Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır
 4. »
 5. Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Bakımı Neden Önemlidir?

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Bakımı Neden Önemlidir?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
9 5
kombi-bakimi

Kombi bakımı her yıl kış ayları arefesinde gündeme gelen ve birçok soru işareti ile hafızalarda yer eden bir konudur. Ancak herkesin önem vermesi gereken ve ihmal etmemesi gereken bir husustur.

Kombi bakımı birçok kişi tarafından ya önemli görülmez ya da ihmal edilir. Bu nedenle her yıl karşımıza çıkan manzarada birçok mağduriyetler yaşanır ya da can kayıpları olur. Bunun en önemli sebebi ise ev sahiplerinin kombi bakımlarını zamanında yaptırmaması ve ortaya çıkan arızalar ya da yangınlar…

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Peki kombi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Kiracı ya da ev sahibi olan kişiler kombiler konusunda hangi tedbirleri almalılardır. Bu bakım nasıl yapılır ve maliyeti nedir? Kombinin gerekli bakımları yapılmazsa ne olur, nasıl sorunlar ortaya çıkabilir?

İşte tüm detayları ile kombilerin bakımları hakkında bilinmesi gerekenler!

Kombi Bakımı Kiracıya mı Ait? Kombi Bakımını Kim Yaptırır?

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Doğalgaz aboneliği açılmış bir kombi bakımı kime ait? İlk olarak bu sorunun cevabını verelim. Kombiyi ev sahibi kira sözleşmesi ile kiracıya zimmetler. Sağlam şekilde kombi verdiğini beyan eder. Kira sözleşme süresinde kombiyi kullanan kişi bakımından da sorumludur. Zaten bu kira sözleşmelerinde açık şekilde yer alır. Ancak sözleşme yapmayan kişilerin de aynı sorumluluğa sahip olduğu açıktır.

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Genellikle kış ayları öncesinde her kiracı ev sahibinden kombi bakımı yaptırmasını bekler ancak ev sahibi bakımı yaptırmak zorunda değildir. Kiracı kombiyi o evde oturup kullandığı sürece bakımlı tutmak durumundadır.

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Tüm bakımlara rağmen eğer kombi arızalanır da bozulursa bu durumda ev sahibi kombiyi yeniler. Burada da kullanımdan kaynaklı hata olmadığı için ev sahibi yükümlü olur. Kombi bakımı ev sahibine mi kiracıya mı ait diyenler için yeterli bir açıklama olmuştur diye ümit ediyoruz.

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılır? Kombi Bakımı Gerekli mi?

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Doğalgaz bağlatma aşamaları tamamlanmış bir ev için kombi bakımı petek temizliği kış ayları gelmeden mutlaka yapılması gereken hazırlıklardır. Peki bu gerekli mi diyorsanız öncelikle kombi bakımı faydaları hakkında bilgi edinmelisiniz. Kış aylarında herkesin kabusu doğalgaz faturasıdır. Çünkü herkes evinde ısınmak ister, ancak ay sonunda gelecek faturadan korkulur. İşte bu doğalgaz faturasındaki rakamı düşürmenin bazı yolları vardır. Bu yollardan birisi de petek temizliği ve kombi bakımıdır. Temizliği yapılmayan peteklerin içi kirli su dolar ve bu biriken pis su peteklerin ısınmasına engel olur. Isınamayan petek de doğal olarak içer11iye ısı vermez.

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Bakımı yapılmamış kombinin olası arka planda işleyen bir arızası varsa faturayı fazla fazla işletebilir. Bunu da ancak rutin bakımla anlayabilirsiniz. Şimdi bu hazırlıkları yapmadan girdiğiniz bir kış mevsiminde düşük fatura gelir mi bir de size soralım! Aynı zamanda bu bakımı yapılmayan kombi kışın tam ortasında bozulabilir. Bu durumda hem ısınamaz hem de kombi fiyatlarının en yüksek olduğu dönemde kombi almak zorunda kalabilirsiniz. Oysa vaktinde kontrolleri yaptırsanız 200-300 TL ile kurtulacak bir iş için 8-10 Bin TL ödemek zorunda kalmazsınız.

Kombi Bakımı Fiyat aralığı Nedir? Kombi Bakımında Neler Yapılır?

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Kombi bakımı nasıl yapılır ? Kombi bakımı ne kadar? Çok masraflı mıdır? Öncelikle kombinizi kendi servisinden başka servise göstermeyin. Özellikle de sıradan kombicilerin dokunması ya da bakım yapması çoğu zaman sağlam kombinin zarar görmesine sebep olur. Kombi markası ne ise o markanın teknik servisine ulaşmalısınız ve bakımı yaptırmalısınız.

YouTube video

Eğer bakım için geç kalmaz son bahar gibi yaptırırsanız yoğunluk olmayacağı için kolayca halledebilirsiniz. Kombi bakımı garanti süreci geçmediyse ücretsiz yapılmaktadır. Garanti süresi geçmiş ise 100-200 TL gibi rakamlarla yapılabilmektedir. Petek temizliği ise 150 TL’ den başlayan fiyatlarla petek temizleme motoru ile yapılır.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

burcu-alem-kombi-bakimi-nasil-yapilir-kombi-bakiminda-neler-yapilir

Kombi için öncelikle sıcak su ve peteğe giden ısı için ateşleme sistemi kontrol edilir. Ateşleme yani yanma sistemi kombi için önemli ilk adımdır. Sonra su sızdırmazlık kontrolü yapılır. Kombi kapağı açılarak içerisinde varsa toz alınır. Özellikle balkonda dışarda duran kombilerin içerisine yaprak, çöp ya da kuşların yuvalarının olduğu görülür. Bu da kombi motoruna arıza verecek bazı durumlarda yangınlara yol açabilecek durumdur. Kombinin elektrik aksamı kontrol edilir.

YouTube video

Fan ve havalandırma kısımları ile gaz ayar kontrolleri yapılır. Eğer kontrol sırasında değişen bir parça olacaksa bu ek ücrete tabi tutulur. Bu nedenle yetkili servis olması oldukça önemlidir. Yetkili servisler kullandıkları parçalar için ekstra garanti süresi de verebilmektedirler. Olası bir sorunda yetkili servise ulaşmak ve yardım istemek çok daha yerinde olacaktır. Kombi bakımı da bu şekilde tamamlanır. Kış aylarında sıcacık evinizde sorunsuz oturmanız dileğiyle 😉


Eğer maddi durumunuz kombinizin bakımını yaptırmak için yeterli değil, engelliniz var ve sağlık koşullarınız çalışmanıza engel oluyorsa muhtaç aylığı başvurusu yapabilir ve siz de kışa güvenle girebilirsiniz.

İlgili Yazılar

5 Yorum

 1. Esra - -

  Kışın gelmesiyle kombi bakımı neredeyse zorunlu oldu. Malesef yakmamıza rağmen ev buz gibi 🙁 Sanırım yakın bir zamanda yazıda belirtildiği şekilde kombi yaptırmam gerekiyor…

 2. Umut - -

  Kombi artık çok yakılmaya başlandı ama nedense yeterince ısıtmıyordu büyük ihtimalle benimde böyle bir şeye ihtiyacım var bilgilendirdiğiniz için sağolun

 3. Onur - -

  Gerçekten çok faydalı işe yarar bir yazı olmuş sayenizde nasıl yapıldığını öğrendim çok teşekkür ederim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.