Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. 2023 Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

2023 Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Editör Editör - - 7 dk okuma süresi
3 0
yurt-disi-seyahat-sigortasi

Yurt dışı seyahat sigortası tatil esnasında herhangi bir aksaklık yaşanması durumunda mağduriyet yaşanmaması için yapılması gereken işlemlerden biridir. Hangi ülkeye ve ne kadar süre ile kalınacağına karar verildikten sonraki adım yurt dışı seyahat sigortası yaptırmaktır.

Özellikle Schengen vizesi almak için seyahat sigortasına ihtiyaç duyulur. Çünkü söz konusu vizeyi alabilmek için gerekli olan şartlar arasında yurt dışı seyahat sigortası şartı da yer alır. Seyahate çıkmadan önce kişinin aklında bu sigorta ile alakalı birçok soru işaretinin olması oldukça doğaldır. Biz de bu yazımızda sizler için seyahat sigortası ile alakalı tüm ayrıntılardan bahsetmiş olacağız.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nedir?

yurt-disi-seyahat-sigortasi

Yurt dışı seyahat sigortası ile birlikte yolculuk esnasında meydana gelebilecek hastalık, valiz kaybı, kaza gibi durumların meydana gelmesi durumunda mağduriyetlerin önüne geçilir. Kısaca herhangi bir yolculuğa çıktığınız zaman hem sağlığınızı hem de eşyalarınızı güvence altına almak için sigorta işleminden yararlanılabilir. O nedenle seyahat sırasında sigortanın çok önemli bir işlevi mevcuttur diyebiliriz.

Bahsedilen sigorta Yurtdışı seyahat sağlık sigortası olarak da adlandırılabilir. Fakat bu sigorta yalnızca sağlıkla ilgili değildir. Aynı zamanda bagaj güvenliği sağlama özelliği de mevcuttur. Aynı zamanda ek teminatlar ile beraber valizinizin kaybolması ya da refakatçi nakli gibi durumlara da güvence sağlanabilir.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenir?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken en az seyahat gün sayısı kadar ayarlanmalıdır. Seyahat süresinden daha az olmamalıdır. Örnek vermek gerekirse 15 günlük bir tatil planı yapılıyorsa 10 günlük bir seyahat sigortası yeterli olmaz. Çünkü doğal olarak seyahatin 10. Gününde bitmiş olur. Fakat kalan 5 gün içerisinde de söz konusu sigortaya ihtiyaç duyulabilir.

Seyahat süresinden daha fazla bir sigorta alınmasında ise herhangi bir sakınca bulunmaz. Hatta sık sık seyahate çıkma durumu olan kişilerin 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık gibi çeşitli sürelere sahip sigorta paketlerini almaları daha karlı olur.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerli Olur?

yurt-disi-seyahat-sigortasi

Yurt dışı seyahat sigortası Türkiye’de yaşayan herkes tarafından yapılabilir.  Sigortalı belli bölgeler için seçim yapılarak hangi bölgelerde geçerliliği belirlenir. Sigorta süresi boyunca da sigortanın geçerli olduğu alanlarda değişiklik yapılması söz konusu olamaz. Sigortanın kapsama alanı içerisine dahil olan ilk bölge ise Avrupa ve Schengen ülkeleri diyebiliriz.

İkinci bölge denildiği zaman ise devreye Avrupa ve Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere dünya üzerindeki tüm ülkeler dahil edilir. Kişiler seyahat etmeyi planladıkları ülkeleri göz önünde bulundurur ve ona göre bir poliçe paketi tercih eder.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Seyahat yapmadan önce birçok kişi seyahat sigortasının zorunlu olup olmadığını merak eder. Schengen ülkeleri tamamı ve birçok ülke vize işlemleri sırasında Seyahat sigortasını da zorunlu tutar. Bu nedenle Yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak zorunlu mu sorusuna evet yanıtını verebiliriz.

Ülkeler vize verirken zorunlu tutmasa bile kesinlikle seyahatten önce yapılması gereken işlemlerin başında gelir. Çünkü yurt dışında burada mevcut olan sigortanız geçerli olmaz. Böyle bir durumda da yaşadığınız herhangi bir sağlık durumu konusunda mağduriyet yaşamanıza neden olur. Öyle ki yurt dışında göreceğiniz tedavinin ücreti ya da ilaç masrafları oldukça maliyetli olur. Seyahat esnasında paranızı bu tarz şeylere harcamamak için mutlaka yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak gerekir.

Kimler Yurt Dışı Seyahat Sigortası Yaptırabilir?

yurt-disi-seyahat-sigortasi
Yurt dışı seyahat sigortası

Yurt dışı seyahat sigortası 0 ila 75 yaş aralığında olan herkesi kapsar. Bu nedenle bu yaş aralığına sahip herkes söz konusu sigortadan yararlanabilir. Oldukça önemli bir işleve sahip olduğu için seyahate çıkan herkesin yaptırması gerekir. “Ben nasıl olsa kısa süreliğine gidiyorum yaptırmasam da olur” diye düşünmek oldukça yanlış olacaktır. Çünkü o kısa süre içerisinde bile sağlık sorunları ya da bagaj problemleri ile karşılaşılabilir.

Yurtdışı Sağlık Sigortası Fiyatları 2022

Yurt dışı seyahat sigortası fiyatları da oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Seyahat sağlık sigortası yaptırmayı düşünenler ilk olarak bu konu hakkında araştırmalar yaparlar. Genellikle de en ucuz seyahat sağlık sigortası tercih edilmek istenir.

Sigorta ücretleri birçok unsura bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin hangi ülkeye gidileceği ya da ne kadar süre kalınacağı fiyat konusunu etkileyen başlıca unsurlardır. Bu yüzden ücret hakkında net bir bilgi sahibi olmak için öncelikle seyahat sürenizi ve rotanızı belirlemeniz gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.