Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınırmı? Tüpler Bağlıyken Adet Gecikmesi Nedenleri

burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri
  • Beğen
    Loading...

Çocuk istemeyen annelerin birçoğu tüpler bağlıyken hamile kalınırmı kordon bağlı iken hamile kalınır mi gibi soruların cevabını ayrıntılı bir şekilde araştırmaktadır. Çocuk düşünmeyen kadınların tercih edebileceği birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en çok tercih edilenlerden bir tanesi ise tüplerin bağlanması yöntemidir. Bebek sahibi olmamak için tüplerini bağlatan kadınlar sonra fikirlerini değiştirip tekrar çocuk sahibi olmak isterlerse mikro cerrahi yöntemi bunu mümkün kılmaktadır.

Bazı kadınlar tüpleri bağlı iken adet günü geciktiği zaman tüplerim bağlı ama adetim gecikti neden diye endişelenmektedir. Tüpleri bağlı olan bir kadının tekrar hamile kalabilmesi için tüplerin tekrar açılması gerekmektedir. Hamile kalabilmek için bir diğer yöntem ise tüp bebek yöntemidir. Bunun haricinde tüpleri bağlı olan bir kadın hamile olmamaktadır.

Tüpleri Bağlatma (Tüp Ligasyonu) Nedir?

Merak ettiğiniz sorulara geçmeden önce tüp bağlama yöntemi ile bildiklerinizi güncellemek iyi olabilir. Böylece aklınıza takılan tüp bağlıyken hamile kalınırmı gibi sorularun cevapları daha net bir şekilde kafanızda oturabilir. Tüp ligasyonu ya da halk arasında bilinen tüpleri bağlatma, aile planlaması amacıyla oluşturulan bir kalıcı doğum kontrol yöntemidir. Hamile kalmamak konusunda kararlı olan bireylerin değerlendirebileceği cerrahi bir operasyondur. Doğru uzmanlarla çalışıldığı müddetçe %99 net sonuç verecektir.

Cerrahi operasyon sırasında uzman tarafından yumurtalığın rahme düşmesini engellemek adına tüplerin bağlanması işlemi gerçekleşir. Altta yer alan görselde göreceğiniz üzere yan taraflardaki tüpleri bağlama sağlanır. Böylece yumurtalık herhangi bir şekilde rahme düşmeyecektir. Rahme yumurtanın düşmemesi demek, sperm ile döllenme oluşmasına engel olmaktır. Yani böylece %99 oranında hamile kalmanızın önüne geçilir. Toplum arasında kadın doğum kontrolü yöntemi olarak tercih edilir ve yeniden çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişilerce işlem gerçekleştirilir.

Tüpler Bağlandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son olarak tüpler bağlıyken hamile kalınırmı sorusuna cevap aramadan tüp bağlattıysanız dikkat etmeniz gereken birkaç unsura sizin için değineceğiz. Öncelikle, istenen durumun sağlanması için cerrahi bir operasyon sağlanır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu operasyon sonrası da toparlanmak adına dikkatli olmalısınız. Çok tehlikeli bir ameliyat olmasa da toparlanma esnasında yanınızda refakatçi olması toparlanma ihtimalinizi arttıracaktır. burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Kapalı ameliyat gerçekleştirerek tüplerinizi bağlattıysanız toparlanmanız için genelde hastanede kalmanız bile gerekmez. Hastaneden direkt çıkışınız sonrası 2-3 gün içerisinde toparlanırsınız. Ancak açık ameliyat olduysanız ameliyat sonrası hastanede kalmanız gerekir. Hastane çıkışında ise toparlanma süreciniz 1 haftayı aşacaktır. Bu süreçte ayakta çok durmamaya dikkat etmelisiniz.

Tüpler Açılmadan Hamile Kalınır mi? Tüpleri Kapalı Olup Hamile Kalan Var mı?

Peki tüpler bağlıyken hamile kalınırmı, tüpler açılmadan gebelik mümkün mü? Öncelikle bu operasyonu gerçekleştirecek bireylerin kesin karar vermesi gerekir. Özellikle çocuk sahibi olmak istemeyen, ileri yaşta olan ve çocuğu bulunan bireylerin yaptırması önerilir. Ancak garanti bir durum söz konusu değilse bu operasyonu gerçekleştirmeniz önerilmez. Çünkü tüpler bağlatıldıktan sonra %99 ihtimalle hamile kalmanız mümkün değildir. Her ne kadar %1lik ihtimal verilse de bu gerçekten neredeyse imkânsıza yakındır.

Fikrini değiştirerek bir daha hamile olmak isteyen kadınlar tüpler açılmadan hamile kalınır mi rahim tüpleri açıldıktan sonra hamile kalanlar ve tüpleri kapalı olup hamile kalan varmı sorularının cevabını merak etmektedir. Tekrar hamile kalmak için tüplerin açılmasının yanı sıra tüp bebek tedavisi (dış gebelik) de uygulanmaktadır. İki yönteminde kendi içerisinde olumlu ve olumsuz yönleri mevcuttur. Bu iki yöntem iyice düşünülerek en uygun olanı tercih edilmelidir. Bu yöntemler tercih edilerek fikrini değiştiren kadın bir daha hamile kalabilir.

burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Tüplerin açılmadan hamile kalma olasılığı gerçekten çok düşüktür. Eğer tüplerinizi bağlattıktan sonra hamile kalma gibi bir ihtimaliniz söz konusuysa öncelikle tekrar cerrahi operasyon yaptırmanız gerekiyor. Bağlanan tüplerin tekrar açılması ile birlikte doğal yoldan gebe kalmanız mümkündür. Ancak unutmamalısınız ki, bir kere tüpleri bağlattıktan ve açtırdıktan sonra gebelik ihtimaliniz %50 oranında düşer. Kesin sonuçlar istiyorsanız tüp bebek yöntemine başvurmanız daha doğru olacaktır.

Teknolojinin daha da gelişmesi ile beraber robotik sistem ameliyatlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Tüp açtırma ameliyatının robotik sistem aracılığı ile yapılması en uygun olanıdır. Fakat bu ameliyet diğer ameliyatlara nazaran biraz daha maliyetlidir. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından tercih edilmemektedir. Uzmanlara göre tüpler açıldıktan sonra tekrar bebek sahibi olma ihtimali %50 ile %70 arasında değişmektedir. Her ne kadar tüp bebek bağlıyken hamile kalınırmı cevabı olumsuz olsa da eğer sonrasında hamile kalmayı düşünecekseniz maliyetleri de göz önünde bulundurarak bu tarz kararları vermelisiniz.

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınırmı , Tüpleri Bağlatan Kadınların Şikayetleri

burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Kadınlar en etkili doğum kontrol yöntemi olan tüp bağlatma yöntemine başvurmadan önce tüpleri bağlatan kadınların şikayetleri hususunu araştırmaktadır. Aslında bu yöntemin bilinen bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Yani oluşan yan etkiler de tüp bağlatma işleminden kaynaklanmamaktadır. Tüp bağlatma işlemi bir cerrahi işlemdir ve anestezi uygulanmadan yapılmamaktadır. Yani aneztezi ile yapılan ameliyatlarda meydana gelen yan etkilerin hepsi bu ameliyatta da meydana gelebilmektedir. Onun dışında tüp bağlatma işleminin ayrı olarak herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır.

burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Rahim tüplerini bağlanması ameliyatının kanama yapma gibi bir yan etkisi de kesinlikle bulunmamaktadır. Çünkü tüplerin bağlandığı bölge kanamaya sebep olan bölgenin yakınında değildir. O nedenle kanama gibi bir etkiye sebebiyet vermemektedir.Tüplerini bağlatan kadınların en büyük şikayetlerinden biri ise bu yöntem gebe kalmamak için en etkili yöntemi olduğu için geri dönüşünün çok zor olmasıdır.

burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Yani sonradan fikrini değiştirerek tekrar bebek sahibi olmak isteyen anneler bu durumdan şikayetçi olabilmektedir. Tüplerin açılması işlemi gerçekleşse de tekrar bebek sahibi olabilme ihtimali %50’ye düşmektedir. Hatta birçok anne olmak isteyen kadında artık bu mümkün olmamaktadır. Tüp bağlıyken hamile kalınırmı sorusunun tüp bebek vasıtası ile olumlu bir cevabı olabilmektedir.

Tüplerim Bağlı Ama Adetim Gecikti Neden?

Her ne kadar internet üzerinde tüpler bağlıyken hamile kalınırmı sorusu kadar adet gecikme sorusu sorulsa da her iki durumun birbiriyle bağlantısı neredeyse sıfırdır. Tüp bağlatma esnasında adet döngünüzü etkileyecek herhangi bir operasyon gerçekleştirilmez. Yaşam içerisindeki yaşadığınız stres ve beslenmeye bağlı olarak gecikmeleriniz olabilir. Aksi takdir de tıbbi açıdan böyle bir durumun gerçekleşmesi muhtemel değildir. burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Ayrıca tüplerin bağlatılması adet düzensizliği ya da adetin gecikmesi gibi bir probleme de neden olmamaktadır. Bunun nedeni ise bu işlemin yumurtalarla ya da hormonlarla bir ilgisinin olmamasıdır. O yüzden bu ameliyatı olmadan önce adet düzeniniz nasılsa ameliyattan sonra da aynen devam edecektir. Adet düzensizlikleri gibi problemler bu cerrahi işlemde değil de yumurtalık aldırma gibi işlemlerde meydana gelebilmektedir.

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınırmı ? Tüp Bağlama İşlemi Menopoza Neden Olur mu?

