«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. 4 Maddede Göz Sulanması Neden Olur?

4 Maddede Göz Sulanması Neden Olur?

Oldukça yaygın görülen bir rahatsızlık olan Göz Sulanması pek ciddiye alınmasa da kimi zaman bazı hastalıkların habercisi olabilir. Vücudumuz gözü toz gibi yabancı etkilerden korumak için gözyaşı üretir. Normal seviyede üretilen gözyaşı gereken nem seviyesini sağlar.

Göz Sulanması

Herhangi bir akmaya damlamaya sebebiyet vermez. Gün içinde ağlama, esneme gibi etkenler hariç sürekli gözlerinizden yaş gelme durumu mevcut ise zaman kaybetmeden doktora gitmenizde fayda vardır. Sulanmaya sebep olan etken bulunduktan sonra tedavi aşaması başlar ve çoğu zaman basit bir yöntem ile sorun tamamen halledilmiş olur.

YouTube video

Göz sulanması her yaş grubunda görülebilir ve birçok farklı nedenler sonucunda meydana gelebilir. Göz sulanması genel olarak hafif düzeyli etkenler sonucunda meydana gelebilmekle birlikte etkisini genel olarak kendiliğinden yitiriyor. Fakat bazı durumlarda göz sulanması nedenleri ciddi bir sağlık sorununun da habercisi olabiliyor. Gözyaşı salgılanmasında düzensizlik gibi durumlar göz sulanmasına neden olabiliyor. Peki göz sulanması nedenleri nelerdir? Göz sulanması neden olur? Sulanmaya neden olan faktörler nelerdir? Göz neden Yaşarır? Tüm bu soruların yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

Göz Sulanmasının Nedenleri

1 – Alerjiler

göz sulanmasının nedenleri nelerdir

Göz sulanmasının en temel nedenleri alerji kaynaklı nedenlerdir. Göz alerjisinde hayvan gübresine, bazı besin ürünlerine, polenlere karşı vücut tarafından olumsuz reaksiyonlar gösterilebiliyor. Bu durum sonucunda ise vücut tarafından histamin adında bir madde üretiliyor ve bunun neticesinde ise gözlerde sulanma, kaşıntı gibi problemler hasıl olabiliyor.

2 – Kullanılan Bazı İlaçlar

göz sulanmasının nedenleri nelerdir

Göz sulanmasının sebepleri arasında önemli olanlardan biri de kullanılan bazı ilaçlardır. Özellikle enfeksiyonları yok edici ilaçlar, epinefrin, göz damlaları, kemoterapi ilaçları gibi ilaç türleri gözlerde sulanmaya neden olabiliyor.

3 – Gözyaşı Kanalında Tıkanma Meydana gelmesi

göz sulanmasının nedenleri nelerdir

Göz sulanmasının önemli sebeplerinden biri de gözyaşı kanalında tıkanma problemi meydana gelmesidir. Göz yaşı kanalları gözyaşı salgılamaz fakat gözyaşını doğrudan dışarı atar. Gözyaşı normal bir şekilde göz kapağının yakınındaki burun içerisinde yer alan ince yapıdaki kanallar üzerinden dışarı atılır. Göz yaşı kanallarında çeşitli nedenler sonucunda tıkanma problemi meydana geldiğinde gözlerde sulanma durumuna sebep olabiliyor.

4 – Gözyaşı Kanalının Gelişmemiş Olması

Göz sulanması temel nedenlerinden biri de gözyaşı kanalının yeteri düzeyde gelişmemiş olmasıdır. Özellikle de bebeklerde görülebilen bu durum sonucunda göz organında çapaklanma sorunu meydana gelebilir. Fakat bu durum herhangi bir enfeksiyon belirtisi olmaz. Gözyaşı kanalı birkaç ay içerisinde yeniden kendiliğinden açılabiliyor. Pek göz neden yaşarır?

Bonus: Göz Yaşarmasının Yaygın Sebepleri Şunlardır:

göz sulanmasının nedenleri nelerdir

 • Gözyaşı salgılanmasında düşüş meydana gelmesi
 • Nezle rahatsızlığı
 • Göz kapaklarının dışa kıvrılması
 • Saman nezlesi
 • Göze yabancı maddelerin giriş sağlaması
 • Göz nezlesi
 • Kimyasal maddelere maruz kalınması
 • Bazı besinlere karşı alerjik reaksiyonlar
 • Trahoma
 • Göz kanallarında meydana gelen enfeksiyonlar

Göz sulanması genellikle etkisini birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybeder. Fakat göz sulanması neden olur uzun süreli olarak devam ettiğinde mutlaka göz doktoruna başvurularak tıbbi yönden gerekli teşhis ve tedaviler alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Migren Ağrısı İçin 8 Çözüm Yolu

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

göz sulanması

Bu sorunu yaşayanların çoğunun aklında “ Göz sulanmasına ne iyi gelir ?” sorusu vardır. Bu sorun ile karşı karşıya olanların ilk kontrol etmesi gereken şey, gözün içinde yabancı bir cisim olup olmadığıdır. Eğer gözünüzde herhangi bir şey yoksa ve göz sulanması hala devam ediyorsa, gözünüzü ılık su ile yıkmayı deneyin. Nazik hareketlerle gözünüzün tahriş olmamasına dikkat ederek yıkayın.

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

Yıkama işlemi esnasında kesinlikle herhangi bir kimyasal kullanmayınız. Tüm bunları denedikten sonra aynı sıkıntı hala devam ediyor ise farklı bir göz hastalığı ya da alerjinin belirtisi olabilir. Bu yüzden uzman bir hekime görünmeniz daha faydalı olacaktır.

Bebeklerde Göz Sulanması

bebeklerde göz sulanması

Bebeklerde göz sulanması bir takım hastalıkların belirtisi olabilir. Örneğin gözyaşı kanallarının tıkanması böyle bir etki gösterebilir. Bebeklerde gözyaşı kanallarının tıkanması vakasına sıkça rastlanmaktadır. 1 yaşını dolduran bebeklerin çoğunda bu sorun ortadan kalkmaktadır. O yüzden 12 aylıktan daha küçük bebeklere gözyaşı kesesi bölgesine masajı uygulamak yeterlidir. Peki nasıl tedavi edilir? Masaj nasıl yapılır?

Bebeklerde Göz Sulanması

Masaj işlemini doğru uyguladığınız takdirde çok yüksek ihtimalle tıkanıklık sorunu ortadan kalkacaktır. Masaj işlemi ile gözyaşı kanalına basınç uygulamış oluşturarak tıkanık bölgenin açılmasını sağlarsınız. Masaj işlemi sırasında nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda aile hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Bebeklerde Göz SulanmasıGözyaşı kesesine uygulanacak masaj konusunda bilgilendirilmek son derece önem taşımaktadır. Aksi halde sorun tedavi edilmemekle birlikte başka sıkıntılara da sebebiyet verilebilir. Bu sırada gözde oluşan çapaklanmayı da en aza indirmek amacı ile antibiyotik içerikli damlalar kullanılabilir. Peki bebeklerde göz sulanması belirtileri nelerdir?

 • Sulanma görülen gözde bulanıklaşma meydana gelebilir.
 • Göz sulanması olan bireylerde görme bozuklukları oluşabilir.
 • Sulanan bölge devamlı olarak kızarık kalabilir.
 • Bebekler gözlerini açıp kaparken acı hissedebilir.
 • Bebeklerde sulanma nedeniyle ağrılar oluşabilir ve huzursuzluk baş gösterebilir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *