«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 15 Farklı İngiliz Köpek Cinsleri ve Şaşırtıcı Özellikleri!

15 Farklı İngiliz Köpek Cinsleri ve Şaşırtıcı Özellikleri!

ingiliz-kopek-cinsleri

İngiliz köpek cinsleri ve özelliklerinden bahsetmeden önce sadık dostlar köpekler hakkında bilgiler vermek ile başlayalım. Var olmaları bile bizi mutlu eden köpekler, en sadık dost olarak adlandırılan hayvan türlerindendir. Oldukça sevecen olan köpekler insan duygularına karşıda duyarlıdır. Daima insanlarla dost olmaya çalışırlar ve bu duygularını da bizlere kanıtlamışlardır. Neredeyse tüm köpek cinsleri bize  sevgi ve koruma duygularını hissettirir. Bu sayede de yanlarında kendimizi güvende hissederiz. Özellikle evcil köpek cinsleri bizlere pek çok alanda emek verir ve hayatımızı kolaylaştırır. Ayrıca bunun yanında canları pahasına bizi koruma görevini de üstlenirler.

YouTube video

Uzun yıllardan beri insanların canlarını ve yuvalarını korumak için bekçilik görevini de üstlenmiş olan köpek cinsleri, boyutları ve görünümleri fark etmeksizin her an yanımızdalar ve yanımızda olmaya da devam ediyorlar. İnsanlara karşı oldukça yakın olan ve koruma içgüdüsüne sahip canlıların başında gelen köpeklerin bazı ırkları oldukça sevecendir. Bu tür köpeklerin arasında İngiliz köpek cinsleri de bulunmaktadır. British köpek cinsleri oldukça fazladır ver farklı farklı  özelliklere sahiptir.

En Çok Bilinen İngiliz Köpekleri Cinsleri Nelerdir?

Köpekler etçil ve memeli bir hayvan türüdür ve 400’den fazla ırka sahip olduğu bilinmektedir. Farklı cinsleri bulunan köpekler, kedilerden sonra en geniş coğrafyaya sahip olan hayvan türüdür. Köpek cinsleri evrimleşmesi ile insanların varlığı birbiri ile bağlantılıdır. İnsanların ihtiyaçlarına göre köpekler evrimleşmiştir ve taşımacılık, çobanlık gibi pek çok farklı görevleri olmuştur. Köpekler Bozkurt’un alt türleri arasında yer almaktadır ve tilki ve çakallar ile de yakın akrabalardır. En çok bilinen İngiliz köpek cinsleri ve özellikleri şunlardır;

1- İngiliz Cocker Spaniel

Ünlü İngiliz köpek cinsleri arasında bulunan Cocker Spaniel, bir av köpeğidir. İyi huylu ve spor köpeği olarak bilinir. Bu cinsin yaşam süresi ortalama olarak 12-15 yıl arasında olmaktadır. Oldukça zeki ve çabuk öğrenen bu köpekleri eğitmek kolaydır. Komutları öğrenmesi kolay olduğu için sahibini mutlu etmek ister. Cocker Spaniel İngiliz köpek cinsleri eve geldiği an eğitilmeye başlanabilir.

British köpek cinsleri sahibini sevmelidir, saygı duymalıdır ancak kesinlikle korkmamalıdır. Avcı köpek cinsleri arasında yer aldığı için duyduğu sese ya da gördüğü herhangi bir şeye anı tepkiler verebilir. Bunun için en erken yaştan itibaren eğitim verilmesi önemlidir. Kapalı alanda olmadığı sürece tasma ile gezdirilmesi önemlidir.

2- Collie

En güzel köpek cinsleri olarak bilinen bu tür, kısa bedenli, ince uzun burunludur ve uzun kuyrukları olur. Uzun ve kısa tüylü olarak iki çeşidi vardır. Tüyleri oldukça fazladır. Boyları ortalama olarak 60-65 cm uzunluğunda olup kiloları ise 23-24 kg’dır. İngiliz köpek cinsleri arasında çoban ve bekçi köpeği olarak da bilinir.

Dünya çapında ünlü köpek cinsleri arasında bulunan bu türün ünlü olmasındaki en önemli sebep Lassie filmi ve dizisidir. Hatta diziden dolayı bu köpek cinsine Lassie ırkı bile denilmekteydi. Bu ırk apartman yaşantısına uygun değildir ve en zeki ırk olarak bilinir. Bunun için de büyük bahçeler ve çiftlikler için ideal bir cinstir.

3- Beagle

Evcil köpek cinsleri olarak yetiştirebileceğiniz ırklardan biridir. İyi dostluk edebilen bu köpekler, oldukça hiperaktiftir. İngiliz köpek cinsleri genelde tavşan avlarında kullanılan hızlı, uzaklaşmayı seven bir cinslerdir. Ev ortamında fazla havlamaz ancak eğer gezdirme ve egzersiz konusunda zaman ayırabilirsiniz evde beslemeniz uygundur. Eve geldiğinde çekingen davranmaz ve duygularını çok iyi bir şekilde yansıtır.

ingiliz-kopek-cinsleri
İngiliz Köpek Cinsleri

Ortalama olarak 11-15 yıl arasında yaşayan bu köpeklerin ruhları büyümeyen köpek cinsleri gibidir. Sizin sınırlarınızı zorlayarak sizi tanımaya çalışır ve kucağınıza gelmeyi çok sever. Kıskançtırlar ve eğer kızarsanız üzgün olduğunu bakışları ile kolay bir şekilde belli eder. Eğer bu cinsin enerjisine karşılık verebilecekseniz birlikte yaşayabileceğiniz en güzel köpek cinsleri arasında yer alır.

4- Galce Terrier

Welsh Terrier de denilen bu köpek, Galler ülkesinde geliştirilmiştir. İngiliz köpek cinsleri arasında yer alan bu cins, avcı ve bekçi köpeği olarak kendini kanıtlamıştır. Sıkı bir vücudu vardır ve sert mizaca sahiptir. Yüz hatları belirgin olup kafa yapısı diğer köpek cinslerine göre farklı olarak kare ve düzdür. Belirgin kaşları, bıyık ve sakalları vardır.

Genç ve dinamik aileler için uygun olan ve ruhen büyümeyen köpek cinsleri olarak bu ırk tercih edilebilir. Ayakları küçüktür ve yuvarlaktır. Kuyruğu kesik olup sırtına doğru dik bir şekilde durur. Kürkü sert ve rengi siyah ya da kırçıllı olabilir. Aktif, neşeli ve zeki bir ırktır. Zamanını çocuklarla ve oyun oynamakla geçirmeyi sever.

5- Golden Retriever

En ünlü köpek cinsleri olarak bilinen bu tür İskoçya’da geliştirilmiştir. Samimi, dost canlısı ve eğitilmesi kolay bir ırktır. Akıllı, cana yakın ve sakindirler. Aile yaşantısına uygun bir köpek olup iletişime açıktır. Ne kadar aile köpeği olsa da bakımı konusunda bazen zorluk yaşanabilir. Ancak zorluk tamamen sahibi olan kişinin tutumu ile alakalıdır.

Her köpek gibi bu İngiliz köpek cinsleri de yalnız bırakıldıkları zaman dikkat çekmek ister ve yaramazlık yapar. Bu durum da maddi hasarların oluşmasına sebep olabilir. Bir avcı köpeği ruhuna sahip olan bu cins, aktif ve hareketlidir. Günlük olarak egzersiz yapması gereken büyük cins köpek türleri olarak bilinir. Sıcakkanlı oldukları için de bekçilik yapamazlar.

6- Jack Russell Terrier

En zeki ve eğitimi kolay olan İngiliz köpek cinsleri olarak bilinen bu tür, eğitimi kolay olmasından dolayı pek çok filmde ve gösteride de yer almıştır. Küçük bir ırk olan bu köpekler, oldukça neşelidir ve bitmeyen enerjisi sayesinde evinize neşe katar. Avcı yetenekleri gelişmiştir ve tanımadıkları insanlara karşı saldırgan davranabilirler.

Evcil İngiliz köpek cinsleri arasından sahiplenebileceğiniz bu ırkın tüyleri beyaz üzerine kahverengidir. Kısa ve sık olmayan tüylere sahiptir ve kürkü suya dayanıklıdır. İnce kuyrukları vardır ve bedenlerine göre oldukça uzundur. Gövdelerine oranla uzun bacakları olması sayesinde de hızlı koşarlar. Egzersiz ihtiyaçları fazladır ve geniş alanlarda koşarak enerji atmak isterler.

7- Yorkshire Terrier

British köpek cinsleri her zaman farklı özeliklere sahip olan bir ırktır. Minik bir ırk olup koruma içgüdüleri oldukça fazladır. Dünya genelinde ünlü köpek cinsleri arasında yer alan ve en çok en çok beslenen İngiliz köpek cinsleri arasında yer alır. Sevecen, cesur ve sadık bir türdür. Tüy renkleri ten, bal, kahve ve siyah olabilen gövde yapısı küçük, kısa hayranlardır.

Apartman yaşantısı için uygun olan evcil köpek cinsleri Yorkshire Terrier’ler, insanlarla çok yakın dost olmak isterler. Dış görünüşleri bakımından ne kadar küçük görünseler de en cesur köpeklerden biridir. Yabancı köpekleri tehdit olarak algılar ve korumak ister. Bunun için de ailesine çok önem verir. Sadakatini sürekli gösterir ve ne dediğinizi anlar.

8- Bulldog

Bu köpek cinsinin kökeni İngiltere’dir. British köpek cinsleri olan Bulldoglar, ilk zamanlarda boğa dövüşleri için kullanılmaktaydı. Vahşi bir görüntüye sahip olsalar da sevgi dolu ve naziktirler. Eğer yavru oldukları dönemde doğru eğitim alırlarsa sevgi dolu yaşaralar ve canlılara zarar vermezler. Bu tür İngiliz köpek cinsleri ortalama olarak 8 ile 10 yıl arasında yaşam süresine sahiptir.

ingiliz-kopek-cinsleri

Büyük cins köpek türleri Bulldoglar, erişkin oldukları zaman 31-40 cm arasında büyüme gösterirler. Fiziksel olarak en belirgin yerleri ağızlarıdır. Burunları kısa olduğu için de nefes alma konusunda zorluk yaşarlar. Kulakları aşağı doğru sarkar ve yüzlerindeki kırışıklıkları ile anılan ünlü köpek cinsleri olarak bilinirler.

9- Cavalier King Charles Spaniel

Çok eski ve ünlü köpek cinsleri olan Cavalier King Charles Spaniel, Avrupa’da 18. Yüzyılda İngiliz köpek cinsleri arasında soyluluk sembolü olarak kabul edilen bir türdü. Çünkü sevdiklerine çok bağlılardı ve bunun yanında sevdiklerinin sözünden çıkmayan, toleransı yüksek hayvanlardır. Sahibinin duygularına duyarlıdır ve sakinleştirme, mutlu etme özelliklerine sahiptir.

Oldukça duygusal bir yapıya sahip olan bu küçük ırk, kesinlikle sert davranılmaması gereken naif evcil köpek cinsleri kategorisindedir. Adlarını ise İngiliz kralı olan II. Charles’ten almışlardır. Koklama ve görme yetenekleri güçlü olduğu için avcılık özellikleri de vardır. Dost canlısı ve oyun oynamayı seven sakin uysal bir cinstir.

10- İngiliz Pointer

British köpek cinsleri arasında en sevilen cinslerden olan bu tür, avcı köpeklerindendir. Üstün koku alma özelliğine sahiptirler ve atletik bir vücutları vardır. Karakteristik duruşları vardır ve günümüzde sık sık tercih edilen köpekler arasında yer alır. Hareketli bir köpek türüdür. Uzun bacak boylarına sahip olup atik ve hızlıdır.

Apartman yaşantısı için uygun değildir bahçeli bir ev sahibi olanların sahiplenmesi daha iyi olacaktır. Aile yaşantısı için inanılmaz uyumludur. Büyük İngiliz köpek cinsleri olan Pointerler, sert ve zor hava koşullarında dahi dışarıda kalabilirler. Eğer bir İngiliz Pointer sahibi olmak istiyorsanız elinizi hızlı tutmanızı öneriyoruz çünkü bu cins aşırı talep görüyor.

11- İngiliz Setter

Nazik ve dost canlısı olan aynı zamanda zeki olan British köpek cinsleri İngiliz Setter cinsi, oldukça özel bir ırktır. Her ortama uyum sağlayabilen bir yapıya sahip olsalar da bazen inatçı olabilmektedirler. İnsanlar ile vakit geçirmeyi severler. Çiftlikleri olanlar,  çocuklu evler ve avcılık ile uğraşan insanlar için oldukça uygun bir cinstir.

Eğer egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa apartmanda yaşayabilirler. Dışarıda çok uysal olan bu evcil köpek cinsleri ev içinde oldukça sakin ve uysaldır. Uzun, canlı renklere sahip ve yumuşak tüylere sahiptirler. Oyun oynamayı çok severler. Hareketli bir kopek oldukları için korunaklı yerlerde serbest bırakılmaları gerekir.

12- Norwich Terrier

Aslında kemirgenleri ve haşereleri avlamak için yetiştirilen British köpek cinsleri olarak bilinir. Pek çok terrier cinsine göre daha uyumludur bunun için de daha çok sevilirler. Arkadaş canlısı olmalarının yanı sıra itaat ve çeviklik konusunda da en güzel İngiliz köpek cinsleri arasında yerlerini alırlar. Uyanıklardır ve iyi bir bekçi köpeğidir.

ingiliz-kopek-cinsleri

Doğru bir evde ve doğru bir yetiştirilme ile tam bir aile köpeği olurlar. Aktif olmayı seven köpek cinsleri Norwich Terrier’ler, oldukça hassastırlar. Oyun oynamayı çok severler, enerjiklerdir. Sık sık havlarlar bunun için de eğitim verilirken dur komutunun öğretilmesi önemlidir. Zorluklardan hoşlanmasının yanında dengeli bir cins olarak da bilinir.

13- Bull Terrier

British köpek cinsleri Bull Terrier’ların kendilerine özgü bir görünüşleri vardır ve böylelikle dikkat çekerler. Kafa yapıları üçgen şeklinde olup güçlü İngiliz köpek cinsleri arasında yer alan bir türdür. Vücutları kaslıdır ve oldukça güçlülerdir. Genel olarak renkleri beyaz olup tüyleri kısa ve düzdür. Bunun için de tüy bakımları kolaydır. Göz yapıları ve kulakları bakımından diğer cinslerden farklıdır.

Büyük cins köpek türleri Bull Terrier’lar, dişi ve erkek olarak farklı özellikleri çok azdır. Sadece erkek köpekler dişi köpeklerden daha kaslı olurlar. Eğer İngiliz köpek cinsleri Bull Terrier’lara iyi bir eğitim verilirse sakin ve dengeli, insanlara karşı dostça tavır sergilerler. Cesurdurlar ve koruma içgüdüleri oldukça yüksektir. Bazen tehlikeli olacaklarından dolayı bazı ülkelerde tasmasız gezdirilmesi yasaktır.

14- İngiliz Toy Terrier

İngiliz köpek cinsleri Toy Terrier’ların Manchester Terrier ırkından geldiği kabul edilmektedir. Aynı zamanda dobermanların da atası olarak düşünülen bir ırktır. Bu cins köpekler melez kabul edilir ve terrier ile süs köpeklerinin özelliklerinin birleştiği cinslerdir. Oldukça dikkatli bir cins olup gereğinden fazla gergin bir yapıya sahip değildir.

Bu tür köpekler fiziksel görünüşleri bakımından küçüktürler ve eğlenmeyi çok severler. Tüm ev ortamları için uygun olan evcil köpek cinsleri arasındadır. Oldukça meraklı bir ırk olmasının yanında enerjiklerdir. Ev içerisinde yaşamaktan ve tüm vaktini insanlar ile geçirmekten mutlu olurlar. Çok az bakı yapılması gerekir, çok az eğitime ihtiyaç duyarlar ve bahçeli bir ortamda büyümeleri gibi bir şart söz konusu değildir.

15- İngiliz Köpek Cinsleri | İngiliz Tilki Tazısı

1500’lü yıllarda yetiştirilen ve kraliyet ailesi tarafından avlarda kullanılan İngiliz köpek cinsleri olarak bilinmektedir. Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir ve av köpeği olmalarının yanında refakat köpeği olarak da kullanılırlar. Oldukça naif ve hassas bir ırktır. Bu mutlu ırkların asil bir görüntüleri vardır ancak asil görüntülerinin altında da oyuncu bir kişilik yatar.

ingiliz-kopek-cinsleri

Bir aile köpeği olmaları için erken yaşlardan itibaren sosyalleşmeleri önemlidir. Bu köpek cinsleri ortalama olarak 10-13 yıl kadar yaşam süresine sahipler. Zeki bir cins olan İngiliz Tilki Tazısı, bir komutu ya da hareketi hızlı bir şekilde öğrenebilir. Bunun için de eğitim verilmesi oldukça kolaydır ancak eğitim esnasında motive edilmeleri önemlidir.

Evcil dostlarımız hem fiziksel özellikleri hem de sempatik davranışlarıyla çoğu zaman gönlümüzü fetheder. Peki ya zekilikleri? Elbette sahip oldukları zeka tartışılmaz bir gerçeğe sahiptir! 2022’de Merak Edilen En Zeki Köpek Cinsleri yazımıza bakarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *