Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Burcualem Öneriler
 4. »
 5. Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı

Bilgece Bilgece - - 10 dk okuma süresi
1 0
shih-tzu

Shih Tzu, en çok sevilen ve dost edinilen patili ırklarından biridir. Minicik yapısı, tatlı görüntüsü ile hayatınıza adeta neşe katacağını söylemek mümkündür. Üstelik son derece neşeli, canlı ve oyun sever bir özelliktedir. Yani, hayatınızda aradığınız o renge, neşeye Shih Tzu ırkı ile kavuşmanız mümkündür. Peki Shih Tzu özellikleri nelerdir? Shih Tzu bakımı nasıl yapılır ya da fiyatları nelerdir? Bu ve daha fazla soruya yönelik derlenmiş bilgiler aşağıda ele alındığı gibidir.

Shih Tzu Kişilik & Karakter Özellikleri

shih-tzu

Öncelikle Shih Tzu ırkından bir patili dostunuz varsa her an şaşırmaya, hayran kalmaya hazır olmalısınız. Çünkü bu ırk, zeki yapısı ile bilinir. Öyle ki bu zeki yapısı çoğu zaman size “Bu kadar olmaz!” dahi dedirtebilir.

Shih Tzu özellikleri arasında aynı zamanda inatçılık da yer alır. Bu ise patili dostunuzun istemediği bir şeyi ona yaptıramayacağınız, yaptırmak için zorlayınca da hırçın bir tavırla karşı karşıya kalacağınız anlamına gelir. Bu hırçın yapının önüne geçmek için ise ona sevgiyle yaklaşmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Shih Tzu, apartmanda beslemek için ideal bir köpektir. Genellikle dışarı çıktığında havlamayı ve bekçilik yapmayı sevse de ev içerisinde sessiz olduğunu, diğer komşularınızı rahatsız etmeyeceğini söylemek mümkündür.

Shih Tzu ve İnsan İlişkileri

Shih Tzu ırkının son derece inatçı olması, akla ilk olarak çocuklarla ve yabancılarla iletişimi konusunu getirir. Oysa bu ırk, çocuklarla ve yabancılarla oldukça iyi anlaşır. Özellikle yabancılara çabuk ısınması, bu konuda var olan endişeleri tamamen ortadan kaldırır. Oyun oynamayı seven bir yapısının olması ise çocuklarla iletişiminin çok daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Shih Tzu Tarih

shih-tzu

Esasen Shih Tuz tarihi hakkında net bir bilgiden söz etmek mümkün değildir. Ancak var olan genel bilgilere göre bu ırkın ortalama 17. Yy ortalarına doğru Pekin’e getirildiği yönündedir. Yine bu bilgilere göre söz konusu ırk Tibet ve Pekingese olmak üzere iki ırkın çaprazlanması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Geçmişte bu ırkın son derece popüler olduğu bir dönem vardır. Çin imparatorlukları döneminde Shih Tzu yüksek bir popülarite kazanmış ve adeta soyluluk göstergesi olarak görülmüştür. Öyle ki, yine bu dönemlerde söz konusu ırkın başka ülkelere götürülmesi ve gönderilmesi yasaklanmıştır. Uzun yıllar boyunca bu yasak sürekliliğini korumuştur.

Shih Tzu Nitelikleri

Shih Tzu özellikleri ile ilgili var olan temel yanılgıların kaynağı, dış görünüşüdür. Son derece sevimli, tatlı bir görüntüsünün olması, bu patili dostun cesur kimliğini geri plana atmıştır. Oysa Shih Tzu, son derece zeki, inatçı ve cesur bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte neşeli olduğunu söylemek mümkündür. Öyle ki, bu neşesinin en kötü gününüzde dahi sizlere umut vermesi, enerjinizi yükseltmesi mümkündür.

Shih Tzu, diğer petlerle anlaşan bir ırktır. Özellikle evinde başka patili dostları da bulunan bireylerin bu ırkı korkmadan dost edinmeleri mümkündür. Bunun sonucunda herhangi bir sorun, uyuşmazlık ile karşı karşıya kalınması ihtimali oldukça düşüktür.

Shih Tzu Bakımı

shih-tzu

Esasen Shih Tzu bakımı sanıldığı gibi zahmetli değildir. Shih Tzu yavru ve yetişkinler için farklı bakım detayları mevcuttur. Ancak en genel şekliyle dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıda derlendiği gibidir;

 • Tüylerin taranmasına dikkat edilmelidir. Düzenli tarama hem patili dostunuzun ölü tüylerden arınmasını sağlayacak hem de o parlak, canlı tüy görüntüsünü her zaman korumasını mümkün kılacaktır. İdeal tarama sıklığı ise sevimli dostunuzun tüy yapısına göre günlük ya da haftalık olarak değişkenlik gösterecektir.
 • Minik dostunuzun kendisine zarar vermemesi ve daha rahat bir şekilde hareket edebilmesi için düzenli tırnak kesimine ihtiyacı vardır. Ancak tırnak kesimi yaparken kendisi için özel olarak tasarlanmış tırnak makaslarını tercih etmeniz son derece önemlidir.
 • Shih Tzu ırkında zamanla ağız içerisinde enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu durumun önüne geçmenin yolu ise düzenli diş ve ağız içi fırçalaması yapmaktır.

Shih Tzu Kaç Yıl Yaşar?

Shih Tzu, son derece sağlıklı olan bir ırktır. Doğru beslenmesi, kendisi için gerekli olan besinleri eksiksiz bir şekilde alması halinde ortalama 10 ila 15 yıl aralığında yaşam süreceğini söylemek de mümkündür. Ancak elbette ki bunun için düzenli veteriner hekim görmeli, beslenme sıklığı, beslenme şekli ve öğün sayısı veteriner hekim gözetiminde belirlenmelidir.

Shih Tzu Eğitimi

shih-tzu
Shih Tzu

Shih Tzu eğitimi, sabır gerektiren bir süreçtir. Özellikle yapılarının son derece inatçı olması, bu durum üzerinde doğrudan etkilidir. Ancak sevgiyle yaklaşmanız, sürecin daha az zahmetli geçmesini sağlayabilecektir. Bu sebeple eğitim sürecinde onu ödüllenmekten çekinmemeniz, inatçı yapısını göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

Özellikle tuvalet eğitimi, Shih Tzu sahipleri açısından oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sürecin patili dostlarınız açısından yüksek disiplin gerektirdiğini söylemek mümkündür Bu disiplini sağlamanın yolu ise iyi bir lider olmanızdan geçmektedir. Çünkü patili dostunuz bu süreçte defalarca kez hata yapabilecektir. Burada önemli olan hatanın büyütülmemesi, çözüm odaklı yaklaşılması ve kriz haline getirilmemesidir.

Shih Tzu tuvalet eğitimi sürecinde iyi bir gözlemci olmak da gereklidir. Patili dostunuzun tuvaletinin geldiğini anladığınız an onu kumunun yanına götürmeniz ve orada tuvalet ihtiyacınızı gidermesini sağlamanız oldukça önemlidir. Burada kilit nokta, kuma yapılan her tuvalet için bir ödül maması vermeyi ihtimal etmemektir. Böylelikle bir sonraki eğitim süreci için gerekli olan şevk elde edilebilecektir.

Shih Tzu Fiyatları

shih-tzu

Shih Tzu üzerine merak uyandıran bir diğer unsur, fiyattır. Bir patili dosta sahip olmak ve onunla benzersiz anılar biriktirmek isteyen bireylerin Shih Tzu fiyatları üzerine araştırma yaptıklarını söylemek mümkündür. Bu konuda net bir sayı vermek mümkün değildir. Ancak aşağıda verilen unsurların Shih Tzu fiyatları üzerinde etkisi bulunduğunu söylemek mümkündür;

 • Patili dostunuzun yaşı,
 • Sağlık durumu,
 • Kilosu,
 • Eğitim durumu gibi unsurlar fiyat üzerinde doğrudan etkilidir.

Konuyla ilgili sağlıklı bilgi edinmenin en temel yolu, patibul.com adresini ziyaret etmektir.

Sık Sorulan Sorular

İşte bu hayvanın bakımı hakkında merak edilen sorular!

Shih Tzu Bakımı Zor mu?

Shih Tzu bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Ancak elbette ki inatçı yapılarını bu konuda geri plana atmamak gereklidir.

Shih Tzu Ne ile Beslenir?

Shih Tzu, yemek konusunda son derece seçici olan bir ırktır. Her mamayı yemesi söz konusu değildir. Kendisi için en doğru mamayı bulmanın yolu, veteriner hekim desteği almaktır.

Shih Tzu Üşür mü?

Shih Tzu, tüylü olmasına karşılık üşüyen bir ırktır. Soğuk havalara uyum sağlaması mümkün değildir.

Sonuç

Metin içeriğinde Shih Tzu ırkına yönelik bakım, eğitim gibi unsurlara yer verilmiştir. Bir patili dost edinmek isteyen bireylerin, aradaki iletişim sağlıklı bir şekilde kurabilmeleri için öncelikle bu detaylara hakim olmalarında fayda vardır. Örneğin Shih Tzu, son derece inatçı bir yapıya sahiptir. Dışarı çıktığı zamanlarda herhangi bir gerginlik sezmesi durumunda hırçınlaşması ve havlamaya başlaması mümkündür. Ancak normal şartlarda son derece eğlenceli ve sevecen bir yapıya sahiptir.

Siz de patili dostunuza bir an önce kavuşmak, onsuz geçirdiğiniz her anın acısını onu keşfederek çıkarmak istiyorsanız, patibul.com ile doğru adrestesiniz. Konuyla ilgili bütün detaylara web sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.