«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Mide İlaçları için Önerilen 5 Etkili İlaç İsimleri!

Mide İlaçları için Önerilen 5 Etkili İlaç İsimleri!

Mide ilaçları hakkında bilgi edinmek istediğinizde şüphesiz ki önceliğiniz en iyi mide koruyucu ilacı hangisidir sorusuna yanıt aramak olacaktır. Piyasada pek çok mide koruyucu ilaç vardır. Fakat bunların en iyisini, etkilisini ve en az yan etkisi olanını bulmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda mide ilaçları ile ilgili merak ettiğiniz soruların tümüne yanıt bulabilirsiniz!

mide-ilaclari

Mide ilaçları, sindirim sisteminin yapı taşı olan midenin stres, alkol, sigara ve yanlış beslenme gibi etkenler sonucunda oluşan ağrıların ve diğer sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Mide ile ilgili oluşan en bilindik sorunlar gastrit ve reflü olmaktadır. En basit haliyle midenizi rahatlatmak amaçlı evinizde bir takım bitki çayları ve tedavi yöntemleri uygulamanız mümkündür.

YouTube video

Fakat mide ilaçları daha uzun vadeli ve etkili olacaktır. Hatta öyle ki bazı kişilerde mide ilaçlarının etkisiyle tamamen iyileşip, bir daha aynı problemi yaşamayanları görmek de mümkün olmaktadır. Özellikle mide koruyucu ilaçlar mide ile ilgili olası rahatsızlıkların ve şikayetlerin oluşumunu engellemek için kullanılmaktadır. Böylece mideniz ile ilgili sorunun ilerlemesi engellenerek sağlığınıza kavuşursunuz.

En Etkili Mide İlaçları Hangileridir?

Mide ilaçları hakkında bilgi edinmek istediğinizde şüphesiz ki önceliğiniz en iyi mide koruyucu ilacı hangisidir sorusuna yanıt aramak olacaktır. Piyasada pek çok mide koruyucu ilaç vardır. Fakat bunların en iyisini, etkilisini ve en az yan etkisi olanını bulmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda mide ilaçları ile ilgili merak ettiğiniz soruların tümüne yanıt bulabilirsiniz!

Pek çok mide ilaçları arasında en bilinen ve işe yarayan ilaç isimlerini belirtmeden önce şunu belirtmekte fayda var ki; hangi ilaç olursa olsun mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda vardır. Buna elbette ki mide koruyucular da dahildir. En etkili mide koruyucu ilaç isimleri vermek gerekirse şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Omeprol
 • Lansor
 • Nexıum
 • Panto
 • Talcid gibi ilaçlar hekimler tarafından da en sık reçete edilen ilaçlardandır.

1- Omeprol Mide İlacı Nedir? | Mide İlaçları

Mide ilaçları isimleri arasında en sık duyulan ve en çok tercih edilenlerden biri de Omeprol mide ilacı olmaktadır. Omeprol mide ilacı, mide asidi, reflü, gastrit ve mide borusu asidi gibi sorunların giderilmesinde ve bu sorunları yaşamamak için mide koruyucu olarak kullanılan bir kapsül ilaçtır. Mide ilaçları kapsül ya da şurup şeklinde bulunmaktadır.

mide-ilaclari

Omeprol ilaç da kapsül olarak üretilen bir mide koruyucu ilaç olmaktadır. Omeprol ilacı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanızda fayda vardır. Fakat onun dışında genellikle sabahları aç karnına veya yemekler ile beraber bir kapsül şeklinde alınması önerilmektedir. Etken maddesi omeprazol olan bu ilacın en büyük özelliği ise mide asidini dengede tutmaktır.

2- Lansor Mide İlacı

En iyi mide ilaçları arasında ismini duyurmuş ve reçeteli olarak satılan Lansor mide ilacını ancak doktorunuzun reçete etmesi sonucunda eczanelerden satın alabilirsiniz. Lansor mide ilacı mide ülseri veya on iki parmak bağırsağı ülseri gibi şikayetlerin tedavisinde kullanıldığı bilinse de aşağıda belirtilen şikayetlerin giderilmesinde veya tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır:

 • Reflüye bağlı mide ekşimesi
 • Yemek borusu iltihabı veya ülseri
 • Midenin normalinden fazla asit salgıladığı bazı durumlar (Zollinger-Ellinson sendromu gibi)
 • Çeşitli mide enfeksiyonları (bazı durumlarda antibiyotik ile birlikte kullanılması gerekebilir)
 • Bazı steroid olmayan antienflamatuar ilaçların kullanımına bağlı mide ülseri (aspirin, ibuprofen) gibi durumlarda da kullanıldığı gözlemlenmiştir.

3- Nexium Mide İlacı

Nexium mide ilacı da doktorlar tarafından oldukça sık reçete edilen mide ilaçları arasında yer almaktadır. Bu tarz ilaçlar midedeki asit oluşumunu engelleyerek mideyi rahatlatması ile bilinen ilaçlardır. Nexium mide ilacı mide suyunun yemek borusuna kaçması sebebi ile oluşan mide yanması, gastro-özofajial reflü hastalığında, başka bir ilaç kullanımı sonucunda meydana gelen mide veya karın boşluğunun üst kısmında ağrı veya rahatsızlık oluştuğunda ve midede ülsere sebep olan bakteri oluşumu sonucu kullanılmaktadır.

mide-ilaclari
En Etkili Mide İlaçları Hangileri?

Birçok ilaçta olduğu gibi Nexium mide ilacını da hekiminize danışarak kullanmanızda fayda vardır. Aynı zamanda en etkili mide ilaçları arasında yer alması sebebi ile mide koruyucu kullananlar tarafından özellikle bu ilacı reçete ettirmektedirler.

4- Panto Mide İlacı

Panto mide ilacı 14 ve 28 tabletlik, alüminyum ambalajlarda üretilen, sarı renkli ve oval biçimli tabletlerdir. Mide ilaçları isimleri listesinin başlarında adını duyuran bu ilacın etken maddesi pantoprazoldur. Panto mide ilacı da birçok mide ilaçları gibi daha çok reflü ve ülserden kaynaklı sorunların giderilmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Bazı sosyal medya platformlarında mide ağrısı ilaç isimleri başlığı altında mide ilaçları arayışına girilmekte veya kişiler birbirlerine kullandıkları ilaçların isimlerini önermektedirler. Bu durumun doğru olmadığının ve mutlaka doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanmanız gerektiğinin altını çizmekte fayda vardır. Bunun sebebi ise elbette her ilacın her bireyde aynı etkiyi göstermeyeceği ve herkese uygun olmamasıdır.

5- Talcid Mide İlacı

Talcid mide ilacı mide ilaçları arasında çok fazla bilinen ve hem tablet hem de şurup olarak üretilen bir ilaç olmaktadır. Talcid tablet diğer mide koruyuculardan farklı olarak su ile yutularak değil de çiğneme tableti olarak üretilmiştir. İçerisinde etkin madde olarak 500 mg hidroalsit içermektedir. Genellikle tüm çiğneme tabletlerinin içinde hidroalsit maddesi bulunmaktadır.

mide-ilaclari

Mide ilaçları arasında reçetesiz de satılabilen, içerisindeki etkin maddelere alerjiniz yok ise yan etkisi bulunmayan bir ilaç olan talcid mide ilacı yetişkinlerin kullanımına uygun bir ilaçtır. Daha çok reflü, gastrit ve ülserden kaynaklı mide yanmalarında mideyi rahatlatmak amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca mide koruyucu ilaç isimleri fiyatları arasında da ekonomik olmasıyla bilinir.

Mide rahatsızlığı her sağlık probleminde olduğu gibi kişiye inanılmaz bir sıkıntı yaşatır. Çoğu zaman mide koruyucular sayesinde mide sağlığının istenen düzeyde tutulması hedeflenir. Ancak her hasta tarafından sürekli ve düzenli olarak ilaç kullanmak tercih edilmez. Alternatif tıp yöntemleri ya da doğal yöntemlerle özellikle mide ağrılarınızı geçirmeyi denediniz mi? Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Diyenlere 15 Bilinmeyen Tüyo yazımıza bakarak bilinmeyen yöntemleri öğrenebilir siz de deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *