Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır
 4. »
 5. Pratik Geri Dönüşüm Kutusu Yapımı Aşamaları!

Pratik Geri Dönüşüm Kutusu Yapımı Aşamaları!

Editör Editör - - 8 dk okuma süresi
1 0
geri-donusum-kutusu-yapimi

Geri dönüşüm kutusu yapımı oldukça kolay ve masraf gerektirmeyen işlemlerden oluşur. Çocuklara çevre bilincini aşılamak için güzel bir etkinlik arıyorsanız bununla başlayabilirsiniz. Çevreye verilen değer, özen ilk olarak ailede öğrenilir. Ne yazık ki birçok madde ayrışma özelliğine sahip değildir. Kimi toprakta çözülürken kimi sonsuza dek dünyamızı kirletmeye devam etmektedir.

Aile bireylerinin desteğiyle doğayı seven, canlıları koruyan gözeten bireyler yetiştirmek sizin elinizdedir. Doğa ve doğa kaynakları tümüyle korunmalı ve bu görev bilinci çocuklara aşılanmalıdır. Çünkü doğa insanların korunağı, yaşam alanıdır. Sadece çocuklar için değil aile büyükleri de bunu anlatmadan önce fiilen göstermelidir. Anlatımdan daha etkili yöntem bu olacaktır.

Geri Dönüşüm Kutusu Yapımı Kolay Tarifi Nasıldır?

Çevreyi koruma içgüdüsü büyüklerin desteği ve yönlendirmesi ile sorumluluk haline gelmektedir. Özellikle çocuk bir bireyin gelişimi itibariyle aldığı her bilgi ömrü boyunca doğru ilerlemesine faydalı olacaktır. Basit ama etkili bir yöntem olan geri dönüşüm kutusu yapımı ile kendinize ait alanda görevlerinizi yerine getirmekle başlayabilirsiniz.

Atık kutulardan geri dönüşüm kutusu yapımı kolay ve eğlenceli bir aktivitedir. Normalde atıkların ayrımını sağlamak için belediyelerden yardım alınabilmektedir. Fakat çocuklarınızla eğlenceli ama bilgi veren bir uygulama yapmak isterseniz sizin için güzel bir etkinlik olacaktır. Atık kutularını evde okulda ihtiyaç duyulan her yer için yapabilirsiniz.

geri-donusum-kutusu-yapimi

Karton Kutudan Geri Dönüşüm Kutusu Yapımı Nasıl Olur?

Evde işyerinde okulda sokaklarda en gerekli olan araçlardan biri atık çöp kutularıdır. İçilen su şişesi, metal çöpler ve daha pek çok çöp bilinçsizce aynı yere atılmaktadır. Bunların birçoğu doğada çözülmemektedir. Örneğin plastik şişe. Seneler dahi geçse çözünmeyen bir maddedir. Bu dezavantajına rağmen geri dönüştürülebilme imkanı da vardır.

Öğretmen veli öğrencilerin birlikte yapmaktan zevk alacağı geri dönüşüm kutusu yapımı az malzeme gerektirir. Aynı ebatlarda 4 dikdörtgen kutu bunun için uygundur. İkinci önemli malzeme ise bant çeşitleri olacaktır. Kutunun dayanıklılığını arttırmak amacıyla gereklidir. Atık ve çöp kutuları ayırmak isimlendirmek için A4 kağıda renkli boyalara ve makasa ihtiyaç vardır.

Bütün malzemeleri hazırladıktan sonra ilk işlem bant ile kutunun açılır kapanır alanlarını sağlamlaştırmaktır. Ardından kutuyu dik yerleştirip üst kısmından büyük kapak bölümü ayarlanmalıdır. Kapağın bir kenarı bağlantıda kalmalı diğer yerleri kesilmelidir. Bundan sonrası işin en eğlenceli tarafıdır. Tamamen hayal gücüne zevkinize göre boyama yapabilirsiniz. Elbette ki kutuları isimlendirmeyi unutmayın.

geri-donusum-kutusu-yapimi
Geri Dönüşüm Kutusu Yapımı

Geri Dönüşüm Kutusu Proje Ödevi Örnekleri Nelerdir?

Okullarda öğrencilerin fiziksel ve mantıksal becerilerini güçlendirmek amacıyla birbirinden farklı etkinlikler düzenlenir. Buradaki tek amaç not vermek değil geleceğin bireyi olan çocuğun bilinçlenmesini arttırmaktır. Okul müfredat ve konuları genellikle aynı düzeyde olmaktadır. Çevre bilincini aşılamak onların çevresine duyarlı insanlar olması için geri dönüşüm kutusu yapımı proje çerçevesinde sunulmaktadır.

Proje Kapsamında Geri Dönüşüm Kutusu Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Geri dönüşüm kutusu yapımı için plastik kutular kullanılabilir. Normalde tek atık çeşidine ait kutular yapabilirsiniz. Fakat proje kapsamında daha etkili ve çok yönlü bir fikir olsun derseniz tek kutu üzerine çift çöp atık düzeneği kurabilirsiniz. Bir tarafı plastik çöp için bir tarafı kağıt atıklara ait olabilir.

Elinizde olan imkanlarla projenizde kullanacağınız geri dönüşüm kutusu yapımı için malzemeler şunlardır;

 • Uygun büyüklükte bir adet karton kutu
 • Ek olarak karton kutu parçaları
 • Makas ve maket bıçağı
 • Bant modelleri arasından sağlam bant
 • Yapıştırıcı (uhu)
 • Cetvel
 • Renkli kalemler
 • 3 farklı renkte karton kağıt

geri-donusum-kutusu-yapimi

Malzemeler geri dönüşüm kutusu yapımı için hazır. İlk işlemde kartonun 2 kapak tarafından birini bant yardımıyla kapatarak sabitleyin. Diğer kapağı kısa kenar tarafından kartonla bağlantısını kesin. Kestiğiniz kısımların kenarında kartonun küçük kapakları kalacaktır. Onları bir evin çatısı misali üçgen olacak şekilde kartona bantlayın. Bu işlemi iki taraf için de yapınız.

Bantlama öncesi kutunun iç bölmesini iki kısma ayıracak karton yerleştirilmelidir. Tekrar bantla sıkıca yapıştırılmalıdır. Bundaki amaç iki atık çeşidinin birbirinden ayrı muhafaza edilmesidir. İç düzenleme yapıldıktan sonra kapak yapıştırma işlemini yapabilirsiniz. Çatı kısımdan iki ayrı kapak kesmeyi unutmayınız. Bu model okul öncesi geri dönüşüm kutusu etkinlikleri için biraz ağır olabilir.

Bu durumda kapak tarafı üstte değil çapraz olacaktır. Arada üçgen boşluklar kalacaktır. Oralara kartonları şekilli keserek yapıştırınız. Elbette her işlem sonrası bant ve yapıştırıcı yardımıyla desteklemeyi unutmayınız. Aksi takdirde geri dönüşüm kutusu yapımı olumsuz sonuçlanacaktır. Bahsedilen malzemeleri ve daha birçok ürünü Ofis Ostim sitesinden gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu Fikirleri Görüntü Açısından Nasıl Desteklenebilir?

geri-donusum-kutusu-yapimi

Bir önceki başlıkta proje ödevi olan geri dönüşüm kutusu yapımı aşamalarından bahsedilmişti. Sade bir kutu görüntüsü tabi ki uygun değildir. Elinizde bulunan renkli karton kağıtlarının iki farklı rengini ön ve yan kısımlara kullanabilirsiniz. Böylelikle iki çöp atık bölümü ayrışmış olacaktır. Ardından arka kısma ve tabana diğer renkteki karton kağıdı yapıştırınız.

Epey bir şekillendi, öyle değil mi? Şimdi geri dönüşüm kutusu yapımı son aşamasındasınız. Örneğin Ofis Ostim ‘den satın aldığınız geri dönüşüm amblemini kutunun üzerine tam ortalı boyayabilirsiniz. Ardından sağ ve sol kısımlara hangi atıklar için kullanacaksanız isimlerini yazabilirsiniz. Daha şirin gözükmesi adına doğayı hatırlatan çiçek ağaç yaprak resimleri de çizebilirsiniz. Hepsi tasarımınıza kalmış.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.