«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Yavru Köpek Cinsleri için Mutlaka Bakmanız Gereken 15 Tür!

Yavru Köpek Cinsleri için Mutlaka Bakmanız Gereken 15 Tür!

yavru-kopek-cinsleri

Yavru köpek cinsleri ve özellikleri neler?’ ilk defa köpek sahipleneceklerin merak ettiği bir konudur. Peki nedir bu yavru köpeklerin özellikleri?

Memeli bir hayvan türü olan köpeklere evinizde bakmak istiyorsanız özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. İnsanların en iyi dostu olarak bilinen köpekler, arkadaş canlısı ve sevecendir.

Yavru köpek cinsleri boyutları dolayısı ile pek çok kişi tarafından tercih edilen bir ırktır. Yavru köpek cinsleri apartman yaşantısına kolay bir şekilde uyum sağladığı için ve egzersiz ihtiyacı az olduğu için ailenizin yeni üyesi olabilir. Yavru köpek cinsleri birkaçı hariç fazla enerji harcamazlar. Bakımları kolaydır ve eğitimleri için birkaç komut öğrenmeleri yeterlidir.

Bu yazımızda yavru köpek cinsleri başlığı altında yavru köpek cinsleri büyümeyen, evcil köpek cinsleri, köpek cinsleri büyük, küçük köpek ırkları, Türkiye köpek cinsleri gibi köpek ırklarından bahsedeceğiz.

Bir köpek sahiplenmek istiyorsanız ve satılık yavru köpek arıyorsanız öncelikle yavru köpek cinsleri arasından hangi cinsi sahiplenmek istediğinize karar vermek ile işe başlayabilirsiniz. Yavru köpek cinsleri ve fiyatları her köpeğin cinsine ve karakterine, tercih edilme durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Yavru köpek fiyatları genel olarak 3.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik gösterir. Ancak isterseniz 200 TL yavru köpek dahi bulabilirsiniz.

Bilinen ve En Tatlı Yavru Köpek Cinsleri

İnsanların en iyi dostu olarak bilinen köpekler cana yakın oldukları için evcil hayvanlar arasında kedilerden sonra en çok tercih edilen cins olarak bilinir. İnsanlar ile kuvvetli ve yakın bir bağ kurabilen köpekler sadık, korumacı ve eğlenceli tiplerdir.

Her köpek farklı davranış şekilleri gösterebilir. Bu farklılıklar da doğduktan sonra aldıkları eğitim ile doğru orantılıdır. Peki, yavru köpek cinsleri nasıl anlaşılır? Yavru köpeklerin cinslerinin anlaşılması zordur.

Çünkü her köpek ırkının kendine göre farklı özellikleri bulunur ve yemek, bakım gibi yapılması gerekenler de değişiklik gösterir. Bunun için de yavru köpek cinsleri nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabını en kolay şekilde bir uzman veterinere başvurarak öğrenebilirsiniz.

Köpekler yavru oldukları dönemde cinsinin anlaşılması zor olur hatta bazen uzmanlar bile bu konuda zorlanırlar. Kas yapısı, fiziksel özellikleri ve tüy yoğunluğu cinsleri ile ilgili bilgi verir. Biraz büyüdükleri zaman uzmanlar tarafından cinsiyetinin belirlenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Eğer bir yavru köpek cinsi sahiplenecekseniz ve ne isim vereceğiniz konusunda sorun yaşıyorsanız yavru köpek cinsleri isimleri hakkında araştırma yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Şimdi gelelim yavru köpek cinsleri ve fotoğrafları ile onları tanıtmaya.

1- Toy Poodle

Toy Poodle yavru köpek cinsleri kaliteli bir kürke sahiptir ve oldukça zekilerdir. Kıvırcık tüyleri ile oyuncak gibi görünen bu köpek cinsleri Poodle cinsinin en küçük üyeleri olarak bilinir. Uzun bacaklara sahip olan bu ırk atletik bir görünüme sahip.

İnsanlara karşı dengeli olan bu yavru köpek cinsleri büyümeyen Toy Poodle, eğer ters bir hareket yapmazsanız o da sert bir tepki göstermez. Temel eğitimi verilmezse şımarabilir ancak eğitim verilmesi kolaydır. Hareketli yapıları vardır sürekli oyun oynamak isterler.

2- Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier yavru köpek cinsleri fiziksel olarak en belirgin özellikleri küçük bir görüntüye sahip olmalarıdır. Küçük bir görüntüye sahip olsalar bile tüyleri uzundur ve ipek gibidir. Tüy rengi tüm cinslerinde aynıdır.

yavru-kopek-cinsleri
Apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilirler bunun için de evcil köpek cinsleri kategorisine dahil olabilirler. Sahibine bağlılığı ile ünlü olan bu köpekler hareketli ve enerjiktir. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve onlara vakit ayırmanız önemlidir. Küçük boyutlarının farkında olmadan başlarını belaya sokabilirler.

3- Chihuahua

Soğuktan nefret eden ve hemen titremeye başlayan yavru köpek cinsleri Chihuahua, apartman yaşantısına uygun evcil köpek cinsleri olarak bilinir. Serin havalarda üzerine bir kazak giydirilmesi iyi olur ve kucakta taşımak yerine yürütülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Düz ve kısa tüyleri olan bu küçük köpek ırkları haftalık bakım sayesinde temiz kalır. Uzun kürklü olanları da her gün yumuşak bir tarak ile taranmalıdır. Orta derecede tüy döken bu ırk kendi eşyalarını aşırı sahiplenir. İnatçı bir köpektir.

4- Pug

Pug yavru köpek cinsleri ev hayatına uygun olan evcil köpek cinsleri listesinde ilk sıralarda yer alır. Duygusal bir yapıya sahiplerdir ve aynı zamanda arkadaş canlısı bir köpek olduğunu söyleyebiliriz. Zekilerdir ancak eğitim almayı sevmezler. Hareketli bir yapıya sahiplerdir yaramazlık yapmayı severler.

Küçük köpek ırkları Pug, sahiplerinin sesine alışıktır. Çocuklar ile iyi geçinirler ve boş yere havlamazlar. Ancak kıskanç oldukları için başkalarını kıskanabilirler. Özellikleri ile tarihi bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

5- Golden Retriever

Yavru köpek cinsleri Golden, ülkemiz genelinde en çok sevilen köpek türleri arasında yer alır. En çok sevilen köpek cinsleri olduğu için insanlar genellikle hakkında bilgi sahibi olmadan sahiplenirler. Bu durum sonucunda da bakımı konusunda sorunlar yasarlar ve barınaklara bırakırlar.
yavru-kopek-cinsleri
Korktukları zaman havlayan yavru köpek cinsleri Golden, arkadaş canlısı bir yapıya sahiptir ve iyi bir bekçi köpeğidir. İnsanlar ile çok iyi anlaşırlar ve bunun için de rehber köpek olarak eğitilirler. Hatta öyle ki bebek bakıcılığı bile yaparlar. Ayrıca oldukça zeki bir ırktır.

6- Minyatür Pinscher

Doberman köpeğinin küçüğüne benzerler ve küçük fakat cesur yapıları ile bilinen yavru köpek cinsleri arasında yer alırlar. Oyuncu kişilikleri ile tanınırlar ancak aynı zamanda çok başarılı bir bekçi köpeği olduğunu da söyleyebiliriz.

Yavru köpek cinsleri Minyatür Pinscher, kendi minik fiziksel görünüşlerine aldırmadan büyük bir köpek gibi davranırlar. Cesur olmalarının yanında zekilerdir ve estetik bir görünüşe sahiptir. Cesareti ve oyunculuğu ile eğlenceli bir dost olurlar.

7- Bichon Frise

Kıvırcık beyaz tüylere ve kötü renk boncuk gözlere sahip yavru köpek cinsleri Bichon Frise, Bişon Çuha Köpeği ya da Tenerife Köpeği olarak da bilinirler. Fransa kökenli oldukları düşünülür ancak asıl anavatanları Tenerife Adası’dır. Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

Oyuncu ve hareketli bir yapıya sahip olan bu ırkın havlama eğilimi fazladır. Sosyallerdir bunun için de insanlar ve diğer köpekler ile çok iyi anlaşırlar. Evcil köpek cinsleri Bichon Frise, sahiplerine çok bağlıdır. Duygusal acıdan hassas yapıdadırlar ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

8- Beagle

Beagle yavru köpek cinsleri arkadaşlık etmeyi ve egzersiz yapmayı çok sever. Eğlenceyi seven bu nazik köpek cinsleri uzun yürüyüşleri ve sonra bolca dinlenmeyi severler. Bazı ülkelerde kaçak mal arayan tespit köpekleri olarak da kullanılmıştır.

Bu ırkın günlük egzersiz ihtiyacı yüksektir bunun için de bolca günlük egzersiz yaptırılması gerekir. Aktif aileler, çocuklu aileler için oldukça uygun olan bu evcil köpek cinsleri Beagle’lar, zaten uzun zamandır ailelerin gözdesidir. Dünyanın en popüler ırkları arasında yerlerini almışlardır.

