«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Eczane Ürünleri
 3. 8 Adımda Travazol Nedir? Travazol Tırnak Mantarı Tedavisi

8 Adımda Travazol Nedir? Travazol Tırnak Mantarı Tedavisi

travazol-tirnak-mantari-tedavisi

Travazol, ciltte enfeksiyon, kaşıntı, alerjik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, Travazol tırnak mantarı tedavisinde de sıkça kullanılan bir deri kremidir. Ağrı, sızıyı gidermek ve kaşıntıları hafifletmek noktasında çok olumlu sonuçlar veren krem, eczanelerde reçete ile satılmaktadır.

Krem, cilt rahatsızlıklarında çok iyi sonuçlar veren ve pek çok rahatsızlıkta kullanılabilen oldukça etkili bir ilaçtır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken bu krem, dermatologlar tarafından reçete edilmektedir. Krem, deri üzerinde, cilt tabakasında oluşabilecek bakteri ve mantarlara karşı koruyucu etki sağlamaktadır.

YouTube video

Travazol tırnak mantarı, egzama ve cilt rahatsızlıklarının yanı sıra mantar tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Krem, doktor tavsiyesi gözetildiği taktirde özellikle ayak tırnak mantarı tedavisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Öyle ki Travazol tırnak mantarı bu özelliği ile en iyi tırnak mantarı ilacı olarak da bilinmektedir.

Tırnak mantarı, sık sık karşılaşılabilen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği taktirde çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Mantar tedavisi için evde uygulanabilecek pek çok doğal yöntem de bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler uygulanmadan önce uzman bir hekime danışılması çok daha doğru olacaktır. Travazol tırnak mantarı tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan bir tanesidir.

Travazol Krem Ne için Kullanılır? Travazol Tırnak Mantarı Tedavisi

Travazol tırnak mantarı kremi cilt rahatsızlıklarında, ciltte oluşan iltihap ve enfeksiyon tedavisinde, alerjik reaksiyonlarda ağrı ve sızıyı giderme özelliğine sahip oldukça etkili bir kremdir. Bunların yanı sıra Travazol tırnak mantarı tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Krem, ciltte oluşan mantar ve bakteri oluşumuna karşı önleyici özelliğe sahiptir.

travazol-tirnak-mantari-tedavisi
Travazol Nedir? Travazol Tırnak Mantarı Tedavisi

Krem, bebek ve çocuklarda pişikleri iyileştirmek için de kullanılabilmektedir. Ürün, dermatologlar tarafından yazılmakta ve reçete ile eczanelerden kolayca temin edilebilmektedir. Sıkça bilinen bu özelliklerinin yanı sıra;

 • Güneş yanığı sonucu meydana gelen iltihap
 • Arı sokması ya da böcek ışığı
 • Sinek ısırması sonucu alerjik reaksiyon ile oluşan iltihap, gibi durumlarda doktor kontrolünde kullanılabilmektedir.

Bu krem özellikle el, ayak ve genital bölgede meydana gelen mantarlı dokuların temizlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. Özellikle el ve ayaklarda mantardan kaynaklı olarak meydana gelene kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüsü gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır. Hatta bu nedenle Travazol tırnak mantarı kremi olarak da bilinmektedir.

Tırnak Mantarını Ne Öldürür? Ayak Başparmak Tırnak Mantarı Tedavisi

Travazol tırnak mantarı kremin tedavisinde sıkça kullanıldığı ve genellikle yetişkinlerde görülen tırnak mantarı, bulaşıcı olması ve başka sorunlara yol açabilme ihtimaliyle dikkat edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf insanlarda, yaşlılarda ve şeker hastalarında çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Tırnak mantarı tedavisinde en etkili yöntem lazer tedavisi olarak bilinmektedir. Tedavideki hasta uyumu ve başarı oranı göz önüne alındığında ilk akla gelen seçeneklerden biridir. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına ve tırnak çevresindeki yumuşak dokuya zarar vermeden uygulanmaktadır. Mutlaka tüm parmaklara uygulanması gerekmektedir. Aksi halde gizli mantar oluşumu varsa tedavi hiçbir işe yaramayacaktır.

Lazer ile tedavi mantar oluşumunun çok ilerlediği durumlarda daha sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak hafif bir mantar oluşumu varsa genellikle tırnak mantarı ilacı olarak Travazol tırnak mantarı kremi ya da tırnak cilası kullanılmaktadır. Tedaviye uzman hekim tarafından gerekli tetkikler sonucu karar verilmektedir. Tedavi bittikten sonra ilaçların bir süre daha kullanılması tekrarlamasını önleyecektir.

Travazol Nasıl Kullanılır?

Mantar kremi olarak da bilinen bu krem, düzenli kullanımlarda oldukça etkili bir ilaçtır. İlacın kullanım şekli hakkında uzman doktor tarafında verilen bilgiler ışığında kullanılması gerekmektedir. Bunun dışında genel kullanım şekli şu şekildedir;

 • Kremin uygulanacağı alan temizlenmelidir.
 • Krem ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır.
 • Uygulama esnasında dikkatli olunması gerekmektedir.

travazol-tirnak-mantari-tedavisi

 • Uygulama sonrasında krem sürülen bölge kesinlikle kapatılmamalıdır.
 • Krem sürülen bölge hava alacak şekilde olmalıdır.

Bu işlemi doktorunuza danışmak kaydıyla günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz. Travazol tırnak mantarı kremi düzenli ve dikkatli uygulandığı taktirde mutlaka olumlu sonuçlar verecektir. Uygulama sonrasında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşıldığı taktirde mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

Travazol Tırnak Mantarı Kremi Vajina İçine Sürülür mü?

Krem mantar ve bakteri oluşumuna karşı önleyici özelliğe sahiptir. Dolayısıyla evet, vajinal mantar oluşumu tedavisinde de doktorlar tarafından kullanılan bir ilaçtır. Ancak herhangi bir olumsuzluğa yol açmaması açısından doktor kontrolünde kullanılması oldukça önemlidir. Aksi halde başka problemlere de yol açabilmektedir.

Vajinal mantar sıkça rastlanılabilen bir durumdur. Bu noktada mantar oluşumunun nedenleri şöyledir;

 • Diyabet
 • Hormonal değişimler
 • Duş jeli ve sabunlar
 • Cinsel ilişki
 • Vajinayı sık sık yıkamak, temizlemek
 • Vajinal bölgede terlemeyi arttıracak yanlış iç çamaşırı seçimleri, vajinal bölgede mantar oluşumuna neden olabilmektedir.

Vajina kaşıntısı ve mantar tedavisinde kullanılan izokonazol nitrat, krem içerisinde yer alan maddelerden biridir. Bu nedenle doktor önerisiyle gönül rahatlığıyla kullanılabilmekte ve oldukça etkili olmaktadır.

Travazol Krem Uçuğa İyi Gelir mi?

Travazol tırnak mantarı ve pek çok cilt rahatsızlığı için sıkça kullanılan bir ilaçtır. Bu nedenle uçuk tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı da merak edilmektedir. Uçuk, “Herpes simplex tip 1” virüsten kaynaklı daha çok korku, üzüntü gibi durumlardan sonra ortaya çıkan yara benzeri oluşumlardır. Dolayısıyla tedavisinde kullanılan ilaçlar mantar ve bakteri oluşumu için kullanılan ilaçlardan farklıdır.

travazol-tirnak-mantari-tedavisi

Travazol tırnak mantarı kremi, yara ve uçuk tedavisinde bilimsel olarak faydalı olduğu kanıtlanmış bir ürün değildir. Ancak bazı kullanıcılar tarafından uçukların iyileşmesini hızlandırdığı söylenmektedir. Hakkında henüz bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum olmadığından doktora danışılmadan kullanılmaması gerekmektedir. Aksi halde basit görülen uçuklar daha büyük yaralara dönüşebilmektedir.

Tırnak hastalıkları özellikle mantar rahatsızlığı oldukça can sıkıcı. Peki, merak ettiğiniz diğer konular ile ilgili bilgiler ister misiniz?

Travogen ve Travazol Arasındaki Fark

Travogen, Travazol tırnak mantarı kremi benzer rahatsızlıklar için kullanılan iki ilaçtır. Etken maddelerinde ufak tefek farklılıklar olmasının yanı sıra birbirlerinin muadili olarak bilinmektedir. Travogen krem;

 • Cilt üzerinde oluşan bakterilerin çoğalmasını önler, oluşan bakterileri öldürür
 • Cilt üzerinde meydana gelen mantar oluşumunu önler
 • Ayak parmak arasında meydana gelen mantarları öldürür
 • Meme ve koltuk altında meydana gelen kahverengi-kırmızı lekelerin oluşumunu önler

travazol-tirnak-mantari-tedavisi

 • Testisler üzerinde meydana gelen kahverengi lekelerin tedavisinde kullanılır
 • Genital bölge ve kasık çevresinde meydana gelebilecek mantar oluşumunun tedavisinde kullanılır
 • Göğüs, sırt, kol, boyun bölgesinde meydana gelen kızarıklıkların tedavisinde kullanılır
 • Mantar oluşumundan kaynaklı kaşıntı ve kızarıklıkların tedavisinde kullanılır

Travogen kremin içeriği Travazol tırnak mantarı kremi ile önemli benzerlikler taşımaktadır. Her iki kremin de etken maddesi “izokonazol nitrat” isimli bileşendir. Tamamen cilt ve deri rahatsızlıkları için üretilmiş bir üründür.

Travogen krem, muadili olan ürünlerle ciddi benzerlikler taşımasının yanı sıra, oldukça etkili bir kremdir. Bu nedenle doktor kontrolünde, dikkatli bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Aksi halde yanlış kullanımlar başka problemlere yol açabilecektir.

Travazol Tırnak Mantarı Kremi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Açık yara ve yanıklarda kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Kortizon içerikli bir krem olduğundan belirtilen süreden daha fazla kullanılmamalıdır.
 • Travazol tırnak mantarı kremi olarak da bilinen ürün, mantar tedavisinde 7-10 gün içerisinde sonuç vermektedir.
 • Sivilce üzerine sürülmemelidir.
 • Çok uzun süreli ve dikkatsiz kullanımlarda uygulama yapılan alanda tüylenmeye neden olabilmektedir.
 • Genital bölgede oluşan kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi durumlarda, mantar oluşumunda doktor kontrolünde dikkatli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Travazol Krem Fiyat 2020&2021

Travazol tırnak mantarı kremi, mantar ve cilt rahatsızlıklarında sıkça kullanılan etkili bir kremdir. Ürün dermatologlar tarafından yazılmakta ve reçete ile satılmaktadır. Kremin ambalaj büyüklüğü 15 gramdır. Kremin prospektüsü incelendiğinde içeriğinin 10 mg izokonazol nitrat, 1 mg diflukortolon valerat gibi etken maddelerinden oluştuğu görülmektedir.

Kremin fiyatı 2021 yılı için 24,70-29,61 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ürünün ortalama fiyatı 28,68 TL’dir.

Tırnak bakımı yapmadan önce var olan bu tarz mantar gibi sorunları çözmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde tırnak kaybına ve daha kötü durumlara varana kadar sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir tırnak görünümü elde etmek bu tarz tedaviler kadar bakımlarla da mümkün olmaktadır. Üstelik herhangi bir yerden hizmet satın almadan evde de gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? 10 Dakikada Pratik Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bu konudaki tüyoları öğrenebilirsiniz!

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *