Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
3 0
fakirlik-belgesi-nasil-alinir

Fakirlik belgesi nasıl alınır? Fakirlik belgesi maddi yardım ve desteğe ihtiyaç duyan kişilerin alabileceği belgeler arasındadır. Günümüz koşullarında, muhtaçlık sınırının altında kalan vatandaşlar bunu belgelediğinde bazı haklardan yararlanabilmektedir. Ülkemiz tarafından yapılacak sosyal yardımlara başvurulabilecek bu belge, yalnızca belli şartlar sağlandığında verilebilmektedir. Bu kapsamda fakirlik belgesi ne demek? Fakirlik belgesi kimlere verilir? Fakirlik belgesi alma şartları nelerdir? Kişiler yoksukluk belgesi, fakirlik maaşı yardımı nasıl alır?

YouTube video

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi nedir? Fakirlik belgesi, Türkiye şartlarına göre muhtaçlık olarak belirlenen kazanç sınırının altında gelir elde eden kişilere verilen bir belge türüdür. Bu belgenin veriliş amacı kişilerin bu belge sayesinde bazı sosyal yardımlardan yararlanabilmesi ve muhtaç olmadan geçimini sağlayabilmesidir. Peki, maddi yardım için fakirlik belgesi nerelerde alınır?

Bu belge ile belediye ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan para, odun, kömür ve gıda yardımları alınmaya hak kazanılabilecektir. Ayrıca bu belgeye sahip olan kişiler sürekli olarak sağlık ve eğitim konusunda destek alabileceklerdir.

1- Fakirlik Belgesi Şartları Nelerdir? Fakirlik Belgesi Başvurusu

fakirlik-belgesi-nasil-alinir
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi nasıl alınır? Fakirlik belgesinin alınabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekecektir. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde fakirlik belgesi başvurusu yapılsa dahi, olumlu sonuç alınabilmesi mümkün olmayacaktır. Fakirlik belgesi şartları ise şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin mal sahibi olmaması gereklidir.
 • Başvuru sahibi tarafından verilen tüm bilgiler doğru olmalıdır.
 • Kişi herhangi bir kuruma bağlı sigortalı olmamalıdır.
 • Başvuru yapanın ikametgah adresi, başvuru yaptığı muhtarlığa bağlı olmalıdır.

2- Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? E Devletten Fakirlik Belgesi Alınır mı?

Fakirlik belgesi nasıl alınır konusuna önce başvuru yapılması gerektiği belirtilecektir. Fakirlik belgesi bağlı olunan muhtarlıklar üzerinden alınabilecektir. Fakirlik belgesi nereden alınır konusunda e-devlet sisteminin de tercih edileceği belirtilebilecektir.

Muhtarlığa gidildikten sonra muhtarlık tarafından kişilere bir form verilmekte ve bu formu doldurması istenmektedir. Bu form dışında kimlik belgesi fotokopisi de yeterli olacaktır. Başvuru muhtar tarafından değerlendirilmekte ve gerekli sorgulamalar yapılmaktadır. Değerlendirme sonucunda, muhtar tarafından uygun görülen başvurulara olumlu yanıt verilmektedir.

3- E Devletten Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi İndir Nasıl Yapılır?

Fakirlik belgesi nasıl alınır konusunda bir diğer kolaylık E-devlet sistemi üzerinden bu belgenin alınabilmesidir. Peki, e devletten fakirlik belgesi nasıl alınır? E devlet sistemi üzerinden giriş yapıldıktan sonra arama kısmına fakirlik belgesi yazılarak, başvuru formuna ulaşılmalıdır.

fakirlik-belgesi-nasil-alinir

Fakirlik belgesi e devlet başvuru formunun doldurulması sonrasında başvurunuz değerlendirilecektir. Belirli bir süre sonrasında kişi başvuru sonucunu E-devlet sistemi üzerinden görebilecektir.

4- Fakirlik Belgesi Örneği 2021 | Fakirlik Belgesi Örneği Üzerinde Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Bu belgeyi temin etmek isteyen birçok insan fakirlik belgesi nasıl alınır kısmında gerekli işlemleri gerçekleştirmelidir. Olumlu sonuçlanan kişilere E devlet sistemi üzerinden fakirlik belgesi indir bölümüne tıklayıp, belgeye pdf formatında ulaşabilecektir.

Bunun yanı sıra bulunulan bölgedeki muhtarlık üzerinden belgenin fotokopisine ulaşılması mümkündü. Fakirlik belgesi örneği 2021 üzerinde kişinin yalnızca nüfus cüzdanı üzerinde yer alan genel bilgileri yer almaktadır.

5- Öğrencilere Fakirlik Belgesi Verilir mi?

Çocukları başka şehirlerde öğrenim gören ebeveynler öğrencilere fakirlik belgesi nasıl alınır konusu hakkında bilgilendirme ihtiyacı duymaktadır. Öğrencilerinde fakirlik belgesi alarak, bulunduğu yerde türlü sosyal yardımlardan yararlanabilmesi mümkündür. Bunun için ise öğrencilerin bir mal varlığının olmaması, asgari ücretin 1/3’ünden az bir gelirinin olması ve sigortalı çalışmaması gereklidir.

fakirlik-belgesi-nasil-alinir

Bu koşulları sağlayan öğrenciler öğrenci belgesi ve kimliği ile muhtarlığa giderek, başvuru işlemlerini tamamlayabilecektir. Öğrenciler dilerse E-devlet sistemi üzerinden aynı adımları tekrarlayarak, başvuru yapabileceklerdir. Fakirlik belgesi öğrencilik sona erdiğinde sona ermektedir. Bu nedenle kayıt dondurma fakirlik belgesi iptali anlamına gelecektir.

6- Fakirlik Belgesi Süresi Ne Kadardır?

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Ailelere verilen belgede, bu belgenin ne kadar kullanılacağı konusunda süre bildirimi yapılmaktadır. Ayrıca belirli koşullar ortaya çıktığında fakirlik belgesi, kendiliğinden düşebilir. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Belgeyi alan kişinin sigortalı olarak çalışmaya başlaması,
 • Belgeyi alan kişinin yardımları kötüye kullandığının tespit edilmesi,
 • Fakirlik belgesi alınırken, muhtar imzasında şaibenin tespit edilmesi,
 • Fakirlik belgesi alınırken yalan beyanda bulunulmasıdır.

fakirlik-belgesi-nasil-alinir

Devlet tarafından maddi durumu yetersiz olan kişilere çeşitli maddi yardımlar yapılmaktadır. Maddi yardımlar kimi zaman ülke genelinde kimi zaman ise belediye, muhtarlık kapsamında yapılabilmektedir. Muhtaç aylığı da bu yardımlar arasında yer almaktadır. Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.