9- Alman Çoban Köpeği

Köpek cinsleri büyük kategorisine dahil olabilecek Alman Çoban Köpekleri atletik zeki ve çevik bir yapıya sahiptir. Zeki oldukları için de savaş alanlarında mesaj ulaştırabilme özellikleri vardır. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve sahipleri ile vakit geçirmekten zevk alırlar.

Bekçilik özellikleri gelişmiş olan yavru köpek cinsleri arasından en büyükleri arasına dahil olan Alman Çoban Köpekleri yabancı biri gördükleri zaman hareketleri ve yüksek sesleri ile bunu belli ederler.  Korumacı bir tavra sahip oldukları için de pek çok farklı işte kullanılabilirler.

10- Tibet Spanyeli

Uzunluğu yüksekliğine bakılarak daha fazla olan bu yavru köpek cinsleri kafa yapısı olarak yuvarlak bir yüz hattına sahiptir. Kulakları tüylüdür ve yere düşüktür. Gözleri hafif içe çökük oval, kahverengidir. Çok güçlü bir çene yapısı vardır.

Kürk rengi farklılık gösterebilen bu köpek cinsleri tek renk, çok renkli ya da gölgeli olabilirler. Bu ırkın ten renkleri ise beyaz, kızıl, boz, altın, siyah renk yer alır. Kuyrukları geriye bakacak şekilde sırt üstünde durur ve ayakları ile seri hareketler yaparlar. Tavşan ayaklarına benzer ayak yapıları vardır.

11- Pomeranian

Masum bakışlı ve güzel huylu yavru köpek cinsleri Pomeranian, insanların beğenisini kazanan bir fiziksel görünüme sahiptir. Kızak köpeklerinin bir kırması olan bu ırk neşeli tavırlara sahiptir. Egzersiz ihtiyaçları düşüktür bunun için de pek çok aile tarafından tercih edilir.

yavru-kopek-cinsleri
Yavru köpek cinsleri familyasında yer alan Pomeranian Boo ırkı kalın ve sık tüylere sahiptir. Aşırı enerjiklerdir ve hareketlilerdir. Oyun oynamayı çok seven ancak sahipleri dışındaki kişilere karşı mesafeli davranan yavru köpek cinsleri büyümeyen Pomeranian Boo’lar yeni bir şeyler öğrenmeyi severler.

12- Belçika Çoban Köpeği

Köpek cinsleri büyük Belçika Çoban Köpeği, atikliği ve çevik yapısı ile tanınır. Karşılıklı bağ kurabilen bir yapıya sahip olan bu ırk güçlü bir duruşa sahiptir bunun için de sahibine güven verir. Zaten sahibini koruma içgüdüsü de oldukça yüksek olan bir ırktır.

Bir tehlike anı olursa ya da sezerse hiç tereddüt etmeden atağa geçebilir. Yüzmeyi ve suyu seven bu ırk diğer evcil köpek cinsleri ya da hayvan cinsleri ile de iyi geçinirler. Sahibiyle zaman geçirmeyi çok severler ve karakter olarak en sevimli köpek cinsleri arasında yer alırlar.

13- Shih Tzu

Yavru köpek cinsleri büyümeyen Shih Tzu, zeki ve inatçı bir karaktere sahiptir. Neşeli, dayanıklı ve bazen de küstah bir yapıya sahiplerdir. Çocuklarla genel olarak iyi anlaşırlar ancak sinirlendikleri zaman ya da şaşırdıkları zaman ısırabilirler. Oyuncu ve canlı bir kişilikleri vardır.

Shih Tzu yavru köpek cinsleri, yabancılara kolayca ısınır ve hep insanlar ile birlikte olmak isterler. Diğer hayvanlar ile de iyi geçinen bu ırka ev içinde tuvalet eğitiminin verilmesi biraz zaman alabilir. Sabırlı ve kararlı bir şekilde eğitim verilirse karşılık verir. Apartman yaşantısı için uygun bir köpektir. Isıya karşı hassas oldukları unutulmamalıdır.

14- Cavalier King Charles Spaniel

Küçük köpek ırkları Cavalier King Charles Spaniel,15.yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar Avrupa’daki kraliyet mahkemelerinde ve asilzadelerin evinde yaşayan bir ırktır. Her zaman mutlu ve güvenen bir yapıya sahiplerdir. Ayrıca rahat ve tanıştığı herkes ile arkadaş canlısı davranırlar.

Sakin bir yapıya sahip olan yavru köpek cinsleri başında yer alırlar. Ev ortamında yaşamaya uygunlardır ve ipeksi orta uzunlukta tüylere sahiplerdir. 4 farklı renge sahip olabilirler. Eğer birlikte büyürlerse kediler ile iyi geçinirler.

15- Yavru Köpek Cinsleri| Batı İskoçya Beyaz Terrier

1919 yılında UKC tarafından kabul edilen yavru köpek cinsleri Batı İskoçya Beyaz Terrier, oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kafa kısmı diğer terrier ırklarına göre farklılık gösterir. Kafalarının üst kısmı kubbe şeklindedir. Küçük ve sivri kulakları vardır. Gözleri köyü renkli ve parlaktır.

Burnu siyahtır ve küçük ağızları vardır. Refleksleri kuvvetli olan bu küçük köpek ırkları herhangi bir harekete karşı her an tetikte olur. Kuyruğunu serbest bırakmayı sever ve göz kamaştıran tüylere sahiptir. Tüyleri iki tabakalıdır ve uzun, düz tüyleri vardır.

Büyümeyen Köpek Cinsleri Bakımı Nasıl Olmalı?

yavru-kopek-cinsleri

Her köpeğin ve hatta evcil hayvanın bakımı kendi içerisinde değişiklik göstermektedir. Fakat bir konuda sizleri uyarmak gerekiyor. Bahsedilen küçük köpek cinslerinin bakım ve masrafları diğer köpeklere nazaran daha fazla olabilmektedir.

Özellikle cins bir köpek sahiplendiyseniz, olası bir üretimi söz konusuysa hastalıkları da buna bağlı olarak artmaktadır. Bununla birlikte beslenme şartları da biraz seçici olabilir.

Üstelik bir de tercihiniz tüylü bir köpekten yanaysa sürekli olarak tüylerine bakımı ve kestirme işlemleri de bulunacaktır. Kendilerinin sağlığını sürdürebilmek ve uzun yıllar yaşatabilmek adına dikkatli olunması gerekir.

Bu köpeklerin tüylerinin karışmaması için düzenli taramalı, tüy yutmalarına bağlı olarak ortaya çıkacak topaklanmaları önlemek için malt macunu kullanabilirsiniz.

Beyaz tüylü köpeklerde genelde göz akıntısına bağlı olarak gözlerinin hemen altındaki tüylerde sararma meydana gelebilmektedir. Bununda önüne düzenli göz damlası kullanarak geçebilirsiniz.

Büyümeyen Köpek Fiyatları Ne Kadar?

Her cinsin kendi arasında fiyatları değişkenlik göstermektedir. Fakat özellikle küçük köpek ırkları arasında fiyatlandırmalar daha fazladır. Süs köpekleri de işin içine girince kesenin ağzını açmak gerekebilir.

Elbette birçok hayvansever gibi bizlerin de tercihi ‘satın alma, sahiplen’ davranışından yanadır. Ancak yine de cins köpek sahiplenmek isterseniz satın alacağınız yere istediğiniz tür hakkında bilgi vererek net bilgi alabilirsiniz.

Zira büyümeyen köpek fiyatları birden fazla cinsi kapsadığı için fiyatlandırmalarda farklılaşma meydana gelebilmektedir.

Yavru Köpek Cinsleri Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

yavru-kopek-cinsleri
Yavru Köpek Cinsleri

Yavru köpek cinsleri hakkında merak edilen sorular bununla kalmaz. Buna benzer olarak sorulup merak edilen sualler ve cevapları ise şu şekilde bulunmaktadır:

Yavru Köpeğin Cinsini Nasıl Anlarım?

Yavru köpeklerin cinsini en iyi anlamanın yolu uzmanına danışmaktır. Veterinere götürerek sahiplendiğiniz köpeğin cinsini öğrenebilirsiniz. Veteriner tarafından yapılacak birkaç DNA testi ile net sonuç alabilirsiniz.

İlk Köpek Olarak Ne Almalıyım?

Köpek sahiplenmek başlı başına bir sorumluluk işidir. Bu yüzden tüyleri sizi rahatsız etmeyecek, çok yer kaplamayacak küçük köpek cinslerinden yana şansınızı kullanabilirsiniz. Özellikle PUG köpekler bunun için oldukça uygundur.

Dünyanın En Küçük Köpeğü Hangi Cinstir?

Dünyada bulunan en küçük köpek cinsi olarak kayıtlara Chihuahua olarak geçmiştir. Sadece 3 kilogramlık ağırlıkları ve 23 santimetre boyutları bulunmaktadır.

Küçük Irk Köpekler Kaç Tane Doğurur?

Küçük yavru cins köpeklerin doğum sayısı değişiklik gösterir. Normalde bir köpek ortalama olarak altı yavru sahibi olmaktadır. Ancak süs köpeklerinde cinsine bağlı olarak değişim meydana gelir. Veterinerinize bu konuda danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 2022’De Merak Edilen En Zeki Köpek Cinsleri 

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *