Spiral Kilo Aldırır mı? Spiral Hakkında 19 Soru ve Cevabı!

spiral-kilo-aldirir-mi
  • Beğen
    Loading...

Spiral kilo aldırır mı, spiral yan etkileri nelerdir? Spiral, bilindiği üzere kadınların gebelikten korunma yöntemlerinden biridir. T harfini anımsatan bu parça hakkında kadınların aklında bin bir çeşit soru işareti bulunur. İlk akla gelen sorulardan biri de spiral kilo aldırır mı? şeklindedir.

Spiral, doğum kontrol haplarından sonra en çok rağbet gören doğumdan korunmasps yöntemidir. Çok kısa bir sürede takılabilir ve neredeyse her sağlık kuruluşu bu aleti takabilir. Devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında ilaçlı ya da ilaçsız spiral çeşitlerini taktırabilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika içerisinde takılan spiral, T şeklindedir ve ipli kısmı rahim ağzının aşağıdaki bölümü denk gelmelidir.

Spirali taktıracağınız zaman adetinizin 2-5 günleri arasında olmaya dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde hekimler bu işleme pek yanaşmayacaktır, bir şekilde kabul etseler dahi olağandan daha çok canınız yanabilir. Spirali taktırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken tek nokta 1 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemenizdir. Spiral kilo aldırır mı sorusuna gelince, bu sorunun cevabı tamamen kişinin bünyesine bağlıdır. Yorumlara ve yapılan araştırmalara bakılırsa bazı spirallerin kilo aldığı, bazılarının zayıflattığı görülebilir.

Spiral Şişkinlik Yapar mı? Spiral Kilo Aldırır mı?

Uzun zaman düşündükten sonra spiral taktırmaya karar verdiyseniz spiral kilo aldırır mı sorusunu düşünüyor olmanız gayet doğal. Hormonlu spirallerin kilo aldırma olasılığı vardır fakat yine de sizin vücut yapınız, bağışıklık sisteminiz ve beslenme düzeniniz de bu sorunun cevabını yakından etkiler. Spiral şişkinlik yapar mı sorusuna gelirsek, bu durum çok nadir görülür. Yalnızca adet dönemlerinizde bir miktar daha fazla sancı hissedebilirsiniz.

İlk aylarda âdet kanamanız normalden daha fazla da gelebilir. Bu gibi durumlarda korkmanıza gereken hiçbir durum yoktur. Neticede vücudunuza yabancı bir madde giriyor o kadar değişiklik olması son derece normal.

Spiral Taktırmanın Avantajları

Spiral taktırmanın birtakım avantajları vardır elbette. Pek çok doğum korunma yöntemi vardır ve hiçbirinin %100 garantisi yoktur. Spiral de bu şekildedir fakat, bu doğum kontrol aracı erkekten gelen sperm yolunu kestiği için diğer korunma yöntemlerine göre daha avantajlıdır. Spiralin sağladığı bir diğer avantaj ise bakır ve hormonlu olarak iki gruba ayrılmasıdır. Yani, tercih hakkı sizindir. Bakır spiral modelleri 10 yıl kullanılırken, hormonlu spiraller 5 yıl kullanılır.

spiral-kilo-aldirir-mi

Kullanım ömrü uzun olduğu için spiralin ekonomik olduğunu da söyleyebiliriz. Bakır spiraller daha avantajlıdır. Çünkü hem kullanım ömrü daha uzundur hem de bazı rahim ağzı hastalıklarından da kişiyi korur.

Spiral Taktırmanın Dezavantajları

Spiral taktırmanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da bulunmaktadır. Göze görünen en büyük dezavantajı ise adet sancılarının daha şiddetli olması ve adet düzensizliğinin başlamasıdır. Bununla birlikte birden fazla ilişkiye giren insanlarda cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyemez. Yani, spiral taktıracağınız zaman avantajlarının yanı sıra dezavantajlarını da göz önünde bulundurursanız iyi olacaktır.

Spiral Zayıflatır mı? Devlet Hastaneleri Spiral Takıyor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki çeşit spiral vardır. Eğer kullanacağınız spiral bakır uçlu ise, kilo alıp verme konusunda hiçbir etkisi olmayacaktır. Hormonlu spiraller de az miktarda kilo aldırabilir. Ancak spiral zayıflatır mı diye sorarsanız, bu soruya hayır diyebiliriz.

Devlet hastanelerinin spiral taktığını yukarıda belirtmiştik. Hem bakır hem de hormonlu spiralleri eczaneden temin ederek herhangi bir hastanede taktırabilirsiniz.

Spiral Hakkında Merak Edilenler

Kullanıcıların spiral hakkında merak ettiği bazı detaylar vardır. Bunları soru cevap niteliğinde yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kimler Spiral Kullanabilir?

Her ay düzenli bir şekilde adet gören her kadına spiral taktırılabilir. Herhangi bir yaş kısıtlaması ya da başka bir koşul yoktur. Yalnızca rahim miyomu olan kadınların spiral takması önerilmez. Çünkü bu miyomların artmasına ya da şiddetli kanamaya sebep olabilir.

Spiral Hangi Durumlarda Kayar?

Spiralin kaymasına sebep olan öncelikli durum düzgün takılmamış olmasıdır. Düzgün takılmayan spiral sonradan başka yönlere kayabilir. Bu duruma engel olmak için ilk uygulamadan sonra kontrol muayenesi yapmak gerekir.

Spiral Taktırmak Acı Verir mi?

Spiral taktırmak isteyen pek çok kişinin korkulu rüyası canının acıma ihtimalidir. Spiral takmak çok fazla acıtmaz sadece yerleştirme esnasında küçük bir sancı hissedebilirsiniz. Bunun için muayene öncesinde kendinizi rahatlatmanız gerekir. Böylece doktor daha hızlı ve zorlanmadan spirali rahim ağzına yerleştirebilecektir. Sonrasında birkaç saat boyunca ufak ufak sancılar hissedebilirsiniz ancak bu durumun geçici olduğunu da unutmamalısınız.

Spiral Taktırdıktan Sonra Korunmaya Gerek Var mı?

spiral-kilo-aldirir-mi

Spiral Kilo Aldırır mı?

Spiral, iyi bir doğum kontrol aracı olsa da yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiçbir korunma yöntemi %100 garanti değildir. Her birinde %1 bile olsa gebe kalma riski vardır. Bu nedenle spiral taktırmış olsanız bile korunmaya devam etmenizde fayda vardır.

Spiral Takıldıktan Sonra Ne Zaman Korumaya Başlar?

Spiral takıldıktan sonra 7 gün içerisinde etkisini gösterir. Bu yüzden ilk 1 hafta boyunca ilişkiye girmeniz önerilmez.

Hangi Spiral Daha Etkilidir?

Bakır spirallerde hamile kalma olasılığı %3-5 arasıdır. Ancak hormonlu spiraller neredeyse %100’e yakın koruma sağlar. Bu nedenle hormonlu spiralleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Spiral Takılırken Anestezi Verilir mi?

Anestezi spiral takılırken çok tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü çok kısa bir işlemdir. Fakat çok ağrı çeken, aşırı derece kaygı yapan kişilere talebi doğrultusunda anestezi verilebilir.

Spiral Kullanma Süresinden Daha Fazla Rahimde Kalırsa Ne Olur?

Spiralin kullanım süresi dolduktan sonra rahimde kalması doğru değildir. Çünkü plastik kısmı zamanla rahime baskı yapar. Bununla birlikte kötü kokulu akıntı, kanama ve enfeksiyon durumları ile karşılaşabilirsiniz.

Spiral Enfeksiyon Yapar mı?

spiral-kilo-aldirir-mi

Spiral tek başına enfeksiyona neden olmaz. Ancak spiral taktıran kadınların vajina bakımına ve cinsel hayatına daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü cinsel hastalıkların bulaşıcılığı ve vajinanın enfeksiyon kapma ihtimali çok daha yüksektir.

Spiral Çıkarmak Zor mu?

Spirali çıkarmak taktırmaktan çok daha kolaydır. Aşağı sarkan ipinden tutup çekilir. Ağrısız bir işlemdir bu nedenle anestezi gerektirmez. Fakat bu işlemi tek başınıza yapmaya kalmayın, rahim ağzına zarar verebilirsiniz. Mutlaka uzman bir hekimden destek almalısınız.

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?

Spiral kaymasının iki farklı belirtisi vardır. Birincisi aşırı şiddetli kanama, ikincisi ise rahimde hissedilen şiddetli sancı. Bu durumlarla karşılaştığınız zaman en yakın sağlık kuruluşundan yardım almanızda fayda var. Eğer kaydıysa spirali çıkartıp onun yerine rahim iyileşince başka spiral takarlar.

Spiral Ücretini Devlet Karşılıyor mu?

Spiral devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde takılıyor fakat spiralin kendisi kişiye ait. Yani, devlet spiral ücretini karşılamıyor.

Spiral Kilo Aldırır mı| Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral yan etkileri arasında aşırı kanama, birkaç gün boyunca süren bel ağrısı, spiral taktıktan 6 ay sonrasına kadar lekelenme, enfeksiyon durumları yer alır. Bu durumlarda hekiminize başvurmanızda fayda vardır.

Spiral Takıldıktan Sonra İlk Kontrol Ne Zamandır?

spiral-kilo-aldirir-mi

Spiral takıldıktan sonra ilk kontrol 1 ay sonrasıdır. USG ile rahime bakılarak spiralin kayıp kaymadığı ve rahme zarar verip vermediği incelenir.

Spiral Takarken İlaç Kullanmak Sakıncalı mı?

Spiral taktırmanın kullandığınız ilaçlara herhangi bir etkisi olmaz fakat kullanacağınız ilaç antibiyotik ise mutlaka doktorunuza spiral kullandığınızı belirtmelisiniz.

Kadınlar arasında korunma yöntemlerinin birisi de tüplerin bağlatılmasıdır. Farklı sebeplerden ötürü de bu işlemin gerçekleştiği görülür. Yine bu konu için kadınlar tarafından merak edilen çeşitli sorular mevcuttur. Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı? Tüpler Bağlıyken Adet Gecikmesinin Nedenleri yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI