«
 1. Anasayfa
 2. Dini Bilgiler
 3. 2022 Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi’nde Ne Oldu?

2022 Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi’nde Ne Oldu?

2022-kadir-gecesi-ne-zaman

2022 kadir gecesi ne zaman hangi gün kutlanır? Üç ayların baş tacı gecelerinden Kadir Gecesi ramazanın kaçıncı gecesidir?

2022 kadir gecesi ne zaman başlar ne zaman biter? 2022 Kadir gecesi ne zaman olur? Kur’an’da kadir gecesi nasıl izah edilmiştir? Kadir Gecesi anlamı nedir nasıl ihya edilir?

YouTube video

Kadir gecesi’nde yapılması gereken ibadetler nelerdir? Kadir gecesi’nde ne oldu? Neden bu gecede çok daha fazla ibadet gereklidir? Kadir gecesi alametleri nelerdir? Kadir gecesi’nde hangi sureler okunur? Kadr Suresi anlamı ve faziletleri nelerdir?

Ramazan bayrami, Kurban bayrami, Mevlid kandili ve diğer kandiller 2022 sene miladi takvime göre belirlenen dini günler arasında bulunuyor.

İşte tüm merak edilen yönleri ile Kadir Gecesi’nde olan olaylar ve 2022 kandil gecesi tarihi…

Kadir Gecesi Ne Zaman Ramazan’ın Kaçıncı Günü?

Üç ayların başlangıcı ile en çok merak edilen tarihler başında Kadir Gecesi gelmektedir. Kadir gecesi 1000 aydan daha hayırlı görülen ve İslam alemi için çok çok önemli olan duaların kabul olduğu bir gecedir. Bu sebeple birçok Müslüman Kadir Gecesi’ne çok daha özenle hazırlanmak ister.

Günlük ramazan programını Kadir Gecesi’ne göre ayarlayanlar vardır. Bu nedenle Kadir gecesi tarihi hakkında net bilgi almak önemlidir.

1- 2022 Kadir Gecesi Ne Zaman Başlar?

Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. Gecesi kutlanmaktadır. 2022 yılında 27 nisan 2022 çarşambayı perşembeye bağlayan gecedir.

2- 2022 Kadir Gecesi Ne Zaman Biter?

Kadir gecesi ramazan ayının 27. Gecesi sabaha kadar ihya edilir. Yani 27 nisan 2022 Perşembe sabah namazına kadar devam etmektedir ve sabah namazı ile son bulmaktadır.

3- 2022 Kadir Gecesi Ne Zaman Olur?

Kadir gecesi aslında ramazan ayının son 10 günü içerisinde bir güne denk gelmektedir. Ancak bu günün hangi gün olduğunu tahmin etmek mümkün olsa da net tarih vermek mümkün değildir.

2022-kadir-gecesi-ne-zaman
2022 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Bunun temeldeki amacı böylesine hayırlı ve bereketli bir gecenin tek bir gecede olduğunu söyleyip Ramazan ayı bereketinin tek bir gecede dualara hapsolmasını engellemek olmuştur.

Ramazan’ın son 10 gününü gerçekten kadir gecesi ihya eder gibi geçirerek hem ramazan ayının en iyi şekilde idraki gerçekleşmiş hem de Kadir gecesi hangi güne denk geliyorsa sürekli edilen dualar ile karşılanıyor olacaktır.

Kuran’da Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesi Anlamı Nedir?

2022 Kadir gecesi ne zaman hangi gün sorularının hemen akabinde bu kutsal gecede neler olduğu ve neden bu kadar heyecanla beklendiği de merak konusudur. Sadece Müslüman aleminin değil islamiyeti merak edenlerin de sıkça araştırdığı bir konudur.

Kadir Gecesinde Ne Oldu?

Kadir Gecesi’nde Kur’an’ı Kerim sayfa sayfa indirilmeye başlanmıştır. Müslüman alemi için oldukça önemli bir olaydır. Bu gece 1000 aydan daha hayırlı görülen çok çok önemli bir gecedir. Bu gecede Kur’an’ın ilk ayetleri inmiştir.

Kadir Gecesi Ramazanın Kaçıncı Gecesidir?

Kadir gecesi Ramazan ayının son 10 günü içerisinde bir vakte denk gelmektedir. Ancak her yıl ramazan ayının 27. Gecesi kadir gecesi olarak kutlanmaktadır ve buna göre ihya edilmektedir.

Kadir Gecesi’nde Ne Yapılır?

Kadir gecesi mübarek üç aylar içerisinde Allah ile kulların en yakınlaşacağı, duaların kabul olacağının müjdelendiği en önemli günlerden birisidir.

Bu sebeple Kadir gecesinde ibadetler çok daha artmalıdır. Bunun için günlük ibadetlerin yanında bol bol nafile namazı kılmalı, bol bol tesbih çekmeliyiz.

2022-kadir-gecesi-ne-zaman

Tüm bunlar haricinde Kadir gecesi’ne özel namaz ve surelerle bu gecenin anlam ve önemine uygun dua etmek de önemlidir.

Bol bol tevbe-i istiğfar edilmelidir. Secde ve şükür namazları kılınmalıdır. Varsa nafile namazlar kılınmalıdır. Tesbih namazı kılınmalıdır.

1- Kadir Gecesi Namazı

Kadir gecesi namazı 4 ya da 12 rekat şeklinde kılınmaktadır. 2 rekatta bir ettehiyyatü duası okunur. Sonrasında selam verilir ve ‘Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd’ denilir. Namazın sonunda 100 kere inşirah suresi 100 kere de Kadr Suresi okunmalıdır.

2- Kadir Gecesi’nde Hangi Sureler Okunur?

Kadir Gecesi’nde okunacak sureler başında KAdr suresi gelmektedir. Kadir gecesi’nde ne oldu hangi olaylar yaşandı açıkça mealinde okunabilmektedir. Kadr Suresi bu gece bol bol okunmalı, gecenin alam ve önemine uygun şekilde idrak edilmelidir.

3- Kadir Gecesi Mesajları

Kadir gecesi ve diğer kandil gecelerinde sıla-i rahim çok daha önemli bir rol almaktadır. Sıla-i rahim yakın akrabaların ziyareti, hasbihali ve aranıp sorulması demektir.

Özellikle yaşlı ve hastaların ziyaretleri, bu özel gecelerde hatırlanıp hal hatırlanın sorularak hayır dualarını almak önemlidir.

Son yıllarda dijitalleşmenin sunduğu bir kolaylık olarak sadece sıla-i rahim için değil, çevremizdeki tanıdıkların tümüne kısa mesaj ile vefa örneği sunmak mümkündür.

4- Kadir Gecesi’nde Ne Zaman Uyunur?

Kadir Gecesi Kur’an ‘ın yeryüzüne indirilmeye başlandığı ve sema kapılarının sonuna kadar aralandığı gecedir.

Bu gecede dualar kabul olur geri çevrilmez. Sabaha kadar süren bu mübarek zaman diliminde uyumadan dua ve niyaz ile geceyi ihya etmek önemlidir.

2022 Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Alametleri Neler?

2022 Kadir gecesi ne zaman hangi gün e denk gelir bilmek pek mümkün olmasa da bazı alametler bu noktada yol göstericidir. Leyle-tü’l Kadr olarak da bilinen Kadir Gecesi ramazan bayramı na 3 kala kutlansa da gerçekte hangi gün olduğu bilinmemektedir.

Ramazan ayının son 10 günü içerisinde bir güne denk gelen ve özellikle en iyi şekilde ihya edilmesi gereken bir zaman dilimindedir.

Ramazan ayının son 10 günü içerisinde hangi gün Kadir Gecesi dir bilinemese de alimler bazı alametlerin görülmesi halinde Kadir Gecesi’ne işaret olduğunu belirtmişlerdir.

Buna göre yapılması gereken ilk iş Ramazan ayının son 10 gününü en iyi şekilde değerlendirmek Allah’a sonsuz dua ve tesbih etmek, bol bol af dilemek gereklidir. Eğer bu süreçte gerçekten duamız Kadir Gecesi ne denk gelirse duaların kabul olması anlamına gelir.

2022-kadir-gecesi-ne-zaman

Kadir Gecesi ile ilgili bir hadiste şu şekilde buyruluyor:

“Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar. [Taberani]”

Kur’an-ı Kerim 97. Suresi olan KADR Suresi Kadr Gecesi yaşanan hadiseler ve alametler konusunda şu ifadelere yer verilmiştir:

“Kadir gecesi hava sakin, açık ve sessiz olur.

Kadir gecesi ne soğuk ne de sıcaktır.

Kadir Gecesinin ertesi günün sabahında güneş kızıl olur ve şuasız doğar.”

Kadir Gecesi Diyanet Kandil Kutlaması

Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl Kadir Gecesi özel programlar ile gecenin tüm Türkiye’de aynı coşku ile idrak edilmesini sağlamaktadır.

Aynı şekilde ramazan ayının son 10 günü Cuma fetvalarında da Kadir gecesi alametleri ve faziletleri ile ilgili hutbe verilmektedir.

2021 Kadir Gecesi Ne Zamandı?

2021 yılında Kadir Gecesi 8 Mayıs Cumartesi günü tüm Müslüman aleminde mübarek kandil gecesi olarak kutlanarak idrak edildi.

2022 Arefe Günü Ne Zaman?

Üç aylar yaklaştıkça ve sırasıyla mübarek zaman dilimi idrak edildikçe merak edilen en önemli konulardan birisi de arefe günü ne zaman dır. 2022 Arafe günü yani 2022 ramazan ayının son günü 1 mayıs 2022 pazardır.

2022 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2022 Kadir gecesi sonrasında Ramazan bayramı ne zaman sorusu en sık merak edilen konular arasındadır. Özellikle bayram tatili yapmak isteyenler için dini tatiller tarihi şu şekildedir:

 • Ramazan bayramı : 2 – 4 mayıs 2022 pazartesi- çarşamba
 • Kurban bayramı : 9 – 12 temmuz 2022 cumartesi- Salı

Bonus : Kadir Gecesi Okunacak Sure Kadr Suresi Okunuşu , Meali ve Faziletleri

2022 Kadir Gecesi Ne Zaman bu gecede hangi sureler okunur? Kadir gecesi okunacak dualar başında gelen Kadr Suresi okumayı bilen ya da bilmeyen herkes için kolaylık olması amacı ile şu şekilde detaylandırılabilir:

1- Kadr Suresi Arapça Okunuşu

Kadr Suresi Arapça okunuşu ve yazılışı şu şekildedir:

2- Kadr Suresi Türkçe Okunuşu

2022-kadir-gecesi-ne-zaman

Arapça okumayı bilmeyenler için Kadr Suresi Türkçe okunuşu şu şekildedir:

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr.

Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr.

Leyletul kadri hayrun min elfi şehr.

Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin.

Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.

3- Kadr Suresi Meali

Kadr Suresi Kadir Gecesi bilhassa okunan pek çok olayın izahatine açıklık getiren Kadir Gecesi’nin anlatıldığı suredir. İşte açıkça belirtilen Türkçe meali…

4- Kadr Suresi Faziletleri

Kadr Suresi Kadir gecesi alametleri ve yaşananlar hakkında detaylı bilgi verirken aslında pek çok fazileti de beraberinde getiriyor…

 • Kadr Suresi her gün okunduğunda her türlü sıkıntı, keder ve hastalıktan kurtulunur.
 • Sabah ve akşam namazlarından sonra okunursa sıkıntı ve beladan korunulur.
 • Cuma namazından sonra okumak çok büyük sevaptır.
 • Kadr suresi okuyan kişi sürekli Allah için savaşan kişinin sevabını alır.
 • Kadr suresi ile kişi bolluk ve bereket görür.
 • Zorluk içinde olan kişi her gün 21 kere Kadr suresi okursa o zorluğu aşar.
 • Kadr Suresi okuyan kişi Kur’an’ın 4 te birini okumuş sayılmaktadır.
 • Abdest aldıktan sonra Kadr suresi okuyan kişi kıyamet günü peygamberler ile dirilecektir.

Kadir gecesi şüphesiz hicri takvime göre ve miladi takvime göre günlerin en hayırlıları arasında bulunmaktadır. 2022 dini günler arasında merakla beklenen ve sık sık ibadet için uygun fırsatlar yaratılmaktadır. 2022 yılı dini günler arasında Ramazan başlangıcından sonra hesaplanır. Ramazanın da içine denk gelmesi daha hayırlı olmasına vesile olur ve edilen duaların Allah katına ulaşması daha kolaydır. Allahtan talep edileceklerin bu özel günde dua olarak iletilmesi gerekir. Ev sahibi olmak istiyorsanız 4 Adımda Ev Sahibi Olmak için Nasıl Dua Okunur yazımızdan bilgi alıp, bu duaları Kadir Gecesinde okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *