Özel Okul Velisinin Beklentileri Nelerdir?

Özel Okul Velisinin Beklentileri Nelerdir?

Özel Okul Velisinin Beklentileri Nelerdir?

Özel okul velisinin beklentileri, okulun durumuna, öğrencinin durumuna ve öğretmenlerin durumuna göre farklılık göstermektedir. Özel okul velisi çocuğunu herhangi bir özel okula yazdırmadan önce kapsamlı olarak okulu araştırmakta beklentilerine ve okula göre bir tercih yapmaktadır.

Günümüz dünyasında eğitim öğretim artık farklı boyutlara taşınmakta ve kişilere eğitim adı altında kendilerini geliştirmeleri için birçok seçenek sunulmaktadır.. Bu seçenekler devlet okullarından ziyade özel okullarda daha fazladır.

Müfredattan hariç çocuğunun ekstra etkinliklerde de yer almasını isteyen ebeveynler daha çok özel okullara yönelmektedir. Hızla değişen dünya ile birlikte artık ailelerde daha meraklı ve araştırmacı olmaya başlamıştır.

Ancak velilerin özel okul seçmesinin tek sebebi tabi ki bu değildir. Birçok etmen özel okulları cazip kılmaktadır. Bunlar öğrenciyle birebir ilgilenme, onun gelişimi için bireysel ve grup etkinleri hazırlama, okulun ekstra olanaklarından yararlanma vb olabilmektedir.

Özel Okul Velisinin Beklentileri ve Eğitim Kalitesi

Özel okul velisinin beklentileri arasında en önemli beklenti eğitimin kalitesidir. Kaliteli bir eğitim ilk aranan öncelikler arasında yerini almaktadır. Devlet okullarında da kalite düşük anlama gelmemektedir ancak sınıf atmosferi, okul ortamı ve diğer etmenler kaliteyi etkilemektedir.

Veliler eğitimin kalitesini arttıracak etmenleri araştırmakta ve okulun genel yapısında bu etmenlerin olup olmamasına dikkat etmektedirler. Eğitim kalitesinin yüksek olması çocukların gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Olumlu okul atmosferi, kaliteli arkadaşlıklar olumlu davranış kazandıran kişiler kaliteyi bir adım öne çıkarmaktadır. Okulun bu izlenimleri yaratması veli açısından avantajlı bir durum olacaktır. Velinin diğer beklentileri sosyallik, dil eğitimi ve rehberlik gibi etmenleri de içermektedir. Genel beklentiler şu şekildedir.

Sosyal etkinlikler

Eğitim artık sadece masa başında ders yaparak öğretmenin verici öğrencinin ise alıcı olduğu bir yöntemle işlenmemektedir. Okul yıllarında aynı zamanda gelişim çağında olan çocuklar gelişimlerini destekleyecek faaliyetler istenmektedir.

Çocukların öğrenirken eğlenmeleri ve okul dışında sosyalleşmeleri de önem arz etmektedir. Özel okul velisinin beklentileri arasında sosyal etkinlikler ve sosyal çevrede oldukça önemlidir. Sosyal faaliyetler, geziler, spor etkinlikleri veli tarafından istenmektedir.

Özel okulların tercih edilmesinde ki ana etmenlerden biri bu etkinliklerin çeşidinin fazla olmasıdır.

Yabancı Dil

Küresel dünya da kişileri öne çıkaran gelişim basamaklarından biri de kişinin yabancı bir dil biliyor olmasıdır. Yabancı dil artık hemen hemen her iş ve diğer sektörlerin öncelikli şartları arasında yer almaktadır.

Özel okul velisinin beklentileri içerisinde kaliteli bir dil eğitimi de bulunmaktadır. Artık hemen hemen her okul dil eğitimi vermektedir. En küresel dil olan İngilizce devlet okulu dahil olmak üzere bütün okullarda vardır.

Özel okullar rekabeti arttırmak amacı ile bunun yanı sıra farklı dil eğitimlerine de kaliteli bir şekilde yer vermeye çalışmaktadır. Bu da okulu cazip kılan ve velinin beklentileri sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Özel Okul Velisinin Beklentileri Nelerdir?

Teknoloji

Teknoloji hızla yayılmakla birlikte hayatımızın hemen hemen birçok noktasında etkili olarak kullanılmaktadır. Çocuklarda bu kulanım durumundan maruz kalmamakla birlikte onlar da teknoloji ile iç içe yaşamaktadır. Bu durumun haricinde artık eğitimler online yapılmakta dünya kocaman bir teknoloji çağı yaşamaktadır.

Bu teknolojin çağın hızla ilerlemesi esnasında çocuğunun geri kalmasını istemeyen veli okul içerisinde teknolojik etkinlerin ve materyallerin yeteri kadar bulunmasını talep etmektedir. Özel okul velisinin beklentileri genellikle çağa uygun olarak değişmektedir. Teknoloji artık beklentilerin olmazsa olmazı arasındadır.

Öğrenciyle Birebir İlgilenme

Özel okullarda en çok velinin en çok talep ettiği noktalardan biri öğrenci ile birebir ilgilenilmesidir. Öğrencinin takıldığı yelerde ona referans olma ve ona bireysel destek sağlamak beklenmektedir.

Veli öğrencisinin bireysel ihtiyaçlarının karşılanması da talep edilmektedir. Bu yüzden birebir eğitim velinin talepleri arasında olmazsa olmazdır.

Rehberlik Hizmetleri

Her çocuk bireysel ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu ilginin gerekçeleri hayatın farklı alanlarında değişebilmektedir. Kimi zaman ergenliğin getirdiği psikolojilerle savaşamayan çocuk rehber birinin arayışı içine girmektedir.

Bu durum kimi zaman da sınav stresiyle baş etmek için ya da sınav tercihlerini doğru yapabilmek için de ortaya çıkabilmektedir. Aileler bu tip durumlarda çocuklara yardımcı olabilmesi için onların psikolojik yönden destekleyecek bir rehberin olmasını istemektedirler.

Özel okul velisinin beklentileri içerisinde rehberlik hizmetleri de bulunmaktadır.  Bu yüzden tercih ettikleri okullarda çocuklarla ilgilenecek kaliteli bir psikolojik danışman olması taraftarıdırlar.

Bu rehber sayesinde çocukların eğitimlerinde ya da sosyal yaşamlarında yaşanılan herhangi olumsuz bir durumda veli okul işbirliği sağlayarak daha kolay sürecin atlatılacağı düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Analitik Zeka Geliştirecek 5 Muhteşem Yöntem

Özel Okul Velisinin Beklentileri ve Okul Yönetimi

Özel Okul Velisinin Beklentileri Nelerdir?

Özel okul velisinin beklentileri ve ihtiyaçları önemsenerek okullar kendilerini geliştirmektedir. Gerek kendilerine rakip okullardan gerek devlet okullarından daha ön planda olmak için sürekli yeniliğe açık olmakta ve öğrenci odaklı çalışmaktadırlar.

Özel okul veli memnuniyeti anketi yapılarak velilerin nelerden şikayetçi oldukları ya da nelerden memnun oldukları öğrenilmektedir. Bu sayede okullar kendilerini talepler doğrultusunda geliştirmektedir.

Bu özel okul veli memnuniyet anketi genelde sene sonlarında uygulanmakta ve genel bir değerlendirme olarak düşünülmektedir. İçerisinde okulun koşulları ile ilgili sorular, öğretmenlerle ilgili sorular ve yönetim ile ilgili sorular barınmaktadır.

Anketin genel dağılımına göre bir sonuca varılmakta ve görülen eksiklikler buradan yola çıkarak giderilmektedir. Bu yüzden bu anketler okul yönetimi için büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca internet üzerinden yapacağınız özel okulun veli beklentilerini karşılayabilmesi, devlet liselerinde veli beklentilerin karşılanması, okul aile birliklerinin amacı, devlet liselerinde veri görüşü, milli eğitim bakanlığı velilerin okuldan beklentisini karşılıyor mu, okulun fiziksel yapısı veli beklentilerinin karşılanmasına yetiyor mu, özel okul iyi bir eğitim veriyor mu, elde edilen bilgiler yeterli mi, özel okul velilerin beklentileri için genel olarak ne sunuyor, bununla birlikte olumlu bir akademik kariyer için ne yapılabilir, özel okullar doğru bir imaj veriyor mu gibi aramalar ile daha farklı bilgilerde edinebilirsiniz.

 

Exit mobile version