• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Alkol Neden Baş Ağrıtır?

Alkol Neden Baş Ağrıtır?
 • Beğen
  Loading...

Geceden içilen alkol çoğu kişide sabah baş ağrısı ve mide bulantısına sebebiyet vermektedir. Akşamdan kalma olarak tabir edilen bu hal nedeniyle pek çok kişi bir daha ağzıma alkol sürmeyeceğim demiş olsa da hiçbir zaman yerine gelmeyen bir istek olarak güncelliğini hala korumaktadır. Peki, Alkol neden baş ağrıtır? Alkolden sonra baş ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer?

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Çok çeşitli oranlarda etil alkol içeren içkiler bulunmaktadır. Örneğin Bira da yer alan alkol oranı % 5 civarı iken Rakıda, Votkada ve Viskide bulunan alkol oranı ise % 40 civarında seyretmektedir.

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Şimdi durup dururken bu içkilerdeki alkol oranlarını neden verdiğimizi merak etmiş olabilirsiniz. Alkolden sonra oluşan baş ağrısının nedenleri arasında ilk sırayı alan işte bu etil alkol oranıdır.

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Alkol vücutta ki suyun tutulumunu ve vücut için kullanımını sağlayan vazopressin hormonunu bloke etmektedir. Bu hormon alkol tarafından bloke edilince vücut içerisindeki su böbreklerde işlenmeden direkt olarak idrar yolu ile atılmaktadır. Vücutta kullanılamadan atılan bu su nedeni ile dehidrasyon oluşmakta ve beyne su gitmediği için de beyin susuzluk çekmektedir.

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Alkol içerken baş ağrısı oluşmaya başlar aslında. Çünkü beyin susuz kaldığında adrenalin hormonunu sağlayarak beyin damarlarının genişlemesine ve beyne çok fazla kan pompalanmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak beyinde ki basıncın artışı baş ağrısına sebep olmaktadır.

Alkol İçerken Baş Ağrısı Oluşursa!

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Alkol içmeye başlamadan önce karnınızın tok olması önemlidir. Aç karnına alkol içmeye başladığınızda etil alkolün vücut içerisinde ki çözülümü çok daha hızlı olmaktadır. Hızlı bir şekilde çözülen alkol nedeni ile vücut çok daha hızlı dehidrasyona girecek ve alkol içerken baş ağrısı oluşmaya başlayacaktır.

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Alkol içerken baş ağrısı yaşamamak için öncelikli olarak karnınızın tok olması gerekmektedir. Tok derken öyle tıka basa dolu karın ile de alkol içilmez. Bu sefer baş ağrısının dışında mide bulantısı ve kusma sorunu ile yüz yüze kalırsınız.

headache after alcohol

Midenizin boş olmayacağı seviye de bir şeyler yemiş olmanız alkolün emilimini yavaşlatacaktır. Ayrıca içkinizi yavaş yavaş içmeniz ve aralarda su ya da meyve suyu ile susuzluk ihtiyacınızı gidermeniz alkol içerken baş ağrısı sorununuza çözüm olabilir.

Alkol Sonrası Baş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Alkol Sonrası Baş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Şimdi pek çok kişi iyi de Alkol sonrası baş ağrısı için ne yapılır? bize onu da anlatın da içki içtikten sonra baş ağrısı yaşamayalım diyordur muhtemelen. Alkol neden baş ağrıtır? sorusunu cevapladığımıza göre şimdi sıra geldi.

Alkol Sonrası Baş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Alkol sonrası baş ağrısı için ne yapılır? Sorusunun cevabını vermeye. Alkol sonrası baş ağrısı yaşamamak için içtiğiniz içki miktarına göre su takviyesi yapmanız gerekmektedir.1 Birim etil alkol vücutta 4 birim su kaybına sebebiyet vermektedir. Mesela rakıda ki etil alkol oranı markasına göre % 40-45 civarında değişmektedir.

Alkol Sonrası Baş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Siz 1 Kadeh rakı içtiyseniz en az 2 kadeh su takviyesi yaparak akşamdan kalma baş ağrısı oluşmasına engel olabilirsiniz.Alkol alırken tuzlu gıdalar tüketmeniz de vücutta su tutulumunu arttıracaktır. 

Alkol Sonrası Baş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Alkol su tutulumunu engelliyorken tuz tam tersine vücutta su tutulumunu arttırmaktadır. Alkol içerken çerez, cips, peynir gibi tuzlu gıdalar tüketerek ve su içerek alkol nedeni ile oluşan baş ağrısına engel olmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: 5 Maddede Migren Nedir? Migren Ağrısı Ile Baş Etme Yolları Nelerdir?

Alkolden Sonra Oluşan Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Alkolden Sonra Oluşan Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Vücut su kaybettiği için baş ağrısına sebebiyet verir. O zaman öncelikli olarak bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. İçki içerken su, meyve suyu hatta tuzlu ayran içerek vücudun ihtiyacı olan suyu yerine koyabilirsiniz.

Alkolden Sonra Oluşan Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Kuruyemiş ya da cips gibi tuzlu gıdalar tüketerek aldığınız su takviyesinin vücut tarafından tutulmasına destek olabilirsiniz. Tabii ki şu ana kadar yaptığımız tüm öneriler alkol içerken baş ağrısını engellemeye yöneliktir. Alkolden sonra baş ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer? Sorusunu cevaplamak istersek aşağıda yer alan listeye göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Akşamdan kalma baş ağrısı çekiyorsanız ilk atacağınız adım yine bol su içmek olacaktır. Su yerine maden suyu ya da tuzlu ayranı da tercih edebilirsiniz. Hatta bu ikisini karıştırarak içerseniz alkolden sonra oluşan baş ağrısı ve mide bulantısına da kestirme bir çözüm bulmuş olursunuz.
 • Akşamdan kalmalar için en hızlı çözümü Alka Seltzer isimli suda eritilen sandoz sağlamaktadır. Hem tuz ihtiyacınızı yerine koyacak hem de baş ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.
 • Alkol aldıktan sonra yapılan en büyük hatalardan biri de ayılıp kendine gelmek için kahve içmektir. Kahve uyarıcı etkiye sahiptir ve uykunuzu etkileyeceği için sabah baş ağrısına sebep olan etmenlerden biridir.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • Migren Nedir? Migren Tedavisi Yolları Nelerdir?
  6 ay önce

  […] baş ağrıtır mı ? Alkol neden baş ağrıtır ? Son olarak alkol ve alkol içerikli besinlerden kaçınmak, mevsim değişliklilerine dikkat […]

  9
 • Şap Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?
  7 ay önce

  […] İlginizi Çekebilir: Alkol Neden Baş Ağrıtır? […]

  10