Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne ve Çocuk Dünyası
 4. »
 5. Vajinal Agenezi Nedir? En Belirgin 4 Vajinal Agenezi Belirtileri Nelerdir? 

Vajinal Agenezi Nedir? En Belirgin 4 Vajinal Agenezi Belirtileri Nelerdir? 

Misafir Yazar Misafir Yazar - - 18 dk okuma süresi
62 0
vajinal agenezi nedir

Bu Yazımızda Neler Var

Vajinal agenezi; vajinanın kalıtımsal olarak oluşmamasıdır. Peki nadir görülen vajinal agenezi nedir?  İşte, tüm detayları!

Doğuştan vajina yokluğu olarak bilinen vajinal agenezi nedir? Bu hastaların rahim yapıları ya hiç yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Hastaların bazılarında rahim içi dokusu ve rahim yapısı az miktarda olabildiği için adet döneminde vajinal kanama olmaz. Ancak artan karın ağrısı kendini gösterir. 

Vajinal Agenezi Nedir? 

Kadınlarda nadir görülen bir anatomik problem olan vajinal agenezi tıpta farklı isimlerle anılmaktadır. Müllerian aplazi, müllerian agenezi ve Mayer Rokitansky Kuster Hauser Sendrom ( MRKH Sendromu) olarak da bilinmektedir. Ayrıca vajinal agenezi nedir, vajinanın olmamasını veya normalden dar ve kısa olmasını kapsar. 

Vajinal Agenezi Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda nadir bir şekilde görülen bu hastalık, farklı şekillerle anlaşılmaktadır. Vajinal agenezi nedir ve nasıl anlaşılır? Bu rahatsızlık ilk adet döneminde kendini belli eder. Ancak muayeneler ile anlaşılması mümkündür. Peki, nasıl? 

1 – Vajinal Agenezi Nedir? Bebeklik Döneminde Anlaşılır mı? 

Bebeklik döneminde doğum sonrası yeni doğan muayeneleri sırasında detaylı inceleme yapılabilir. Böylelikle hastalığın varlığı anlaşılabilir. 

2 – Ergenlikte Vajinal Agenezi Nedir?

Genel olarak bu rahatsızlık ergenlikte kendini göstermektedir. Çünkü yaşın ilerlemesine bağlı olarak adet görememe şikâyeti ile hastalar karşı karşıya kalmaktadır. Peki ergenlikte vajinal agenezi nedir

Adeti görememe sırasında ortaya çıkan bir anomalidir. Hastalar jinekolog hekime başvurarak, jinekolik muayene sonrası ne tarz bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını rahatlıkla anlayabilmektedir.

3 – İlk Cinsel Deneyimde Vajinal Agenezi 

Cinsel ilişki sırasında da bu rahatsızlık anlaşılmaktadır. Vajinanın olmaması durumundan kaynaklı olarak cinsel ilişki gerçekleşmez. Bu nedenle hastalarda rahatsızlık ve ağrı gibi durumlar ortaya çıkar. Böyle bir durumla karşılaşan hastaların jinekolog hekimlere başvurması gerekir. 

vajinal-agenezi-nedir-3

Doğuştan Rahim Olmaması Belirtileri ( Vajinal Agenezi Belirtileri)

Doğuştan gelen vajina yokluğu; vajinanın anne karnında gelişememesi durumunu ifade eder. Yani vajinada delik olmaması anlamına gelmektedir. Genellikle ilk adet dönemlerinde tanı konmaktadır. 

Vajina yokluğu hastalarının bu rahatsızlığı anlayabilmesi için en belirgin 4 belirti bulunmaktadır. Bunlar; 

1 – Adet Olmama

Genellikle  kız çocuklarının en geç 15 ile 16 yaşlarında adet olması beklenir. Bu dönemde hastalar adet görmemektedirler. Menstürel siklus döneminde güdük şeklinde bir rahim varsa, bu durum kan birikmesine ve kanın dışarı atılmamasına neden olur. 

Bu durumdan kaynaklı olarak hastalarda ağrı, hassasiyet ve cinsel ilişkiye girememe gibi çeşitli şikâyetler ortaya çıkar. 

2 – Vajinal Açıklık Bulunmaması

Vajinal agenezi nedir, ilk belirtileri nasıldır? Bu bölgede delik olmaması genel olarak ilk adet döneminde kendini göstermektedir. İlerleyen dönemlerde ise hastalarda kıllanma ve meme gelişimi gibi belirtiler olur. Ancak bu rahatsızlığa sahip hastaların adet görmemesi durumunda mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

3 – Erişkin Dönemde Cinsel İlişkiye Girememek

Vajinal agenezi nedir? Bu hastalar cinsel ilişkiye girebilir mi? Bahsedilen hastalarda vajinanın olmaması cinsel ilişkiye engeldir. Yapılan ameliyat ile sağlıklı bir cinsel birliktelik sağlanır. 

4 – İdrar Yolları Hastalıkları Olması

Vajina yokluğu olması durumunda sık bir şekilde idrar yolu enfeksiyonları geçirilmektedir. Ayrıca idrar yolları bozuklukları da söz konusu olmaktadır. Böyle bir durumla sık karşılaşan hastaların mutlaka bir jinekologdan randevu alması gerekir. 

vajinal-agenezi-nedir-5

Vajinal Agenezi Duygusal Belirtileri Nelerdir?

Bazı hastalıklar bireyden bireye psikolojik açıdan değişik etkiler göstermektedir. Vajinal agenezi nedir ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarır mı? Bu hastalığa sahip hastalarda bazı duygusal belirtiler ortaya çıkmaktadır. İşte, dikkate alınması gereken duygusal belirtiler şöyledir; 

 • Düşük özsaygıya neden olur.
 • Cinsel ilişkinin olmaması durumunda kendini eksik hissetme gibi bir durum ortaya çıkabilir.
 • Cinsel tatminsizliğe yol açabilir.
 •  İç genital bölgedeki anormallik nedeniyle doğal yoldan gebe kalma etkilenmektedir. Bu durumda bireyler üreme endişesi içinde olabilir.
 • Bu tarz anormal durumların başkaları tarafından anlaşılamaması ve yeterli desteğin görülmemesi durumunda; kişiler depresyon ve anksiyete gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. 

Bu tarz psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalan bireylerin, psikoterapi veya danışmanlık gibi destek hizmetler alması önerilmektedir. Özellikle tedavi sürecinde psikolojik desteğin sağlanması oldukça önemlidir. 

Doğuştan Vajina Olmaması Cinsel Hayatı Etkiler mi? 

Vajinal agenezi hastalarının cinsel ilişkiye girmesi mümkün değildir. Çünkü hastalarda vajen yoktur. Eğer vajinal yapı güdük şeklinde ise; 1-2 cm’lik bir uzunluk olmaktadır. Ancak yine de bu uzunluk cinsel ilişki için yeterli değildir. Cinsel birlikteliğin olabilmesi için ameliyat yapılmaktadır. 

Müllerian Agenizi Nedir? Ne Sıklıkla Görülür? 

Müllerian agenezi Kadınlar Kulübü gibi platformlarda, kadınlar arasında sürekli konuşulmaktadır. Bu rahatsızlık rahim ağzı ve vajina yapısını oluşturan müllerian kanalının kalıtımsal olarak oluşmamasını kapsamaktadır. Yani bu durum ise rahim (uterus), vajina yokluğu ve rahim ağzı ile karakterinize olan bir hastalıktır. 

Vajinal Agenezi Ne Demek? Vajina Yokluğu Tanısı Nasıl Konulur?

Vajinal agenezi nedir ve tanısı nasıl konur? Bu hastalıkta kesin tanı için, jinekolik muayene sonrasında hastalardan bazı tanı testleri istenir. Ayrıca ileri teşhis için de daha detaylı testere ihtiyaç duyulur. Bu doğrultuda hastalardan istenen testler şöyledir; 

 • Pelvik ve batın ultrasonu
 • Pelvik MR görüntüleri
 • Detaylı ürolojik değerlendirmeler
 • İskelet sistemi problemlerinin anlaşılabilmesi için direkt grafiler

Doğuştan vajinası olmayan kadınların dış görünümleri; kalça, meme, vücut ve dış genital organlar normal dışı bir görünümdedir. Genellikle kromozom genotipi normal kadınlarda olduğu gibi 46, XX şeklinde olmaktadır..

vajinal-agenezi-nedir-5

Doğuştan Rahim Olmaması Tedavisi ve Tedavi Yolları Nasıldır? 

Doğuştan vajina yokluğu tedavisinde amaç; genital bölgeyi daha estetik bir görünüme kavuşturmak ve bireylere normal cinsel fonksiyonlarını kazandırmaktır.  Bu doğrultuda farklı olarak tedaviler uygulanmaktadır. Vajinal agenezi nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte, detaylar; 

Cerrahi YöntemlerCerrahi Olmayan Yöntemler
 • Abbe Mc İndeo kuldoplasti
 • Vecchietti Prosedürü 
Cinsel ilişki yoluyla vajinal dilatasyon
 • Barsak segmenti ile vajinoplasti
 • Davydov vajinoplasti
Kendi kendine dilatasyon

Vajinal agenezi rahatsızlığı yaşayan hastalara yapılacak uygun tedavi yöntemlerinde bazı kriterler öne çıkmaktadır. Bunlar; 

 • Hastanın yaşı 
 • Cinsel olarak aktif olup olmama durumu
 • Vajina yokluğu derecesi
 • Hastanın çocuk sahibi olma arzusu
 • Genel sağlık durumu

1 – Cerrahi Yöntemler

Dilatör ile yapılan tedavilerin başarısız olması durumunda ya da hastanın tercihine göre cerrahi yöntemler kullanılır. Vajinal agenezi nedir ve tedavisinde hangi cerrahi yöntemler kullanılır? 

Cerrahi olarak yeni yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle bu rahatsızlıkta vajinoplasti ve neovajen gibi ameliyatlar gerçekleştirilir. Böylelikle istenilen genital estetik elde edilmektedir. Bu ameliyatlarda vajina oluşturmak için çeşitli dokular kullanılır. Bunlar; 

 • Plasenta zarları
 • Doku greftleri
 • Bağırsak segmentleri 

2 – Cerrahi Olmayan Yöntemler

Genel olarak hastalara uygulanan ilk tedavi seçeneği, vajinanın genişletilmesi adına dilatörlerin kullanılmasıdır. Hastanın durumuna bağlı olarak ortalama günde 10 ilâ 30 dakika çalışılma öneridir. Günde 1-3 çalışma uygun olmaktadır. Dilatörle vajina genişletilmesi yöntemi uzun zaman almaktadır. Bu nedenle hastalardan sabır ve yüksek düzeyde motivasyon beklenir. 

Hastanın ilerleme göstermesi durumunda dilatörlerin boyutları giderek artar. Böylelikle vajinanın derinleşmesi ve genişlemesi sağlanır. 6 cm ve üstündeki uzunluklar başarılı olarak kabul edilmektedir. Ancak rahat bir şekilde penitrasyonun sağlanabilmesi için, düzenli uygulama gerekir. Vajinal agenezi hastalığına sahip bazı kişilerde, ameliyata gerek kalmadan vajina genişlemesi elde edilir. 

3 – Vajinal Agenezi Nedir? Psikolojik Destek Gerekir mi?

Özellikle genç kızlara vajinal agenezi teşhisi konulması, onlar için zorlayıcı olabilmektedir. Ergenlik çağındaki gençlerin bu durumu kabullenebilmeleri ve tedaviler hakkında bilinçli karar verebilmeleri için; psikolojik destek ve danışmanlık almaları gerekir. 

Anksiyete ve depresyon durumuyla karşılaşan bireylerde, ileri düzeyde psikiyatrik destek ve ilaç kullanımı da gerekebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için zamanında psikolojik destek alınması uygundur. 

Vajinal Agenezi Ameliyatı Nedir? Doğuştan Vajina Yokluğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinal agenezi nedir ve tedavisi nasıl gerçekleşir? Sıklıkla cerrahi tekniklerle yapılmaktadır. Cerrahi olarak vajina yokluğu ameliyatı; ameliyathanede vajinal boşluk elde etmek ve vajen boşluğun oluşması için gereken cilt dokusu desteğiyle vajinal boşluk yaratmayı kapsamaktadır. 

Ameliyat sonrası yine hastaların dilatör tedavisine devam etmesi gerekir. Özellikle doktorların önerdiği egzersizlerin hastalar tarafından eksiksiz bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Vajen yapısı tamamen oluşana kadar dilatörlerin bırakılmaması gerekir. 

Vajinal Agenezi Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir? 

Hastaların cerrahi olarak vajina oluşturma ameliyatı olması durumunda, ameliyat sonrası için dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle uygun bakım ve takip, enfeksiyon oluşumunun önüne geçmektedir. Bu doğrultuda dikkat almanız gereken hususlar şu şekildedir; 

Uygun BakımlarDikkat Edilmesi Gerekenler
Yara bakımıAmeliyat sonrasında ilgili yaranın temiz ve kuru tutulması gerekir. Enfeksiyon riskinden korunmak için doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılmalıdır.
Fiziksel aktiviteAmeliyat sonrasındaki birkaç hafta ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekir.
DilatasyonAmeliyat sonrasında vajinanın genişliğini ve derinliğini sağlamak için dilatörler tavsiye edilmektedir. Doktorun belirlediği süreler boyunca vajina daraltma durumunu önlemek amacıyla kullanılır.
Luprikant kullanımıVajinanın yeni oluşturulması nedeniyle doğal olarak yeterli ıslanma durumu olmaz. Bu nedenle ilişki sırasında kayganlaştırıcı kremler ve jeller tercih edilir.

Vajinal Agenezi Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar? 

Ameliyat sonrasında vajina yeni oluşmuştur. Bu nedenle istenilen genişliğin ve derinliğin korunması için, dilatasyon adı verilen bir süreç başlamaktadır. Doktorun önerdiği şekilde her gün düzenli olarak belirli sıklıktan dilatasyon egzersizleri yapılmaktadır. 

Vajinal agenezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci 6 ila 8 hafta kadar sürmektedir. Ancak bireylerin iyileşme durumu ve doktorun görüşleri, bu süreyi uzatmakta veya kısaltmaktadır. Cinsel ilişkiye başlamak için doktorun önerisi alınmalıdır. Çünkü hastaların hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu fiili göstermeye hazır olması gerekir. 

Vajinal Agenezi Ameliyatı Sonrasında Cinsel İlişkide Ağrı Hissedilir mi?

Vajinal agenezi nedir ve ameliyat sonrası ağrı olur mu? Hastaların cinsel ilişkide ağrı hissetme durumu kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Hastalarda ağrının gelişmesi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörler ise şu şekildedir; 

 • Ameliyat tekniği
 • Lubrikasyonun yeterli sağlanıp sağlanmaması
 • Ameliyat sonrası dilatörlerin düzenli kullanıp kullanılmaması
 • Psikolojik faktörler

Ancak ameliyat sonrasında birey cinsel ilişki sırasından herhangi bir ağrı hissediyorsa ve bu sürekli oluyorsa, mutlaka kadın hastalıkları uzmanına danışılması gerekir. Böylelikle gelişen ağrının nedeni belirlenir. Daha sonra ise hastaya uygun tedavi ve öneriler sunulur.

Vajinal Agenezis Ameliyat Sonrası Cinsel İlişkiden Haz Alır mı? 

Doğuştan vajinası olmayan kişilere yapılan vajina oluşturma ameliyatları, başarılı sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Ancak doğuştan rahmi olmayan Kadınlar Kulübü gibi platformlarda bahsedildiği gibi, ameliyat sonrası cinsel işlevsellik ve duyarlılık durumları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. 

Hastaların bilmesi gereken rahatsızlık sonrası klitoris gibi duyarlı organların ameliyatlardan etkilenmeyeceğidir. Yani ameliyatlar, klitoral uyarılma ve organizm kabiliyetini tam olarak korumaktadır. 

Doğuştan Rahmi Olmayan Kadınlar Çocuk Sahibi Olabilir mi? 

Kadınlarda doğuştan meydana gelen rahim olmama durumu, doğal yolla hamile kalabilmeye engel bir durumdur. Ancak bu rahatsızlığa sahip kişilerin, bebek sahibi olabilmesi için uygulayabileceği yöntemler vardır. Açıklanacak olursa;

 • Yumurta bağışı ile gestasyonel taşıyıcılık yoluyla anne olabilirler.
 • Rahim nakli ( uterin transplantasyon) 

Bahsedilen bu yöntemler ülkemizde yasal değildir. Türkiye’de uygulanan tüp bebek ve yardımcı üreme teknikleri hakkında yönetmelik gereğince taşıyıcı annelik yöntemi ile bebek sahibi olabilmek yasaklanmıştır. Rahim nakli ise bazı ülkelerde ve ülkemizde rutine girmemiştir. Henüz deneme aşamasındadır.

Vajinal Agenezi Hastalarında Görülen Diğer Anomaliler Nelerdir? 

Doğuştan vajinası olmayan bireylerde sık rastlanan hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olan müllerian agenezi ve MRKH sendromudur.  Bu rahatsızlığı yaşayan hastaların %53’ünde ise ek anormaliler de görülebilmektedir. Vajina yokluğu hastalarında karşılaşılan diğer anomaliler şöyledir; 

 • İşitme sorunları
 • Üriner sistem anomalileri
 • Yumurtalık anomalileri
 • Omurga ve iskelet sistemine ait anomaliler

Sık Sorulan Sorular 

Doğuştan vajina yokluğu olarak bilinen bu rahatsızlık, kadınlarda nadir olarak görülmektedir. Rahatsızlıkla ile ilgili sık sorulan sorular şu şekildedir;

1 – Tıp Dilinde Agenezi Ne Demek? 

Vajinanın anne karnında hiç gelişmediği için meydana gelen bu hastalık, doğuştan olmaktadır. Genellikle ilk adet döneminde vajinada delik olmadığı anlaşılır.

2 – Agenezi Hastalığı Nedir? 

Doğuştan oluşan bir hastalıktır. Nadir karşılaşılan bu durum, 4000/1 ile 10000/1 kadında görülmektedir. Yani jinekolojiğin meslek hayatında 1 veya 2 kez karşılaşabileceği bir durumdur.

3 – Agenesis Ne Demek Tıp? 

Bir doku veya organın konjenital eksikliği olmaktadır. 

4 – Uterus Agenezi Nedir?

Bu rahatsızlık, rahim ağzı serviks ve uterus gelişmediğinde ortaya çıkar. En yaygın görülen tipi ise, Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser sendromu olarak isimlendirilir. Bu rahatsızlığa sahip kişilerde yumurtalıklar normal olarak bulunmaktadır. Ancak vajinanın üst kısmı ve uterus serviks yoktur.

Faydalı İçerikler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.