«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 10 Kasım Ulu Önder Atatürk’ü Anma Günü Önemi | 10 Kasım 2020 Tatil mi?

10 Kasım Ulu Önder Atatürk’ü Anma Günü Önemi | 10 Kasım 2020 Tatil mi?

10 Kasım 1

10 Kasım 1938 Ulu Önder Atatürk’ü anmak adına düzenlenen ulusal bir yas günüdür. Saat 09.05’te hayata veda eden Ulu Önder Atatürk için yurt genelinde anma törenleri, etkinlikler ve ziyaretler yapılmaktadır. Bu önemli günde düzenlenen anma törenlerinde ve etkinliklerde 10 Kasım’ın önemi sıkça araştırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün ölümünün kaçıncı yıl dönemi? Halka büyük yas yaşatan anma günlerinde yapılacak konuşmalar ve sözler! 10 Kasım 2020 tatil mi?

10 Kasım 2020 Tatil mi?

10 Kasım 1938 günü Türkiye Cumhuriyet’ini yasa boğan Ulu Önder’in ölümü tüm yurtta ulusal yas ile anılmaktadır. Bu özel günde etkinlikler, programlar ve geziler düzenlenir ve 9’u 5 geçe siren eşliğinde saygı duruşu yapılır. 10 Kasım günü tatil mi diye merak edenlerin sayısı oldukça fazladır. Ulusal bir yas olduğu için tatil edilme ihtimali düşünülen 10 Kasım 2020 tatil değildir. Tüm resmi ve özel kurumlar normal iş ve işleyişine devam etmektedir. 9’u 5 geçe yapılan saygı duruşu ve anma töreninin ardından tüm kurumlar mesaisine normal saatinde devam etmektedir.

İlginizi çekebilir: Toplantı Konuşmalarında Etkili Ses Tonu Güzelleştirme Yöntemleri

10 Kasım’da Ne Oldu?

https://www.youtube.com/watch?v=eHtQe75M9FU

Her yıl 10 Kasım tarihinde ülkemizde anma programları, etkinlikler düzenlenmektedir. Bu özel gün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938’de gözlerini yumması ile ulusal yas haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti için yaptığı yenilikler, kadınlara ve çocuklara verdiği değer, eğitime tuttuğu ışık ve birçok yenilikte imzası olan Ulu Önder’in bu dünyadan göçmesi yas ilan edilmiştir. Okullarda, belediyeler aracılığı ile illerde ve ilçelerde, bütün kurum ve kuruluşlarda saat 9’u 5 geçe başlayan siren sesleri ve saygı duruşu Atatürk’e duyduğumuz derin özlemin bir simgesi haline gelmiştir. Saygı ve özlemle anılan Atatürk için tüm yurtta etkinlikler ve programlar düzenlenmekte ve yas tutulmaktadır.

10 Kasım Şiirleri Atatürk’ü Anma Günü

10 Kasım 1938 günü hayata gözlerini yuman Ulu Önder için tüm yurtta çeşitli etkinliklerle anma programları düzenlenmektedir. Bunların önemli bir parçasını da Atatürk şiirleri ve Atatürk sözleri oluşturmaktadır. Her alanda yenilikleri bulunan Ulu Önder’in sözleri ve yaşayışı hayatımıza bir ışık olmuş her daim hatırlanmaktadır. Anıları diri tutulan Ulu Önder için yazılmış birçok şiir ve sözler bulunmaktadır. Atatürk şiirleri ve sözleri her zaman hayatımızın ve anma programlarımızın bir parçası olmuştur. Kadınlar, çocuklar, yenilikler, hayvan sevgisi, eğitim ve ekonomi reformları gibi birçok alanda en büyük yol göstericimiz olmuştur.

BİZSİZ GİDİYOR – Faruk Nafiz Çamlıbel

Fecre benzettiği bayrakla kefenlenmiş Ata,
Çıktı bir kor gibi mermer kapısından sarayın.
Gönlümüz, bayrağı öğrendiği günden beri ta
Duymamıştır bu kadar hüznünü yıldızla ayın!

Gidiyor, gizleyerek sır gibi bizden sesini,
Çıkıyor, ilk olarak bir yola Başbuğ bizsiz.
Biz, ki dünyada, bırakmazdık onun gölgesini,
Bu ne hicranlı seferdir ki beraber değiliz.

Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil,
Kanlı bir gözyaşı nehrinde muazzam tabutun.
Ey ilâhın yüce davetlisi, göklerden eğil,
Göreceksin, duruyor kalbimiz üstünde putun!

Sen ki Gayya’ya düşen on yedi milyon Türk’ün
Dehşetinden sararırken yüzü yaprak yaprak,
Onu bir hızla çevirmiştin ölümden daha dün:
Tunç elin, yalçın iradenle kolundan tutarak.

Ve bugün on yedi milyon geliyor bir yere de,
Ebedî yolculuğundan seni döndürmek için
-Onu yoktan var eden sendeki derman nerede?
Gücü ancak yetiyor kabrine yüz sürmek için

10 Kasım Atatürk’ü anma gününde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyoruz.

windows 7 pro lisans satın al

buy project professional 2019

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *