ev tasarım programlarının en kapsamlı uygulaması Planner 5D.  Bu program peyzaj ve havuz tasarımından iç tasarıma kadar detaylı bir dekorasyon için ihtiyacınız olan pek çok özelliği bulunduruyor.

Merdivenlerden tahta perdelere kadar en küçük mimari detayları içeren program en çok tavsiye edilen programların başında yer alıyor. Bu uygulamada bulunan galerideki tasarım örnekleri de size ilham kaynağı oluyor.

2-Roomstyler 3d Ev Planlayıcısı

Roomstyler ev tasarım programı yaşam alanlarınızı en iyi şekilde tasarlayabileceğiniz uygulamalardan biridir. Duvardan kapı ve pencerelere kadar her şeyi buradan tasarlayabilirsiniz. Yeni bir yerleşim yeri tasarlayabileceğiniz gibi var olan yerleşim alanınızı yeniden düzenlemeyi de deneyebilirsiniz.

Uygulamamanın en büyük avantajı basit bir ara yüze sahip olmasıdır. Zorlanmadan kullanabileceğiniz bu uygulamada plan çizerken planın 3 boyutlu halini inceleyebiliyorsunuz.  Ayrıca tasarımınızı bitirdikten sonra ‘‘satın alınabilir’’ seçeneğine tıklayarak fiyat hakkında bilgi edinebilirsiniz. Üyelik işlemi olmadan uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak üye olmanız halinde tasarladığınız modeli akıllı cihazınıza indirerek arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

3-IKEA Planlayıcıları

IKEA kataloğundaki dekorasyon ürünlerinin evinizde nasıl duracağını merak ettiniz mi hiç? Merakınızı gidermenizi sağlayan çevrimiçi bir IKEA uygulaması var artık. Bu uygulamada ev tasarımı için özel olarak geliştirilen araçlarla evinizin farklı bölümlerini tasarlayabileceğiniz 20 adet planlayıcı bulunmakta. IKEA mağazasının mobilya ve dekorasyon ürünlerini önce deneyin sonra alın.

4- Design a Room Oda Tasarım Programı

Evinizin bir odasını seçip ona uygun tasarım mı yamak istiyorsunuz. Armstrong 3D Dekorasyon Uygulaması tam size göre! Bu ev tasarım programı ile odalarınızı ayrı ayrı tasarlayabilirsiniz. ‘‘ Design a Room’’ uygulamasında döşemelerden tavanlara, duvarlardan mutfak tasarımına kadar her çeşit renk elinizin altında.

Bu uygulama size almayı düşündüğünüz ürün hakkında uyarı verdiği için oldukça avantajlı. Örneğin ıslak hacimlere uygun olmayan bir döşeme tercih ettiğinizde uygulama bunu size bildirir. Hem fonksiyonel hem de çağdaş bir uygulama olarak ‘‘ Design a Room’’ beklentilerinizi karşılayacak özellikte bir uygulamadır.

İlginizi çekebilir: Boş oda nasıl değerlendirilir? Boş oda dekorasyon fikirleri 2022

5-Homestyler

Profesyonel tasarım programları ile bilinen Autodesk 2017 yılında Easyhome’a sattığı Homestyler ev tasarım programı ile yeni bir adım attı. AutoCAD, REVIT ve 3DS Max uygulamları gibi profesyonel eğitim gerektirmeyen bu uygulama ile amatör sanal ev tasarımları yapabilirsiniz. Mobilya ve çeşitli ev dekorasyon ürünleri ile kendi kişisel tasarımlarınızı oluşturun.

https://www.youtube.com/watch?v=PbnXBmeYXYs

6-The Home Renovator

Ev dekorasyonu için geliştirilen başarılı tasarım programlarından biri de The Home Renovator ev tasarım programı. Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik projeniz için gerekli olan tüm malzemelerin planını çıkararak bütçe hesabı yapması.

Uygulamada tasarlamak istediğiniz alanın ölçülerine göre gerekli olan malzeme hesabını yapabiliyorsunuz. Bu da projeyi hayata geçirmeden önce ihtiyacınız olan bütçeyi öğrenmenizi sağlıyor. Boya, fayans, tavan levhası, yalıtım ve kartonpiyer gibi metrajları çıkarmak için bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

7- Sweet Home 3D

3 boyutlu bir ev tasarım programı olan Sweet Home 3D uygulaması 4 ayrı ara yüze sahiptir. Ev planı ile duvarların, pencerelerin ve mobilyaların nereye yerleşeceğini iki boyutlu olarak görürsünüz. Aynı anda evin üç boyutlu görünüm özelliği ile de tasarımınızın üç boyutlu halini görme şansınız olur.

Mobilya kataloğunda isimlerine göre seçtiğiniz ögeleri sürükleyip planınıza yerleştirebilirsiniz. Son olarak ev mobilyaları listesinden seçtiğiniz eşyaların isim ve boyutunu takip edebilirsiniz.

8- SmartDraw

En çok tavsiye edilen ev tasarım programlarından biri olan SmartDraw bina eğimini de dahil edebileceğiniz bir tasarım alanı oluşturur. SmartDraw ev tasarım programı uygulamasının akış dizelgesi özelliği ile kişisel planlarınızı tasarlayabilirsiniz. Bu uygulama daha çok harcama yapmak istemeyen iş yerleri için uygundur.

3D Ev Tasarım Programı İndir Türkçe

3D Ev Tasarım Programı
3D Ev Tasarım Programı

3D ev tasarım programlarının hepsini indirmeniz gerekemez. Bazı programları indirme işlemi yapmadan da kullanabilirsiniz. Bunun için programın web site adresine girmeniz gerekir.

3D ev tasarım programı ile ilgili merak edilen en önemli konulardan biri de akıllı cihazlarla uyumudur. Yukarıda sıraladığımız programların akıllı cihazlarla uyumunu kategoriler halinde açıkladık.

1-Ev Tasarım Programı ipad

Planner 5D, Roomstyler, Homestyler ve Sweet Home 3D tasarım programlarını App Store uygulamasından indirebilirsiniz.

2- Ev Tasarım Programı İndir apk

Planner 5D ve Homestyler tasarım programlarını Google paly’den akıllı cihazınıza indirerek kullanabilirsiniz.

3-3D Ev Tasarlama Programı pc

Ev tasarım programlarını akıllı cihazlarınıza indirerek kullanabileceğiniz gibi web site adresleri üzerinden erişim sağlayabileceğiniz programlar da bulunmaktadır. IKEA planlayıcılar, The Home Renovator ve Design a Room programlarına web site adreslerinden erişim sağlayabilirsiniz.

3D Ev Tasarım Programı Ücretsiz Mİ?

Ev tasarım programları hem ücretli hem de ücretsiz seçeneklere sahiptir. Örneğin SmartDraw tasarım programının ücretsiz deneme sürümünü kullandıktan sonra satın alarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak IKEA planlayıcılara web site adresi üzerinden ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

3D Ev Tasarım Programı Online Mı?

Web site adresi üzerinden erişim sağlayacağınız ev tasarım programı seçeneklerini online olarak kullanmanız gerekmektedir. Akıllı cihazınıza indirdiğiniz programları da online olarak kullanabilirsiniz.

3D ev tasarım programları ücretsiz mi?

3D ev tasarım programlarının birçoğu ücretsizdir. Ancak bazı ek özellikler için abonelik veya ücret gerekebilir. Örneğin Planner 5D, Roomstyler, Homestyler ve Sweet Home 3D gibi popüler programlar ücretsizdir ama hazır tasarımlar, tam mobilya kataloğu veya HD render gibi özellikler için abonelik almanız gerekir

3D ev tasarım programları hangi cihazlarda çalışır?

3D ev tasarım programları genellikle web tabanlıdır yani internet bağlantısı olan herhangi bir cihazda çalışır. Bazı programlar ise mobil uygulama olarak da indirilebilir. Örneğin Planner 5D, Roomstyler, Homestyler ve Sweet Home 3D gibi programlar hem web hem de mobil uygulama olarak kullanılabilir.

3D ev tasarım programları nasıl kullanılır?

3D ev tasarım programları kullanmak için öncelikle bir hesap oluşturmanız veya giriş yapmanız gerekir. Sonra kendi kat planınızı yükleyebilir veya önceden hazırlanmış oda düzenleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ardından istediğiniz mobilya ve aksesuarları sürükle bırak yöntemiyle yerleştirebilir ve renk, boyut veya açı gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Son olarak da tasarımınızı farklı açılardan görüntüleyebilir veya kaydedebilirsiniz.

3D Ev tasarım programları ne işe yarar?

3D ev tasarım programı, evinizin iç mekan ve mobilya planlarını çizmenize yardımcı olan bir programdır. Bu programlar sayesinde hayalinizdeki evi tasarlayabilir ve farklı açılardan görüntüleyebilirsiniz.

Hangi 3D ev tasarım programını tavsiye edersiniz?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Hangi 3D ev tasarım programını tercih edeceğiniz sizin ihtiyaçlarınıza ve zevkinize bağlı. Ancak genel olarak şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:
Programın kullanım kolaylığı
Programın sunduğu özellikler ve seçenekler
Programın ücretli veya ücretsiz olması
Programın cihaz uyumluluğu
Bu kriterlere göre size en uygun programı seçebilirsiniz. Örneğin Planner 5D, piyasadaki en kapsamlı ücretsiz oda tasarımı uygulamasıdır. Roomstyler ise kendi kat planınızı yüklemek veya önceden yüklenmiş oda düzenleri ile oynamak istiyorsanız idealdir. Homestyler ise profesyonel tasarım programlarıyla ünlü Autodesk’in geliştirdiği bir programdır. Sweet Home 3D ise elde edilen tasarımları JPG ya da 3 boyutlu olarak görüntüleyebilen bir programdır.
Sizin için önemli olan kriterleri belirleyip bu programları deneyerek karar verebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.