Tüp bağlıyken hamile kalınırmı sorusu kadar tüp bağlama işlemi menopoza neden olur mu sorusu da oldukça fazla merak edilmektedir. Bu cerrahi işlemin böyle bir etkisi kesinlikle bulunmamaktadır. Halk arasında bu bilgi oldukça yaygın olsa da tüp bağlatma ile menopozun bir ilgisi yoktur. Konu ile alakalı yapılan araştırmalar bu durumun erken menopoza yol açmadığını açıkça ortaya koymuştur.

Konu ile alakalı bilinen bir diğer yanlış ise cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediği düşüncesidir. Oysa bu işlemin cinsel yaşamla da hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Çünkü tüp bağlama işlemi vajina ile alakalı bir durum değildir. Karın bölgesinde yapılan bir cerrahi işlemdir. Konu ile alakalı birçok kişi aksini düşünse de tüp bağlatmanın cinsel hayata olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi bulunmamaktadır.  Daha detaylı bilgi için bir uzmana da danışabilirsiniz.

Rahim Tüpleri Açıldıktan Sonra Hamile Kalanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Aslında tüplerin açılması ile kalınan gebelik ile normal bir gebelik arasında herhangi fark yoktur. Tüp bebek ya da kendiliğinden oluşan gebelik de aynı şekilde gebeliktir. Bebeğin gelişimi ve annenin hormanal olarak değişimini takip eder. Annenin varsa önceki gebelik hikayelerinde herhangi problem yoksa sıkıntı yaşanmasına gerek yoktur. Doktor gözetiminde kontrolleri gerçekleştirmek, beslenmeye dikkat etmek gerekir. Tüplerinizin açılması sonrası gebe kaldıysanız aynı yolları takip etmelisiniz.

Bağlanan Tüpler Kendiliğinden Açılır mı? burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Kadınlar tarafından tüpler bağlıyken hamile kalınırmı sorusu kadar bu tarz korunma yöntemlerinin kendiliğinden değişip değişmeyeceği yer alır. Temelde bir korunma yöntemi olduğundan tüplerin açılması ve gebelik oluşumu kimse tarafından istenmez. Ancak burada bilinmesi gereken bir durum söz konusudur. Uzmanlar tarafından cerrahi olarak gerçekleştirilen bir operasyon olduğundan tüplerin kendiliğinden açılması neredeyse imkânsızdır. Hatta bağlanan tüplerin sonrasında cerrahi yöntemlerle açılması dahi gerçekten çok zor ve maliyetlidir. Bu yüzden kendiliğinden açılmasını beklememek gerekir.

Tüpleri Bağlatmak Kilo Aldırır mı?

Kilo alıp vermek tuhaf bir şekilde toplum arasında korunma yöntemleri konusunda endişe yaratmaktadır. Tüp bağlatmak menapoza buradan da kilo aldırdığına dair düşünceler yaratır. Öncelikle unutmamalısınız ki psikolojik olarak kendinizi hazırladıklarınızı mutlaka yaşarsınız. Daha öncede bahsettiğimiz üzere bu yöntem herhangi bir salgı bezinize etki etmez. Bu yüzden ne adet düzensizliği ne de menapoza neden olur. Kilo almanın bile menapozla etkisi net olarak belirtilmemişken tüp bağlatmak kilo aldırır demek asla ama asla mümkün değildir. psikolojik olarak kendinizi buna odaklamadığınız ve beslenmenize dikkat ettiğiniz müddetçe kilo almayacaksınız.

Tüpleri Alınan Kadın Hamile Kalırmı Kadınlar Kulübü Yorumları

Hamileliğin gerçekleşmesi için öncelikle yumurtalık ve rahim alanı gerekir. Tüpler gerekli yumurtanın iletilmesine yardımcı olacaktır. Ancak eğer bir şekilde tıkanan ya da sorunlu tüpünüzü aldırdıysanız bu gebe kalmayacağınız anlamına gelmez. Kadınlar Kulübü kullanıcıları tarafından da belirtildiği üzere uzmanlar bu konuda hemfikirdir. Hatta sorunlu bir tüpünüz varsa aldırmanız gebelik oluşum ihtimalini de arttırmaktadır. burcualem-tupler-bagliyken-hamile-kalinirmi-tupler-bagliyken-adet-gecikmesi-nedenleri

Yaşamın kişinin hayatına getirdiği olaylar neticesinde aldığı kararları etkilediği görülür. Yeri geldiğinde kimi insanlar hamileliği istememektedir. Diğer taraftan kimi insanlar da hamile kalmayı cani gönülden ister. Hamile kalındığında ise çoğu kadın hazırlıksız yakalandıysa belirtileri konusunda emin olmamaktadır. Hamile kaldığınızdan mı şüpheleniyorsunuz? O zaman yazımızı beğendiyseniz hamilelik belirtileri konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI
  • Tüp Bebek Tedavisi Ankara
    12 ay önce

    […] İlginizi Çekebilir: Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınırmı ? Tüpler Bağlıyken Adet Gecikmesi […]

    11