Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Online Terapi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Online Terapi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Editör Editör - - 9 dk okuma süresi
1 0
online-terapi

Aynı zamanda “teleterapi”, “web terapisi” veya “e-terapi” olarak da anılan online terapi, literatürümüzde yer edinmeye başlayan bir terim. Özellikle pandemi dönemindeki kısıtlamalarla birlikte popülerleşen online terapi, hem birçok danışanın hem de birçok terapistin tercih ettiği terapi şekli olmuş durumda.

Peki bu online terapi tam olarak neyi kapsıyor, nasıl yapılıyor, neden tercih ediliyor? Salus ailesi olarak bu yazımızda online terapi hizmeti hakkında detaylı bilgi vermek, avantajlarından bahsetmek ve online terapi önerileri sunmak istedik. Keyifli okumalar ☺️

Online Terapi Nedir?

online-terapi
Online Terapi

Online terapi, psikolog veya psikiyatrist ile internet üzerinden iletişim kurulduğu terapi çeşididir. Böylelikle istediğiniz psikolojik desteği almak için terapistiniz ile aynı odada, hatta aynı ülkede bile olmanız gerekmez: İstediğiniz her yerde, her şekilde terapi seansına katılabilirsiniz.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

En iyi online terapi özelliği, birçok farklı şekilde ve birçok farklı yöntem aracılığıyla uygulanabiliyor olması. Böylelikle herkesin istek ve ihtiyaçlarına göre bir metod belirlemesi kolaylaşıyor.

Bu online terapi uygulamalarını zamana bağlılıkları açısından ikiye ayırabiliriz:

Eş Zamanlı Online Terapi Uygulamaları

Online terapi yöntemleri arasında ilki, gerçek zamanlı iletişime dayanıyor. Yüz yüze terapi gibi, danışan ve danışmanın eş zamanlı olarak birbiriyle konuşması ile gerçekleşiyor.

Eş zamanlı online terapiyi yürütmek için en çok tercih edilen yöntemler şu şekilde:

  • Video konferans
  • Telefon üzerinden veya online olarak sesli konuşma
  • Anlık mesajlaşma

Eğer amacınız yüz yüze terapi ortamını olabildiğince simüle etmekse, en iyi online terapi yöntemi videolu görüşme olacaktır. Ancak her ortama uygunluğu, kolaylığı gibi sebeplerle mesaj bazlı iletişim de oldukça sık tercih ediliyor.

online-terapi

Eş Zamanlı Olmayan Online Terapi Uygulamaları

Bunlar gerçek bir “terapi” seansına benzemeye etmeye çalışmayan yöntemlerdir. Örneğin:

  • E-mail
  • Anlık olmayan mesajlaşma yöntemleri gibi, genellikle mesaj bazlı şekillerde iletişim kurulur. İki taraf da birbirine istediği zaman cevap verebilir.

Bu yöntem genellikle ciddi tedaviler gerektiren durumlara uygun değildir, çünkü terapist ile kurabileceğiniz duygusal bağı kısıtlar. Buna rağmen, ağır miktarda sosyal fobisi olan bireylerin tercih edebildiği bir yöntemdir.

Online Terapi Avantajları Nelerdir?

“Benim durumum için online terapi nasıl olur? Tercih etmeli miyim?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Karar vermenizi kolaylaştırmak için derlediğimiz en önemli online terapi avantajları aşağıda:

1. Erişilebilirlik ve Kolaylık

Online terapi sayesinde istediğiniz zaman, istediğiniz yerden psikolojik destek alabiliyorsunuz.

Hepimiz teknoloji üzerinden iletişim kurmaya alıştık, hatta yeni nesiller yüz yüze iletişime kıyasla tercih eder bile oldu. Hassas bilgiler paylaşılması gerektiği bir durumda bu mesafenin getirdiği rahatlığı seven çok kişi var.

Tabii bunun şöyle bir boyutu da var: Özellikle yardım almaya karşı çekincelerin yaygın olduğu bu dönemde, seçeneklerimizin artması ve ihtiyacımız olan duygusal desteğe daha kolay ulaşmamız büyük bir avantaj. Terapi almak istediğiniz kişinin sizinle aynı yerde olmaması, uzakta yaşıyor olmanız artık bir kısıtlama olmak zorunda değil.

online-terapi

2. Zaman Kazanma

Sadece aynı şehirde olduğunuz danışmanlara bağlı kalmanın kısıtlılığı… Görüşme saatlerini denk getirmek… 1 saatlik seans için 1 saat de yol gitmek… Şehir dışında olduğunuzda iyileşme sürecine mecburen ara vermek.. Bunların hepsi düşünülmesi gerekebilen dertler. Terapi için fiziksel bir yere gidip gelmek iki taraf için de zaman, efor, hatta para kaybı demek.

Teknolojik imkanlar kullanılarak bu kaynakları çok daha verimli işlere saklayabilirsiniz, terapi süreci de bir yük haline gelmez.

3. Fiziksel ve Mental Zorluklara Uygunluk

Terapi için yol çekmemek, bir ofise gidip gelmemek çoğu kişi için sadece bir rahatlık unsuru. Ancak belli fiziksel ve zihinsel kısıtlamaları olanlar için bu zaten imkansıza yakın.

Çeşitli fiziksel engeller sebebiyle düzenli olarak yüz yüze terapi alamayan birçok insan mevcut. Benzer şekilde, ağır depresyon ve anksiyete gibi fiziksel olarak da güçten düşürücü bazı durumlarda da terapiye ‘gitmek’ ekstra bir zorluk oluşturuyor.

Burada online terapi devreye giriyor, herkesin ihtiyaçlarına göre yardım alabilmesini mümkün hale getiriyor.

4. Güvenlik ve Gizlilik

Bazı kişiler terapi aldıkları yere gitmekle, oradaki kişiler tarafından görülmekle bile rahat hissetmiyor olabilir. Online bireysel terapi kullanıldığında tüm süreç sadece danışman ve danışan arasında ilerliyor, tamamen bir gizlilik içerisinde yürütülüyor.

Ek olarak, güvenilir bir online terapi uygulaması üzerinden görüşme yaptığınızda bütün verileriniz korunuyor. Kişisel bilgilerinizin sızdırılması hakkında dert etmeniz gerekmiyor.

online-terapi

5. Takip ve Kontrol İmkanı

Online terapi avantajları arasında ayrıca şu var: Kapsamlı bir online terapi platformu kullandığınızda, süreç ile ilgili bilgilerinize sonradan erişebiliyor oluyorsunuz. Böylelikle ilk başladığınız andan itibaren iyileşme sürecinizi takip edebilir, görüşmelerinizi kolayca takviminize ekleyebilir, istediğiniz zaman da bağlanabilirsiniz.

Online Terapi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Son olarak, online terapi ile ilgili merak edilenleri sizin için derledik:

Online Terapi İşe Yarar mı?

Online terapi psikolog ile görüşme yönteminiz dışında bir şey değiştirmiyor. Sadece yüz yüze görüşmek yerine internet üzerinden bağlanmış oluyorsunuz. Genel olarak terapi sürecinin işe yarayıp yaramayacağı ise, tamamen kişi ve danışman arasındaki iletişime ve göstereceğiniz öz çabaya bağlı.

Online İlişki Terapisi veya Online Aile Terapisi Mümkün mü?

Online ilişki terapisi, online aile terapisi, hatta online grup terapisi bile günümüzde artık yaygın. Grup konuşmaları ve video konferans görüşmeleri gibi teknolojiler yardımıyla rahatça uygulanabiliyor.

online-terapi

Özellikle aile bireyleriniz veya partneriniz ile aynı yerde olamadığınız durumlarda bu çok daha uygun bir seçenek olabilir. Online terapi yardımıyla iyileşme sürecinizin sekteye uğraması gerekmez, nerede olursanız olun yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Online Terapi Ücretleri Nasıl?

Online terapi ücretleri terapiste ve kullanılan platforma göre değişebilir. Tabii yol için para harcamamak gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda online terapi ekonomik açıdan daha cazip olabilir. Ancak tabii ki her terapinin ücreti, birçok farklı faktöre göre değişiklik gösterir.

Online Terapi ile Yüz Yüze Terapi Denk mi?

online-terapi

Online terapinin daha ‘hafif’ olduğu veya profesyoneller tarafından yapılmadığı yönünde yanlış bir algı var. Aslında online terapi de yüz yüze terapi ile aynı şekilde, profesyonel eğitimli ve lisanslı terapistler tarafından gerçekleştiriliyor.

Ancak online terapinin suistimal edildiği, resmi olarak kalifiye olmayan kişilerin sahtecilik yaptığı maalesef görülebiliyor. Bu problemi engellemek adına sadece yetkin uzmanlarla çalışan, güvenilir bir online terapi platformu seçmeniz önemli.

Salus uygulamasını indirerek hemen bir ruh sağlığı uzmanı ile eşleşebilir, online terapiye başlayabilirsiniz. Üstelik ilk görüşme Salus’tan size hediye!

Sayfa içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.