«
 1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır
 3. Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Alan Muhtaç Aylığı Alabilir mi ? Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Muhtaç Aylığı Nedir? Muhtaç Aylığını Kimler Alır? Muhtaç Aylığı Ne Kadar 2023? Muhtaç Aylığı Nereden Alınır?

Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvurusu e-devlet üzerinden sıklıkla sorgulanan bir işlemdir. Maddi durumu geçinmek için yeterli olmayan ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerin başvurduğu aylıktır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekten ihtiyaç sahiplerine verilen muhtaçlık aylığı birçok kimse için kurtarıcı niteliğindedir.

YouTube video

Halk arasında fakirlik maaşı olarak bilinen bu para, devlet tarafından bazı koşullar sunularak sahiplerine teslim edilmektedir. Peki fakirlik maaşını kimler alabilir? Muhtaç aylığı ne zaman yatar? Muhtaç aylığı kaç para? Tüm bu soruların yanıtlarını arayan kişiler aynı zamanda bu maaştan yararlanıp yararlanamayacaklarını da yazımızda görebilirler.

İşte tüm detayları ile muhtaç aylığı ve hakkında bilinmesi gerekenler!

Muhtaç Aylığı Nedir? Muhtaç Aylığını Kimler Alır?

Muhtaç aylığı; sosyal yardım ve dayanışma vakıfları tarafından ilçe kaymaklarınca yapılan tespitlerle verilen, fakirlik maaşıdır. Ancak bu maaşı alabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekilde sırlanabilir:

 1. Annesi ve babası olmayan 18 yaşından küçük kişilerin aynı zamanda bakacak kimsesinin olmaması,
 2. 60 yaşını geçse dahi emeklilik maaşı alamaması,
 3. En az %40 engellilik durumu söz konusu olması,
 4. Aynı zamanda aylık gelirinin yoksulluk sınır altında olması halinde kişiler fakirlik maaşı almaya hak kazanırlar.
 5. Bu maaşı olacak olan kişinin mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olması da yer alan şartlar arasındadır.

Bunlar haricinde kişinin; mahkeme ile koruma altına alınmamış olması gereklidir. Tabi üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz herhangi bir malın olmaması da gerekli olan şartlar arasındadır.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar 2023? Muhtaç Aylığı Nereden Alınır?

2022 yılı için belirlenen yeni fakirlik maaşı 2088,81 TL dir. Bu maaşı PTT şubeleri aracılığı ile veya Ziraat Bankası üzerinden teslim alabilirler. 2023 muhtaç aylığı artışı hususunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Engelli memur alımı hakkında yapılan duyuru çerçevesinde osym.gov.tr üzerinden başvurular alınmaya başladı. Engelli memur alımı başvuru şartları ve diğer tüm detaylar için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz: Engelli Memur Alımı

Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?
Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Alan Muhtaç Aylığı Alabilir mi ? Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet

Fakirlik maaşı almanın şartlarından birisi %40 engel durumudur. Kişi engel durumunu beyan eden engel raporu başvuru formuna eklemelidir. Engel durumunu izah eden rapor sunması halinde muhtaç aylığı alabilir. Muhtaç aylığı başvurusu e-devlet üzerinden direkt olarak yapılabilmektedir. Vatandaşlar bu maaşa başvurmak için e devlet kapısı üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir. Ana sayfa üzerinden başvurunuzu kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Muhtaçlık aylığı başvuru sorgulama da yine e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Fakirlik Maaşı İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır? Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet

Fakirlik maaşı başvurusu 2020 yılı içerisinde e devlet üzerinden yapılmaktadır. Oturdukları ilçede Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen başvuru yapmaları gereklidir. Şahsen başvuru yapamayan kişileri posta aracılığı ile evrakları ulaştırması yeterli olacaktır.

Sosyal Güvencesi Olmayan Kadınlara Maaş Nasıl Bağlanır?

Sosyal güvencesi olmayan kadınlar için fakirlik maaşı bağlanmaz. Ancak maddi durumunu gösterir belgeleri ibraz etmesi halinde yine Bölge Vakıflar Müdürlüğü aracılığı ile aylık başvurusu yapmaları mümkün.

Ayrıca Emeklilere Kredi Verilir Mi? konusu hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz konu ile alakalı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Bakımında Neler Yapılır?

 2. Gülcan Gökoglu

  Ameliyat olmam lazim suan calisamiyorum evim kira