«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Doğalgaz Aboneliği İçin Gerekli İşlemler

Doğalgaz Aboneliği İçin Gerekli İşlemler

burcu-alem-dogalgaz-aboneligi-icin-gerekli-islemler

Evini yeni yaptıran veya yeni taşınacak olan vatandaşlara doğalgaz aboneliği için gereken belge evrakları tamamlamak meşakkatli iş olur. Su ve elektriğin yanında doğalgaz daha zor çözüme kavuşur, halletmesi daha uzun sürer. E-Devletten doğalgaz abonelik başvurusu nasıl yapılır? İlk kez abonelik oluşturacak vatandaşın ne yapması gerekir? Doğal gaz bağlatmak için gerekli evraklar hangileridir? Evde doğalgaz kullanmanın güncel ücret tarifesi ne kadardır? Taşıma ve sorgulama işlemi nasıl yapılır? E-Devlet üzerinden iptal edilir mi?

Doğalgaz Aboneliği 2021 Güncel Ücreti

Doğalgaz abonelik şirketleri tarafından 2019 yılında 594 TL olan abone bağlantı bedeli, 2020’de yeni ücretin 656,70 TL olarak karar verildi. EPDK’nın Resmi Gazete’de kurul kararının yayınlanmasıyla resmiyete girdi.

Fiyatlandırmalar yürürlüğe girdikten sonra bağlantı bedeli 656,70 TL olarak, kombili konutlar için güvence bedeli 563,90 TL, doğalgaz sobası için güvence bedeli 503 TL, ön ödemeli sayaçlar için değişim bedeli 263,70 TL olarak hesaplanıp 2020 yılı güncel fiyatları olarak değiştirildi.

Doğalgaz Abonelik Sorgulama

burcu-alem-dogalgaz-aboneligi-icin-gerekli-islemler

E-Devlet giriş bilgilerinizi ekranda girin. T.C. Kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapılıp arama kısmına doğalgaz abonelik sorgulama yazmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlarda olduğunuz bölgenin doğalgaz tedarikçinizi bulup gerekli bilgelere ulaşabilirsiniz. İstenilen doğalgaz aboneliği sağlayıcı şirketiniz E-Devlet üzerinden gözükmüyorsa Alternatif olarak bölgenizdeki doğalgaz şirketinin web sitesinden istenen bilgileri girerek aradığınız ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz Abonelik Başvurusu

E-Devlet üzerinden başvuru hizmete açıldı ve kolayca, istediğiniz işlemi internet üzerinden halledebileceğiniz hale geldi. Yapılması gereken tek şey E-Devlete girip giriş yaptıktan sonra açılan sayfaya bağlatmak istediğiniz muhitin bölgesindeki doğalgaz sağlayıcı firma ismini arama alanına yazın. Çıkan sayfada “Abonelik Sözleşmesi Başvurusu” yazan yere tıklayıp şartnameyi kabul etmeniz gerekmektedir. Hemen sonrasında yapmanız gerekenler, sırasıyla bu noktaları doldurmak zorundasınız. “Tüketim Noktası Sorgulama> Başvuru Formu> Başvuru Onayı> İşlem Sonucu” aşamaları atlamadan ve eksiksiz doldurduktan sonra bölgenizdeki doğalgaz sağlayıcınızdan doğalgaz aboneliğini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Doğalgaz Abonelik Sözleşme Fesih Başvurusu

Devletin sağladığı kolaylıklardan biri olan sözleşme iptali için yapılması gereken E-Devlete girilip buradan iptal edilebilir. Dijitale Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda abonelik işlemleri için yeni çalışmaların hayata geçtiğini anlıyoruz. Bu kapsamda devlet dijital dönüşüm ofisi tarafından hazırlanan Ticaret Bakanlığı onaylı mesafeli satış mevzuatı gereğince bütün işlemler E devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Doğalgaz Aboneliği Kapatma İşlemi

Taşınmak istediğiniz mülkün doğalgaz aboneliğini kapatmak istiyorsanız, dağıtım şirketine müracaat etmelisiniz. Ancak burada karşınıza çıkacak olan ayrı bilgi ev sahibi ya da kiracı olduğunuzdur. Kiracılar ve ev sahipleri için aynı zamanda iş yeri sahipleri için prosedür ayrı şekilde ilerlemektedir. Aboneliği kapatmak için gerekli evraklar:

Konut Aboneleri İçin

 • Abone Tesisat Numarası (Eski bir fatura da olabilir.)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Sayaçtan Okunan Son Endeks
 • Banka Hesabı (Doğalgaz Güvence bedeli havalesi için istenebilir. Doğalgaz güvence bedeli her ilde yetkili doğal gaz şirketi tarafından belirlenen tutardır. Bu tutar için bir sayaç bedeli bir de abonelik bedeli söz konusudur. 1. yatırılan sayaç bedeli doğal gaz saati olmayan daireler için gereklidir ve ev sahibi tarafından yatırılır. 2. yatırılan güvence bedeli ise kiracı tarafından yatırılır.)
 • Sözleşmeyi başkası yapacak ise noter onaylı vekaletname

Konut Harici Aboneler İçin

 • Yetki Belgesi
 • Yetkilinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kaşe
 • İmza Sirküsü

Doğalgaz Abonelik Başvurusu

Bulunduğunuz bölgede bulunan doğalgaz dağıtım şirketi, dağıtımla sorumlu olduğu alanda müşterilerin başvurusu sonrası hizmet vermesi zorunludur. Abone dağıtım şirketiyle bağlantı sözleşmesi imzalanır.

Doğalgaz Aboneliği Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

 • TC. Kimlik Belgesi
 • Tapu
 • Binaya ait tesisat numarası
 • Noter onaylı apartman karar defteri

Doğalgaz Aboneliği Taşıma İşlemi

YouTube video

Doğalgaz abonelik taşıma işlemi için birkaç yol var. İstediğiniz yola başvurabilirsiniz. Kolayca taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Doğalgaz şirketine 18 numaralı hat ile müracaat edebilirsiniz veya internet üzerinden şirketin numarasını bulup arayabilirsiniz.
 • Doğalgaz dağıtım şirketine ait resmi web sitesinde “Başvuru Nakil” menüsüne tıklayarak taşıma başvurunuz alınır.
 • E-Devlet üzerinden kapattırma işlemi yapıp, yeni meskeninizdeki alanda sorumlu olan şirkete başvuru yapabilirsiniz.
 • Müşteri Merkezlerine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğalgaz abonelik dağıtım şirketine güncel bilgileriniz verdiğinizden emin olun. Telefon numarasını vermeniz de yararlı olacaktır. Herhangi bir sorunda iletişime geçmeleri hızlı şekilde gerçekleşecektir. Eğer evinizi taşıyorsanız Elektrik Abonelik İşlemleri | Elektrik Açma- Kapatma Bedeli Ne Kadar? konusu da araştırmanız gereken bir diğer önemli husustur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *