Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Starbucks Franchise Nasıl Alınır?

Starbucks Franchise Nasıl Alınır?

aysel gözey aysel gözey - - 8 dk okuma süresi
6 0
starbucks-franchise-nasil-alinir

Starbucks Franchise almanın şatları nelerdir? Merak edilen Starbucks Franchise bedeli ne kadar? Starbucks, günümüzde oldukça popüler ve başarılı bir kahve zinciri markasıdır. Dünya çapında güzel bir başarı yakalayan Starbucks, girişimcilerin ve yatırım yapmak isteyen kişilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. O halde bayilik almadan önce kısaca Starbucks hakkında bilgi vermek gerekirse;

Starbucks Kuruluş Hikâyesi ve Starbucks Franchise Hakkında Bilgi

Starbucks, tarihler 1971 yılını gösterdiğinde ABD’nin Seattle kentinde tek bir mağaza olarak satışa başlamıştır. Mağaza, Jerry Baldwin , Gordon Bowker ve Zev Siegl tarafından kurulmuş ve daha sonra şirket sahipleri 1980 yılında işletmeye ait tüm hakları Howard Schultz‘a satmışlardır. Başarılı bir girişimci olan Schultz, mağazayı satın almasının ardından İtalya’nın Milano şehrine bir iş seyahati düzenlemiştir.

Schultz, iş gezisinin ardında kahve çekirdeği olarak satış yapan mağazasını espresso bazlı içecekler hazırlayan bir kahve dükkânına dönüştürmeye karar vermiştir. Başarılı girişimcinin bu kararından sonra kahve satışı yapan mağazaya dönüşmüş olan şirket çok kısa zamanda ABD’nin batı yakasında ciddi bir oranda büyüdü.

1990 yılında bozuk olan ekonomiye rağmen şirketin büyüme grafiği artış göstermiştir. 5 milyar dolarlık satış rakamlarını aşarak dünyanın farklı bölgelerine yayılarak Starbucks Franchise vermeye başlamıştır. Starbucks bayiliği almak için ne yapmak gerekir?

Starbucks Şubesi Bulunan Ülkeler Hangileridir?

Başarılı şirketin, 83 ülkede şubesi bulunmaktadır. Bu şubelerin 16.023’ü franchise’dır. Toplamda 32.660 mağazası bulununan Starbucks, sadece Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Latin Amerika’da 18.354’ü Amerika Birleşik Dev mağazası bulunmaktadır. Peki, Starbucks’ta neler satılıyor?

 • Sıcak ve soğuk içecekler
 • Atıştırmalıklar
 • Tam çekirdekli kahve
 • Evolution Fresh meyve suyu
 • Mikro öğütülmüş olan hazır kahveler
 • La Boulange hamur işi ürünler
 • Espresso
 • Kafe Latte
 • Teavana Çay çeşitleri

Tüm bu bilgilerin yanında başarılı şirket Fortune 500 listesinin 114. Sırasında yer alıyor. Forbes Global 2000 listesinde ise 280’nci sırada yerini almıştır. Şirketin bir yıllık geliri 25 milyar doları aşmış ve dünya çapında 350 bine yakın çalışanı bulunmaktadır. Peki, Starbucks Franchise nasıl alınır? Starbucks Franchise şartları nelerdir?

Türkiye Starbucks Hakkında Bilgi

Starbucks dünyadaki şubelerine göre Türkiye’ye 2003 yılında gelmiştir. Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul’un ünlü caddesi olan Bağdat Caddesi’nde kurmuştur. Şirket bu tarihten sonra Türkiye’nin birçok turistik noktasına şubeler açmıştır.

 

Starbucks Türkiye şubelerinin çoğu İstanbul’dadır. Fakat Ankara, İzmir, Adana gibi birçok ilinde şubesi bulunmaktadır. Toplam 550 şubesi bulunan Starbucks, Türkiye ile aynı ekonomik seviyeye sahip ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de daha çok şubesi olduğu görülmüştür. Peki, Starbucks Franchise için gerekli şartlar nelerdir?

Starbucks’ın Türkiye’de yer alan tüm şubelerini 2002 yılında kurulmuş olan Shaya Grubu tarafından yönetilmektedir. Şirket, Kuveyt merkezli Alshaya Grubu’na aittir. Shaya Grup ülkemizde 7 adet uluslararası markaya ait olan 1000’e yakın mağazayı yönetmektedir. Peki, Shaya Grup Kimdir? Şirketin Starbucks Franchise şartları nelerdir?

Shaya Grup Starbucks Franchise Şartları Nelerdir?

Starbucks Franchise ve bayilik işlem süreçlerini Türkiye’de Shaya Grup üstlenmektedir. Türkiye’deki tüm çalışmalarından ve iletişimden sorumlu olan firma franchise konusuna tek tercih durumundadır. Markanın franchise için belirlemiş olduğu şartlar elbette ki vardır. Fakat firma bayilik veren firmalar arasında yer almamaktadır.

Starbucks kendi yönetim kadrosunu kendi oluşturan ve denetimlerini de kendisi yapan bir firmadır. Bu nedenle bünyesinde çalışan baristaların çalışma programlarını, vardiya giriş çıkış saatlerini oluşturabildiği Starbucks teamworks uygulamasını oluşturmuştur.

Teamworks Starbucks ile tüm çalışanlar kolaylıkla sisteme ulaşabilir ve gerekli bilgileri buradan edinebilirler. Çalışanların tek yapması gereken Starbucks teamworks login butonuna tıklayarak uygulamaya giriş yapmaktır. Peki, Starbucks bayilik veriyor mu?

starbucks-franchise-nasil-alinir

Starbucks Neden Franchise Vermiyor?

Türkiye’de bulunan 540 adet Starbucks mağazasının tamamı Shaya Grup tarafından yönetilmektedir. Tüm personel kadrosunu kendisi oluşturan şirket, herhangi bir bayilik ya da sözleşme kapsamında franchise vermemiştir. Markanın alt franchise vermeme sebepleri arasında şunlar gösterilebilir?

 • Kar payını bölüşmek istememesi
 • Franchise’yi yönetmede zorluk
 • Büyümede güçlük

Yukarıdaki açıklamaların birer varsayım olduğunu unutmamak gerekir. Elbette ki her markanın büyüme stratejisi birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu tarz açıklamalar bütün markalar için aynı sonuçları doğurmamaktadır.

Starbucks Franchise: Starbucks Bayilik İletişim Bilgileri

Türkiye’de Starbucks Franchise için Alshaya Group ile iletişime geçmek gerekir. Ünlü kahve markasının Türkiye’deki yetkilisi Alshaya Group bünyesinde yer alan Shaya Grup’tur. Firmanın iletişim numaraları ise şöyledir:

İletişim Hattı 444 4749
Çalışma Saateleri Hafta içi: 08:00 – 17:00
AdresSaray Mah. Site Yolu sok. Anel Plaza. No: 5/4 Zemin Kat Ümraniye/ İSTANBUL

starbucks-franchise-nasil-alinir

Starbucks Franchise Bedeli 2023 Yılında Ne Kadar?

Türkiye dışında yer alan ülkelerde Starbucks Franchise almak için yaklaşık 400 bin Amerikan Doları ödemek gerekir. Dükkan için belirlediği şartlar ise şöyledir:

 • Şehrin en işlek ve kalabalık noktalarında en az 90 metrekarelik bir dükkân
 • Şirketin mağazadaki kurulum süreci ana kadroda yer alan personeller tarafından yapılıyor.
 • Dükkanın tüm mimarisi kurumsal kimliğe uygun şekilde hazırlanıyor.
 • AVM’ler de bayilik hakkı açık tutuluyor.

Diğer Ülkelerde Starbucks Açmak İçin Şartlar Nelerdir?

Starbucks Teamworks, genellikle franchise veren firmalar arasında yer almamaktadır. Kısacası firma kendi mağazalarını kendisi işletmektedir. Ancak, her ülkenin yasal düzenlemeleri birbirinden farklıdır. Bu durumda da bazı ülkelerde yer alan Starbucks mağazaları, yerel ortaklar ile birlikte açılabiliyor veya lisans anlaşmaları yapılabiliyor. Fakat mağazaların tüm denetimi ve yönetimi Starbucks tarafından yapılmaktadır.

Starbucks bayilik şartları kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Starbucks Franchise ücretini karşılayabilmek.
 • Girişimci özelliklerine sahip olmak.
 • Kuvvetli bir özgeçmişe sahip olmak.
 • İnsan yönetiminde ve idaresinde başarılı olmak.
 • Müşteri memnuniyetinde dikkatli ve özenli olmak.
 • Starbucks markasını sahiplenmek gerekir. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.