Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Burcualem Öneriler
 4. »
 5. Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
9 0
Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Yazılım mühendisliği maaşları bu işle ilgilenen ve tercih etmek isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında geliyor. Özellikle devlet ve özel sektörde oldukça revaçta olmasından dolayı iş bulma imkanı da bir o kadar kolay…

Peki, yazılım mühendisliği maaşları 2022 yılı için ne kadar, yazılım mühendisliği maaşları yurt dışı için ne kadar? Burada yer alan soruların cevaplarını ve daha birçok bilgiyi öğrenmek için aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği Maaşları 2022 Yılı İçin Ne Kadar?

Yazılım konusunda çok önemli bir meslek kolu olan bu mühendislik alanı için belirlenen maaş oldukça tatmin edici bir düzeyde… 2022 yılı için yazılım mühendisliği için belirlenen maaş için kesin bir bilgi vermek oldukça zor. Fakat bu meslek dalında görev yapan kişiler ortalama 13.000 TL ile 40.000 TL arasında bir maaş almaktadır.

Yazılım mühendisliği maaşları 2021 ve daha öncesinde ne kadar ödendiğini listeden öğrenebilirsiniz:

 • 2021 yılı için 4000 TL ile 10.000 TL,
 • 2020 yılı için 2800 TL ile 5000 TL,
 • 2019 yılı için 2000 TL ile 4600 TL,
 • 2018 yılı için 1500 TL ile 3900 TL arasında bir maaş almaktaydı.

Üstte hem 2022 yılı hem de geçmiş yıllar için ortalama bir yazılım mühendisinin almış olduğu maaş bilgisine ulaşabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği Maaşları En Fazla Hangi Ülkede Ödeniyor?

Yazılım mühendisliği maaşları en fazla Amerika Birleşik Devletlerinde ödeniyor. Özellikle San Francisco bölgesinde muazzam bir rakam yazılım mühendislerine ödeniyor. Yıllık 134.000 dolar maaş yazılım mühendislerine yaptıkları iş karşılığı veriliyor.

San Francisco sonrası 126 bin dolar ile Seattle, ardından 120 bin dolarla New York en fazla maaşı ödeyen yerlerdir. Ayrıca sırasıyla Kanada’da 74 bin dolar, Avustralya’da 83 bin dolar yıllık olarak yazılım mühendislerine ödeniyor.

Amerika’da Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Amerika yazılım mühendislerinin hayallerini süsleyen bir ülke olup, oldukça yeterli miktarda çalışanlarına maaş ödeyen ülkeler arasındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık olarak bir yazılım  mühendisi ortalama 90.000 dolar maaş kazanabiliyor. En fazla maaş ödeyen yer San Francisco olurken, en az ödeyen Toronto’dur.

Yurt Dışında Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yurt dışında yazılım mühendislerine oldukça makul ölçülerde maaş ödemesi yapılıyor. Bu maaşlar çoğu insanın hayali olup, yurt dışında çalışmak isteyenleri cezbeden en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Yurt dışında yazılım mühendislerinin yıllık maaşları şu şekildedir:

 • İsviçre 95.000 Dolar,
 • Norveç 64.000 Dolar,
 • Hollanda 54.000 Dolar,
 • Danimarka 72.000 Dolar,
 • ABD 110.000 Dolar,
 • Yeni Zelanda 46.000 Dolar,
 • Fransa 47.000 Dolar,
 • Birleşik Krallık 43.000 Dolar,

Yukarıda yazılım mühendislerinin ülke çapında yıllık kazandıkları maaş bilgisine ulaşabilirsiniz.

Mit Yazılım Mühendisliği Maaş Bilgisi Nedir?

MİT bünyesinde görev yapan yazılım mühendisleri birçok ayrıcalıklı bilgininde sahibi olurlar. Bu denli özel ve kutsal görev için mühendisler dolgun maaşlarla görev yaparlar. Ortalama yazılım mühendisleri 9000 TL ile 30.000 TL arasında maaş alırlar.

Yazılım Mühendisliği Maaşları Özel Sektör İçin Ne Kadar?

Hem kamu bünyesinde hem de özel sektörde yazılım mühendislerine oldukça fazla ihtiyaç duyuluyor. Ön planda olan bu meslek grubu içinde sabit bir maaş bilgisi özel sektör için söylenmesi zor bir bilgidir. Fakat özel sektörde çalışan bir mühendis 10.000 TL ile 45.000 TL arasında aylık olarak maaş alır.

Almanya Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

En fazla gurbetçinin yaşadığı Almanya’da yazılım mühendisi olan birçok Türk bulunuyor. Yurt dışında daha fazla maaş almak için Almanya’yı tercih eden bu kişiler aylık 2500 Euro ile 6000 Euro arasında maaş alabiliyor.

Yazılım Mühendisliği Maaş Devlet Tarafında Ne Kadar?

Geçtiğimiz aylarda kamuya atanmak üzere yazılım mühendisliği kadroları açılmıştı. Bu bilginin ardından birçok kişi yazılım mühendisi ne iş yapar, yazılım mühendisi nasıl olunur, maaşları ne kadardır diye merak etmeye başladı.

Devlet dairesinde çalışan yazılım mühendisleri sözleşmeye, kadroya ve kıdeme göre maaş bilgileri değişiklik göstermektedir. Fakat artan zamlar sonrası yeni başlayan bir yazılım mühendisinin alacağı maaş 12.000 TL’dir. Kıdemi yüksek olup, daha fazla görevi olan mühendisler ise 25.000 TL’ye kadar maaş alabiliyor.

Editörün Önerisi : Bilgisayar Mühendisliği İş Olanakları

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.