«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Genital Siğil Bulaşıcı mıdır?

Genital Siğil Bulaşıcı mıdır?

genital-sigil-bulasici

Genital siğillerin bulaşı tensel temas sonucunda gerçekleşmektedir. HPV ‘nin vücuda bulaşması ile kuluçka dönemi başlar ve bu dönemde genital siğil lezyonları gözlemlenmeyebilir.  Enfekte olan bireylerin semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genital siğil vajinal, anal ve oral ilişki ile bulaşan bir hastalıktır. Cinsel ilişki olmadan da sadece cinsel bölgelerin doku teması ile bulaşı gerçekleşebilir. HPV bulaşı gerçekleştikten hemen sonra belirtilerini göstermemektedir. Virüs uzun yıllar vücutta sessiz de kalabilir. Birçok hastanın bağışıklık sistemi Human Papilloma Virüsüne (HPV) karşın savunma geliştirerek virüsü etkisiz hale getirebilir. Bu nedenle genital bölge de siğil lezyonları oluşmayabilir.

Genital Siğil Nedir?

Human Papilloma Virüsü yani HPV, genital siğillerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu virüsün 200’den fazla tipi bulunmaktadır. Ancak bunlardan yalnızca 40 tipi genital bölgedeki siğillerden sorumlu tutulmaktadır. Bireylerdeki cilt lezyonlarında en sık karşılaşılan tip 6 ve 11’dir. Bu HPV tipleri genital siğillerin %90’ının oluşmasına neden olur. Bu siğillerin %45’i birden fazla HPV tipini içerir. Siğillerin %12’si tümör oluşturan HPV tiplerinden, tip 16 ve 18 ile oluşmaktadır. Subklinik olgularda bireylerin virüsü vücuttan atma süresi 12 ila 24 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Çoğunlukla korunmasız ilişkide bulunan, sık partner değiştiren, cinsel yaşantısına erken başlayan ya da virüs vücudunda bulunan kişiler ile ilişkide bulunan bireylerde rastlanmaktadır.

genital-sigil-bulasici
Genital Siğil Bulaşıcı mı?

Genital siğil olarak bilinen hastalık bir diğer adıyla kondilom, genellikle cinsel temas ile bulaşan bir rahatsızlıktır. Hem kadında hem de erkek bireylerde rastlanmaktadır. Günümüzde gitgide artış gösteren bu siğiller her toplumda yüksek oranlarda görülmektedir. Genital siğili olan birçok birey durumun farkına varamadığı için ağrı, sancı gibi durumlar ile de karşılaşmadığından tedavi olmayı ihmal etmektedir. Virüs vücudunda bulunan ancak bir belirti göstermeyen yani taşıyıcı rolündeki kişiler hem kendileri risk altındadır hem de ilişkide olduğu kişiye bulaştırma riski taşımaktadır.

Genellikle genital bölgede görülen bu siğillere makat ve ağız içinde de rastlanmaktadır. Genital bölgedeki siğiller, deride yassı şekilde, irili ufaklı, karnabaharı andıran yapıda ve kahverengi ya da pembe renk görünümündedir. Bulunduğu alanda yoğun ve yaygın olabilir veya tek bir bölgede birkaç tane de olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucunda da oluşabilen bu siğil lezyonları, vücuttaki oluşum süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bağışıklığın düştüğü dönemlerde belirti vermektedir. Yine aynı şekilde kaşıntı, kızarıklık ve rahatsızlık hissi de genital siğil belirtileri arasındadır. Kadınlarda cinsel ilişki sırasında yaşanan kanamalar veya erkeklerde tuvalet sırasında idrar yaparken idrarın çatallanarak çıkması genital siğilin bulguları arasında olabilmektedir.

Genital Siğil Hangi Yollarla Bulaşır?

HPV cinsel yolla bulaşan virüslerin en yaygın olanıdır. Cinsel ilişki esnasında virüsle enfekte derinin karşı cins ile temas etmesi sonucunda bulaşır. Siğiller genital, anal, kasık bölgelerinde olduğu için bulaşma da bu bölgelerin temasıyla oluşur. Kişiler ilişki esnasında kondom kullansa bile korunmada yeterli olmayabilir. Ayrıca oral veya anal ilişki ile de ağız boğaz mukozası ve anal bölge mukozasında da siğiller görünebilmektedir.  Genital siğiller son derecede bulaşıcıdır ve cinsel ilişkide partnere HPV bulaştırma riski çok yüksektir. HPV ile enfekte olmuş bir kişinin genital siğil lezyonları görünmese bile başkalarına virüs bulaştırabilir.

HPV enfeksiyonunun genellikle belirti veya semptomları olmadığı için virüs ile enfekte olan kişi bunu çok geç fark edebilir. Bu yüzden virüsün vücuda nasıl, neden ve ne zaman bulaştığını bulmak zordur. Virüs birkaç ay sonra ya da birkaç yıl sonra bile kendini gösterebilir. Genital siğil virüsü bulaşmış bir kişi enfekte olduğu için vücudunda siğil çıkmasa dahi cinsel ilişki kurduğu kişilere bu virüsü bulaştırabilir. Bu yüzden kişinin kimden bulaştığını ya da virüsün ne zamandır vücutta bulunduğunu belirlemek mümkün değildir.

genital-sigil-bulasici

HPV’nin tuvalet, banyo gibi yüzeylerden bulaştığına dair kanıtlanmış herhangi bir vaka olmamıştır. Ancak hastanın kesinlikle şüpheli bir ilişkisi olmamasına karşın siğil olabildiğini düşündüğü kişilerle özel eşyalarını kullanması sonucunda bulaştığını dair kesin olmamak ile birlikte söylemleri vardır. İç çamaşırı, jilet, havlu, mayo ya da ağda salonları, kuaförler gibi özel eşyalarda virüslerin yaşama ihtimali düşük olduğu için bulaş yapma ihtimalide düşüktür. Bu yüzden nesnelerden HPV’nin bulaşması tartışmalı bir konudur. HPV DNA pozitifliği oranının düştüğü saptanmıştır. İç ve dış anogenital yolun elle yapılan muayenesinde ayrı ayrı eldivenler kullanılması önerilir. Yapılan çalışmalarda vajinal ultrason proplarının bir kaynak olabileceği düşünülmüş ve yüksek düzeyli dezenfeksiyon önerilmiştir.

Heteroseksüel çiftlerde HPV bulaşanın erkekten kadına bulaşma oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Homoseksüel erkeklerde ise yapılan araştırmalarda penisten anüse HPV bulaşma riskinin yüksek olduğu görülmüştür.

Genital siğiller doğum sırasında anneden bebeğe bulaşı gerçekleşerek bebekte konjuktival ve laringeal papillomlara yol açabilmektedir.

Genital Siğil Sebepleri

Siğiller, HPV’nin cinsel ilişki ile bulaşması sırasında olur. Cilt yüzeyinde açık yara ya da kıl köklerinin açık olması HPV bulaş riskini arttırır. Genital bölge kıllarının jilet ile alınması, cildin üst tabakasının hasar görmesi, kıl köklerinin açık olması bulaşın artmasındaki en önemli etkenlerin başında gelir. Cinsel ilişkide partneriniz de HPV var ise vajinal salgılar açık olan kıl köklerine ve hasarlı bölgeye bulaşması sonucunda cildin bazal tabakasındaki hücrelere tutunarak çoğalır. Bu durumlar siğilin geniş alanlara bulaşmasına sebebiyet verir.

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *