«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Diş Dostu ve Diş Düşmanı Besinler – Diş Sağlığı için Beslenmenin Önemi

Diş Dostu ve Diş Düşmanı Besinler – Diş Sağlığı için Beslenmenin Önemi

dis-dostu-dis-dusmani-besinler

Hem sağlık açısından hem de estetik görünüm açısından büyük küçük herkesin diş ve ağız sağlığına gereken önemi vermesi gerekir. Ağız ve diş bakımının en temel amacı, dişlerin çürümesini engellemek olsa da ağız ve diş bakımı yaparak pek çok sağlık probleminin önlenmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli diş ve ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrollüyle diş çürüklerinin oluşumunu engelleyebilir ve diş kaybı gibi durumların önüne geçebilirsiniz. Regen Clinic olarak diş çürüğünü önlemeden beslenmenin önemi konusunda bir yazı hazırladık. 

Diş ve ağız bakımının yanı sıra çürük oluşumunu engellemenin diğer bir yöntemi de, beslenmedir. Diş çürüklerinin oluşumunu engellemek için öncelikle diş düşmanı ve diş dostu besinleri bilmeniz gerekir. Bu besinlere göre beslenme rutininizi oluşturarak diş çürüklerine koruma sağlayabilirsiniz. Oluşan küçük bir çürük, ihmal edilir ve tedavi edilmezse diş kayıpları gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Diş çürükleri ve tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diş Sağlığını Koruyan Diş Dostu Besinler

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı besinlerin, dişleri çürüğe karşı koruduğu ve diş çürüklerini önlediği kanıtlanmıştır. Çikolatada bulunan tanin, peynirde bulunan kazein peptit, sütte bulunan protein, fosfor, kalsiyum ve tahıllarda bulunan fitatlar diş sağlığını koruyan ve çürük oluşumunu engelleyen besinlerden arasında yer alır. Bu besinlerin içerisinde bulunan maddeler ağız içerisindeki asitleri nötrleyerek diş minesinin kendi kendini onarmasına yardım olur. Bu besinlere beslenme rutininize dahil etmek hem ağız ve diş sağlığınızı hem de genel sağlığını olumlu etkiler.

dis-dostu-dis-dusmani-besinler
Diş Dostu Besinler

Lifli bir yapıya sahip olan çiğ havuç ve kereviz şeker içermesine rağmen diş dostu besinler arasında yer alır. Diş temizliğine katkı sağlayan bu besinler, diş ve ağız sağlığını koruyarak çürük oluşumunu en aza indirir. Ayrıca yeşil çay da bu özelliklere sahip olduğu için diş dostu besinlerden biridir ve tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda maydanoz, kuruyemiş, yoğurt da içerikleri maddelerden dolayı diş dostudur ve ağız ve diş sağlığını koruyarak diş çürükleriyle savaşır. Bir de tabi ki, su. Genel sağlık için de olmazsa olmaz su, ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Çürüklerin oluşumunu engelleme özelliği olduğu için özellikle de yemeklerden tüketilmesi önerilmektedir. Ağız ve dişleri temizleyerek diş çürüğünün oluşumunu engellemektedir. 

Diş ve Ağız Sağlığını Olumsuz Etkileyen Diş Düşmanı Besinler

Vücuda enerji sağlayan laktoz, glikoz, sakaroz ve früktoz gibi besinler dişlerin çürümesine neden olan karbonhidratların başında gelir ve diş düşmanı olarak tanımlanırlar. İçeriğinde nişasta ve şeker barındıran tüm gıdalar, ağızda bulunan bakteriler tarafından hızlıca tüketilir ve bu duruma bağlı olarak da ağızda asidik bir ortam oluşur. Bu ortam da diş çürüklerinin oluşması için oldukça elverişlidir. 

dis-dostu-dis-dusmani-besinler
Diş Düşmanı Besinler

Aynı zamanda çikolata, asitli içecekler ve bisküvi dişlere yapışma özelliği gösteren besinler arasında yer aldığı için asidik ortamın oluşmasına neden olur ve diş çürüklerinin oluşumunu hızlandırır. Bu besinleri tükettiğinizde mutlaka ağız ve diş bakımı yapmanız gerekir, böylece besin kalıntılarını ağzınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Ancak ağız ve diş bakımı için bir süre beklemelisiniz aksi halde ağızda bulunan asitler diş fırçasının etkisiyle tüm ağıza yayılır. 

dis-dostu-dis-dusmani-besinler

Diş çürükleri dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi pek çok tedavi yöntemiyle tedavi edilebilir. Diş çürüğünün şiddetine ve durumuna göre diş hekimini en uygun diş çürüğü tedavi yöntemini seçecektir. 

dis-dostu-dis-dusmani-besinler

Günümüzde yaşam koşullarının değişmesine bağlı olarak pek çok kişinin beslenme alışkanlığı da değişiklik göstermeye başlamıştır. Özellikle daha çabuk bulunabilen ve hızlıca tüketilebilen besinlere yönelmelerin artmasına bağlı olarak ağız ve diş problemlerinin oluşma riski de artmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz diş dostu ve diş düşmanı besinleri tanıyarak beslenme düzeninizi bu besinlere göre şekillendirmeniz önerilmektedir. Böylece daha çok diş dostu besinlere yönelerek ağız ve diş sağlığınızı korumak için bir adım atabilirsiniz. Mümkün olduğunca diş düşmanı besinlerden uzak durarak onların diş ve ağız sağlığına verdiği zararlardan kaçınmanız gerekir.

dis-dostu-dis-dusmani-besinler

Herhangi bir sebepten dolayı oluşan diş çürüğünün bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini tekrar hatırlamakta fayda var. İhmal edilen bir çürüğü vaktinde tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan ağız ve diş problemlerine yol açabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *