Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İlaç ve Eczane Ürünleri
 4. »
 5. Voltaren Krem Nedir? Voltaren Ne İşe Yarar?

Voltaren Krem Nedir? Voltaren Ne İşe Yarar?

Bilgece Bilgece - - 11 dk okuma süresi
29 0
voltaren-krem-nedir

Voltaren krem çeşitli sebeplerden meydana gelen kas ağrılarını hızlı bir şekilde onarmaya yardımcı olan ve voltaren emulgel forte olarak bilinen bir ilaçtır. Voltaren krem, 50 gramlık tüplerde satışa sunulan jel formunda ve yumuşak doku, eklem ağrısı gibi şikayetleri tedavi etmek için kullanılır. Daha çok ani burkulmalarda, doku ve kas zedelenmelerinde kullanılan bu ilacın içeriğinde diklofenak dietilamonyum bulunmaktadır.

YouTube video

Reçetesiz satılmayan bu ilaç topikal (deriye uygulanan) kullanıma uygundur. Piyasada 6 farklı çeşidi bulunan voltaren krem doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bir kremdir. Bu yazıda voltaren krem ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Voltaren Krem Faydaları Nelerdir?

Voltaren krem faydaları genele vurulunca ani gelişen kas ve doku zedelenmelerinin tedavisinde kullanılır demek doğru olur. Fakat bununla kalmamakla birlikte birçok farklı rahatsızlığın tedavisinde kullanımı önemli bir yere sahiptir. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Kaza sonucu ortaya çıkan iltihaplanmalarda
 • İltihaplı romatizmada
 • Omurgada meydana gelebilecek iltihaplı hastalıklarda
 • Kemik sütunlarındaki ağrılarda
 • Eklem ve eklem dışı oluşabilecek romatizmal hastalıklarda
 • Akut gut hastalıklarında kullanılmaktadır.

1- Kaza Sonucu Ortaya Çıkan İltihaplanmalarda Voltaren Krem Kullanımı

Herhangi bir düşme, çarpma, burkma veya yaralanmaya karşı kullanılan voltaren krem oluşabilecek morluklara da iyi gelirken iyi de bir ağrı kesici kremdir. Zedelenen bölgeye masaj yoluyla yedirildiği takdirde kısa sürede iyileşme gözlemlenecektir. Aynı zamanda deri altında oluşabilecek iltihaplanmalara karşı da önlem amaçlı kullanılması uygundur.

voltaren-krem-nedir
Voltaren Krem Nedir?

İltihaplı eklem ağrılarının dışında en fazla kullanıldığı alan kaza veya spor yaralanmaları sonucunda meydana gelen burkulma, incinme ve doku zedelenmesi olmaktadır. Bu sebeple piyasada voltaren kas gevşetici krem olarak da bilinen bir kremdir.

2- Voltaren Kremin İltihaplı Romatizma Rahatsızlıklarında Kullanımı

Tıp dilinde eklem romatizması olarak da bilinen iltihaplı romatizma kronik bir bozukluktur. Bu bozukluk tedavi edilmez ise bazı kişilerde cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları olmak üzere birçok vücut sistemlerine zarar verebilmektedir. Voltaren krem cilt yüzeyine masaj yoluyla uygulanması sonucu bu gibi durumları tedavi etmektedir.

Voltaren krem hekiminiz tarafından ne sıklıkla kullanmanız gerektiği belirtilmişse o şekilde kullanmanız önerilir. Daha az kullandığınız takdirde şikayetinizde bir azalma olmayacağı gibi, daha fazla kullanmanız sonucunda da alerjik reaksiyonlara veya deri döküntülerine sebebiyet verebilmektedir.

3- Omurgada Meydana Gelebilecek İltihaplı Hastalıklarda Kullanımı

Omurgada meydana gelen iltihaplı hastalıklar oldukça ağrılı ve yaşam kalitesini düşüren tarzda olmaktadır. Bilindiği üzere vücudu ayakta tutan ve dik durmayı sağlayan en önemli iskelet yapısı omurgadır. Bu nedenle yaşam kalitenizi etkileyecek olan omurgada iltihaplı romatizmayı tedavi ettirmenizde gecikmemeniz sizin için önem taşır.

Halk arasında omurga ya da bel romatizması olarak da bilinen bu hastalığın, genellikle genç yaşlarda ki kişilerde meydana geldiği gözlemlenmiştir. Omurganın tamamını ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen, zaman zaman çok şiddetlenen ağrılı ve iltihaplı romatizma türüdür. Bazı zamanlarda iltihaplanma sonucunda bu iki kemik birleşerek tek bir kemik halini de alabilmektedir. Bu hastalığın özellikle ağrısını en aza indirgemek için kullanılan voltaren krem yine hekimlerin gözetiminde kullanılması gereken bir ilaçtır.

4- Kemik Sütunlarındaki Ağrıların Tedavisinde Kullanımı

Kronik bir romatolojik hastalık olan, kemiklerde ve eklemlerde oluşan iltihaplı romatizmanın pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. Eklemlerde kireçlenme ile de karıştırılması mümkün olan bu hastalığın tanısını koymak oldukça önemlidir. Çünkü tedavi yöntemleri farklı olan bu iki hastalık birbirine karıştırıldığında istenmeyen sonuçlar doğabilir.

voltaren-krem-nedir

 

Voltaren kremin iltihaplı romatizma şikayetlerinde kullanıldığı takdirde iyileştirici özelliği bulunurken, kireçleme şikayetlerine pek de faydası olmayabilir. Reçeteli satılan voltaren krem prospektüs detaylı bir şekilde okunarak kullanılması gereken ve herhangi bir yan etki belirtisi görüldüğü takdirde mutlaka bir hekime danışılması gereken bir kremdir.

5- Eklem ve Eklem Dışı Oluşabilecek Romatizmal Hastalıklarda Kullanımı

Gerek eklem romatizmasında gerek ise iltihaplı romatizmada kullanımı mümkün olan voltaren krem, henüz hastalığın başında uygulanırsa oldukça iyi sonuçlar alınabildiği gözlemlenmiştir. Voltaren krem kullananlar arasında da en çok vurgulanan kısım, düzenli kullanım ve erken tanı sonucunda iyileşme yoluna gidildiğine dair olmuştur.

Voltaren emulgel ekşi sözlük gibi platformlarda da kullanıcı yorumlarının paylaşıldığı bilinmektedir. Fakat hatırlatmada fayda var ki bu gibi ilaçlar tavsiye üzerine değil de hekim önerisi ve gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar doğabilir.

6- Akut Gut Hastalıklarında Kullanımı

Gut hastalığı eklemlerde meydana gelen ağrı, şiş, hassasiyet ve sıcaklık ile kendini gösteren bir iltihaplı hastalık türüdür. Eklemlerde meydana gelmiş olan bu hastalığın genellikle ayak baş parmağı ile karakterize olduğu gözlemlenmektedir. Akut gut hastalığına bağlı şiddetli ağrıların giderilmesinde kullanılan voltaren krem düzenli bir şekilde kullanılmalı ve aynı zamanda hekim gözetimi altında kullanılmalıdır.

voltaren-krem-nedir

 

Voltaren krem muadili de piyasada var olan bir kremdir. Bulunduğunuz alanda voltaren krem bulamadığınız takdirde hekiminize danışarak muadilini de kullanabilirsiniz. Genellikle muadil ilaçların içeriği aynı olsa da yine de hekiminize danışmadan kullanmanız doğru olmayacaktır.

7- Kaç Çeşit Voltaren İlaç Vardır?

En sık kullanılan kas ve doku zedelenmeleri için geliştirilmiş olan voltaren krem haricinde farklı ağrıların giderilmesi için de krem dışında formları ve türleri bulunmaktadır. Krem dışında en sık kullanılanlardan biri de adet sancılarını giderdiği bilinen voltaren tablet olmaktadır. Voltarenin formları ve türlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Voltaren 25 mg ve 50 mg enterik kaplı tablet
 • Voltaren SR 75 mg film tablet
 • Voltaren retard 100 mg tablet
 • Voltaren suppozituvar 100 mg fitil
 • Voltaren emulgel 10 mg krem
 • Voltaren ampul 75 mg şeklinde sıralanmaktadır.

Her birinin kullanım yeri farklı olsa da tek ortak yanı temelinde ağrı kesici olarak kullanılmasıdır. Hekiminiz gerekli duyduğu alanda en etkili hangisi olacaksa onu sizin için reçete edecektir. Hekiminizin önerisi dışında dozda ve şekilde kullanmanız kesinlikle önerilmez.

8- Voltaren Krem Fiyatı Nedir?

Voltaren kremin ve jel olarak ağrı kesici özelliği bulanan ve cilt üzerine masaj yoluyla uygulanan bir diklofenak ilaç olduğu yukarıda belirtilmiştir. Voltaren krem ne işe yarar sorusundan sonra en çok merak edilen bir diğer konu da voltaren fiyat olmaktadır. Her ilaçta olduğu gibi voltaren kremde de her yıl fiyat güncellemesi yapılmaktadır.

voltaren-krem-nedir

 

Voltaren krem fiyatı 2020 yılında 12 ₺ ile kayıtlara geçmiştir. Ancak voltaren krem fiyatı 2021 yılı güncel fiyatı 18 ₺ olarak kayıtlara geçmiştir. Bu fiyatlar reçetesiz olarak eczaneden direkt almak isterseniz geçerlidir, aksi halde doktorunuz tarafından reçete edilmişse SGK tarafından ödendiği bilinmektedir.

9- Voltaren Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Voltaren krem en sık görülebilen yan etkileri mide bulantısı, gastrik ağrı, kusma, ishal, gaz ve anoreksi olarak gözlemlenirken; ülser ve kanama ender olarak, aftöz stomatit, ülseratif kolit, glossit, pankreatit ve kabızlık ise çok ender olarak görülmektedir. Bazı alerjik bünyeye sahip insanlarda da ciltte kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi reaksiyonlar görülebilmektedir. Hamilelikte kullanımı ve emziren annelerin kullanımı da doktor gözetimi dahilinde olmalıdır. Ayrıca 12 yaşından küçük çocukların kullanımı uygun olmamakla birlikte çok gerekirse doktor onayı ile kullanılabilmektedir.

Kas, kemik ve eklem ağrıları kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Çoğu zaman bu tarz ağrıları ortadan kaldırmak adına kas gevşetici kremler reçete edilmektedir. Muscoflex de en sık kullanılan kas gevşetici ilaçlar arasında yer almaktadır. Muscoflex Krem Ne İşe Yarar? Merak Edilen 4 Soru yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Contrctubex Nedir

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.