Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkolden Kaynaklanan Baş Ağrısı İçin Çözüm Yolları!

Alkol Neden Baş Ağrıtır?

Alkol Neden Baş Ağrıtır?

Geceden içilen alkol çoğu kişide sabah baş ağrısı ve mide bulantısına sebebiyet vermektedir. Akşamdan kalma olarak tabir edilen bu hal nedeniyle pek çok kişi bir daha ağzıma alkol sürmeyeceğim demiş olsa da hiçbir zaman yerine gelmeyen bir istek olarak güncelliğini hala korumaktadır. Peki, Alkol neden baş ağrıtır? Alkolden sonra baş ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer? İşte alkol kaynaklı baş ağrısı için çözüm yolları…

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkol Baş Ağrısı Nedeni mi?

Çok çeşitli oranlarda etil alkol içeren içkiler bulunmaktadır. Örneğin Bira da yer alan alkol oranı % 5 civarı iken Rakıda, Votkada ve Viskide bulunan alkol oranı ise % 40 civarında seyretmektedir.

Şimdi durup dururken bu içkilerdeki alkol oranlarını neden verdiğimizi merak etmiş olabilirsiniz. Alkolden sonra oluşan baş ağrısının nedenleri arasında ilk sırayı alan işte bu etil alkol oranıdır.

Alkol vücutta ki suyun tutulumunu ve vücut için kullanımını sağlayan vazopressin hormonunu bloke etmektedir. Bu hormon alkol tarafından bloke edilince vücut içerisindeki su böbreklerde işlenmeden direkt olarak idrar yolu ile atılmaktadır. Vücutta kullanılamadan atılan bu su nedeni ile dehidrasyon oluşmakta ve beyne su gitmediği için de beyin susuzluk çekmektedir.

Alkol içerken baş ağrısı oluşmaya başlar aslında. Çünkü beyin susuz kaldığında adrenalin hormonunu sağlayarak beyin damarlarının genişlemesine ve beyne çok fazla kan pompalanmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak beyinde ki basıncın artışı baş ağrısına sebep olmaktadır.

Alkol İçerken Baş Ağrısı Oluşursa!

Alkol içmeye başlamadan önce karnınızın tok olması önemlidir. Aç karnına alkol içmeye başladığınızda etil alkolün vücut içerisinde ki çözülümü çok daha hızlı olmaktadır. Hızlı bir şekilde çözülen alkol nedeni ile vücut çok daha hızlı dehidrasyona girecek ve alkol içerken baş ağrısı oluşmaya başlayacaktır.

Alkol içerken baş ağrısı yaşamamak için öncelikli olarak karnınızın tok olması gerekmektedir. Tok derken öyle tıka basa dolu karın ile de alkol içilmez. Bu sefer baş ağrısının dışında mide bulantısı ve kusma sorunu ile yüz yüze kalırsınız.

Midenizin boş olmayacağı seviye de bir şeyler yemiş olmanız alkolün emilimini yavaşlatacaktır. Ayrıca içkinizi yavaş yavaş içmeniz ve aralarda su ya da meyve suyu ile susuzluk ihtiyacınızı gidermeniz alkol içerken baş ağrısı sorununuza çözüm olabilir.

Alkolden Kaynaklı Baş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Alkolden kaynaklanan baş ağrısı için .çözüm yolları

Şimdi pek çok kişi iyi de Alkolden kaynaklanan baş ağrısı için ne yapılır? bize onu da anlatın da içki içtikten sonra baş ağrısı yaşamayalım diyordur muhtemelen. Alkol neden baş ağrıtır? sorusunu cevapladığımıza göre şimdi sıra geldi Alkolden kaynaklanan baş ağrısı için ne yapılır Sorusunun cevabını vermeye. Alkol sonrası baş ağrısı yaşamamak için içtiğiniz içki miktarına göre su takviyesi yapmanız gerekmektedir.1 Birim etil alkol vücutta 4 birim su kaybına sebebiyet vermektedir. Mesela rakıda ki etil alkol oranı markasına göre % 40-45 civarında değişmektedir.

Siz 1 Kadeh rakı içtiyseniz en az 2 kadeh su takviyesi yaparak akşamdan kalma baş ağrısı oluşmasına engel olabilirsiniz. Alkol alırken tuzlu gıdalar tüketmeniz de vücutta su tutulumunu arttıracaktır. 

Alkol su tutulumunu engelliyorken tuz tam tersine vücutta su tutulumunu arttırmaktadır. Alkol içerken çerez, cips, peynir gibi tuzlu gıdalar tüketerek ve su içerek alkol nedeni ile oluşan baş ağrısına engel olmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: 5 Maddede Migren Nedir? Migren Ağrısı Ile Baş Etme Yolları Nelerdir?

Alkolden Sonra Oluşan Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Alkol Neden Baş Ağrıtır? Vücut su kaybettiği için baş ağrısına sebebiyet verir. O zaman öncelikli olarak bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. İçki içerken su, meyve suyu hatta tuzlu ayran içerek vücudun ihtiyacı olan suyu yerine koyabilirsiniz.

Kuruyemiş ya da cips gibi tuzlu gıdalar tüketerek aldığınız su takviyesinin vücut tarafından tutulmasına destek olabilirsiniz. Tabii ki şu ana kadar yaptığımız tüm öneriler alkol içerken baş ağrısını engellemeye yöneliktir. Alkolden sonra baş ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer? Sorusunu cevaplamak istersek aşağıda yer alan listeye göz atmanızı tavsiye ederiz.

Alkolden kaynaklanan baş ağrısı için .çözüm yolları
  • Akşamdan kalma baş ağrısı çekiyorsanız ilk atacağınız adım yine bol su içmek olacaktır. Su yerine maden suyu ya da tuzlu ayranı da tercih edebilirsiniz. Hatta bu ikisini karıştırarak içerseniz alkolden sonra oluşan baş ağrısı ve mide bulantısına da kestirme bir çözüm bulmuş olursunuz.
  • Akşamdan kalmalar için en hızlı çözümü Alka Seltzer isimli suda eritilen sandoz sağlamaktadır. Hem tuz ihtiyacınızı yerine koyacak hem de baş ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.
  • Alkol aldıktan sonra yapılan en büyük hatalardan biri de ayılıp kendine gelmek için kahve içmektir. Kahve uyarıcı etkiye sahiptir ve uykunuzu etkileyeceği için sabah baş ağrısına sebep olan etmenlerden biridir.

Alkolün vücutta yarattığı su kaybı, tansiyon yükselmesi, beyin kan akımının bozulması, beyin su miktarının düşmesi ve beyin zarının gerilmesi gibi faktörler baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca alkolün içindeki bazı maddeler de baş ağrısını tetikleyebilir. Bu konuda ise en çok şu merak edilenler ve yanıtları; 

Alkolden sonra baş ağrısı nasıl geçer?

Bol su içmek, alkol almadan önce ve sonra vücudun susuz kalmasını önlemeye yardımcı olur.

Alkol sonrası baş ağrısından nasıl kurtulabilirsiniz?

Asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanmak, baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kahve veya çay gibi kafeinli içecekler tüketmek, damarları daraltarak baş ağrısını azaltabilir.

Alkol sonrası baş ağrısına ne iyi gelir?

Tuzlu yiyecekler yemek, vücuttaki sodyum seviyesini artırarak su tutulumunu sağlayabilir. Uyumak veya dinlenmek, vücudun kendini toparlamasına fayda sağlayabilir.

Exit mobile version