«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Corona Virüsü Düşmanı Dezenfektan Sıvısı Nasıl Kullanılır?

Corona Virüsü Düşmanı Dezenfektan Sıvısı Nasıl Kullanılır?

Dün akşam saatlerinde Dünya Sağlık Örgütünün “ Kitlesel Alarm “ vermesinin ardından tüm dünya ülkeleri kırmızı alarm düzeyine geçti.

Ülkemiz de dahil olmak üzere dünya genelinde toplam 74 ülkeye yayılan Corona virüsünden korunabilmemize yardımcı olabilecek önerilerden biri olan dezenfektan sıvıları hakkında yazmak istiyoruz.

Aldığımız son dakika haberlerine göre Dünya Sağlık Örgütü araştırmacıları dezenfektan sıvısı hakkında araştırmalara başladı. Corona virüsün hızla yayılmasıyla alkol oranı 80 derece ve üzeri olan kolonyalar ile el dezenfektanı kullanmanın corona virüsden korunmak için etkili olduğu dikkat çekti.

Corona Virüs:  Nereden Nereye ?

Corona Virüsü Nedir
Corona Virüsü Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor.

İlk defa Çin’den çıkan bu virüs Çin’in Vuhan kentinden yayılmaya başlandı. Sadece birkaç ay içerisinde 6 kıtada toplam 74 ülkeyi sarmayı başaran bu virüs dün Sağlık Bakanı ’nın da açıklaması ile ülkemizde de bulundu.

Ülkemizde bir erkek hastada tespit edilen Corona Virüsü için kesin bir aşı geliştirmeye çalışan bilim adamları, aşı geliştirilene kadar virüsten korunmamıza yardımcı olabilecek bazı kişisel bakım tavsiyeleri duyurdular.

Bunlardan biri de dezenfaktan sıvısı .

Corona Virüse Karşı Suya Sabuna Dokunun

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Corona Virüse karşı hemen hemen her bilim adamının ortak savı Su ve Sabun kullanımın sıklaşması gerektiğidir. Olabildiğince en sağlıklı çözümlerden biri olan su ve sabun kullanımını sık sık gerçekleştirmeliyiz. Sabun tercihi yaparken olabildiğince bitkisel olmasına özen göstermelisiniz.

İçerisinde yer alan aromatik esanslar önemli değil. Zaten o esanslar da bitkilerden gelmektedir. Su – sabun kullanımını ortalama 30 saniye boyunca yapmamızı öneren uzmanlar gündelik hayatımızın bir parçası olan bu basit ama etkili yöntemin Corona Virüs’ten korunmamıza destek olabildiğini savunmaktadırlar.

Dezenfektan Sıvı Nasıl İşe Yarıyor?

dezenfektan sıvısı

Gündelik yaşantımızda her an su – sabun ikilisine ulaşmamız mümkün değil. Bu nedenle ellerimizin virüsten korunabilmesine yardımcı olması için devreye dezenfektan sıvısı giriyor. Dezenfektanların etkili olmasında etkin rol oynayan iki ana etken madde vardır; bunlar Etil veya İzopropil Alkol’dür.

Bu iki maddeden birini içeren herhangi bir dezenfektanı sürekli yanınızda, çantanızda ya da mini boylarından alarak cebinizde bile taşıyabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise içerisindeki alkol seviyesinin en az %80 olmasına özen göstermeniz gerektiğidir.

Dezenfektan sıvısı satın almadan önce formül – içerik bilgisini iyice kontrol etmeniz lazım. Böylece bakteri, virüslere karşı cilt bariyeri oluşturabilirsiniz. Elbette bu kesin bir çözüm değil ancak uzmanlar kalıcı bir çözüm bulana kadar hijyen kurallarını hayatımızda daha yoğun yaşamamız gerektiğine inanıyorlar.

Dezenfektanların içerdikleri alkol bileşenleri mikrop, bakteri, virüs gibi zararlı maddelerin dış katmanlarına zarar vererek çoğu zaman fiziksel bazı zamanlarda ise kimyasal etkileşime girerek öldüklerini bildirmektedirler.

Kimyasal – fiziksel etkiler bakteri, virüs ve mikrobun yapısına göre kısacası çeşidine göre değişmektedir.

Hangisi Daha Etkili?

Corona Virüsünün Belirtileri

Dünya çapında ölümlerin artmasına neden olan virüsten sonra tavsiyelere geçen sağlık uzmanlarının ardından halk da uzmanları soru yağmuruna tutmaya başladı.

Bu sorulardan biri de su – sabun kullanmak mı daha etkili yoksa dezenfektan kullanmak mı? Uzmanların alınan bilgilere göre su ve sabun dezenfektan kullanmak kadar etkili değil. Özellikle ellerimiz kirli ise hiç değil.

Çünkü su  sabun ile yarım dakika yıkanan eller hem kirden hem de yağdan arındırıldığı gibi bakterilere karşı da etkili bir çözüm içeriyor. Ancak dezenfektan sıvısı kullanımı kir – yağ gibi etkileri çıkartamıyor.

Bu nedenle dezenfektanları su – sabun temizliği ile kirlerden arındırılan ellere uygulamamız gerektiğini belirtiyorlar.

Dezenfektan Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Dezenfektan nasıl kullanılır

Dezenfektan sıvısı nasıl kullanılır? Sorusu çok yaygındır. Ancak maalesef çoğumuz net olarak bilmiyoruz. Öncelikle şunu bilmeliyiz; ellerimiz kirli – yağlı ise kesinlikle su – sabun ile yarım dakikalık bir yıkama işlemi yapmalıyız.

Dezenfektan kullandıktan sonra kesinlikle ellerimiz tamamen kurumadan herhangi bir yere dokunmamalıyız!

Dezenfektanlar Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Corona Virüsü Yüzünden Okullar Tatil Edilecek Mi?

Su – sabunun olmadığı durum ve yerlerde kullanılmalıdır. Su – sabuna erişebildiğimiz alanlarda dezenfektan sıvılarını tercih etmemeliyiz. Özellikle elleriniz kirli iken dezenfektan kullanmak herhangi bir etki göstermeyecektir. İlk şart temizlik!

Dezenfektan

  • Toplu taşıma araçlarına binecekseniz – inecekseniz malum orada bir musluk yok bu nedenle kullanın.
  • Yoldasınız, bir süre daha suya ulaşamayacaksınız kullanın.
  • Eşya tuttunuz, paraya dokundunuz öncesinde – sonrasında kullanın.

AMAN DİKKAT: Tekrarlıyoruz! Dezenfektan kirli – yağlı ellerde tam etki göstermez. Ve kullandıktan sonra ellerinizin kurumasını beklemeniz ŞART! Kurumadan cisimlere dokunmayın, para almayın – vermeyin, toplu taşımada dikkat edin.

Dezenfektan Corona Virüsten Korur mu ?

Corona virüsü

Yukarıda belirttiğimiz gibi KESİN KORUMA SAĞLAMAZ! Uzmanların, Sağlık Bakanımızın, bilim adamlarının, sağlıkçıların virüsten korunmamıza yardımcı olabileceğini bildirdiği bir etki mekanizmasıdır. Corona Virüs’e karşı kesin çözüm, kesin tedavi, aşı ya da ilaç türevi herhangi bir keşif – üretim olana dek bu ve benzeri virüslerden korunmamıza katkı sunabilecek yöntemlerden biridir sadece.

Hangi Dezenfektan Daha İyi? Hangi Marka Daha Etkili?

Dezenfektan

  • Markası önemli değil. Fiyatı önemli değil.
  • Formülünde alkol olmalı ve oranı en az %80 olmalı.
  • Etil alkol ya da İzopropil Alkol olabilir.

N95 maske kullanımının da sıklıkla görüldüğü dünya ülkelerinde bu amansız virüse karşı koruma teknikleri günden güne yayılmaya devam ediyor. Bu noktada en pratik ve en sağlıklı çözüm ise elleri temiz tutmak ve kişisel temizliğe önem vermek.

Ve ayrıca virüsten korunma yolları arasında bahsi geçenen az yüzde 80 alkol oranı olma özelliğine sahip el dezenfektan sıvısı kullanımı da corona virüsüne karşı korur ve virüsün yayılmasına karşı alınabilecek önemli bir önlemdir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *